Τρόπος απόκτησης σκύλου και προβλήματα υγείας

τρόπος απόκτησης σκύλου και προβλήματα υγείας

  • ΗΜΙΑΙΜΟ / σοβαρά προβλήματα

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    93

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μόκκο 8χρονών, αποκτήθηκε απο Pet Shop. Αυτή την στιγμή έχει χάσει την όραση του.
Σόνια 2χρονών, βρέθηκε στο δρόμο. Ελαφρυά μορφή δυσπλασίας.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο Ρας είναι σχεδόν 19 μηνώ ημίαιμος από τυχαία γέννα ενός B.Y.B. Μικροπροβληματάκια υγείας, με κυριότερο το ευαίσθητο πεπτικό σύστημα, παρ'όλ'αυτά όχι ιδιαιτέρως σοβαρό.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ψήφισα λίγα προβλήματα για τα εκτροφεία, λίγα προβλήματα για τα ημίαιμα και σοβαρά προβλήματα για τα πετ σοπ. Ο λόγος είναι ότι πιστεύω πως κανένας δε σου εξασφαλίζει πως το ζωάκι δε θα παρουσιάσει κάποια προβλήματα. Αλλά μέσω εκτροφέα έχεις καλύτερες πιθανότητες συγκριτικά με τα παπυμιλλάδικα και λοιπούς ανεπιθύμητους πωλητές. Όσον αφορά τα ημίαιμα απαντάω με το ίδιο σκεπτικό. Είναι πολύ πιθανό να μην παρουσιάσει κανένα πρόβλημα αλλά δε μπορείς να το ξέρεις. Δε θα πάρεις ποτέ ένα ημίαιμο για φύλακα επί παραδείγματι. Μπορεί να σου βγει και να είναι όντως ο καλύτερος φύλακας, αλλά μπορεί απ' την άλλη να σου βγει και ακοινώνητο και νευρικό.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ψήφισα λίγα προβλήματα για τα εκτροφεία, λίγα προβλήματα για τα ημίαιμα και σοβαρά προβλήματα για τα πετ σοπ. Ο λόγος είναι ότι πιστεύω πως κανένας δε σου εξασφαλίζει πως το ζωάκι δε θα παρουσιάσει κάποια προβλήματα. Αλλά μέσω εκτροφέα έχεις καλύτερες πιθανότητες συγκριτικά με τα παπυμιλλάδικα και λοιπούς ανεπιθύμητους πωλητές. Όσον αφορά τα ημίαιμα απαντάω με το ίδιο σκεπτικό. Είναι πολύ πιθανό να μην παρουσιάσει κανένα πρόβλημα αλλά δε μπορείς να το ξέρεις. Δε θα πάρεις ποτέ ένα ημίαιμο για φύλακα επί παραδείγματι. Μπορεί να σου βγει και να είναι όντως ο καλύτερος φύλακας, αλλά μπορεί απ' την άλλη να σου βγει και ακοινώνητο και νευρικό.
Νομιζω η δημοσκοπηση ειναι συγκεκριμενα για τα δικα μας σκυλια, οχι γενικοτερα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ICE, 5 μηνων SBT απο εκτροφειο. Αν και ειναι πολυ νωρις ακομα, κανενα προβλημα υγειας ή χαρακτηρα.

Sent from my Liquid MT using Tapatalk
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Νομιζω η δημοσκοπηση ειναι συγκεκριμενα για τα δικα μας σκυλια, οχι γενικοτερα.
Δεν το κατάλαβα μεν, αλλά έβγαλα το συμπέρασμα μου βασιζόμενος σε προσωπικές εμπειρίες και σε εμπειρίες με σκυλιά φίλων τα οποία έχω ζήσει όμως ώστε να μπορώ να δω κάποια πράγματα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να ρωτήσω κάτι (ίσως λιγάκι χαζό)?

Φίλε Pouf,

Θέλεις αποτελέσματα αποκλειστικά για θέματα υγείας, ή (λέω εγώ, τώρα) και για θέματα χαρακτήρα?
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
το θεμα χαρακτηρα ειναι λιγο δυφορουμενο γιαννη, αλλιως το βλεπει ο ενας αλλιως ο αλλος, το θεμα υγειας ειναι ομως απτό, το βλεπεις, εχεις ξεπαραδιαστει, καθε τρεις και λιγο εισαι στο γιατρο, ειναι πιο ευκολα ''μετρησιμο'' για ολους μας.

πιστευω οτι θα βοηθουσε τους νεους φιλους μια στατιστικη απο τις εμπειριες μας.
σκεφτηκα να βαζαμε και αλλο ενα θεμα σχετικα με τον χαρακτηρα αλλα θεωρησα οτι δεν θα ηταν μετρησιμο.

αν νομιζεις οτι μπορει να ''βγει'' θεμα φτιαξε κατι σχετικο, δεν ειμαι αρνητικος απλα δεν μου ''εβγαινε'' στη κουτρα μου :D
 




valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Μπλανκυ, τσιουαουα 22 μηνων απο ΒΥΒ.
Παρουσιασε στην ηλικια των 8 μηνων Ασηπτη Νεκρωση της Κεφαλης του Μηριαιου και καναμε εγχειρηση στο δεξι ισχιο, τωρα ειναι καλα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το δικό μου πετσοπόσκυλο τότε το 91 ήταν απο γέννα ιδιώτη σίγουρο 100%
πάντως πήγε 17 χρονών και δεν είχε ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα-υγείας
γιατί ήταν λίγο παλαβό κι αχώνευτο αλλά τέλοσπάντων-μάλλον έφταιγε η φυλή κι εγώ

τα άλλα 3 που είχαμε και πήγαν κι αυτά 17 ήταν απο διάφορους που τα βαρέθηκαν και μας τα φόρτωσα-τα κατέταξα στο byb

και η Αργώ - απο εκτροφείο- 3 ετών - φτού φτού φτού μην την ματιάσω τον κτηνίατρο μόνο για εμβόλια και υπέρηχους τον έχουμε επισκεφτεί και τρώει τα πάντα όλα αδιακρίτως και αναισχύντως και γενικά μακάρι όλα τα σκυλιά του κόσμου να ήταν σαν την πάρτι της,το καμάρι μου!!!!!

τα άλλα 3 είναι μικρά ακόμη - δεν τα περιέλαβα στην απάντησή μου-αλλά μάλλον υπερυγειή τα βλέπω κι αυτά-είναι και η μαγκιά της φυλής βλέπετε!!!!!!:p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εκτροφείο / Κανένα πρόβλημα!

Απολύτως κανένα πρόβλημα!Σε όλα του μέχρι στιγμής οκ είμαστε!
 


terez

Member
1 Νοεμβρίου 2010
13
0
Ψήφισα λίγα προβλήματα για τα εκτροφεία, λίγα προβλήματα για τα ημίαιμα και σοβαρά προβλήματα για τα πετ σοπ. Ο λόγος είναι ότι πιστεύω πως κανένας δε σου εξασφαλίζει πως το ζωάκι δε θα παρουσιάσει κάποια προβλήματα. Αλλά μέσω εκτροφέα έχεις καλύτερες πιθανότητες συγκριτικά με τα παπυμιλλάδικα και λοιπούς ανεπιθύμητους πωλητές. Όσον αφορά τα ημίαιμα απαντάω με το ίδιο σκεπτικό. Είναι πολύ πιθανό να μην παρουσιάσει κανένα πρόβλημα αλλά δε μπορείς να το ξέρεις. Δε θα πάρεις ποτέ ένα ημίαιμο για φύλακα επί παραδείγματι. Μπορεί να σου βγει και να είναι όντως ο καλύτερος φύλακας, αλλά μπορεί απ' την άλλη να σου βγει και ακοινώνητο και νευρικό.
Είμαι σίγουρη ότι τα ημίαιμα σκυλιά είναι το ίδιο με τα σκυλιά ράτσας. Σίγουρα θα τα εμπιστευόμουν για φύλακες και πάνω από όλα πιστεύω ότι τα σκυλάκια είναι όπως τα μάθεις like babies!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
και η Αργώ - απο εκτροφείο- 3 ετών - φτού φτού φτού μην την ματιάσω τον κτηνίατρο μόνο για εμβόλια και υπέρηχους τον έχουμε επισκεφτεί και τρώει τα πάντα όλα αδιακρίτως και αναισχύντως και γενικά μακάρι όλα τα σκυλιά του κόσμου να ήταν σαν την πάρτι της,το καμάρι μου!!!!!
χμμμ εσύ θυμίζεις επικίνδυνα τη Σάρα ή η Αργώ το Μουφ? :cool::D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα την ερώτηση της σφυγμομέτρησης, που παρεμπιπτόντως δεν είναι multiple choice αλλά σε multiple answer format. Προφανώς το Μουφ είναι από ΒΥΒ ή παπυμιλλά και κατέληξε στο καταφύγιο, αλλά έχει λίγα πράματα από προβλήματα υγείας, δηλαδή ελαφρά δυσπλασία, συν το ζήτημα της συμπεριφοράς που το κάνει φαγούδικο. Ωστόσο δε θα συμβούλευα ποτέ ΒΥΒ, πετσοπά ή παπυμιλλά διότι ναι, υπάρχουν συνήθως προβλήματα. Από την άλλη μεριά έχω αποφασίσει ότι μέχρι να ξυπνήσουν όλοι και να περάσουν αυστηρούς νόμους που θα κόβουν τον κώλο των ΒΥΒ και των πετσοπάδω που θα συνεργάζονται με παπυμιλλάδες ΣΥΝ θα έχουν λύσει το πρόβλημα των αδέσποτων στα καταφύγια, εγώ θα παίρνω σκύλο από σωστικούς ομίλους. Συνήθως ψάχνω για υγιές σκυλί με εγγυημένο χαρακτήρα, σίγουρα ενήλικο, που να ξέρει πού να κάνει τα τσίσα του και να μην είναι καταστρεπτικό στο σπίτι, ούτε να γαυγίζει υπερβολικά. Με το Μουφ έχω πετύχει σίγουρα όλα τα παραπάνω.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το 1ο μου σκυλί ήταν ημίαιμο απο ΒΥΒ, .....με σοβαρά προβλήματα υγείας που είχαν σαν αποτέλεσμα τον πρόωρο θάνατο του...
το 2ο,
το 3ο,
και το 4ο είναι ημίαιμα απο ''τυχαία'' γέννα οικόσιτων σκυλιών που πετάχτηκε όλη στον δρόμο.... Γενικά είναι υγιή, με εξαίρεση κάποια μικρά δερματικά προβλήματα στο ένα σκυλί και που ευτυχώς είναι αντιμετωπίσιμα...
το 5ο είναι απο εκτροφείο και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...

να δω poufάνθρωπε τι θα την κάνεις την δημοσκόπηση μετά....!:D
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Chloe
απλά επεσήμανα ότι τρώει όλων των ειδών τα τρόφιμα απο ωμά μέχρι ξηρά τροφή (καθώς και πέτρες ξύλα κλπ) και τα αφομοιώνει άψογα χωρίς δυσανεξίες και γαστρεντερικά θέματα

Η Σάρα
Και το Μούφ
είναι μοναδικοί!!!
ως μονάδες μα και σαν σύνολο!!!!!!!!!
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εμενα τον δικο μου, μου τον χαρισε μια κοπελα που ζευγαρωσε την σκυλα της αρα μαλλον BYB(?)... :roll: (Δεν ειχα ψαχτει τοτε καθολου, και δεν ηξερα...) Ευτυχως μεχρι τώρα δεν είχαμε κανενα προβλημα εκτος απο δεμοδηκωση που κρατησε μονο 2 μηνες και περασε χωρις θεραπεια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η Λούση είναι υιοθετημένη σε μεγάλη ηλικία από εμάς , ημίαιμο που το μεγάλωσε μια κυρία η οποία απεβίωσε και μετά την πήραμε εμείς. Διάφορα προβλήματα υγείας, το μόνο που ίσως οφείλεται σε κληρονομικότητα είναι η επιληψία. Ίσως όμως να οφείλεται και σε κακοποίση όταν ήταν μωράκι πριν την πάρει η κυρία. Αριστος χαρακτήρας σκύλου.
Ο Εlvis ειναι τριών μηνών από εκτροφείο και είναι υγιέστατος πανέξυπνος και πάρα πολύ καλός χαρακτήρας παρότι ακόμη τρελοκούταβος.