Τροφη για γαλλικα μπουλντογκ


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Αν θυμαμε καλα η acana δεν εχει μεγαλη διαφορα στην πτωτεινη σε σχεση με της αλλες τροφες αναπτηξης. Πχ αν θυμαμε καλα η acana εχει 32% πρωτεινη, η rc 31% και η hills 31% οποτε και πιστευω οτι το 1% με 2% παραπανω δε παιζει αρνητικο ρολο τωρα στην αναπτυξη
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Παρουσίασε Αλλεργία στον λαιμό του, και ο Κτηνίατρος μου είπε πιθανόν απο υψηλό ασβέστιο πρωτείνη. Η Acana έχει 70% πρωτείνη. Σε petshop που πηγα μου είπε 120γρ είναι υπερβολικα. 50-60γρ την ημέρα είναι οκ. Και γενικός και με άλλα άτομα που συζήτησα μου είπαν πως και σε μεγαλύτερα σκυλιά ηλικιακά δίνουν 70γρ την ημέρα. Με έχει μπέρδεψει το ολο θέμα και χρειάζομαι μια σίγουρη απάντηση. Επίσης με φοβίζει λίγο η Acana γιατί έχει πολυ πρωτείνη αλλά και να πω να παω σε άλλη τροφή να πάρω τι??? Θα χρειαστώ λίγο τα φώτα σας :/
70% έχει κρέας, ψάρι και αυγά. Πρωτεΐνη έχει 33%.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Μάλιστα. Όποτε τι πιστεύετε ότι είναι σωστό να του δίνω δοσολογία 50-60γρ την ημέρα για 3μηνων κουτάβι 4800κιλα, είναι οκ? Τόσο με συμβούλεψαν στο petshop. 120γρ με είπε είναι πάρα πολλά για αυτό πιθανόν να έβγαλε και αλλεργία!
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Μάλιστα. Όποτε τι πιστεύετε ότι είναι σωστό να του δίνω δοσολογία 50-60γρ την ημέρα για 3μηνων κουτάβι 4800κιλα, είναι οκ? Τόσο με συμβούλεψαν στο petshop. 120γρ με είπε είναι πάρα πολλά για αυτό πιθανόν να έβγαλε και αλλεργία!
50-60 γρ. μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα. 100 με 120 θα έδινα εγώ (θα το προσάρμοζα και σύμφωνα με τα κακά του). Αν όντως παρουσίαζει αλλεργία από την τροφή, η λύση που μου φαίνεται λογική είναι να βρεις άλλη που να του κάθεται καλά, και όχι να το υποσιτίζεις με αυτή.
 




Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Με έχει μπέρδεψει το θέμα παιδιά. Ο κτηνίατρος με είπε πιθανόν να έχει αλλεργία απο την τροφή η Ακανα μ λεει είναι καλή μήπως έχει Αλλεργία στο κοτόπουλο. Δεν ξανά έβγαλε όμως κάτι και σχεδόν έφυγαν τα σημάδια. Στο petshop με ειπε 100-120γρ είναι πάρα πολλά 50-60γρ και φαινόταν τουλάχιστον ενημερωμένη. Ο κτηνίατρος για την δοσολογία με ειπε ότι αναγράφουν πίσω. Καθόταν και μας εξηγούσε πάντως η κοπέλα στο petshop και φαινόταν νορμάλ. Τώρα εδω διαβάζω είναι λίγα απο εσάς. Μπερδεύτηκα κυριολεκτικά, και δεν θέλω να το κάνω πειραματοζωο ούτε να αλλάζω τροφές είναι πολυ καλή η Ακανα και είμαι ευχαριστημένος.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Με έχει μπέρδεψει το θέμα παιδιά. Ο κτηνίατρος με είπε πιθανόν να έχει αλλεργία απο την τροφή η Ακανα μ λεει είναι καλή μήπως έχει Αλλεργία στο κοτόπουλο. Δεν ξανά έβγαλε όμως κάτι και σχεδόν έφυγαν τα σημάδια. Στο petshop με ειπε 100-120γρ είναι πάρα πολλά 50-60γρ και φαινόταν τουλάχιστον ενημερωμένη. Ο κτηνίατρος για την δοσολογία με ειπε ότι αναγράφουν πίσω. Καθόταν και μας εξηγούσε πάντως η κοπέλα στο petshop και φαινόταν νορμάλ. Τώρα εδω διαβάζω είναι λίγα απο εσάς. Μπερδεύτηκα κυριολεκτικά, και δεν θέλω να το κάνω πειραματοζωο ούτε να αλλάζω τροφές είναι πολυ καλή η Ακανα και είμαι ευχαριστημένος.
Σύμφωνα με τα κιλά του και τη συσκευασία 100-120 γρ τη μέρα είναι. Μήπως η κοπέλα στο pet shop εννοούσε 50-60 γρ τη φορά, αν του δίνεις 3 γεύματα τη μέρα; Μου φαίνεται πιο λογικό.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Με έβγαλε 2 κονσέρβες σχετικά μεγάλες και μου λεει σε σύγκριση με τα 120γρ που δώσατε ειναι αυτή, για αυτό και παρουσίασε πιθανόν Αλλεργία αν και μας είπε η κοπέλα εκεί αυτα δεν είναι τιποτα που έβγαλε.
 


alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Με έβγαλε 2 κονσέρβες σχετικά μεγάλες και μου λεει σε σύγκριση με τα 120γρ που δώσατε ειναι αυτή, για αυτό και παρουσίασε πιθανόν Αλλεργία αν και μας είπε η κοπέλα εκεί αυτα δεν είναι τιποτα που έβγαλε.
Μήπως κατάλαβε ότι έδινες 100-120 γρ σε κάθε γεύμα, και όχι τη μέρα;
 




alexouli

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2012
406
2.166
32
Πάτρα
Πιστεύω λάθος συνεννόηση έγινε... δε γίνεται να σου προτείνει το 1/3 από όσο θα έπρεπε να τρώει.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το πινακάκι πίσω από τη συσκευασία είναι ενδεικτικό για την ημερήσια ποσότητα, ανάλογα με τα κιλά του σκύλου. Αν προτείνει 100-120 γραμμάρια την ημέρα για 5 κιλά σκύλο, μείνε σε αυτό μέχρι να δεις πως τα πάει ο σκύλος σου. Αν παχαίνει, μειώνεις, αν βλέπεις πως αδυνατίζει και του είναι μικρή η ποσότητα, βάζεις λίγο παραπάνω. Αν είναι οκ, μένεις σε αυτά τα γραμμάρια.

Όσον αφορά την αλλεργία, θεωρώ πως δεν έχει να κάνει με την ποσότητα, αλλά με τα συστατικά της τροφής. Αν όντως έχει αλλεργία κάπου, θα χρειαστεί να ψάξεις ΠΟΥ έχει αλλεργία ώστε να αποφεύγεις συστατικά που την ενεργοποιούν.
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Το πινακάκι πίσω από τη συσκευασία είναι ενδεικτικό για την ημερήσια ποσότητα, ανάλογα με τα κιλά του σκύλου. Αν προτείνει 100-120 γραμμάρια την ημέρα για 5 κιλά σκύλο, μείνε σε αυτό μέχρι να δεις πως τα πάει ο σκύλος σου. Αν παχαίνει, μειώνεις, αν βλέπεις πως αδυνατίζει και του είναι μικρή η ποσότητα, βάζεις λίγο παραπάνω. Αν είναι οκ, μένεις σε αυτά τα γραμμάρια.

Όσον αφορά την αλλεργία, θεωρώ πως δεν έχει να κάνει με την ποσότητα, αλλά με τα συστατικά της τροφής. Αν όντως έχει αλλεργία κάπου, θα χρειαστεί να ψάξεις ΠΟΥ έχει αλλεργία ώστε να αποφεύγεις συστατικά που την ενεργοποιούν.
Ναι προς το παρόν σημερα θα τον δώσω 100-110γρ περίπου όσο αναγράφει. Φοβάμαι βέβαια μην εχει Αλλεργία στην Ακανα αν έχει και βγάλει κάνα σημάδι πάλι, σκέφτομαι να παω στην Real Nature Μοσχάρι και πατάτα διάβασα και με είπαν πολύ καλα λόγια για την συγκεκριμένη τροφή. Η Ακανα έχει κοτόπουλο μέσα. Επειδή με είπε και ο Κτηνίατρος να παω σε τροφή που δεν έχει γενικός πτηνά μέσα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, βρήκα αυτήν. Τροφές μετά που θα δοκίμαζα είναι Meradog, Josera,Bosch! Σίγουρα δεν θα δοκίμαζα Royal canin, Hills, Eukanuba, orijen συγκεκριμένα orijen έχει πολυ πρωτείνη δεν κάνει για την ράτσα που έχω όχι οτι η Acana πάει πισω. Έχετε να προτείνετε σε περίπτωση που δω ότι όντως έχει θέμα στην συγκεκριμένη (τροφή αλλεργία) να πάω σε κάποια άλλη ασφαλές και ποιοτικά τουλάχιστον ίδια για το Γαλλάκι??? Ευχαριστώ...
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Εμενα εβγαλε μια αλλεργια ( μαλλον απ το scalibor) και για καλο και κακο κοψαμε το κοτοπουλο μεχρι να γινουν οι αιματολογικες και εφυγα απ την acana και πηγα στην batking heads με αρνι
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι θέμα αλλεργίας στην ακανα γενικά αλλά σε κάποιο συστατικό.
Μπορει πχ να έχει αλλεργία στο κοτόπουλο, άρα επιλεγεις μια τροφή με μοσχάρι. Μπορεί να έχει αλλεργία στο οτιδήποτε. Αυτό πρέπει να το δεις.
Αν φυσικά αυτό που έβγαλε ήταν αλλεργική αντίδραση σε τροφή και δεν ήταν κάτι άλλο.
 


ThodorisV

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
87
19
37
Δικιο εχεις. Εγω εφυγα απ την acana γιατι η κτηνιατρος μου ειπε να δωσω πρωτεινη απο 23%-27%. Το σκεφτομαι να ξαναγυρισω στην acana ή να δωσω barf. Εγω εχω ενα pinscher 14 μηνων κοριτσακι και θα στειρωθει μετα την δευτερη περιοδο
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω παντος ολα μου τα γαλλικα τα ταιζω ωμη- 2 απο τα κοριτια μου μεγαλοσα και με ωμη σχεδον αποκλειστηκα και οι αλλες απο 6 μηνων ( τοτε ηρθαν στα χερια μου). Τροφή Puppy/Junior εχει φαει μονο η τελευταια κουταβα μου, που εδωσε η εκτροφεας της- τις πρωτες 2-3 εβδωμαδες εδω περα. Μετα δεν την ηθελε- και ΟΤΑΝ εδινα ξηρα- εδινα adult.
 


Pavlos23

New Member
30 Ιουλίου 2018
1
0
30
Γεια σας παιδιά.. έχω ένα γαλλικό μπουλντόγκ 6 μηνών στα 5μιση κιλά περίπου... Αυτήν την περίοδο του δίνω την royal canin junior και επειδή είδα εδώ ότι καλό είναι μετα τους 6 μήνες να του δίνουμε adult τροφή σκέφτομαι να την αλλάξω σε acana Cobb chicken & gree... Είναι σωστή επιλογή ή έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3