Τροφη για γαλλικα μπουλντογκ


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εδω κ 3 μερες ειναι ετσι..πως καταλαβαινω οτι αλαζει; δεν βλεπω κατι! Ειναι 2 μηνων κ κατι αλαζουν απο τωρα;;υπαρχει αλλος λογος που μπορει να συμβαινει;
Ναι. Να μην είναι τυπικό γαλλικό μπουλντόγκ οπότε μην έχεις απαιτήσεις να έχει αυτιά νυχτερίδας. Ή να συντρέχει ιατρικός λόγος με το αυτί.
 


Adamo

Member
7 Ιουνίου 2017
12
1
32
Ναι. Να μην είναι τυπικό γαλλικό μπουλντόγκ οπότε μην έχεις απαιτήσεις να έχει αυτιά νυχτερίδας. Ή να συντρέχει ιατρικός λόγος με το αυτί.
Καλως θα το παρακολουθησω..ξερεις καποιον γιατρο που να γνωριζει απο γαλλικα;;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εδω κ 3 μερες ειναι ετσι..πως καταλαβαινω οτι αλαζει; δεν βλεπω κατι! Ειναι 2 μηνων κ κατι αλαζουν απο τωρα;;υπαρχει αλλος λογος που μπορει να συμβαινει;
Ναι. Να μην είναι τυπικό γαλλικό μπουλντόγκ οπότε μην έχεις απαιτήσεις να έχει αυτιά νυχτερίδας. Ή να συντρέχει ιατρικός λόγος με το αυτί.
Καλως θα το παρακολουθησω..ξερεις καποιον γιατρο που να γνωριζει απο γαλλικα;;
Δεν έχει νόημα να ψάχνεις για γιατρό που να ξέρει από γαλλικά για αυτό το θέμα, βρες και έχε απλά έναν καλό κτηνίατρο. Εξειδικευμένους γιατρούς έχει νόημα να αναζητήσεις σε "εξειδικευμένα" προβλήματα, όπως σπονδυλική στήλη, επιγονατίδα, αναπνευστικό, μάτια κλπ.
 


Adamo

Member
7 Ιουνίου 2017
12
1
32
Ναι. Να μην είναι τυπικό γαλλικό μπουλντόγκ οπότε μην έχεις απαιτήσεις να έχει αυτιά νυχτερίδας. Ή να συντρέχει ιατρικός λόγος με το αυτί.


Δεν έχει νόημα να ψάχνεις για γιατρό που να ξέρει από γαλλικά για αυτό το θέμα, βρες και έχε απλά έναν καλό κτηνίατρο. Εξειδικευμένους γιατρούς έχει νόημα να αναζητήσεις σε "εξειδικευμένα" προβλήματα, όπως σπονδυλική στήλη, επιγονατίδα, αναπνευστικό, μάτια κλπ.
Καταλαβα..παντως μ κανει εντυπωση ενω ηταν ορθιο να χει πεσει..
 


Nick777

Member
21 Ιουλίου 2017
19
2
51
Καλησπέρα είμαι καινούργιος εδώ μέσα,εχω και εγω έναν γαλλο τιγρε χρώμα 11 μηνών 13,400κιλα ψιλος και αρκετά φιτ.αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με την τροφή απο 2,5 μηνών εως και 10 μηνων του έδινα royal canin puppy junior vetenerian ας που μια ειδική που με συνιστησε η κτηνίατρος μου επειδή είχε δερματικα και εντερικά προβληματακια και τα πήγε περίφημα αλλα στο τέλος δεντην έτρωγε με τιποτα και αποφάσισα να αλλάξω τροφή και πήρα την ακανα poppy junior και την έτρωγε σαν τρελος αλλα το αναμιγνυονα με μια κουταλιά γιαουρτη,διαβαζωντας τα άρθρα σας είπα να πάρω την acana prairie pulrtry και ξεκινήσαμε την ίδια ιστορία δεν την τρώει ίσως ειναι μεγάλη η κροκετα και βαριέται δεν γνωρίζω,θα ήθελα την συμβουλή σας τι να κάνω να επιμένω στην ίδια η προτείνετε κάτι άλλο ευχαριστώ πολυ και συγνώμη αν σας κούρασα.
 




Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλησπέρα! Έχω και εγώ την εξής απορία, έχω 3μηνων Γαλλικό μπουλντόγκ αρσενικό, του δίνω την Acana puppy&junior (την τρώει πολύ ευχάριστα με όρεξη) κατά την γνώμη σας ποτέ πρέπει να την αλλάξω και να παω σε junior η adult? Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή σε τροφή μετά από την συγκεκριμένη? Σίγουρα μάλλον σε Acana πάλι γιατί προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος... Διάβασα πως αρκετός κόσμος βάζει μια μικρή ποσότητα λάδι σωλομού στην ξερή τροφή (100% λάδι σωλομού) θα μου το προτείνατε και αν ναι απο ποιον μήνα??
 

Attachments





ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Εγω θα ελεγα για adult μετα απο 16 μηνων αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγω θα ελεγα για adult μετα απο 16 μηνων αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα
Για ποιο λογο? Η ραγδαια αναπτυξη του σκυλου γινεται μεχρι τους 6 μηνε μετα ο ρυθμος αναπτυξης μειωνεται πολυ. Γιατι να επιβαρυνθει το σκυλι με περιττο λιπος και πρωτεινη? για να παχυνει?
 






ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Οκ. Εμεμα κτηνιατρος μου εχει πει οτι η αναπτυξη ειναι μεχρι 12 με 16 μηνων. Δεν ξερω αν τα γαλακια εχουν καποιο θεμα με το βαρος. Η δικια μου pinscher τρωει καθε μερα 80γρ κροκετα και ειναι σταθερα 3.5 κιλα και ειναι 13 μηνων τωρα. Με ελεγχομενη ποσοτητα τροφης δε πιστευω να εχει θεμα βαρους
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Μια τροφή puppy και μια adult της ίδιας εταιρίας συνήθως έχουν θερμιδική διάφορα στα ίδια γραμμάρια τροφής. Η ραγδαία ανάπτυξη του κουταβιου σταματάει περίπου στους 6 μήνες με 9 αναλόγως της σωματοδομης του. Καλό είναι να είναι από εκεί και πέρα ελεγχόμενη η ανάπτυξη χωρίς πολύ πλούσια διατροφική αξία γιατί το επιπλέον βάρος θα επιβαρύνει τον σκελετό με τις οποίες συνέπειες
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλησπέρα, ποιά είναι η σωστή δοσολογία για κουτάβια 3-5 μηνών στην Ακανα ημερησίως? (Puppy&junior Acana) Η Ακανα πίσω στην συσκευασία αναγράφει 120γρ έως 5κιλα το θεωρώ υπερβολικό!
 


natilo

Active Member
3 Ιουλίου 2017
28
13
35
Καλησπέρα, ποιά είναι η σωστή δοσολογία για κουτάβια 3-5 μηνών στην Ακανα ημερησίως? (Puppy&junior Acana) Η Ακανα πίσω στην συσκευασία αναγράφει 120γρ έως 5κιλα το θεωρώ υπερβολικό!
Καλησπέρα!
Η δοσολογια που αναφέρεις είναι η σωστή σύμφωνα https://acana.com/our-foods/heritage/puppy-junior/ . Γιατί σου φαίνεται υπερβολική?? Και εγώ που έχω γαλλικό μπουλντόγκ (μάλλον στην ίδια ηλικία με το δικό σου) τόσο της δίνω (όχι acana αλλά canagan ) και μου φαίνεται λίγη ,πως δεν της φθάνει σαν ποσότητα. θεωρώ πως θα έτρωγε παραπάνω αν της έδινα αλλά πάω σύμφωνα με το πινακάκι.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Παρουσίασε Αλλεργία στον λαιμό του, και ο Κτηνίατρος μου είπε πιθανόν απο υψηλό ασβέστιο πρωτείνη. Η Acana έχει 70% πρωτείνη. Σε petshop που πηγα μου είπε 120γρ είναι υπερβολικα. 50-60γρ την ημέρα είναι οκ. Και γενικός και με άλλα άτομα που συζήτησα μου είπαν πως και σε μεγαλύτερα σκυλιά ηλικιακά δίνουν 70γρ την ημέρα. Με έχει μπέρδεψει το ολο θέμα και χρειάζομαι μια σίγουρη απάντηση. Επίσης με φοβίζει λίγο η Acana γιατί έχει πολυ πρωτείνη αλλά και να πω να παω σε άλλη τροφή να πάρω τι??? Θα χρειαστώ λίγο τα φώτα σας :/
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλησπέρα!
Η δοσολογια που αναφέρεις είναι η σωστή σύμφωνα https://acana.com/our-foods/heritage/puppy-junior/ . Γιατί σου φαίνεται υπερβολική?? Και εγώ που έχω γαλλικό μπουλντόγκ (μάλλον στην ίδια ηλικία με το δικό σου) τόσο της δίνω (όχι acana αλλά canagan ) και μου φαίνεται λίγη ,πως δεν της φθάνει σαν ποσότητα. θεωρώ πως θα έτρωγε παραπάνω αν της έδινα αλλά πάω σύμφωνα με το πινακάκι.

Και 200γρ να τα δώσεις λίγο θα τους φανεί είναι υπερβολικά λαίμαργα.
 


natilo

Active Member
3 Ιουλίου 2017
28
13
35
Όταν λες αλλεργία τι εννοείς?εχει χάσει τρίχωμα στη περιοχή του λαιμού?ή έχεις παρατηρησει έντονο κνισμό εκεί?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf