Τροφή για κουτάβια 8 μηνών


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Εγω πάντως αλλάζω κωδικό στην ίδια μάρκα πλεον μόλις τελειωνει το σακούλι ..κ μια χαρά τα πάμε μέχρι τώρα.δεν είμαι υπέρ σε μια γεύση για 6-7 μήνες .και το στομάχι του έχει εκπαιδευτεί πλέον από το να τρώει ένα πράγμα τον χρόνο.μετά έχει σημασία αν αρέσει κ στον σκύλο αυτό που τρώει.
Το στομάχι για να εκπαιδευτεί θέλει 3 μήνες, γιατί να το αναστατώσεις αφού μόλις συνήθισε. Αυτό εννοώ.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Δεν είναι η αλλαγή μάρκας,η αλλαγή γεύσης είναι. Απλά ανά 6-7 μήνες. Νωρίτερα δεν κάνει καλό στο ζώο.
Επέτρεψε με να διαφωνήσω ..ας μην χαλάσουμε το νήμα του παιδιού
 
  • Like
Reactions: Sasha


John92

Member
29 Ιανουαρίου 2024
5
10
32
Επέτρεψε με να διαφωνήσω ..ας μην χαλάσουμε το νήμα του παιδιού
Κανενα πρόβλημα, εφόσων είδα ότι δεν του κάθεται καλά γτ να το παιδεύω το κουκλο; σε αυτή τα πάει πολύ καλά και περιμένουμε να δούμε και με την τρίχα του πώς θα πάει !!
 
  • Love
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Κι εγώ είμαι της δικιάς σου άποψης..δοκιμάσαμε αρκετές μάρκες μέχρι να καταλήξω ότι όλα πάνε καλά..δηλ αν ξινεται,τα αυτάκια του,τα κακακια του ,το τρίχωμα η διάθεση,η χώνεψη ,να του αρέσει κιολας παρα πολύ, κ εφόσον κατέληξα σε μια. κάθε 2 μήνες αλλάζουμε γεύση..κ ενθουσιάζεται κ αυτός..γενικά μ αρέσει η ποικιλια ,τρώει κ κονσερβα ,κ φαγητό αν είναι κατάλληλο γι αυτον γενικά να εχει ποικιλια όπως κι εμείς :love: :love:
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Μια διευκρίνηση. Με το ότι θέλουμε 2-3 για να δούμε αν κάθεται η τροφή. Εννοώ ότι ο "κίνδυνος" να μη κάτσει μια τροφή είναι 2-3. Όχι να την συνεχίσουμε σε περίπτωση που δε κάθεται στο ζωντανό.
Οι 2-3 μήνες είναι ουσιαστικά η αποδοχη της τροφής στο στομάχι του ζώου. Η συνήθεια.
Μετά τους 2-3 μήνες είναι δύσκολο να κάνει τσαφ με τροφή που του κάθεται καλά.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
75
50
45
αυτο το για να μην βαριέται δεν το καταλαβαίνω στον πρώτο μου δίνω την ιδια τροφή κροκέτα εδώ και σχεδόν 2 χρονια και την τρώει όπως την πρώτη μερα. Εξετάσεις καλες βαρος καλο δεν βρισκω λογο για αλλαγη.
 
  • Like
Reactions: p__nat


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
αυτο το για να μην βαριέται δεν το καταλαβαίνω στον πρώτο μου δίνω την ιδια τροφή κροκέτα εδώ και σχεδόν 2 χρονια και την τρώει όπως την πρώτη μερα. Εξετάσεις καλες βαρος καλο δεν βρισκω λογο για αλλαγη.
Δεν είναι για να μην βαρεθεί. Γκουγκλαρε τα οφέλη της αλλαγής κάθε 6 μήνες και θα καταλάβεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
@Sasha κι εγώ πάντως δεν θέλω να γκουγκλάρω τα πάντα, για να βρω τα μήπως και...
Χρόνια δίνω την ίδια τροφή και όπως λέει και ο @fg102 ότι χρειαστεί, μου το δείχνουν οι εξετάσεις και το λέει ο γιατρός μας. Αν δεν την έτρωγαν, θα ήταν άλλου είδους η συζήτηση :)
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
αυτο το για να μην βαριέται δεν το καταλαβαίνω στον πρώτο μου δίνω την ιδια τροφή κροκέτα εδώ και σχεδόν 2 χρονια και την τρώει όπως την πρώτη μερα. Εξετάσεις καλες βαρος καλο δεν βρισκω λογο για αλλαγη.
Εγώ πάλι το καταλαβαινω απολυτα:giggle:κ το γραφω κιολας ..θέλω να τρώει ποικιλια..να γευτεί ότι του επιτρεπεται ..είναι μια από τις απολαύσεις κ για εμάς κ γι αυτούς
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πολύ καλή ξηρή τροφή, πανάκριβη αλλά αξίζει τα λεφτά της είναι η aatu. Το καλό με αυτή την τροφή είναι ότι έχει μόνο μία πρωτείνη, οπότε για σκύλους ή γάτες που έχουν αλλεργίες πολύ βοηθητική.
Αν είχα ένα μικρόσωμο σκυλάκι θα του ξεκινούσα aatu. Με δύο γομαράκια δύσκολο οικονομικά. Βέβαια από την άλλη αν είχα μικρόσωμο σκυλάκι μάλλον θα του μαγείρευα. Γιατί θεωρώ ότι το αληθινό φαγητό, είτε μαγειρευτό είτε ωμό, είναι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στο ζώο σου. Οι ξηρές τροφές χρησιμοποίησαν τύπου μάρκετινγκ που είχαν χρησιμοποιήσει και τα βρεφικά γάλατα κάποιες δεκαετίες πριν. Ότι είναι πιο πλήρης διατροφή ενώ εσύ μόνος σου δεν μπορείς να του παρέχεις ότι χρειάζεται. Μπούρδες δηλαδή. Όπως λέγανε τώρα ότι το βρεφικό γάλα σε σκόνη είναι καλύτερο από το θηλάσει ένα μωρό (αν είναι δυνατόν να έγινε πιστευτό αυτό) έτσι λένε και τώρα ότι η ξηρά τροφή είναι πιο πλήρης από το φαγητό που θα ετοιμάσεις εσύ στον σκύλο σου...
 
  • Like
Reactions: irma and Estranged