Υπάρχει διατροφικός οδηγός πρωτεϊνης?


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Aν θες να αναμείξεις, αναμειγνείεις!Το δύσκολο για εμένα σε αυτή την περίπτωση είναι το να υπολογίζεις σωστά τις ποσότητες!

Οι πρωτείνες γενικά έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους οπότε απλά και μόνο ένα ποσό, πχ 13γρ/μέρα δεν έχει καμία αξία αφού δεν προσδιορίζεται το είδος της πρωτείνης!
Αν σε αυτό προσθέσουμε και τις διαφορετικές απαιτήσεις του κάθε οργανισμού σε κάθε περίοδο της ζωής του περιπλέκεται ακόμα περισσότερο το πράγμα!

off topic....yasemin ο σκύλος στο avatar σου ποιος είναι;
 
Last edited:


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Σίγουρα δεν κάνει γιατί από ένα σημείο και μετά είναι τοξική, αλλά έχω ένα σενάριο στο μυαλό μου ως εξής: Ξεκινάει κανείς με μια καλής ποιότητας τροφή κουταβιών και μεγαλώνοντας αυξάνει σιγά σιγά την πρωτεΐνη μέχρι ο κτηνίατρος βασιζόμενος στις εξετάσεις αίματος του σκυλιού (νομίζω και τα ούρα θα δείχνουν) σου λέει σε κάποια φάση "μπάστα, καλά είμαστε"! Το λέω αυτό γιατί πιστεύω ότι η μόνη έγκυρη πηγή πληροφοριών γι α το πόση πρωτεΐνη χρειάζεται το σκυλί είναι ο ίδιος του ο οργανισμός (όπως και στον άνθρωπο δηλαδή)!

Α και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ να πάθει κάτι ο σκύλος (το παραμικρό) και να πούμε "α τελικά χρειάζεται λιγότερη πρωτεΐνη"! Οι εξετάσεις να γίνονται εγκαίρως και έχοντας στο μυαλό μας οτι ψάχνουμε το συγκεκριμένο θέμα.
 
Last edited:




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καταρχήν, η πρωτείνη δεν είναι κάτι το οποίο θα κάνει τόσο εύκολα βλάβη στον οργανισμό του σκύλου...
Το πρώτο που θα κάνει είναι μάλλον παχυσαρκία και πολύ αργότερα όλα τα υπόλοιπα....


yasemin να σου ζήσει!Είναι κουκλάρα!
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Καταρχήν, η πρωτείνη δεν είναι κάτι το οποίο θα κάνει τόσο εύκολα βλάβη στον οργανισμό του σκύλου...
Το πρώτο που θα κάνει είναι μάλλον παχυσαρκία και πολύ αργότερα όλα τα υπόλοιπα....
Συμφωνώ! Βέβαια με την προϋπόθεση ότι δεν ανεβάζεις απότομα την πρωτεΐνη στα καλά καθούμενα!
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Μιας και διακρίνω καχυποψία, ε ας γίνω και εγώ καχύποπτος.
1)Κάποιοι κτηνίατροι ίσως να έχουν διαπλεκόμενες σχέσεις με εταιρίες τροφών
2)Κάποιοι εκτροφείς ίσως έχουν διαπλεκόμενες σχέσεις με εταιρίες τροφών
Οπότε προτιμάω να το ψάξω και λίγο μονος μου

3)Κάποια μέλη ίσως να έχουν διαπλεκόμενες σχέσεις με εταιρίες τροφών
Οπότε τους ζητώ ταπεινά συγγνώμη αν τους προσέβαλα με την αναφορά μου σε συγκεκριμένες τροφές.

Δεν διακρίνω μεγάλη φιλοξενεία. ΑΝ θέλετε αντί για φόρουμ να το κάνετε κλειστό club παρακαλώ τους διαχειριστές να μας το πουν.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλέ δεν σου είπαμε τίποτα χαλάρωσε.
Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις περί τροφών κανένας δεν πειράχτηκε, και μάλιστα με το όνομα των τροφών.

Δεν είμαστε αφιλόξενοι, και μια χαρά απαντάμε. Απλά σου έκανα μια ερώτηση, δεν σε προσέλαβα!
Επειδή ασχολούμε, έτυχε το νικ σου να μου θυμίζει κάτι που διάβαζα χτες και σε ρώτησα.

Και όλα αυτά που λες στο τελευταίο ποστ δεν στέκουν, και θα το καταλάβεις αν συνεχίσεις να συμμετέχεις!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλα κανεις και εισαι καχυποπτος και ετσι θα επρεπε μα ειμαστε ολοι.
Και οι κτηνιατροι και οι εταιρειεςκλπ εχουν συμφεροντα οποτε εμεις πρεπει να ψαχνομαστε οσο περισσοτερο μπορουμε.
Να υποθεσω οτι ο εκτροφεας σου ταιζει origenκαι στην προτεινε?
Τα υπολοιπα για να ειμαι ειλικρινης δεν τα καταλαβα

Foibos ευχαριστω πολυ
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Sofouli, με συγχωρείς αλλά κάποιοι άρχισαν να απλώνουν λάστιχα..., να τους θυμίζει κάτι..., και μετά ψάχνεις να βρεις IP και nicknames δεν μου φάνηκε φιλοξενεία.

Βέβαια για να προσφέρεις φιλοξενεία πρέπει ο χώρος να είναι δικός σου.

Επειδή θα συνεχίσω να συμμετέχω, θα το καταλάβω σύντομα.

Καλέ δεν σου είπαμε τίποτα χαλάρωσε.
Έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις περί τροφών κανένας δεν πειράχτηκε, και μάλιστα με το όνομα των τροφών.

Δεν είμαστε αφιλόξενοι, και μια χαρά απαντάμε. Απλά σου έκανα μια ερώτηση, δεν σε προσέλαβα!
Επειδή ασχολούμε, έτυχε το νικ σου να μου θυμίζει κάτι που διάβαζα χτες και σε ρώτησα.

Και όλα αυτά που λες στο τελευταίο ποστ δεν στέκουν, και θα το καταλάβεις αν συνεχίσεις να συμμετέχεις!
Πίσω στο θέμα:

Απάντηση μάλλον δεν υπάρχει.

Καλα κανεις και εισαι καχυποπτος και ετσι θα επρεπε μα ειμαστε ολοι.
Και οι κτηνιατροι και οι εταιρειεςκλπ εχουν συμφεροντα οποτε εμεις πρεπει να ψαχνομαστε οσο περισσοτερο μπορουμε.
Να υποθεσω οτι ο εκτροφεας σου ταιζει origenκαι στην προτεινε?
Τα υπολοιπα για να ειμαι ειλικρινης δεν τα καταλαβα

Foibos ευχαριστω πολυ
Δεν ταίζει την μάρκα που λές. Εγώ τη σκέφτηκα επειδή γίνεται ντόρος.
Ο εκτροφέας μου τάιζεi τελείως διαφορετική τροφή μαζί με BARF.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Sofouli, με συγχωρείς αλλά κάποιοι άρχισαν να απλώνουν λάστιχα..., να τους θυμίζει κάτι..., και μετά ψάχνεις να βρεις IP και nicknames δεν μου φάνηκε φιλοξενεία.

Βέβαια για να προσφέρεις φιλοξενεία πρέπει ο χώρος να είναι δικός σου.

Επειδή θα συνεχίσω να συμμετέχω, θα το καταλάβω σύντομα.



Πίσω στο θέμα:

Απάντηση μάλλον δεν υπάρχει.
Το συγκεκριμένο ρουτεράκι θα το παραγγειλει ένας φίλος μου και διαβάζαμε reviews χθες.
Και αφού έχεις το ίδιο νικ σε ρώτησα. Δεν έψαξα την ip κάνεις λάθος.
Και σου απάντησα εάν θυμάσαι και εδώ και στο πμ σου και σου εξήγησα τους λογους καχυποψίας. Δεν νομίζω λοιπόν να υπάρχει λόγος να τα πεις αυτά!
Απάντηση πήρες.
Σου παρέθεσα ενα σαιτ να ενημερωθείς, και επίσης σου συνέστησα να εμπιστευτείς τον εκτροφέα σου. Αρκετα δεν είναι αυτά;;
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Το συγκεκριμένο ρουτεράκι θα το παραγγειλει ένας φίλος μου και διαβάζαμε reviews χθες.
Και αφού έχεις το ίδιο νικ σε ρώτησα. Δεν έψαξα την ip κάνεις λάθος.
Και σου απάντησα εάν θυμάσαι και εδώ και στο πμ σου και σου εξήγησα τους λογους καχυποψίας. Δεν νομίζω λοιπόν να υπάρχει λόγος να τα πεις αυτά!
Απάντηση πήρες.
Σου παρέθεσα ενα σαιτ να ενημερωθείς, και επίσης σου συνέστησα να εμπιστευτείς τον εκτροφέα σου. Αρκετα δεν είναι αυτά;;
Αφού είναι έτσι σε παρεξήγησα. Όντως προσέφερες πληροφορίες και σε ευχαριστώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα θυμίσω μόνο πως το θέμα είναι ..υπάρχει διατροφικός οδηγός πρωτεϊνης..και να παραμείνουμε σε αυτό.
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ε αυτο δεν λεω και εγω?με το ματι?ειναι δυνατον να τρωει ο σκυλος καθε μερα την ιδια ποσοτητα τροφης?
μερικοι βλεπουν τον σκυλο 2-3 μερες χωρις πολυ ορεξη και τρεχουν να αλλαξουν τροφη η πανε στον γιατρο.λες και εμεις τρωμε καθε μερα την ιδια ποσοτητα(τελικα τις παπαρολογιες μου τις ανακριβειες μου και ολα τα αλλα που εχω ακουσει για το προσωπο μου ορισμενοι περιμενουν τα ακουσουν απο επισημα χειλη και μετα τα πιστευουν),πως λεει ουδεις προφητης κ.τ.λ.?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Σχετικά με το τι ταίζει ο εκτροφέας και αν είναι το βέλτιστο διαφωνώ. Ο εκτροφέας έχει να ταίσει κάμποσα σκυλιά και δεν θα πάρει ξεχωριστή τροφή στο καθένα ανάλογα με το τι του ταιριάζει, ούτε θα κάθεται να σφάζει κοπάδια κοτόπουλα για barf για να πασαλείβεται ο τόπος. Βέβαια η γνώμη του μετράει στο πρώτο στάδιο, αλλά θεωρώ ότι μετά από λίγο καιρό μπορούμε να έχουμε καλύτερη άποψη για το σκύλο μας και τι του ταιριάζει, παρακολουθώντας τον και κάνοντας και εξετάσεις.

Από κτηνιάτρους στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με το θέμα της διατροφής. Παραδέχομαι έναν που προς τιμήν του ομολόγησε ότι δεν ξέρει από διατροφή. Κάτι άλλοι ανέφεραν τη μάρκα που πουλάνε ή που την έχουν απλά ακουστά ή που ακούγεται ότι είναι καλή. Άρα και εκεί δύσκολα να εμπιστευτεί κάποιος.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κάπου είχα διαβάσει στο forum ετούτο μια καλά τεκμηριωμένη άποψη περι πρωτείνης στης ξερές τροφες. Θυμάμαι ότι ακόμα και το 25% που βλέπουμε σε μια ξερή είναι πολύ. Αν θυμάται κανείς ας βάλει το link...

marilena83 said:
Λοιπόν θα θελα αν γίνεται να μου διευκρινίσετε λίγο το εξής:Από ότι καταλαβαίνω από τη μία υπάρχει ο φόβος του να μη δίνετε αρκετή πρωτεΐνη στο σκύλο κι από την άλλη μην τυχόν και δίνετε υπερβολική και δημιουργηθεί πρόβλημα σε συκώτι,νεφρά κτλ. Γενικά φαντάζομαι ότι όσο περισσότερη πρωτεΐνη τόσο καλύτερα (ως εκεί που είναι χρήσιμη και δεν δημιουργεί πρόβλημα) και καθόλου σιτηρά. Συνεπώς δεν είναι εφικτό όταν δίνουμε μια τροφή με υψηλή πρωτεΐνη (πχ orijen) να μας πει ο κτηνίατρος από τις εξετάσεις αίματος πώς τη μεταβολίζει ο οργανισμός του σκύλου και αναλόγως να λάβουμε τα μέτρα μας; Επίσης θέλω να ρωτήσω, κάνει να αναμιγνύουμε 2 ξηρές τροφές μαζί ή υπάρχει πρόβλημα στην απορρόφηση;
Φήμες λένε ότι οι πολύ πρωτείνη δεν ενοχλεί αν ο σκύλος έχει καλά νεφρά. Βέβαια πολύ λένε ότι τέτοια ποσά που υπάρχουν στης τροφές αναγκάζουν τα νεφρά να δουλέψουν για τρεις ζωές σκύλου.
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σχετικά με το τι ταίζει ο εκτροφέας και αν είναι το βέλτιστο διαφωνώ. Ο εκτροφέας έχει να ταίσει κάμποσα σκυλιά και δεν θα πάρει ξεχωριστή τροφή στο καθένα ανάλογα με το τι του ταιριάζει, ούτε θα κάθεται να σφάζει κοπάδια κοτόπουλα για barf για να πασαλείβεται ο τόπος. Βέβαια η γνώμη του μετράει στο πρώτο στάδιο, αλλά θεωρώ ότι μετά από λίγο καιρό μπορούμε να έχουμε καλύτερη άποψη για το σκύλο μας και τι του ταιριάζει, παρακολουθώντας τον και κάνοντας και εξετάσεις.

Από κτηνιάτρους στην Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να ασχολείται με το θέμα της διατροφής. Παραδέχομαι έναν που προς τιμήν του ομολόγησε ότι δεν ξέρει από διατροφή. Κάτι άλλοι ανέφεραν τη μάρκα που πουλάνε ή που την έχουν απλά ακουστά ή που ακούγεται ότι είναι καλή. Άρα και εκεί δύσκολα να εμπιστευτεί κάποιος.
οκ είναι ανάλογο με τον εκτροφέα αυτό, συμφωνώ, αλλά τουλάχιστον θα πάρουμε μια καλή ιδέα από τον εκτροφέα ;)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Φήμες λένε ότι οι πολύ πρωτείνη δεν ενοχλεί αν ο σκύλος έχει καλά νεφρά. Βέβαια πολύ λένε ότι τέτοια ποσά που υπάρχουν στης τροφές αναγκάζουν τα νεφρά να δουλέψουν για τρεις ζωές σκύλου.
Αμάν, μην μου ανάβεις φωτιές τώρα και ο δικός μου τρώει πολύ κοτόπουλο και κρέας....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αμάν, μην μου ανάβεις φωτιές τώρα και ο δικός μου τρώει πολύ κοτόπουλο και κρέας....
Μα γιατί όλοι αγχώνονται τόσο εύκολα εδώ μέσα? :D
Τι εννοείς τρώει πολύ κοτόπουλο και κρέας? Κανονικό κοτόπουλο και κρέας? Ίσα ίσα που αν δώσεις ένα κομμάτι κρεας θα έχει λιγότερη πρωτείνη απο μια ξερή τροφή.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μα γιατί όλοι αγχώνονται τόσο εύκολα εδώ μέσα? :D
Τι εννοείς τρώει πολύ κοτόπουλο και κρέας? Κανονικό κοτόπουλο και κρέας? Ίσα ίσα που αν δώσεις ένα κομμάτι κρεας θα έχει λιγότερη πρωτείνη απο μια ξερή τροφή.
Κανονικότατο κοτόπουλο και κανονικότατο κρέας.
Επειδή είμαι σε ειδική διατροφή εγώ λόγω προβλήματος υγείας, τρώω συνήθως ψητά-βραστά.
Οπότε το ένα γεύμα του Σπούκυ είναι ξηρά τροφή και στο άλλο συνήθως μοιραζόμαστε την μοσχαρίσια μπριζόλα μου ή το ψητό κοτόπουλο, ή το βραστό κοτόπουλο, ή βραστό μοσχάρι.
Αυτά που τρώω εγώ δηλαδή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95