Τροφη optima


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και αφου σε ενδιαφερει η τιμη σε σχεση με την ποιοτητα,γιατι δεν παιρνεις του Λιντλ την Optidog?7,99 ευρω κοστιζει,τα πετ σοπ σου κανουν πιο καλα για την μπιζνα?
Για τα πλαταρια που ειπε ο Κκρανις?τα περασες στο ντουκου,πρωτη κρεμα ειναι για τα σκυλια,και ξερεις και τι δινεις.
Να πω και κατι ακομα ρε παιδια(απο χθες που ακουσα τις βλακειες καποιου για τα ωμα κρεατα)ειπε ο τυπος,εσυ θα ετρωγες ωμο κρεας?
Επρεπε να του πω να δοκιμασει αυτος να φαει και να ζησει μονο με κονσερβα και ξηρα να δουμε τι αρρωστιες θα μας βγαλει,καποτε οι ναυτικοι παθαιναν σκορβουτο απο την ελειψη βιταμινων στις κονσερβες που ετρωγαν,κυριως βιταμινη C που ο σκυλος δεν χρειαζεται βεβαια,αλλα οχι μονο απο αυτην αλλα και τα συντηρητικα και πολλα αλλα,και ειναι για ανθρωπους οι κονσερβες αυτες,τωρα ποιος ξερει τι εχει μια ξηρα η μια κονσερβα.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
τοσο καλη ειναι αυτη η τροφη το λιντλ??θεωρεις οτι ειναι καλυτερη απο την οπτιμα?
7,99 ειναι το 3κιλο?
μου φαινεται θα την δοκιμασω(οχι εγω ο σκυλος:p)
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Παιδιά επειδή είμαι στο ψάξιμο για τροφή, μια ερώτηση. Μου έδειξε σήμερα ο κτηνίατρος που πάω τον μικρό μια τροφή optima για puppy σε πορτοκαλί τσουβάλι. Αυτή είναι η καλή ή η κακή?? :confused::rolleyes: Απ' ότι διάβασα υπάρχει η αμερικάνικη και η ισπανική, και αν κατάλαβα καλά η ισπανική πρέπει να είναι η καλή έτσι?? :eyecrazy: Ψιλομπερδεύτηκα :D#-o
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
η ισπανικη ειναι της Visan και ειναι μαυρο το τσουβαλι του κοτοπουλου , και γαλαζιο του αρνιου ;)

edit , πορτοκαλι ειναι το large breed αναπτυξης ..
 
Last edited:


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
η ισπανικη ειναι της Visan και ειναι μαυρο το τσουβαλι του κοτοπουλου , και γαλαζιο του αρνιου ;)

edit , πορτοκαλι ειναι το large breed αναπτυξης ..
Μπράβο, αυτό λέω, το πορτοκαλί...optima large breed. Αυτή είναι η καλή? Την έχεις δοκιμάση?
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
ναι! με πατατες τηγανιτες ειναι οτι πρεπει!! :p

οχι, δεν την εχω δοκιμασει σε δικα μου σκυλια... και για να ειμαι ειλικρινης δεν την εχω κοιταξειθ αναλυτικα και σε σχεση με αλλες..
ενα πελατη εχω μονο που την φερνω για αυτον και μου λεει οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος, για την ακριβεια μονος του την ζητησε.. δεν ξερω απο που την εμαθε ουτε αν την συστησε καποιος.. εχει ενα ημιαιμο κουταβι τεραστιων διαστασεων!
πιο πολυ παιρνουν την adult και puppy κοτοπουλο , κοιτα, ναι καλη μου φαινεται ξερω τα σκυλια που την τρωνε και μαλιστα στο ενα απο αυτα προσφατα μας ηρθαν οι απαντησεις απο γενικες αιματος και ηταν μια χαρα το σκυλακι...
 


Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
ναι! με πατατες τηγανιτες ειναι οτι πρεπει!! :p

οχι, δεν την εχω δοκιμασει σε δικα μου σκυλια... και για να ειμαι ειλικρινης δεν την εχω κοιταξειθ αναλυτικα και σε σχεση με αλλες..
ενα πελατη εχω μονο που την φερνω για αυτον και μου λεει οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος, για την ακριβεια μονος του την ζητησε.. δεν ξερω απο που την εμαθε ουτε αν την συστησε καποιος.. εχει ενα ημιαιμο κουταβι τεραστιων διαστασεων!
πιο πολυ παιρνουν την adult και puppy κοτοπουλο , κοιτα, ναι καλη μου φαινεται ξερω τα σκυλια που την τρωνε και μαλιστα στο ενα απο αυτα προσφατα μας ηρθαν οι απαντησεις απο γενικες αιματος και ηταν μια χαρα το σκυλακι...
Αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 40€ κάνουν τα 15kg, έτσι δεν είναι?
 






Antonis_a

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2011
200
0
Του πήρα την Optima puppy & junior και την τρώει λες και έχει να φάει μια βδομάδα!!! Λύσαξε??? :)
 


morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
εμείς την φέραμε πριν μερικές εβδομάδες και δεν έχει μείνει τίποτα ούτε για δείγμα.

νομίζω είναι πολύ καλή για τα λεφτά της για να μην πω καλύτερη και από αρκετά ακριβότερες...

ψάρι-πατάτα πάει σφαίρα. όπου το έδωσα έφαγαν και τα mpwl.
 






StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Ρε παιδιά δε καταλαβαίνω για ποια Optima αμερικάνικη μιλάτε. Η ισπανικη εταιρεία είναι η Visan και το optima είναι κατηγορία (και όχι μαρκα) από τις διάφορες τροφές που φτιάνουν. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένη από τη ποιότητά τους.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Κοίταξα αυτή με το κουνέλι και δεν ξέρω κατά πόσο έχει τόσο κρέας όσο λέει, πρώτο συστατικό φρέσκο κουνέλι που συμβαίνει ότι μετά την επεξεργασία μένει πολύ λίγο. Επίσης λάβε υπόψη σου ότι ένα κόλπο που χρησιμοποιούν όλες οι εταίρειες με τα σιτηρά ειναι να τα βάζουν χωριστά στα συστατικά και ενώ σε ποσοστό όλα μαζι είναι πάνω από το κρέας διασπασμένα έρχονται σε μετέπειτα σειρά κα η τροφή βγαίνει να εχει πρώτο συστατικό το κρέας ενώ ειναι μούφα η ανάλυση αυτή.
Ωστόσο πήγαινε με αυτο που ταιριάζει στο σκύλο σου. Εγώ δίνω grain free acana και ενώ θεωρείται απο τις κορυφαίες κάνουν παρά πολλά κόπρανα, μαδάνε συνέχεια, η κρεατινίνη του Τζιμάκου βγήκε τσιμπημένη και ξεκινάω να κάνω δοκιμές με μια με πολύ χαμηλότερη πρωτεΐνη και θα δω πως πάει.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
H Ινουλινη,που ενδιαφερει την Estranged για το προβλημα του σκυλακου,δεν λεει απο που προερχεται.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πωπω κινέζικα μου φαίνονται λίγο αυτά που έγραψες, δεν τα μπορώ αυτά με τις ξηρές, δεν τα μπορώ! Αλλά η ανάγκη, τι να κάνεις.

Πάντως δε με πειράζει ιδιαίτερα αν έχει παραπάνω σιτηρά από ότι λέει (βασικά αν έχει γενικά, το κουνέλι διαφημίζεται ως grain free), οι δυσανεξίες του δε φαίνεται να είναι σε σιτηρά.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
H Ινουλινη,που ενδιαφερει την Estranged για το προβλημα του σκυλακου,δεν λεει απο που προερχεται.
Yasemin, διαφώτισέ με λίγο για το θέμα της ινουλίνης. Πώς μας επηρεάζει και από πού μπορεί να προέρχεται;
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Η ινουλινη ειναι ενα πρωτης ταξεως πρεβιοτικο,βοηθα παρα πολυ στην καλη λειτουργια του εντερου.
Τωρα,επειδη περιεχεται σε σταρια,κρεμμυδια κλπ,ψαχνουμε να ειναι απο ριζες ραδικιου,σπαραγγια η πικραλιδα που ειναι και οι καλυτερες πηγες για το σκυλο και οχι μονο.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf