Υιοθεσία ενήλικου αδέσποτου "οδηγίες χρήσεως"


Alisachni

Member
15 Μαρτίου 2019
5
3
Καλησπέρα, καλώς μας ήρθες και να σου ζήσει το κορίτσι! Άνοιξέ της κι ένα θέμα αν θέλεις να μας τη συστήσεις!

Η σκύλα βρέθηκε ξαφνικά σε ένα άγνωστο μέρος, με ξένους ανθρώπους, μετά από ένα ταξίδι... ήδη αρκετές συγκινήσεις μαζεμένες, μην της κολλάς την ταμπέλα της φοβίας με το καλημέρα! Άφησέ τη να εξερευνήσει το νέο περιβάλλον και να προσαρμοστεί με τους ρυθμούς της. Βάλε σε μπωλ νερό και φαγητό και ξέρει να τα χρησιμοποιήσει. Η οικειότητα και το δέσιμο θα έρθουν με τις καθημερινές δραστηριότητες, χωρίς να την πιέσεις. ούτε να την κυνηγάς με φαγητό. Επίσης δε χρειάζεται να κάνει μπάνιο αύριο, ένα ένα τα τραύματα :p

Οι άνθρωποι που τη φρόντιζαν στο καταφύγιο τι σου είπαν για τον χαρακτήρα της;
Οι άνθρωποι στο καταφύγιο μου είπαν ότι είναι ένα πολύ γλυκό και ήρεμο σκυλί, μια κυρία, αλλά ότι δεν μπορούσε να διαχειριστεί τα άλλα σκυλιά, βασικά τον πανικό που γίνεται σε ένα καταφύγιο από τα σκυλιά. Προφανώς δεν μπορούσε να επιβληθεί έναντι των άλλων σκύλων. Για παράδειγμα, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει στον διάδρομο μεταξύ των κελιών. Πρέπει να έχει φάει τρελό μπούλινγκ, τι να πω. Το θέμα μου αυτή τη στιγμή, είναι ότι μόνο σηκωτή μπορώ να την βγάλω έξω για βόλτα και δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό. Κάθεται στην μαξιλάρα της μόνο και δεν κουνιέται, με εξαίρεση αν βρίσκομαι εγώ στο δωμάτιο και δεν της δίνω σημασία, τότε θα έρθει να με μυρίσει και να με γλύψει και μετά θα πάει να ξαπλώσει πάλι. Απορώ πως κρατιέται τόσες ώρες, γιατί φαντάσου, πως όλο το βράδυ δεν λέρωσε πουθενά. Ναι, φυσικά δεν θα την πάω για λούσιμο και θα περιμένω. Της ξεκίνησα το rescue me του Bach, για την διαχείριση του άγχους και ελπίζω να την βοηθήσει.
 


Alisachni

Member
15 Μαρτίου 2019
5
3
Καλησπέρα, καλώς μας ήρθες και να σου ζήσει το κορίτσι! Άνοιξέ της κι ένα θέμα αν θέλεις να μας τη συστήσεις!

Η σκύλα βρέθηκε ξαφνικά σε ένα άγνωστο μέρος, με ξένους ανθρώπους, μετά από ένα ταξίδι... ήδη αρκετές συγκινήσεις μαζεμένες, μην της κολλάς την ταμπέλα της φοβίας με το καλημέρα! Άφησέ τη να εξερευνήσει το νέο περιβάλλον και να προσαρμοστεί με τους ρυθμούς της. Βάλε σε μπωλ νερό και φαγητό και ξέρει να τα χρησιμοποιήσει. Η οικειότητα και το δέσιμο θα έρθουν με τις καθημερινές δραστηριότητες, χωρίς να την πιέσεις. ούτε να την κυνηγάς με φαγητό. Επίσης δε χρειάζεται να κάνει μπάνιο αύριο, ένα ένα τα τραύματα :p

Οι άνθρωποι που τη φρόντιζαν στο καταφύγιο τι σου είπαν για τον χαρακτήρα της;
Οι άνθρωποι στο καταφύγιο μου είπαν ότι είναι ένα πολύ γλυκό και ήρεμο σκυλί, μια κυρία, αλλά ότι δεν μπορούσε να διαχειριστεί τα άλλα σκυλιά, βασικά τον πανικό που γίνεται σε ένα καταφύγιο από τα σκυλιά. Προφανώς δεν μπορούσε να επιβληθεί έναντι των άλλων σκύλων. Για παράδειγμα, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει στον διάδρομο μεταξύ των κελιών. Πρέπει να έχει φάει τρελό μπούλινγκ, τι να πω. Το θέμα μου αυτή τη στιγμή, είναι ότι μόνο σηκωτή μπορώ να την βγάλω έξω για βόλτα και δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό. Κάθεται στην μαξιλάρα της μόνο και δεν κουνιέται, με εξαίρεση αν βρίσκομαι εγώ στο δωμάτιο και δεν της δίνω σημασία, τότε θα έρθει να με μυρίσει και να με γλύψει και μετά θα πάει να ξαπλώσει πάλι. Απορώ πως κρατιέται τόσες ώρες, γιατί φαντάσου, πως όλο το βράδυ δεν λέρωσε πουθενά. Ναι, φυσικά δεν θα την πάω για λούσιμο και θα περιμένω. Της ξεκίνησα το rescue me του Bach, για την διαχείριση του άγχους και ελπίζω να την βοηθήσει.
Οι άνθρωποι στο καταφύγιο μου είπαν ότι είναι ένα πολύ γλυκό και ήρεμο σκυλί, μια κυρία, αλλά ότι δεν μπορούσε να διαχειριστεί τα άλλα σκυλιά, βασικά τον πανικό που γίνεται σε ένα καταφύγιο από τα σκυλιά. Προφανώς δεν μπορούσε να επιβληθεί έναντι των άλλων σκύλων. Για παράδειγμα, δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει στον διάδρομο μεταξύ των κελιών. Πρέπει να έχει φάει τρελό μπούλινγκ, τι να πω. Το θέμα μου αυτή τη στιγμή, είναι ότι μόνο σηκωτή μπορώ να την βγάλω έξω για βόλτα και δεν θα ήθελα να το κάνω αυτό. Κάθεται στην μαξιλάρα της μόνο και δεν κουνιέται, με εξαίρεση αν βρίσκομαι εγώ στο δωμάτιο και δεν της δίνω σημασία, τότε θα έρθει να με μυρίσει και να με γλύψει και μετά θα πάει να ξαπλώσει πάλι. Απορώ πως κρατιέται τόσες ώρες, γιατί φαντάσου, πως όλο το βράδυ δεν λέρωσε πουθενά. Ναι, φυσικά δεν θα την πάω για λούσιμο και θα περιμένω. Της ξεκίνησα το rescue me του Bach, για την διαχείριση του άγχους και ελπίζω να την βοηθήσει.
Ευχαριστούμε πολύ για το καλωσόρισμα και σύντομα θα σας την συστήσω!!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ένα καταφύγιο σκύλων μπορεί να είναι δικαιολογημένα " δύσκολος" χώρος για κάποια σκυλιά (πολλά ζώα, ενδεχομένως λιγοστός "ατομικός" χώρος και χρόνος για κάθε σκυλί κλπ). Συνέχισε να κάθεσαι στον ίδιο χώρο μαζί της για να έχει την ευκαιρία να έρχεται σε σένα. Κράτα κοντά σου κι ένα πιατάκι με κάτι λαχταριστό για όταν σε πλησιάζει.
Έχετε μπαλκόνι, κήπο; (αν έχεις στρωμένα τίποτα κειμήλια της Μιραράκη μάζεψέ τα καλού κακού :)) Για τις πρώτες σας βόλτες δοκίμασε όσο πιο νωρίς/αργά μπορείς, να αποφύγετε όσο το δυνατόν σκυλοσυναντήσεις, θορύβους, περαστικούς που απλώνουν χέρι χωρίς να ρωτήσουν...
 


Alisachni

Member
15 Μαρτίου 2019
5
3
Καλημέρα! Κάνω ακριβώς αυτό που περιγράφεις, δηλαδή πηγαίνω στο δωμάτιό της και κάθομαι κι εκείνη έρχεται σε μένα, ΑΛΛΑ αν πρέπει να πατήσει στο σκούρο ξύλινο πάτωμα για να έρθει, θα το σκεφτεί και θα υποχωρήσει πάλι στο μαξιλάρι της και αυτήν την φοβία δεν την ξεπερνά ούτε με την καλύτερη λιχουδιά, που την βλέπει και της τρέχουν τα σάλια. Και ναι, μάζεψα τα χαλιά από το σαλόνι, για να την βοηθήσω να ξεπεράσει την φοβία της με το σκούρο πάτωμα, είναι αγώνας να καταφέρω να την κάνω να βγει απτό σπίτι. Γιατί είναι και πολύ καθαρό σκυλί και τα κρατάει όλα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ένα πράγμα, έχω αναγκαστεί να την βγάλω έξω αγκαλιά, πράγμα που θέλω να το αποφύγω. Χτες βράδυ δεν την ζόρισα να βγούμε, γιατί είχε κάνει και λίγο εμετό (τι έμετο δηλαδή που δεν τρώει, γαστρικά υγρά έβγαλε) και την ένιωθα τρομοκρατημένη, οπότε ήξερα ότι σήμερα θα μάζευα την μπόμπα, την οποία φυσικά και δεν την έκανε στο πάτωμα, αλλά στο 1μιση τετραγωνικό του χαλιού που βρίσκεται η μαξιλάρα της, με αποτέλεσμα να την βρω μαζεμένη στην άλλη άκρη του 1μιση τετραγωνικού. Τώρα της έχω απλώσει παντού χαλάκια και πάνες, ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί σε όλο το δωμάτιο. Προσέχει πάντα που πατάει, μην τυχόν και αγγίξει το σκούρο ξύλο. Μεθαύριο έχουμε το πρώτο μας ραντεβού με τον εκπαιδευτή. Για να δούμε! :(((
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Λοιπόν... @Alisachni ... άκου

Κάνε copy τα μυνήματα που έχεις ποστάρει εδώ, σε καινούργιο θέμα δικό σου και της μικρής σου.
Βάλε και φωτό της γιατί επιβάλλεται :X3: (έχω δει ότι είναι μια γλύκα :love: ) και θα συνεχίσουμε εκεί την συζήτηση. Εχω εντολές άνωθεν (βλέπε Ολγα :D). Και το δικό μου τελευταίο τεφαρίκι, ιδιοκτησίας Δήμου Κύμης Αλιβερίου ήταν ;)

Πάνω απ'όλα...πάρε ανάσες. Πολλές! :)

Ααα και αν δεν σε πειράζει, πες μας με ποιόν εκπαιδευτή έχεις κλείσει ραντεβού. Ακαδημαικά.
 
  • Like
Reactions: Lara_kouklara


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3