Τροφή για κουτάβια 8 μηνών


John92

Member
29 Ιανουαρίου 2024
5
10
32
Καλησπέρα σας, έχω ένα ημίαιμο jack Russell με bull terrier (μάλλον)του έχω δώσει διάφορες τροφές όπως hills για κουτάβι ( έβγαζε πολύ τρίχα ) royale για κουτάβι ( δεν έβγαζε πολύ τρίχα αλλά δεν την έτρωγε με όρεξη ) και τώρα τρώει amvrosia κοτόπουλο με φρέσκα ψάρια ( βγάζει ακόμα πολύ τρίχα βάζω και λίγο σολομό, την τρώει με όρεξη) . Επίσης τα κόπρανα του είναι σκληρά το πρωί και το μεσημέρι, ενώ το βράδυ κάνει μια φορά σκληρα και μετά η επόμενη είναι πιο μαλακά μέχρι και υγρό αν κάνει και τρίτη , Τετάρτη φορα. Τα κιλά του είναι 11,5. Μου προτείνεται κάποια άλλη τροφή ; του δίνω πρωί βράδυ από 100gr.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
οι πολλες αλλαγες τροφων, δεν κανουν καλο. και ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια. εαν με αυτη που δινεις τωρα το σκυλι παει καλα απο διαθεση και την τρωει με ορεξη, μεινε εκει. ειναι απολυτα φυσιολογικο το απογευμα να ειναι τα κοπρανα πιο μαλακα απο τις αλλες δυο φορες. και του δικου μου ετσι ειναι και ειναι κομπλε. τωρα σχετικα με την τριχα, πολυ βουρτσισμα και υπομονη
 
  • Like
Reactions: Sasha


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τι ηλικία είναι το κουτάβι σας; Με τόσες αλλαγές δεν μπορείς να ξέρεις αν οφείλεται στην τροφή ή τριχόπτωση ή απλά ήταν φυσιολογική και σχετίζεται με την υψηλή θερμοκρασία που γενικά είχαμε όλο το χειμώνα ή με την θερμοκρασία του χώρου που ζει κλπ
σολωμό γενικά καλό είναι να μην τρώει καθημερινά, ότι ισχύει και για τους ανθρώπους δηλαδή, τα μεγάλα αυτά ψάρια έχουν πολλά βαρέα μέταλλα και τα αποφεύγουμε. Αν στους ανθρώπους η ποσότητα που δεν μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα είναι μια φορά την εβδομάδα, το ίδιο θα έκανα και για τον σκύλο μου αλλά σε μικρότερη μερίδα. Για καλά λιπαρά και εφόσον δίνεις έξτρα ψάρι προτίμησε σαρδέλες.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Τι ηλικία είναι το κουτάβι σας; Με τόσες αλλαγές δεν μπορείς να ξέρεις αν οφείλεται στην τροφή ή τριχόπτωση ή απλά ήταν φυσιολογική και σχετίζεται με την υψηλή θερμοκρασία που γενικά είχαμε όλο το χειμώνα ή με την θερμοκρασία του χώρου που ζει κλπ
σολωμό γενικά καλό είναι να μην τρώει καθημερινά, ότι ισχύει και για τους ανθρώπους δηλαδή, τα μεγάλα αυτά ψάρια έχουν πολλά βαρέα μέταλλα και τα αποφεύγουμε. Αν στους ανθρώπους η ποσότητα που δεν μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα είναι μια φορά την εβδομάδα, το ίδιο θα έκανα και για τον σκύλο μου αλλά σε μικρότερη μερίδα. Για καλά λιπαρά και εφόσον δίνεις έξτρα ψάρι προτίμησε σαρδέλες.
Νομιζω σολωμου λαδι εννοει οπως τα λεει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Παντως ειναι ομυως υπερβολη αν τρωει τροφη με ψαρια να βαζεις και εξτρα αφπυ δεν βοηθαει στην τριχα κιολας. Αν πιστευεις οτι του πεφτει λογω αλλεργιας καλυτερα να πας σε μονοπρωτεινικη τροφη. Αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μαλλον φυσιολογικο ειναι. Επειδη οι βουρτες για κοντοτριχα σκυλια τις περισσοτερες φορες δεν δουλευεουν καλα εγω προτιω να κανεις μια επενδυση στο equigroomer. Θα σου βγει ακριβο αλλα θα τα εχεις για παντα και δεν υπαρχει αλλη βουρτσα σαν αυτην να βγαζει ολες τις νεκρες τριχες και να μην ενοχλει 99% των σκυλων και των γατων.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Παντως ειναι οντως υπερβολη αν τρωει τροφη με ψαρια να βαζεις και εξτρα αφπυ δεν βοηθαει στην τριχα κιολας. Αν πιστευεις οτι του πεφτει λογω αλλεργιας καλυτερα να πας σε μονοπρωτεινικη τροφη. Αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μαλλον φυσιολογικο ειναι. Επειδη οι βουρτες για κοντοτριχα σκυλια τις περισσοτερες φορες δεν δουλευεουν καλα εγω προτιω να κανεις μια επενδυση στο equigroomer. Θα σου βγει ακριβο αλλα θα τα εχεις για παντα και δεν υπαρχει αλλη βουρτσα σαν αυτην να βγαζει ολες τις νεκρες τριχες και να μην ενοχλει 99% των σκυλων και των γατων.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Παντως ειναι οντως υπερβολη αν τρωει τροφη με ψαρια να βαζεις και εξτρα αφπυ δεν βοηθαει στην τριχα κιολας. Αν πιστευεις οτι του πεφτει λογω αλλεργιας καλυτερα να πας σε μονοπρωτεινικη τροφη. Αν δεν εχει αλλα συμπτωματα μαλλον φυσιολογικο ειναι. Επειδη οι βουρτες για κοντοτριχα σκυλια τις περισσοτερες φορες δεν δουλευεουν καλα εγω προτιω να κανεις μια επενδυση στο equigroomer. Θα σου βγει ακριβο αλλα θα τα εχεις για παντα και δεν υπαρχει αλλη βουρτσα σαν αυτην να βγαζει ολες τις νεκρες τριχες και να μην ενοχλει 99% των σκυλων και των γατων.
 








Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
επειδη Το έζησα κι εγώ αυτό με το τρίχωμα πιστεύω ότι δεν κάνει καλή απορρόφηση των συστατικών ..αν μετά από 1 μήνα ή 2 δεν δείτε αλλαγή στο τρίχωμα νομίζω καλύτερα να βρείτε μια άλλη τροφή ..
 




John92

Member
29 Ιανουαρίου 2024
5
10
32
Σας ευχαριστώ όλους, λάδι Σολωμού του βάζω . Έχει φουλ όρεξη. Γενικά με αυτή την τροφή βλέπω να μειώνεται η τριχόπτωση αλλά όχι όπως η rouale. Τώρα κλείνουμε ένα μήνα με αυτή την τροφή επομένως θα δω πως θα πάει λίγο ακόμα . Βέβαια μου τρώει και καλώδια καναπέδες . Είναι λόγο άτακτος ...
 

Attachments











Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
2-3 μήνες θέλουμε για να δούμε αν κάθεται καλά η τροφή στον σκύλο.
3-4 μήνες θέλουμε να κάνουμε συντήρηση με έναν κωδικό.
Μένουμε σε έναν κωδικό 6-7 μήνες και μετά αλλάζουμε. Βοηθάμε τα ζωντανά τους χειμερινούς μήνες με κόκκινα κρέατα ή πουλερικά και τα καλοκαίρια τους ρίχνουμε στα ψάρια.
Σταμάτα να ριχνεσαι σε όλες τις τόσο εμπορικές τροφές και δώσε βάση στην ποιότητα. Πριν μια εβδομάδα είχαμε ένα ολόιδιο θέμα σχεδόν στο προτείνω να το διαβάσεις.
Διατροφή
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
2-3 μήνες θέλουμε για να δούμε αν κάθεται καλά η τροφή στον σκύλο.
3-4 μήνες θέλουμε να κάνουμε συντήρηση με έναν κωδικό.
Μένουμε σε έναν κωδικό 6-7 μήνες και μετά αλλάζουμε. Βοηθάμε τα ζωντανά τους χειμερινούς μήνες με κόκκινα κρέατα ή πουλερικά και τα καλοκαίρια τους ρίχνουμε στα ψάρια.
Σταμάτα να ριχνεσαι σε όλες τις τόσο εμπορικές τροφές και δώσε βάση στην ποιότητα. Πριν μια εβδομάδα είχαμε ένα ολόιδιο θέμα σχεδόν στο προτείνω να το διαβάσεις.
Διατροφή
Εγω πάντως αλλάζω κωδικό στην ίδια μάρκα πλεον μόλις τελειωνει το σακούλι ..κ μια χαρά τα πάμε μέχρι τώρα.δεν είμαι υπέρ σε μια γεύση για 6-7 μήνες .και το στομάχι του έχει εκπαιδευτεί πλέον από το να τρώει ένα πράγμα τον χρόνο.μετά έχει σημασία αν αρέσει κ στον σκύλο αυτό που τρώει.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Εγω πάντως αλλάζω κωδικό στην ίδια μάρκα πλεον μόλις τελειωνει το σακούλι ..κ μια χαρά τα πάμε μέχρι τώρα.δεν είμαι υπέρ σε μια γεύση για 6-7 μήνες .και το στομάχι του έχει εκπαιδευτεί πλέον από το να τρώει ένα πράγμα τον χρόνο.μετά έχει σημασία αν αρέσει κ στον σκύλο αυτό που τρώει.
Δεν είναι η αλλαγή μάρκας,η αλλαγή γεύσης είναι. Απλά ανά 6-7 μήνες. Νωρίτερα δεν κάνει καλό στο ζώο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU