Υιοθεσία αδέσποτου *


Mariapad7

Member
20 Σεπτεμβρίου 2020
7
3
28
Καλησπέρα, υιοθετήσαμε το Σάββατο ένα σκυλάκι περίπου 7 μηνών (κι πρέπει να έχει κι λίγο από dogo)

(Πριν το πάρουμε εμείς,ήταν αδέσποτο,το είχαν πάρει για λίγο σπίτι τούς ένα ζευγάρι το οποίο είχε κ αλλά σκυλιά τα οποία δεν το ήθελαν καθόλου,οπότε το ξαναφησαν εκεί που το βρήκαν αλλά καθημερινά πήγαιναν κ το έβλεπαν)

Το Σάββατο δεν έφαγε ιδιαίτερα Λογω αλλαγή περιβάλλοντος λογικά (του βάζω 3 φορές για 15λ κ το παίρνω)
Τις ανάγκες του ευτυχώς τις κάνει έξω!
Μερικές φορές ψιλοδαγκωνει τΑ ρούχα μας όταν περπατάμε.στο σπίτι άλλες φορές ακούει το "μη" άλλες όχι. Στο τραπέζι που καθόμαστε κι τρώμε δεν έχει ανέβει,δεν έχει γαβγίσει τιποτα.
Όλη μέρα του κάνουμε χάδια κτλπ (έχω κ μια κόρη 4 χρόνων)
Σήμερα το απόγευμα τον Αφήσαμε πρώτη φορά 1.30 ώρα μόνο του , δεν είχε κάνει καμία ζημιά.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι το εξής αφού γυρίσαμε,παίξαμε κτλπ, τον πήγα βόλτα γυρίσαμε. Άρχισε να δαγκώνει τον άντρα μου για παιχνίδι κτλπ αλλά μετά γαβγίσε κιόλας γιατί του φώναξε, κάτσαμε να φάμε κι ανέβηκε στο τραπέζι να το φάει κ γαβγίσε καθώς κ όταν τον μάλωσα κι πήγε στο κρεβάτι του άρχισε να δαγκώνει κι το κρεβάτι του.
Και τρομαξαμε λίγο πιο πολύ λόγω του ότι συναναστρέφεται κι με τη μικρή.
Αρχίζει να ξεθαρευει κι κάνει έτσι ή εκδηλώνει επιθετική συμπεριφορά; Τι πρέπει να κάνω;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Μπράβο σας που θελήσατε να του δώσετε μια (δεύτερη) ευκαιρία του συγκεκριμένου, που σκεφτήκατε την υιοθεσία αδέσποτου γενικά και που δίνετε το καλό παράδειγμα στην μικρή σας (y)

Επειδή όμως η ζωή με οποιονδήποτε σκύλο, δεν είναι απλή, το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε...χθες, είναι να βρείτε έναν καλό εκπαιδευτή, να ΣΑΣ εκπαιδεύσει. Στο μεταξύ, ποτέ μόνη η μικρή με τον σκύλο. Και μέχρι γενικά να σας δοθούν σωστές οδηγίες χρήσεως, ας είσαστε επιφυλακτικοί, για το καλό όλων. Και του σκύλου.

Υιοθεσία ενήλικου αδέσποτου "οδηγίες χρήσεως"


Βάλε μας καμιά φωτό του :)
 


Mariapad7

Member
20 Σεπτεμβρίου 2020
7
3
28
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Μπράβο σας που θελήσατε να του δώσετε μια (δεύτερη) ευκαιρία του συγκεκριμένου, που σκεφτήκατε την υιοθεσία αδέσποτου γενικά και που δίνετε το καλό παράδειγμα στην μικρή σας (y)

Επειδή όμως η ζωή με οποιονδήποτε σκύλο, δεν είναι απλή, το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε...χθες, είναι να βρείτε έναν καλό εκπαιδευτή, να ΣΑΣ εκπαιδεύσει. Στο μεταξύ, ποτέ μόνη η μικρή με τον σκύλο. Και μέχρι γενικά να σας δοθούν σωστές οδηγίες χρήσεως, ας είσαστε επιφυλακτικοί, για το καλό όλων. Και του σκύλου.

Υιοθεσία ενήλικου αδέσποτου "οδηγίες χρήσεως"


Βάλε μας καμιά φωτό του :)
Δυστυχώς επειδή με απέλυσαν εδώ κι μισό μήνα είναι πολύ δύσκολο για εκπαιδευτή γιατί από ότι έχω δει θέλουν 500+€
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ναι, καταλαβαίνω, αλλά δυστυχώς ο σκύλος έχει το κόστος του σε όλα τα επίπεδα.
Μήπως δεν ήταν καλή στιγμή, να τον βάλετε στην ζωή σας;
Στο μεταξύ εκτός από κούκλος είναι και κουτάβι.
Καλό, γιατί τώρα θα χτίσετε τον χαρακτήρα του και δεν γίνεται καν κουβέντα περί επιθετικότητας, αλλά και κακό, γιατί ότι κάνετε ή δεν κάνετε ΤΩΡΑ, θα σας συντροφεύει για πάντα. Και δεν θα φταίει ο μικρός, ξεκάθαρα.
Δεν το πρόσεξα όμως, στην πρώτη σου ανάρτηση. Οπότε αλλάζω link βοηθείας:

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Αν είσαστε Αθήνα, κάνε την έρευνά σου και προσπάθησε να εκμεταλλευτείς επαγγελματικούς χώρους, που λειτουργούν ως σκυλοπάρκα. Μπορείς να πας τον σκύλο σου με ένα κόστος 10 ευρώ πχ στο puppies park στο Μαρούσι, που μπορώ εγώ να συστήσω και να λάβεις και συμβουλές. Η να συζητήσεις για τα ομαδικά τους μαθήματα. Είναι απ'ότι ξέρω, πολύ πιο οικονομικά από τα ατομικά. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια βόλτα. Πρέπει οπωσδήποτε, να κάνετε τώρα σωστή διαχείριση του κουταβιού.

Να εικάσω ότι είναι ο πρώτος σας σκύλος;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3