Τροφή!


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Καλησπέρα φιλες και φιλοι! Πριν 1 μηνα περιπου πηρα ενα μαλαμουτ αλασκας! Σημερα ειναι 80 ημερων περιπου 10κιλα! Ξεκινησα με Happydog αλλα θελω τις γνωμες σας γτ ειμαι και πρωταρης με σκυλι....θα ηθελα να μ προτεινετε ξηρες τροφες .... εχω ψαξει αρκετες αλλα δεν μπορω να καταληξω !
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλώς δέχτηκες τ νέο μέλος της οικογενείας. Ευχαρίστως ν σου πω κ εγώ όπως κ οι υπόλοιποι τη προτίμηση μας στις τροφες για τ σκύλο, όμως αυτό που πρόκειται ν γίνει είναι ν σ μπερδέψουμε. Προσωπικά από τ πρώτο μου σκύλο έψαξα αρκετά, δοκίμασα κ διάβασα κάμποσες απόψεις για όλα μέχρι ν σχηματίζω τ δική μου (αν ψάξεις τ forum τις ανακαλύπτεις). Για ν σ διευκολύνω ούτε έχω διαβάσει κάτι αρνητικό για τ τροφή που επέλεξες, όμως ούτε τν έχω δοκιμάσει
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα φιλες και φιλοι! Πριν 1 μηνα περιπου πηρα ενα μαλαμουτ αλασκας! Σημερα ειναι 80 ημερων περιπου 10κιλα! Ξεκινησα με Happydog αλλα θελω τις γνωμες σας γτ ειμαι και πρωταρης με σκυλι....θα ηθελα να μ προτεινετε ξηρες τροφες .... εχω ψαξει αρκετες αλλα δεν μπορω να καταληξω !
Καλώς ήρθες κ να σου ζήσει ο κούταβος !!!
Πως έφτασε στα χέρια σου το κουταβι ;;
Τι έτρωγε πριν ;;

Κ τέλος ποιο είναι το χρηματικό ποσο που θελεις μα διαθέσεις για τροφή ;;
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Το κουτάβι το αγόρασα από έναν φίλο ενός φίλου από ότι μ είχαν πει έτρωγα γάλα ... Προσπαθω να βρω κάτι οικονομικό αλλά ταυτόχρονα καλό.. έχω κάποιες επιλογές θα τις ανεβάσω στο επόμενο post... Θέλω αν μπορείτε να μ βοηθήσετε γτ όντως έχω μπερδευτεί αρκετά
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Έψαξα χθες αλλά δεν τις βρήκα κάπου φίλε μ
Θα ψαξεις στο κεφαλαιο διατροφη και ασκηση, εχει απειρα θεματα. Επισης αν θες να πληροφορηθεις για συγκεγκριμενη τροφη πανω δεξια εχεις τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις την αναζητηση. Πληκτρολογεις το ονομα της τροφης και τικαρεις το επιλογη μονο τιτλων για να εχεις πιο ακριβη αποτελεσματα.
 






ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Το κουτάβι το αγόρασα από έναν φίλο ενός φίλου από ότι μ είχαν πει έτρωγα γάλα ... Προσπαθω να βρω κάτι οικονομικό αλλά ταυτόχρονα καλό.. έχω κάποιες επιλογές θα τις ανεβάσω στο επόμενο post... Θέλω αν μπορείτε να μ βοηθήσετε γτ όντως έχω μπερδευτεί αρκετά
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Το κουτάβι το αγόρασα από έναν φίλο ενός φίλου από ότι μ είχαν πει έτρωγα γάλα ... Προσπαθω να βρω κάτι οικονομικό αλλά ταυτόχρονα καλό.. έχω κάποιες επιλογές θα τις ανεβάσω στο επόμενο post... Θέλω αν μπορείτε να μ βοηθήσετε γτ όντως έχω μπερδευτεί αρκετά
Σε γενικες γραμμές να ξέρεις τα συστατικά μιας τροφής αναγραφονται με σειρά αναλογα με την περιεκτικότητα τους στην τροφή. Οτι ειναι πρώτο ειναι αυτο που υποτίθεται οτι ειναι σε μεγαλύτερη ποσότητα. Οπότε αποφευγουμε τροφες που ως πρωτο συστατικό δεν εχουν κάποιο κρεας. Επιπλέον τροφές που στα συστατικά τους εχουν σιτηρά(wheat) και τροφες που γράφουν προϊόντα και υποπροϊόντα κρέατος χωρις να αναφέρει τι κρεας είναι π.χ. κοτόπουλο, μοσχάρι κ.λπ. καλο ειναι να αποφεύγονται. Επισης και το καλαμπόκι ειναι λιγο αμφιλεγόμενο αλλα υπαρχουν καλες τροφές που το έχουν. Αρκει να μην είναι πρωτο η δευτερο συστατικό. Απο τις τροφές που παραθέτεις με κλειστά ματια η πρωτη. Βέβαια εχουν φωτογραφία άλλου κωδικού(ecopet) και ονομασία αλλου (teambreeder). Ο δεύτερος κωδικος ειναι ο καλός (teambreeder) και εχει μπλε χρώμα το σακί οχι κόκκινο.
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Και στα 2 site π την βρήκα έχει το κόκκινο!!! Καμιά από τις άλλες? Η nutribest? Και η premil βλέπω έχει πρώτο το κρέας
 
Last edited:


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Σε γενικες γραμμές να ξέρεις τα συστατικά μιας τροφής αναγραφονται με σειρά αναλογα με την περιεκτικότητα τους στην τροφή. Οτι ειναι πρώτο ειναι αυτο που υποτίθεται οτι ειναι σε μεγαλύτερη ποσότητα. Οπότε αποφευγουμε τροφες που ως πρωτο συστατικό δεν εχουν κάποιο κρεας. Επιπλέον τροφές που στα συστατικά τους εχουν σιτηρά(wheat) και τροφες που γράφουν προϊόντα και υποπροϊόντα κρέατος χωρις να αναφέρει τι κρεας είναι π.χ. κοτόπουλο, μοσχάρι κ.λπ. καλο ειναι να αποφεύγονται. Επισης και το καλαμπόκι ειναι λιγο αμφιλεγόμενο αλλα υπαρχουν καλες τροφές που το έχουν. Αρκει να μην είναι πρωτο η δευτερο συστατικό. Απο τις τροφές που παραθέτεις με κλειστά ματια η πρωτη. Βέβαια εχουν φωτογραφία άλλου κωδικού(ecopet) και ονομασία αλλου (teambreeder). Ο δεύτερος κωδικος ειναι ο καλός (teambreeder) και εχει μπλε χρώμα το σακί οχι κόκκινο.
Ρώτησαα για το σακί και. Μ είπε είναι το ίδιο.... Τώρα τ να σ πω ?? Να τον πιστέψω?
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ρώτησαα για το σακί και. Μ είπε είναι το ίδιο.... Τώρα τ να σ πω ?? Να τον πιστέψω?

Αυτό είναι το σακί της σειράς team breeder που είναι ανώτερη της ecopet από την ίδια εταιρεία. Μπές στο σάιτ της εταιρείας να το δείς και μόνος σου. https://www.farmina.com/gr/d-ΤΡΟΦΗ-ΓΙΑ-ΤΟΝ-ΣΚΥΛΟ-ΣΑΣ.html
Πάντως και η ecopet είναι μακράν καλύτερη από τις άλλες που είδες. Η premil και η nutribest έχουν ως πρώτο συστατικό "παράγωγα του κρέατος και των ζώων" και "Κρέας και προϊόντα από επεξεργασμένο κρέας". Δηλαδή μπορεί να έχει ράμφη, ουρές, αυτιά και ότι άλλο έχει περισσέψει από το ζωό ότι και αν είναι, και που δεν έχει θρεπτική αξία. Η farmina τουλάχιστόν λέει κοτόπουλο οπότε έχει πραγματικό κρέα;ς μέσα.
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Ευχαριστώ πολύ φίλε! Αν έχεις καμία άλλη στο νου σου σε τέτοιες τιμές πες μ! Θα κοιτάξω να βρω αυτήν την μπλε πάντως!

Αυτό είναι το σακί της σειράς team breeder που είναι ανώτερη της ecopet από την ίδια εταιρεία. Μπές στο σάιτ της εταιρείας να το δείς και μόνος σου. https://www.farmina.com/gr/d-ΤΡΟΦΗ-ΓΙΑ-ΤΟΝ-ΣΚΥΛΟ-ΣΑΣ.html
Πάντως και η ecopet είναι μακράν καλύτερη από τις άλλες που είδες. Η premil και η nutribest έχουν ως πρώτο συστατικό "παράγωγα του κρέατος και των ζώων" και "Κρέας και προϊόντα από επεξεργασμένο κρέας". Δηλαδή μπορεί να έχει ράμφη, ουρές, αυτιά και ότι άλλο έχει περισσέψει από το ζωό ότι και αν είναι, και που δεν έχει θρεπτική αξία. Η farmina τουλάχιστόν λέει κοτόπουλο οπότε έχει πραγματικό κρέα;ς μέσα.
 




Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Σε αυτό το budget νομίζω η farmina team breeder είναι η καλύτερη ...
Αν μπορείς να ανέβεις λίγο ρίξε μια ματιά στην brit care ... Την φέρνει η Κτηνιατρική κ αρκετοί κτηνίατροι.

Αν μπορεί να ανέβεις κ άλλο δες την naturea την grain free .

Επίσης μια που είσαι σε φάση γενικής αναζήτησης . Ψάξε αν θελεις κ τον σωστό τρόπο απόκτησης καθαρόαιμου σκυλου !!Να είσαι προετοιμασμένος για την επόμενη φορά !
Καθώς κ ρίξε μια ματια κ στον «μπούσουλα» για νέους ιδιοκτήτες ...(απλά εσυ αφαιρεσαι το αδέσποτου )

https://www.dogforum.gr/community/threads/Υιοθεσία-αδέσποτου-κουταβιού-Οδηγίες-χρήσεως.27961/
 
Last edited:


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Σε αυτό το budget νομίζω η farmina team breeder είναι η καλύτερη ...
Αν μπορείς να ανέβεις λίγο ρίξε μια ματιά στην brit care ... Την φέρνει η Κτηνιατρική κ αρκετοί κτηνίατροι.

Αν μπορεί να ανέβεις κ άλλο δες την naturea την grain free .

Επίσης μια που είσαι σε φάση γενικής αναζήτησης . Ψάξε αν θελεις κ τον σωστό τρόπο απόκτησης καθαρόαιμου σκυλου !!Να είσαι προετοιμασμένος για την επόμενη φορά !
Καθώς κ ρίξε μια ματια κ στον «μπούσουλα» για νέους ιδιοκτήτες ...(απλά εσυ αφαιρεσαι το αδέσποτου )

https://www.dogforum.gr/community/threads/Υιοθεσία-αδέσποτου-κουταβιού-Οδηγίες-χρήσεως.27961/
Ευχαριστώ πολύ!! Ίσως καταλήξω στην team breedee! Πειράζει όμως π έχει 28.5% πρωτεϊνη?
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ευχαριστώ πολύ!! Ίσως καταλήξω στην team breedee! Πειράζει όμως π έχει 28.5% πρωτεϊνη?
Κουτάβι ειναι θέλει
Ευχαριστώ πολύ!! Ίσως καταλήξω στην team breedee! Πειράζει όμως π έχει 28.5% πρωτεϊνη?
Ε κοίτα το κουτάβι χρειαζεται πρωτεΐνη για την σωστή αναπτυξη του μυοσκελετικου συστηματος και εχει αυξημένη αναγκη σε σχέση με ένα ν ενήλικο σκύλο. Ειδικα το δικό σου που ανηκει στις μεγάλες ράτσες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf