Το φαρμακείο των διακοπών


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Θεωρητικά λοιπόν για την χρήση του..,πάρε από το φαρμακείο Ελλάδα..
και όπως είναι το μπουτάκι του θα δεις ότι σε κάποια μεριά είναι πιο σκληρό καπως φουσκωνει ομοιομορφα σε εκεινο το σημειο ,ενώ είναι το σκυλί σε όρθια στάση..το μέρος που είναι πιο σκληρό και δεν εννοώ το κόκκαλο είναι μυς..
πως αλλιώς να το περιγράψω..:rolleyes:

Αλλη ιδέα..πήγαινε στο οποιοδήποτε κτηνιατρείο στην Ελλαδα και πες να σου υποδείξει πως να την κανεις..:)
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Για αρχάριους:

Σε ένα βαμβάκι βάζεις λίγο οινόπνευμα και τρίβεις στο σημείο για να μουδιάσει λίγο. Μετά με αποφασιστικότητα σα να το έχεις ξανακάνει χιλιάδες φορές κάνεις την ένεση και αργά και σταθερά αδειάζεις το φάρμακο. Δε χρειάζεται και πολύ αργά.
Προσοχή όταν τραβήξεις το υγρό στην ένεση να μην έχει αέρα καθόλου η σύριγγα. Σπρώξε ώσπου να βγεί όλος.
Δε χρειάζεται αναρρόφηση στη βελόνα, η ένεση είναι τυφλή, περίπου η μισή βελόνα μέσα στο μηρό. Όχι εσωτερικά ούτε εξωτερικά στο μηρό. Στο πίσω μέρος αλλά όχι ψηλά στον ποπό. Στο μπούτι.
Μετά τρίβεις πάλι λίγο στο σημείο για να διαλυθεί το φάρμακο.
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εμάς ο κτηνίατρος μας μας έχει προμηθεύσει με ένα σετ "αντίδοτων" για φόλες και φίδια (όλα είναι σχετικά, αλλά στην ερημιά που δε θα μπορεί κανείς να μας βοηθήσει τα παρακάτω είναι το μόνο που μπορώ να κάνω για να βοηθήσω τη σκύλα μου).

:!: ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΑΝΤΑ Η ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ!
Το κάθε ένα από τα παρακάτω αντίδοτα, ανοίγει το δρόμο για το επόμενο!

Φυσικά η πρώτη μας κίνηση είναι να τηλεφωνήσουμε στον κτηνίατρο μας.
Προσοχή στις ημερομηνίες λήξης.
**Το 5 το δίνουμε στο σκύλο ακόμη κι αν αυτός δεν έχει τις αισθήσεις του. Από το πλάι του στόματος το αφήνουμε να κυλίσει στη γλώσσα.
***Καλό είναι να έχουμε σύριγγες με όχι πολύ μεγάλες σε μήκος βελόνες, έτσι ώστε λόγω απειρίας και πανικού να μην τις καρφώσουμε πολύ βαθιά. Με την κοντή βελόνα, και όλη μέσα να την βάλουμε δεν τρέχει και τίποτα.
****Καλό είναι επίσης, για το 4 να έχουμε σύριγγα που να χωράει μόνο τη μισή αμπούλα, για να μη δώσουμε κατά λάθος μεγαλύτερη ποσότητα από την προτεινόμενη.
Το σετ των "αντίδοτων" εμένα μου στοίχισε 50 ευρώ.

*αυτά ισχύουν για τη σκύλα μου που είναι 22 κιλά.
 

Attachments



Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αχ, ωραία, ευχαριστώ, θα το φροντίσω αύριο διότι σε τρεις μέρες πάω πίσω στην Αμερική και θέλω να είμαι οργανωμένη. Και ναι, είμαι σίγουρη ότι οι Αμερικάνοι αποκλείεται να μου δώσουνε τέτοιο κιτ αφού το δίνουνε μόνο με συνταγή και όχι για σκύλους.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
γι όλα αυτα τα φαρμακα δε χρειάζεται ψυγειάκι;διατηρουνται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος,το καλοκαίρι;
 




giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
εγω τωρα στις διακοπες επειδη η θερμοκρασιες εκει που μενω το μεσημερι ειναι μεγαλες τα εχω ολα στο ψυγειο.
πειραζει;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
τι κάνουμε σε περίπτωση τσιμπήματος σφίγγας η μέλισσας?
Διάβασε από την αρχή το θέμα.

εγω τωρα στις διακοπες επειδη η θερμοκρασιες εκει που μενω το μεσημερι ειναι μεγαλες τα εχω ολα στο ψυγειο.
πειραζει;
Διάβασε στο φύλλο οδηγιών χρήσεως των φαρμάκων σχετικά με τις συνθήκες φύλαξης τους.
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
τα εχω διαβασει αλλα οι πιο κοντινες θερμοκρασιες ειναι του ψυγειου(οχι οι ιδανικες),
δεν το συζητω για εξω απο αυτο.
απλα αν εχει καποιος γνωσεις περι φαρμακων και ξερει κατι παραπανω θα ηθελα να ξερω αν καταστρεφονται στην συντηρηση του ψυγειου ή αν μειωνεται η διαρκεια ζωης τους.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
τα εχω διαβασει αλλα οι πιο κοντινες θερμοκρασιες ειναι του ψυγειου(οχι οι ιδανικες),
δεν το συζητω για εξω απο αυτο.
απλα αν εχει καποιος γνωσεις περι φαρμακων και ξερει κατι παραπανω θα ηθελα να ξερω αν καταστρεφονται στην συντηρηση του ψυγειου ή αν μειωνεται η διαρκεια ζωης τους.
Οχι. Δε θα πάθει τίποτα στο ψυγείο. Είναι καλύτερα απ'οτι έξω. Αλλά πρόσεξε να μην το βάλεις στην κατάψυξη!!! Πολλές ουσίες χαλάνε αν παγώσει το διάλυμα!
 




elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
καλημερα και απο εμενα τι πρεπει να εχουμε μαζι μας σε περιπτωση που το τσιμπισει κουνουπι η τσιμπουρι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν έχει τύχει να ακούσω για κουνούπι που έχει τσιμπήσει σκύλο. Μάλλον δεν πρέπει να είναι κάτι το ιδιαίτερο εκτός αν είναι μολυσμένο και του δημιουργήσει καμμία μόλυνση. Για τις σκνίπες και τα τσιμπούρια που είναι επικίνδυνα για σοβαρές ασθένειες που μεταδίδονται από αυτά (καλαζάρ, ερλίχια), προστατευόμαστε προληπτικά και όχι κατόπιν εορτής. Χρησιμοποιείς αντιπαρασιτικά λουράκια (scalibor), αμπούλες και σπρέυ τους επικίνδυνους μήνες, δηλαδή από Απρίλιο-Μάιο έως περίπου Οκτώβριο-Νοέμβριο, ενώ κάποιοι τα χρησιμοποιούν και όλο τον χρόνο (όπως και εγώ). Κατά τ' άλλα ρώτα και τον γιατρό σου. Εγώ δύο φορές τον χρόνο κάνω προληπτικές εξετάσεις αίματος, που δείχνουν αν τυχόν παρόλα αυτά έχει προσβληθεί από κάτι. Η πρόληψη στα σκυλιά όπως και στους ανθρώπους είναι πάντα αποτελεσματικότερη και οικονομικότερη από την θεραπεία.
 


elsaki

Member
2 Ιανουαρίου 2010
22
0
σε ευχαριστω για την συμβουλη σου.τελικα εμενα το σκυλακι ειχε προσβληθει απο καλαζαρ το οποιο το ειχε τσιμπισει κουνουπι.αλλα τωρα με την καταλληλη θεραπεια ολα πανε τελεια.σωθηκε το σκυλακι μου,ευχαριστω ολουσ εσας για της συμβουλες σας.:):):):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Επαναφέρω το θέμα στην επικαιρότητα, αφενός γιατι το ξαναθυμήθηκα σήμερα ενόψη των επικείμενων εξορμήσεων στην ύπαιθρο και είπα να σας το θυμήσω κι εσάς τώρα που μπήκαν οι ζέστες, και αφετέρου γιατι εξακολουθώ να μη βρίσκω filtalon στα φαρμακεία....
Έχει κανείς καμιά άκρη σε κτηνιατρική αποθήκη να το βρούμε? Και αν ναι, επειδή νομίζω οτι ούτε κι εκεί τα δίνουν λίγα λίγα, ενδιαφέρεται κανείς να πάρουμε όλο το κουτί και να τα μοιραστούμε??
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τι ειναι το filtalon? Εγω εχω ακρη στην αποθηκη της Ξανθης. Αν ενδιαφερεστε, μπορω να το κοιταξω και αν μου δωσουν, να σας στειλω με κουριερ (δεν μου στοιχιζει τιποτα).
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Η εναλλακτική είναι το σιρόπι ipecavom καθώς και διαφορα αυτοσχέδια παρασκευάσματα όπως το αλατόνερο κτλ, για τα οποία όμως ο σκύλος πρεπει να μπορεί να καταπιει, να έχει τις αισθήσεις του και να μη έχει σπασμούς....
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ενδιαφερομαι εγω! Ειχα ενα που μου το εδωσε ο κτηνιατρος με πολυ μεγαλο ζορι αλλα εληξε. Ψαχνω και δεν βρισκω.
Εχω δει μια κτηνιατρικη φαρμακαποθηκη στη Θηβων αλλα δεν εχω το τηλεφωνο. Μπορω ομως να παω την Δευτερα να ρωτησω και αν εχει να παρω! ποιος θελει?