Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709












Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
2ο επίσης κακό, κ ίσως θα έπρεπε να μπει κ στη γενική θεματολογία, για να είμαστς ενήμεροι όλοι:

Οι αμπούλες (για ψύλλους) των οικόσιτων ζώων "δηλητηριάζουν" τα ποτάμια στην Αγγλία (προφανώς κ όχι μόνο).


"One flea treatment of a medium-sized dog with imidacloprid contains enough pesticide to kill 60 million bees."

Μια μόνο αμπούλα για ένα σκύλο μεσαίου μεγέθους με imidacloprid περιέχει αρκετό εντομοκτόνο για να σκοτώσει 60 εκατομμύρια μέλισσες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αντιγράφω από εδω

"Τα ελάφια αυξάνονται και πληθύνονται στη Ρόδο και προκαλούν… πονοκέφαλο

Σε χιλιάδες ανέρχονται πλέον τα ελάφια στο νησί της Ρόδου, ενώ πριν από μερικά χρόνια ο αριθμός τους ήταν ελάχιστος! Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις που υπάρχουν, ο αριθμός των ελαφιών που διαβιούν στις δασικές περιοχές του νησιού υπερβαίνει τις 5.000.

Για την καταγραφή τους έχει αναληφθεί σχετική πρωτοβουλία από την περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με σκοπό να υπάρξει σχέδιο για την διαχείριση τους, δεδομένου ότι ο υπερπληθυσμός προκαλεί και προβλήματα στη Ρόδο, κυρίως σε ό,τι αφορά τις καλλιέργειες. Δεν είναι λίγα τα προβλήματα που προκαλούνται από τον υπερπληθυσμό.



Η αύξηση του πληθυσμού, σε συνδυασμό με τον περιορισμό του φυσικού τους χώρου, εξαιτίας των πυρκαγιών, της ανομβρία και της έλλειψης τροφής, έχει ως αποτέλεσμα συχνά να παρατηρούνται φαινόμενα «μαζικής καθόδου» των ζώων, από τις δασικές εκτάσεις, στις κατοικημένες περιοχές της Ρόδου, μιας και το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά εξοικειωμένο με τον άνθρωπο. Δυστυχώς, το φαινόμενο της παρουσίας κοπαδιών ελαφιών σε κατοικημένες περιοχές, έχει σημαντικές επιπτώσεις στην καθημερινότητα του νησιού και των πολιτών."


Ολόκληρο το κείμενο στο πιο πάνω λινκ.

Τελικά δεν ξέρω τι θέλουμε.
Μικρός πληθυσμός, γκρινιάζουμε.
Αυξάνεται ο πληθυσμός, πάλι γκρινιάζουμε....

Διαβάζοντας το κείμενο μου ήρθε στο μυαλό αυτόματα αυτό το θέμα.
Δυστυχώς ΔΕΝ μπορούμε να συνυπάρξουμε.
Πάντα ο άνθρωπος και οι ανάγκες του θα υπερισχύουν έναντι όλων των άλλων πλασμάτων στη γη μας.
 
  • Like
Reactions: DORIS and spyv




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Hammer σου έχω ξαναπεί πως κάτι αναρχοαυτόνομα κομμούνια τα λένε αυτά για να διαταράξουν τις δημοκρατικές διαδικασίες. Στην Γυάρο με αστακό θα σε έχω..
 
  • Haha
Reactions: Hammer




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πωπω μπήκα στη σελίδα και νόμιζα ότι είναι πρόσφατο το ποστ και άρχισα να προσεύχομαι να μπουκάρουν εκεί μέσα 3-4 τόσα ινου και 4-5 μπουλι κούτα χωρίς κοινωνικοποίηση και να γίνει της μαρέβας εκεί πέρα και να μην μείνει ούτε μανικετόκουμπο.

Ευσεβείς πόθοι.
 
  • Haha
Reactions: Hammer


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079

Οι κυνηγοί λοιπόν εξακολουθούν να χρησιμοποιούν μολύβδινα σκάγια. Και φυσικά δεν έχουν πολλές αναστολές να τα χρησιμοποιήσουν σε προστατευόμενες ή μη περιοχές. Από τον μόλυβδο κινδυνεύουν και τα σκυλιά μας, πέραν όλων των υπόλοιπων. Αντιλαμβάνομαι ότι ο μολυβδος είναι πιο φτηνός από το ατσάλι, αλλά πώς στο καλό τους καταφέρνουν ακόμα να το προμηθεύονται; Πώς καταφέρνουν οι κυνηγετικοί σύλλογοι να βάζουν πάντα πλάτες στην χαζομάρα του καθενός τη στιγμή και οι ίδιοι είναι ξεκάθαρο ότι βλάπτονται;
Την ειδηση δεν την βρήκα μόνο σε ξενογλωσσα μέσα εντωμεταξύ και δεν ξερω πόσο πρέπει να ψάξω για να τη βρω στα ελληνικά
 
Last edited:
  • Sad
  • Like
Reactions: spyv and Hammer


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
  • Like
Reactions: ioanna a and Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709

Οι κυνηγοί λοιπόν εξακολουθούν να χρησιμοποιούν μολύβδινα σκάγια. Και φυσικά δεν έχουν πολλές αναστολές να τα χρησιμοποιήσουν σε προστατευόμενες ή μη περιοχές. Από τον μόλυβδο κινδυνεύουν και τα σκυλιά μας, πέραν όλων των υπόλοιπων. Αντιλαμβάνομαι ότι ο μολυβδος είναι πιο φτηνός από το ατσάλι, αλλά πώς στο καλό τους καταφέρνουν ακόμα να το προμηθεύονται; Πώς καταφέρνουν οι κυνηγετικοί σύλλογοι να βάζουν πάντα πλάτες στην χαζομάρα του καθενός τη στιγμή και οι ίδιοι είναι ξεκάθαρο ότι βλάπτονται;
Την ειδηση δεν την βρήκα μόνο σε ξενογλωσσα μέσα εντωμεταξύ και δεν ξερω πόσο πρέπει να ψάξω για να τη βρω στα ελληνικά
Και που να δεις κατα την παραγωγη των σκαγιων αυτων τι μολυνση δημιουργειται...
Ο μολυβδος ειναι πιο φθηνος, "συμπεριφερεται" καλυτερα στο κυνηγι(χτυπαει μεγαλυτερες αποστασεις) και ειναι συμβατος με πιο πολλους τυπους οπλου(ειναι πολυ πιο μαλακος σαν υλικο), θες αλλης κατασκευης οπλο για να ριχνεις ατσαλι. Απο οσο τα εχω ψαξει, πολυ επιφανειακα.
Η πωληση γινεται κανονικα, νομιμα, νομιζω μονο για τους υδροβιοτοπους τιθεται θεμα απαγορευσης(δεν ξερω τι ισχυει τωρα).
Με τους θανατους των φλαμινγκο γινεται ενας ψιλοχαμος τις τελευταιες μερες αλλα δεν το εχω ψαξει για να σχηματισω γνωμη...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και που να δεις κατα την παραγωγη των σκαγιων αυτων τι μολυνση δημιουργειται...
Ο μολυβδος ειναι πιο φθηνος, "συμπεριφερεται" καλυτερα στο κυνηγι(χτυπαει μεγαλυτερες αποστασεις) και ειναι συμβατος με πιο πολλους τυπους οπλου(ειναι πολυ πιο μαλακος σαν υλικο), θες αλλης κατασκευης οπλο για να ριχνεις ατσαλι. Απο οσο τα εχω ψαξει, πολυ επιφανειακα.
Η πωληση γινεται κανονικα, νομιμα, νομιζω μονο για τους υδροβιοτοπους τιθεται θεμα απαγορευσης(δεν ξερω τι ισχυει τωρα).
Με τους θανατους των φλαμινγκο γινεται ενας ψιλοχαμος τις τελευταιες μερες αλλα δεν το εχω ψαξει για να σχηματισω γνωμη...
Ήμουν ηλιθιοδώς ανυποψίαστη, στον Εβρο έβγαζα τη σκυλα για τρεξιμο και υπάρχουν παντού τετοια φυσιγγια. εντος και εκτος καταφυγιου. Καποιοι αλλοι ειχαν τα προβατα και τις αγελαδες τους για βοσκή εκει. Περιττο να πώ πως έχω λυσσαξει από το κακο μου.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
2χλμ απο τον αγιο Στεφανο συμφωνα με το αρθρο!
Αν βολταρετε με τον σκυλο σας στην περιοχη, απλα κοινη λογικη χρειαζεται και δεν εχετε κανενα προβλημα. Δεν λυνουμε ποτε τον σκυλο σε περιοχες που υπαρχει επιβεβαιωμενη παρουσια λυκων.
Τωρα για τα αδεσποτα που ζουν εκει, ειδικα τα μικροσωμα...πιθανον να υπαρχει θεμα, θα δειξει...
Κατα τ αλλα αν τυχει να συναντησετε το αγριμι, απλα απολαυστε την στιγμη!
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Η ορειβατική σεζόν στο Έβερεστ ξεκινάει και η κατασκήνωση βάσης θα αρχίσει σιγά-σιγά να υποδέχεται τους πρώτους «πελάτες» της. Μετά το περσινό «κλείσιμο» του βουνού λόγω του παγκόσμιου lockdown και το φιάσκο του 2019 κατά το οποίο 11 άνθρωποι πέθαναν μετά από ένα πρωτοφανές «μποτιλιάρισμα» λίγο πριν την κορυφή, οι Sherpas έχουν ήδη προετοιμάσει το έδαφος για φέτος.

Η ομάδα του Dawa Steven Sherpa σε συνεργασία με το Bally Peak Outlook Foundation εκμεταλλεύτηκε την περυσινή «αργία» και συνέχισε την προσπάθεια καθαρισμού των κατασκηνώσεων βάσης όλων των πάνω από 8000 μ. κορυφών. Είχαν ήδη ξεκινήσει από το 2019 καθαρίζοντας την περιοχή από το Everest Base Camp μέχρι την κορυφή, ενώ τον Σεπτέμβριο του 2020 σε ένα διάστημα 47 ημερών κατάφεραν να μαζέψουν σχεδόν 2 τόνους απορρίμματα από 4 κατασκηνώσεις. Άδειες φιάλες οξυγόνου, κατεστραμμένα αντίσκηνα, παρατημένος ορειβατικός εξοπλισμός και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς που άφησαν πίσω οι κατά τα άλλα λάτρεις της φύσης. Όπως είπε κι ένα από τα μέλη της αποστολής «το Έβερεστ είναι πιο βρώμικο και πιο συνωστισμένο από ποτέ».


everest.jpg sherpa.jpg
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το Έβερεστ παρόλο που το επισκέπτονται πολύ λίγοι άνθρωποι, είναι ένας μεγάλος σκουπιδότοπος. Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το ότι αυτοί που ανεβαίνουν εκεί πάνω δεν έχουν οικολογική συνείδηση, αλλά με το ακραίο του εγχειρήματος. Είναι τόσο ακραίες οι συνθήκες που για να ανταπεξέλθουν όσοι επιχειρούν να ανέβουν, απορρίπτουν αμέσως ότι χρησιμοποιείται και μετά είναι άχρηστο άρα και περιττό βάρος.
Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί το γεγονός πως όπου πετάει άνθρωπος σπέρνει την καταστροφή.

Πάντως θα ήθελα να έχω την ευκαιρία να πατήσω και εγώ εκεί πάνω και ας άφηνα κάνα σκουπιδακι πίσω μου. Ανθρώπινη ματαιοδοξία.
Προς το παρόν ανεβαινω στα λευκά όρη, εννοείτε χωρίς να αφήνω σκουπίδια πίσω μου.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@manolo δεν συμβαίνει ακριβώς αυτό. Τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί πολύ ο αριθμός των ανθρώπων που ανεβαίνει στο Έβερεστ. Από την μια η ανθρώπινη ματαιοδοξία όπως λες του να πατήσει κάποιος στην κορυφή του κόσμου, από την άλλη ότι αν και το υψηλότερο, δεν είναι και το δυσκολότερο βουνό. Υπάρχουν πολλές κορυφές στα Ιμαλάια με πολύ μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας (Κ2, Αναπούρνα κλπ). Αν βάλουμε στο παιχνίδι και τον συνδυασμό ορειβασία-social media (δείτε που ανεβαίνω, θα βάλω και story όταν πατήσω στα 8000) οδηγούμαστε, όπως λένε παλιοί ορειβάτες και έμπειροι οδηγοί, σε καταστάσεις δύσκολες και απρόβλεπτες μια και ανεβαίνουν στο βουνό άτομα χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία και προετοιμασία. Τα γεγονότα του 2019 (δες και την παραπάνω φωτογραφία του μποτιλιαρίσματος) οδήγησαν την κυβέρνηση του Νεπάλ να εκδώσει νέες πιο αυστηρές οδηγίες για την φετινή σεζόν.
Στο παρακάτω link (στα αγγλικά) έχει μια ωραία περιγραφή της ανάβασης, υπάρχουν φυσικά και άπειρα βίντεο στο δίκτυο, καθώς και ταινία με τα γεγονότα του 1996.

 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3