Υπάρχει διατροφικός οδηγός πρωτεϊνης?


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ (αν υπάρχει?) διατροφικός οδηγός πρωτείνης για σκύλους ανά ράτσα, ηλικία, βάρος, άσκηση κλπ?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
κι εμενα αυτες οι ποσοτητες της πρωτεινης με εχουν απασχολησει παρα πολυ...

φοβαμαι ομως οτι υπαρχουν δυο θεωριες....
το δωσε πολυ και το δωσε λιγη...

προσπαθω να βρω ενα ενδιαφερον θεμα για τις σωστες ποσοτητες της πρωτεινης απο εδω και δεν μπορω...
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Είτε πολλή είτε λίγη πρωτείνη, το ερώτημα είναι πόσο? 10γρ, 100γρ, 500γρ την ημέρα?
Πρέπει να υπάρχει κάποια μετρήσιμη φόρμουλα ανά κιλό βάρους, κλπ.

Κάποιοι λένε δώσε πολλή πτρωτείνη και άλλοι λένε δώσε λίγη. Με ποιο κριτήριο καθορίζεις το πολλή ή λίγο?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ανάλογα με την ενεργητικότητα της φυλής και με την άσκηση που λαμβάνει καθημερινά, καθώς και ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής.
Και, πάντα, ανάλογα με το πως μεταβολίζεται η πρωτεΐνη στον συγκεκριμένο σκύλο
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Ανάλογα με την ενεργητικότητα της φυλής και με την άσκηση που λαμβάνει καθημερινά, καθώς και ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής.
Και, πάντα, ανάλογα με το πως μεταβολίζεται η πρωτεΐνη στον συγκεκριμένο σκύλο
Πόσο δηλαδή?
20γρ ανά 60λεπτά άσκησης? +10γρ ανά 10 βαθμούς κελσίου, +15γρ ανά 100μέτρα υψόμετρου?
-5γρ αν δεν την μεταβολίζει κάπως ο σκύλος?

Κάτι μετρήσιμο παρακαλώ.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Πόσο δηλαδή?
20γρ ανά 60λεπτά άσκησης? +10γρ ανά 10 βαθμούς κελσίου, +15γρ ανά 100μέτρα υψόμετρου?
-5γρ αν δεν την μεταβολίζει κάπως ο σκύλος?

Κάτι μετρήσιμο παρακαλώ.
+ 7 Χ την ηλικια του...:p

να μη βρισκω το θεμα ρε γμτ...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
να σου πω...καθε τροφη στην ημερησια ποσοτητα δεν λεει ποσο δινουμε στο σκυλο?

Αναλογα με την ηλικια του, το βαρος του κλπ?

Π.Χ.
PUPPY τροφη με .....% πρωτεινη για μικροσωμα σκυλια τοσα γραμμαρια τη μερα....

η καθε εταιρια φυσικα λεει τα δικα της στα ποσοστα και στις ποσοτητες...
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και να υπαρξει ποτε τετοια λιστα,θα ειναι λαθος,αν ειχες παιδι θα εψαχνες να βρεις τιποτα λιστες?για το αν παιρνει ολες τις βιταμινες και την αναλογη ποσοτητα πρωτεινης?
Καθε σκυλος οπως ειπε και ο Φιλος πιο πανω ειναι διαφορετικος,εσυ κι ο αδερφος (παραδειγμα)σου τρωτε τα ιδια και μεγαλωνετε διαφορετικα,εσυ χοντρος και αυτος αδυνατος.
Θελεις το καλυτερο για τον σκυλο σου δωστου BARF και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Και να υπαρξει ποτε τετοια λιστα,θα ειναι λαθος,αν ειχες παιδι θα εψαχνες να βρεις τιποτα λιστες?για το αν παιρνει ολες τις βιταμινες και την αναλογη ποσοτητα πρωτεινης?
Καθε σκυλος οπως ειπε και ο Φιλος πιο πανω ειναι διαφορετικος,εσυ κι ο αδερφος (παραδειγμα)σου τρωτε τα ιδια και μεγαλωνετε διαφορετικα,εσυ χοντρος και αυτος αδυνατος.
Θελεις το καλυτερο για τον σκυλο σου δωστου BARF και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
κι εγω της δινω ωμο πολλες φορες και παμε πολυ καλα με αυτο...

Σήμερα με έχει πιάσει μία ...κακία, αλλά και πάλι θα πω:
"Κάτι μου θυμίζει..."
οχι οχι...εδω ειμαστε ok...:p

οχι οχι...εδω ειμαστε ok...:p
Μαλλον....
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Ίσως σε βοηθήσουν τα παρακάτω λινκ:
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=2+1661&aid=702
http://www.dogs-info.net/html/FeedingDogs/2010/0301/771.html

Είναι λιγότερο εξειδικευμένα από αυτό που ψάχνεις, αλλά μπορεί να σου φανούν χρήσιμα :)
Σε ευχαριστώ Darkness. Ενδιαφέροντα άρθρα και τα δύο.

Το θέμα είναι οτι το ποσοστό τις πρωτείνης σε μια τροφή ίσως οδηγεί σε έλλειψη ή υπερδοσολογία πρωτείνης (αν μάθουμε πόσα γραμμάρια χρειάζεται ο σκλυλος).

Για παράδειγμα, μια τροφή έχει 30% πρωτείνη και πρέπει να ταίζεις 300γρ ανά ημέρα, δηλαδή 90γρ.
Άλλη τροφή έχει 20% πρωτείνη και πρέπει να ταίζεις 450γρ ανα ημέρα, δηλαδή δίνεις πάλι 90γρ πρωτείνης στο σκύλο σου.

Τα νούμερα μπορεί να είναι τυχαία αλλά νομίζω πωε καταλαβένετε τι θέλω να πώ. Πρέπει να έχουμε ένα κανόνα σε αναγκαία γραμμάρια (ή περισσότερους ανάλογα με τις ΧΧ θεωρίες) για να ξέρουμε αν δίνουμε "σωστή" ποσήτητα πρωτείνης.


Και να υπαρξει ποτε τετοια λιστα,θα ειναι λαθος,αν ειχες παιδι θα εψαχνες να βρεις τιποτα λιστες?για το αν παιρνει ολες τις βιταμινες και την αναλογη ποσοτητα πρωτεινης?
Καθε σκυλος οπως ειπε και ο Φιλος πιο πανω ειναι διαφορετικος,εσυ κι ο αδερφος (παραδειγμα)σου τρωτε τα ιδια και μεγαλωνετε διαφορετικα,εσυ χοντρος και αυτος αδυνατος.
Θελεις το καλυτερο για τον σκυλο σου δωστου BARF και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Έχεις δίκιο. Εγώ είμαι χοντρός και ο αδερφός μου αδύνατος. Και δεν έχω παιδιά.
Δικίο έχεις επίσης οτι αν είχα παιδιά δεν θα έψαχνα λίστες.
Απλά δεν είμαι πολύ fun της BARF και προσπαθώ να βρω μια άκρη με τα παξυμάδια που ταίζουμε τους σκύλους μας.

μπορεις να μας αναπτυξεις αν θελεις το λογο του προβληματισμου σου? Γιατι ψαχνεις ακριβως γραμμαρια / ημερα πρωτεινης δηλ? τα ποσοστα πρωτεινης της τροφης και η ημερησια ποσοτητα δεν σε βοηθουν? Τα αρθρα δεν σου λενε κατι?
Θέλω να δω αν ποσοστό πρωτείνης τροφή Χ συνιστώμενη ποσότητα τροφής = "σωστή" ποσότητα σε γραμμάρια.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
μπορεις να μας αναπτυξεις αν θελεις το λογο του προβληματισμου σου? Γιατι ψαχνεις ακριβως γραμμαρια / ημερα πρωτεινης δηλ? τα ποσοστα πρωτεινης της τροφης και η ημερησια ποσοτητα δεν σε βοηθουν? Τα αρθρα δεν σου λενε κατι?
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
γιατι να μην ειναι σωστη η ποσοτητα εφοσον την φτιαχνουν υποτιθεται ειδικοι σκυλοδιατροφολογοι στις εταιριες? Τι σκυλο εχεις? Δεν θυμαμαι...και γιατι εχεις αυτη την "αγωνια"? εχει καποιο προβλημα?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
γιατι να μην ειναι σωστη η ποσοτητα εφοσον την φτιαχνουν υποτιθεται ειδικοι σκυλοδιατροφολογοι στις εταιριες? Τι σκυλο εχεις? Δεν θυμαμαι...και γιατι εχεις αυτη την "αγωνια"? εχει καποιο προβλημα?
Πολύ σωστή ερώτηση;)
Γιατί, π.χ., αν έχει θέμα με τα πόδια του, η τροφή που θα κοιτάξεις πρέπει να δίνει έμφαση στην Γλουκοζαμίνη και Χονδροϊτίνη
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Επίσης, πρέπει να προσέχεις την κατάλληλη αναλογία Ασβεστίου και Νατρίου. Πολύ σημαντικό!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Παμπόνηροι.....
Ξετυλιγω το λαστιχο! Γιαννηηηη θα σου κανω νοημα να ανοιξεις τη βρυση ΟΚ?

Επίσης, πρέπει να προσέχεις την κατάλληλη αναλογία Ασβεστίου και Νατρίου. Πολύ σημαντικό!
εκει στο νατριο εγω τα εχω κανει θαλασσα:p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχεις και άδικο. Να δεις που από το θέμα θα προκύψει νέα συζήτηση για την λεπτομερή σύνθεση της τροφής.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δεν έχεις και άδικο. Να δεις που από το θέμα θα προκύψει νέα συζήτηση για την λεπτομερή σύνθεση της τροφής.
και δεν εχουμε κι εναν εξαιρετο σκυλοδιατροφολογο να μας κανει σεμιναρια καθε Παρασκευη 2-3 ρε γμτ και να απαντα στις ερωτησεις μας...;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.069
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa