Υγιές οικοσύστημα και ανθρώπινη ανάπτυξη, μπορούν αυτά τα δύο να συμβαδίσουν;




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Επισης μια καλη μεθοδος, και χωρις πολλα πολλα, ειναι να διατηρεις στον στεγνο σπορο στο ψυγειο(οχι καταψυξη) και να κανεις την σπορα πριν απο μεγαλη χιονοπτωση, απευθειας στο σημειο που θελεις να φυτρωσουν τα δεντρα.
Εκει απλα βαζεις τα σπορακια και αφηνεις την φυση να κανει τα υπολοιπα.
Χιονοπτωση στη νοτια λακωνια :LOL::LOL::LOL:
Εχω βρει το συστημα τωρα και με βολεψε, τα λιμαρω χαλαρα στη παραλια την ωρα που αραζω και μετα μου πεφτουν απο τις τσεπες οταν παω στις καμενες πλαγιες. Μονο 3 φυτεψα δικα μου και αυτα θα πρεπει να τα χαρισω οταν δε χωρανε στη βεραντα.

ψαχνω να βρω δεντρο που να κανει σαρκωδεις μεγαλους καρπους, ωστε να μπολιασω τα δενδρυλλια στο μελλον.
Το μητρικο δεντρο παραγει αρκετη ποσοτητα χαρουπιων αλλα ειναι ο "αγριος" καλλωπιστικος τυπος οχι η ημερη παραγωγικη.
εγω παλι εχω το καλο το δεντρο, 3-4 ημερα τεραστια για την ακριβεια και εβαλα σπορια απο αυτα. Δε θα θελουν μπολιασμα? Νομιζα ναι.
Καλα ας επιζησουν βεβαια απο το γκρεμλιν πρωτα, το ενα ειχε ηδη ατυχημα.

 
Last edited:


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Χιονοπτωση στη νοτια λακωνια :LOL::LOL::LOL:
Εχω βρει το συστημα τωρα και με βολεψε, τα λιμαρω χαλαρα στη παραλια την ωρα που αραζω και μετα μου πεφτουν απο τις τσεπες οταν παω στις καμενες πλαγιες. Μονο 3 φυτεψα δικα μου και αυτα θα πρεπει να τα χαρισω οταν δε χωρανε στη βεραντα.



εγω παλι εχω το καλο το δεντρο, 3-4 τεραστια για την ακριβεια και εβαλα αυτα. Δε θα θελουν μπολιασμα? Νομιζα ναι.
Καλα ας επιζησουν βεβαια απο το γκρεμλιν πρωτα, το ενα ειχε ηδη ατυχημα.
Ναι το πιο πιθανο ειναι οτι θα θελουν μπολιασμα για να γινουν "παραγωγικα".
Ειναι στην Αθηνα το δεντρο που λες ή κατω;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Κατω , σου πεφτει μακρια :D. Αθηνα εχεις κοιταξει μηπως εχει στη γεωπονικη? Εχω την αμυδρη εντυπωση οτι στο συντομο περασμα μου απο τη γεωπονικη (στον βοτανικο) σαν φοιτητρια ειχα δει δεντρα. Μπορει να κανω και λαθος, πανε αρκετα χρονια
Επιπλεον ακομα και αν υπαρχουν, δε θα ειναι ευκολο να εχεις προσβαση

ΥΣ. Η κανε μια εκδρομη στη παραλια αρκαδια, 2-3 ωριτσες απο αθηνα, εχει απλετα :LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ναι ειναι λιγο τραβηγμα.
Σε οσα φυτωρια εχω δει στην Αθηνα εχουν την καλλωπιστικη.
Καπου θα την βρω που θα μου παει, θα γινει η συναντηση:)
 
  • Like
Reactions: medusa




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Φυσικα τα δεντρα, και οι θαμνοι ειναι αναποσπαστο μερος του συστηματος, και υπαρχουν χιλιαδες ειδη, ολα με την χρησιμοτητα τους.
Ακομα και τα δηλητηριωδη, που τα πιο πολλα ειναι φαρμακευτικα(τα ζωα απο ενστικτο τα βοσκουν σε μικρες ποσοτητες) αν χρησιμοποιηθουν σωστα και στην καταλληλη δοσολογια.

Το πιο σημαντικο ομως, αυτο που πρεπει παντα να θυμομαστε, ειναι οτι ενα υγιες οικοσυστημα εχει αναγκη τα ζωα, φυτοφαγα και σαρκοφαγα(πανε χερι χερι τα δυο), για να ειναι πραγματικα παραγωγικο.

Τα δεντρα, οσο κι αν τα θεωρουμε το παν, επειδη πλεον μας λειπουν απο τη ζωη μας, ειναι μονο ενα κομματι απο το ψηφιδωτο που αποτελει ενα οικοσυστημα.
Το δασος(πυκνη συγκομωση) ειναι η καλυτερη επιλογη για τις ορεινες επικλινεις περιοχες.
Για τους καμπους ομως, τις πεδιαδες, το πιο παραγωγικο συστημα ειναι αυτο της "σαβανας", δηλαδη αραια συγκομωση, διασπαρτα δεντρα, θαμνοι, ποωδης βλαστηση(χορταρια) και τεραστια κοπαδια θηλαστικων ακολουθουμενα απο γιγαντια σμημη πουλιων.
Δεν ειναι τυχαιο οτι τα μεγαλυτερα χερσαια θηλαστικα ζουν σε αυτου του τυπου οικοσυστηματα και οχι στα πυκνα δαση.
Πλουτος.
Migration-West-Serengeti_0000_Layer-6.jpgbig-herd-wildebeest.jpg
oaks-grazing-Cal-098.jpg Οι πεδιαδες και οι ημιορεινες εκτασεις της Ελλαδας θα επρεπε να εχουν αυτη τη μορφη, οχι να προσπαθησουμε να τις γεμισουμε με πυκνα δαση.
Ποσο μαλλον δαση με τα ειδη που επικτατουν τωρα...
Ονειρευομαι παλι ο μαλακας......
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Hammer δεν γνωρίζω αλλά μπορώ να ρωτήσω. Έχει ημέρες εδώ οπότε κάτι θα μάθω. Πρέπει να έχω και εγώ στο χωριό αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι είναι ημέρες. Πάντως η πιο εντυπωσιακή από αυτές που έχω είναι μια που φύτρωσε μόνη της δίπλα το κοτετσι. Σε ένα χρόνο είχε φτάσει τα 2 μέτρα. Τώρα είναι δεκαετίας και έχει ξεπεράσει τα 5 μέτρα. Όσες φύτεψα εγώ ήταν απο σπόρους που εφάρμοσα περίπου την μέθοδο που περιγράφεις. Στο ψυγείο σε νωπο βαμβάκι, κλεισμενες καλά για να μην χάνουν την υγρασία σε πλαστικά σακουλάκια. Τους είχα για μήνες στο ψυγείο αν θυμάμαι καλά. Όσους φύτεψα απευθείας στο χώμα δεν φύτρωσε κανένας. Δύσκολος σπόρος.

Τα φυλλοβόλα δέντρα (και όχι μόνο) πιο εύκολη μέθοδος για να βγάλουμε νέα δέντρα είναι με εναέρια καταβολαδα η σε κάποια από αυτά κλαδί με 2 3 ματιά απευθείας στο χωμα τον Χειμωνα που έχουν ρίξει τα φύλα τους, κρατάμε το χώμα νωπό και την άνοιξη τα μάτια θα πετάξουν βλαστό. Με αυτό τον τρόπο έχω φυτέψει καρυδιές, Καστανιες, ακακίες,μουριες, βελανιδιές, πλατάνια κ.α. Έχει και το πλεονέκτημα ότι παίρνουμε ένα δέντρο που με σπόρο για να φτάσει σε αυτό το μέγεθος θέλει 2 τουλαχιστον χρόνια.

@medusa με το να πετάς σπόρια στο βουνό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να ταΐζεις τα έντομα και τα πουλιά της περιοχής. Δύσκολα θα φυτρώσει κάτι. Αν θες να το κάνεις σωστά, φτιάξε "κεφτεδακια" με άργιλο. Όσο για το μπαλκόνι σου που έγραψες πως φυτευεις, μου θύμησες το δικό μου μπαλκόνι κάποτε στην Αθήνα που το είχα μετατρέψει σε κανονικό φυτοριο. Αυτό το μπαλκόνι έβγαλε πάνω από 300 δέντρακια τα οποία τώρα πλέον είναι κανονικά δέντρα που κοσμούν το σπίτι μου στο χωριό αλλά και διάφορα μέρη του χωριού.
 
  • Like
Reactions: medusa and Hammer




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Να σας δροσισω λιγο με ενα ωραιο ταξιδακι στον Youkon;)
Γιατι θα ταξιδεψετε οσοι το δειτε, ειναι το μονο σιγουρο.
Καλο ταξιδι λοιπον:)
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Σημερα επισκεφτηκαμε με τον αληταρα ενα απο τα λιγα πλεον ΔΕΝΤΡΑ που εχουν απομεινει εδω στην περιοχη μας.
Ετσι αποκαλουσαν οι παλιοι την ημερη βελανιδια, "το δεντρο".
Θαυμαστε την βασιλισσα:)View attachment 68772
View attachment 68773
2.17.6. Quercus ithaburensis Decne. subsp. macrolepis (Kotschy) Hedge & Yalt.
Συνώνυμα: Quercus macrolepis Kotschy., Quercus aegilops auct.
Κοινές ονομασίες: Ήμερη βελανιδιά, βαλανιδιά, valonia oak.
Περιγραφή
Φυλλοβόλο δέντρο, με ύψος 15-20 m και διάμετρο έως 1 m. Η κόμη του είναι πλατιά και ο φλοιός του πα-
ρουσιάζει βαθιές σχισμές. Οι κλαδίσκοι είναι πυκνά τριχωτοί και γκριζοκίτρινοι. Οι οφθαλμοί είναι ωοειδείς,
πυκνά τριχωτοί και γκριζοκίτρινοι.
Τα φύλλα είναι δερματώδη, μήκους 4-13 cm, επιμήκη-ωοειδή, οξυκόρυφα, με βάση καρδιοειδή ή στρογγυλε-
μένη. Φέρουν στις παρυφές 4-8 ζεύγη τριγωνικών λοβών που καταλήγουν σε ακίδα. Η άνω επιφάνεια είναι
πράσινη με αραιό αστερόμορφο τρίχωμα, ενώ η κάτω γκριζοπράσινη με πυκνό αστερόμορφο τρίχωμα. Ο μί-
σχος, μήκους έως 3 cm, είναι πυκνά τριχωτός.
Τα αρσενικά άνθη φύονται σε κρεμάμενους μασχαλιαίους ίουλους. Τα θηλυκά φύονται ανά 1-3 σε σταχυό-
μορφα κεφάλια. Η άνθηση γίνεται κατά τον Απρίλιο-Μάιο.
Το κάρυο είναι ωοειδές έως 4 cm, με κοίλη ή αμβλεία κορυφή. Το κύπελλο είναι απόδισκο ή με βραχύ ποδί-
σκο, διαμέτρου 2,5-7 cm, πλατύ, ημισφαιρικό και πυκνά χνουδωτό. Τα βράκτια είναι επιμήκη-γραμμοειδή,
πιεσμένα στο κύπελλο, αποκλίνοντα ή κυρτά προς τα πίσω. Η ωρίμανση και η πτώση τους γίνεται κατά τον
Αύγουστο-Σεπτέμβριο του δεύτερου έτους από την άνθηση.
Γεωγραφική κατανομή – ενδιαίτημα
Η εξάπλωση του συγκεκριμένου υποείδους περιλαμβάνει τη ΝΑ Ιταλία, τη Βαλκανική χερσόνησο, τη Μικρά
Ασία και τη Συρία. Στην Ελλάδα απαντά, συνήθως, κοντά στην παράκτια ζώνη και στα νησιά, ενώ απουσιά-
ζει από το εσωτερικό της χώρας. Εμφανίζεται σε αμιγείς συστάδες ή και σε μικτές με άλλα είδη Quercus, σε
υψόμετρα 0-500 m, σπάνια έως τα 1.200 m, όπως στην Πελοπόννησο. Μεμονωμένα δέντρα ή ομάδες μπορεί
να βρεθούν ως υπολειμματικά μέσα σε αγροτικές εκτάσεις. Είδος της ευμεσογειακής και παραμεσογειακής
ζώνης, φωτόφιλο, ανθεκτικό σε ξηροθερμικές συνθήκες με μικρές απαιτήσεις ως προς το έδαφος. Η μεγάλη
οικονομική σημασία που είχαν παλαιότερα τα δάση ήμερης βελανιδιάς, κυρίως για την παραγωγή καρπού,
είχε ως αποτέλεσμα τη διατήρηση μικρών ή μεγαλύτερων συστάδων σε σπερμοφυή μορφή.
Καθεστώς προστασίας - κατάσταση διατήρησης
Τα δάση της ήμερης βελανιδιάς αποτελούν οικότοπο ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος και προστατεύονται σύμφω-
να με την Ευρωπαϊκή Οδηγία 92/43. Ο οικότοπος είναι ο 9350: «Δάση βελανιδιάς (Quercus macrolepis)».
Σήμερα τα δάση βελανιδιάς κατά κανόνα αποτελούνται από σπερμοφυείς συστάδες με φωτεινή συγκόμωση ή
διάσπαρτα άτομα. Χρησιμοποιούνται ως δασολίβαδα προς βόσκηση για αιγοπρόβατα και βοοειδή. Ο οικότο-
πος υπάρχει, εκτός από την Ελλάδα, στη νότια Ιταλία και εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Αλβανία και τη
Μικρά Ασία.

Οι πληροφοριες ειναι απο το βιβλιο:
Δασική Βοτανική
Αυτοφυή δέντρα και θάμνοι της Ελλάδας
Συγγραφέας:
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΟΡΑΚΗΣ
Επίκουρος Καθηγητής ΔΠΘ

Και θα το βρειτε εδω:
https://repository.kallipos.gr/handle/11419/742

Τερμα κατω στην σελιδα εχει λινκ για να το κατεβασετε φρι.
Ενα παρα πολυ ωραιο βιβλιο και μεγαλο βοηθημα για οποιον θελει να γνωρισει και να μαθει να αναγνωριζει τα πολυτιμα δεντρα και θαμνους που ζουν στην χωρα μας.
Τι μου κανες ρε άνθρωπε, ψάχνω μια ώρα και να βρω το βίντεο που είδα με την εξέλιξη γνωστών οδών της Θεσσαλονίκης, που το μεγαλύτερο κόλλημα το έφαγα με τον πλατανάκο στο πάρκο του Παύλου Μελά, απέναντι από το Λευκό Πύργο, να στέκεται εκεί, αγέρωχος, με το τοπίο γύρω του να γίνεται αγνώριστο με την πάροδο του χρόνου.

Το βίντεο είναι αυτό και είναι εκπληκτικό, γιατί δείχνει την εξέλιξη χρονολογικά, βήμα βήμα ανά οδό (αχ Εθνικής Αμύνης, πώς κατάντησες έτσι από τέτοια ομορφιά...)

Ο πλάτανος είναι ορατός από το 2:56 ως το 3:45, αλλά καλύτερα η εξέλιξη φαίνεται από το 3:10 που ξεκινάει η "μεταμόρφωση" της Παύλου Μελά.

Βάζω screen shot από το βίντεο σημειώνοντας τον πλατανάκο σε κάθε καρέ.

Η πρώτη είναι σίγουρα πριν το 1930, γιατί τα Ηλύσια δεν έχουν οικοδομηθεί ακόμα. Και ο πλάτανος δεν είναι μικρούλης!
platanos 1.png

1930 και μετά.

platanos 2.png

platanos 3.png

platanos 4.png

platanos 5.png

platanos 6.png

Αυτή, η τελευταία του βίντεο, πρέπει να'ναι πριν το 1970, ή κάπου αρχές του το πολύ. Έτσι όπως τη βλέπω, για 60s την κάνω.

Από εκείνη τη φώτο μόνο 3 πολυκατοικίες φαίνεται να υπάρχουν ακόμα (πέρα από τα Ηλύσια).

Κι ο πολύ, πολύ, πολυαγαπημένος πλάτανος είναι ακόμα εκεί... Μέσα στα τσιμέντα.

Σήμερα από το google maps, σε ατυχή εποχή (Νοέμβριο 2014) που δε φαίνεται το παχύ του φύλλωμα.

platanos 8.png
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τι μου κανες ρε άνθρωπε, ψάχνω μια ώρα και να βρω το βίντεο που είδα με την εξέλιξη γνωστών οδών της Θεσσαλονίκης, που το μεγαλύτερο κόλλημα το έφαγα με τον πλατανάκο στο πάρκο του Παύλου Μελά, απέναντι από το Λευκό Πύργο, να στέκεται εκεί, αγέρωχος, με το τοπίο γύρω του να γίνεται αγνώριστο με την πάροδο του χρόνου.

Το βίντεο είναι αυτό και είναι εκπληκτικό, γιατί δείχνει την εξέλιξη χρονολογικά, βήμα βήμα ανά οδό (αχ Εθνικής Αμύνης, πώς κατάντησες έτσι από τέτοια ομορφιά...)

Ο πλάτανος είναι ορατός από το 2:56 ως το 3:45, αλλά καλύτερα η εξέλιξη φαίνεται από το 3:10 που ξεκινάει η "μεταμόρφωση" της Παύλου Μελά.

Βάζω screen shot από το βίντεο σημειώνοντας τον πλατανάκο σε κάθε καρέ.

Η πρώτη είναι σίγουρα πριν το 1930, γιατί τα Ηλύσια δεν έχουν οικοδομηθεί ακόμα. Και ο πλάτανος δεν είναι μικρούλης!
View attachment 68965

1930 και μετά.

View attachment 68966

View attachment 68967

View attachment 68968

View attachment 68969

View attachment 68970

Αυτή, η τελευταία του βίντεο, πρέπει να'ναι πριν το 1970, ή κάπου αρχές του το πολύ. Έτσι όπως τη βλέπω, για 60s την κάνω.

Από εκείνη τη φώτο μόνο 3 πολυκατοικίες φαίνεται να υπάρχουν ακόμα (πέρα από τα Ηλύσια).

Κι ο πολύ, πολύ, πολυαγαπημένος πλάτανος είναι ακόμα εκεί... Μέσα στα τσιμέντα.

Σήμερα από το google maps, σε ατυχή εποχή (Νοέμβριο 2014) που δε φαίνεται το παχύ του φύλλωμα.

View attachment 68971
Μα καλα τι κανει αυτο το πλατανι εκει ρε παιδια;;
Βαλτε καμια κεραια τηλεφωνιας στη θεση του να εχουμε πιο γρηγορο ιντερνετ!
Ασε που γεμιζει τον κοσμο φυλλα το φθινοπωρο...
Κρυβει και την ομορφη θέα γυρω...
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Πραγματικα απο τα πιο ομορφα δεντρα:)
Και παρα πολυ χρησιμος.
Το μικροκλιμα που δημιουργει ειναι φοβερο.
Τι καυσωνες; Οταν εισαι κατω απ τα πλατανια ξεχνας τι γινεται στον εξω κοσμο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Νομίζω τα πλατάνια είναι τόσο ευεργετικά που έχουν καταστεί κατά βάθος σχεδόν ιερά στη συνείδησή μας, γι'αυτό γλιτώνουν καμιά φορά την τσιμεντένια, "αναπτυξιακή", κοκ, λαίλαπα.

Κάτω από τη σκιά αυτού του πλατανου είχε βρει το καλύτερο καταφύγιο και η Κανέλα μας...
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Νομίζω τα πλατάνια είναι τόσο ευεργετικά που έχουν καταστεί κατά βάθος σχεδόν ιερά στη συνείδησή μας, γι'αυτό γλιτώνουν καμιά φορά την τσιμεντένια, "αναπτυξιακή", κοκ, λαίλαπα.

Κάτω από τη σκιά αυτού του πλατανου είχε βρει το καλύτερο καταφύγιο και η Κανέλα μας...
http://biokipos.blogspot.com/2016/03/blog-post_20.html?m=1
 
  • Like
Reactions: Estranged


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ενα αγαπημενο μερος .... Η τοποθεσια που το γκρεμλιν κανει καθε καλοκαιρι τις βουτιες του οπως κανει η Μεδουσα απο παιδι.

Ο Υδροβιότοπος Στρογγύλη
Η λιμνοθάλασσα «Στρογγύλη» της Ελαφονήσου,βρίσκεται στην απέναντι ακτή της Ελαφονήσου, ανατολικά της Πούντας. Η λίμνη Στρογγύλη, μαζί με τις μικρές λίμνες του Μαγγάνου και του Νερατζιώνα παίζουν ρόλο καθοριστικό στην ισορροπία του οικοσυστήματος της ευρύτερης περιοχής. Η Στρογγύλη αποτελεί καταφύγιο για 132 είδη πτηνών και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και το σπάνιο και απειλούμενο είδος θαλασσόκεδρου.

Η λιμνοθάλασσα «Στρογγύλη» έχει καταγραφεί ως υγρότοπος, η έκταση της οποίας είναι από 300 έως 600 στρεμ,, ανάλογα με την εποχή του χρόνου. Επικοινωνεί μόνιμα με τη θάλασσα στο ΝΔ άκρο της με ένα αβαθές κανάλι μήκους 80-100μ. και εποχιακά (χειμώνας) με το Δ άκρο της σε περιπτώσεις θαλασσοταραχής. Μπροστά από τη λίμνη αντί για τον τύπο των αμμοθινών που φύονται στις παραλίες της Ελαφονήσου (λευκές και γκρίζες αμμοθίνες, ύψους 10 μ.), κυριαρχούν οι λόχμες των παραλιών με άρκευθους (κέδρα) και κινούμενες αμμοθίνες που φτάνουν μέχρι τα 3 μέτρα ύψος με αμμόφιλα.

View attachment 68814

Η λιμνοθάλασσα «Στρογγύλη» έχει κριθεί ως σημαντική κυρίως για την ορνιθοπανίδα της. Στο δυτικό τμήμα της λίμνης όπου τα νερά είναι βαθύτερα συγκεντρώνονται υδρόβια πουλιά, ενώ στην ανατολική πλευρά όπου τα νερά είναι πιο ρηχά, τρέφονται τα μικρότερα παρυδάτια πουλιά. Και οι δύο κατηγορίες πουλιών κατά την διάρκεια της εαρινής μετανάστευσης -διαχείμαση- σταματούν στην λίμνη, η οποία αποτελεί σημαντικό σταθμό στο μεγάλο ταξίδι τους από την Αφρική.

Πηγή
https://elafonisos.gov.gr/ελαφόνησος/περιβάλλον/υγροβιότοπος-στρογγύλη/

Περισσότερα στοιχεία για χλωρίδα,πανίδα εδω
https://elafonisos.gov.gr/ελαφόνησος/περιβάλλον/χλωρίδα-και-πανίδα/

Η τοποθεσία μας αρέσει πολύ γιατι εκτος οτι ειναι ιδιαίτερη και εχει πανεμορφη παραλία μπροστά, δεν εχει επίσης επηρεαστεί απο τον τουρισμό που συρρέει στο νησί της Ελαφονήσου απέναντι. Σε 2-3 χιλιομετρα βρισκεις καμια 10αρια ανθρώπους. Και οσες φορές και να πας ανακαλύπτεις όμορφα μυστικά.

βιντεάκι απο το γιου τιουμπ, γινεται πιο κατανοητή απο αέρα η μορφολογία της περιοχής.

Και μερικές φωτό δικές μας ....

Η εισοδος της λιμνοθάλασσας
View attachment 68816

Αμμοθινες με κεδρακι
View attachment 68817

τμημα της λιμνης που υποχωρεί το καλοκαίρι
View attachment 68818

Ο μικρος κατι τσιμπολογάει μες τη λάσπη
View attachment 68819

Το γκρεμλιν πιο μικρούλι κοιμάται κάτω απο εναν κέδρο.
View attachment 68820

Το φθινόπωρο που περνάνε τα μεταναστευτικα πουλιά δεν είναι απίθανο να τα θαυμάσεις απο κοντά....View attachment 68821

Στη παραλία υπάρχουν επίσης και φωλιές καρετα καρέτα. Λόγω της λιμνοθάλασσας και της τροφής που βρίσκουν εκει γύρω πολύ συχνά τυχαίνει να κολυμπήσεις κοντά σε κάποια χελωνίτσα.

View attachment 68822


Ο παραδεισος αυτός απειλείται απο το παράνομο αγκυροβόλιο πλοίων εντός του κόλπου. Παρατηρείται το φαινομένο της προσέγγισης, αγκυροβολίας και παραμονής για αρκετές ημέρες 20 ακόμη και 30 πλοίων εντός του όρμου, με αφορμή τον «δύσκολο καιρο». Τα πλοία παραμένουν στον χώρο χωρίς χρονικό περιορισμό και κανουν και παρανομες εργασίες/απορρίψεις κτλ . Γίνεται αγώνας των κατοίκων για τον περιορισμό του φαινομένου, εγιναν θετικά βήματα τελευταία. Ευελπιστω οτι το γκρεμλιν μου θα εχει την ευκαιρια να κολυμπαει εκει κάθε καλοκαίρι.
ειχαμε την ευκαιρια να τραβηξουμε απο αερα το αποξηραμενο λογω καλοκαιριου τμημα της λιμνης.... Μοιαζει με τοπιο απο τη σεληνη. Καπου υπαρχει και το γκρεμλιν να τρεχει....:)
DJI_0026.JPG DJI_0015.JPG axxaxaxxa.jpg
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Καταλαβα ποιο λες, δεν θυμαμαι πως το λενε(n)
Οντως ειναι φρουριο, ξερει τι κανει το ρεικι και φυτρωνει μεσα σ αυτο, δεν το πειραζει τιποτα.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Με πηγαν σε ενα χωραφι με ελιες, το τρυγυρισαμε όλο και βρηκα 2 με τεραστιους κορμους... Η Μεδουσα λεει οτι μπορει να ειναι και 1000 ετων.
Ειπα να φωτογραφηθω μαζί τους για να σας τις δειξω....

SAM_6912.JPG
SAM_6927.JPG
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ποση σοφια και εμπειρια να εχουν μεσα τους αυτα τα δεντρα...
Αυτα τα landraces ειναι η μεγαλυτερη κληρονομια που μας αφησαν οι προγονοι μας:)
Τρελαινομαι οταν ακουω να φερνουν "βελτιωμενες" ποικιλιες απο ισπανιες και απ οπου τους κατεβει...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf