Υπάρχει διατροφικός οδηγός πρωτεϊνης?


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πάντως στο θέμα "πρωτείνη":

Εγώ αντιμετώπισα πέρυσι την ανάγκη διαιτολογίου (πάντα μιλώντας για barf) με "hochwertige Proteine" (δεν ξέρω την ελληνική ή αγγλική λέξη - όποιος ξέρει γερμανικά ας βοηθήσει). Tέτοιες πρωτείνες έχουν κυρίως το κοτόπουλο, το ψάρι και το αυγό. Θα προσπαθήσω πάλι να βρω τονόρο στα ελληνικά αν και δεν είχα βγάλει άκρη τότε και παραιτήθηκα. Ο λόγος για αυτή την πρωτείνη όπως έχω πει και αλλού, ήταν οι σηκωμένες τιμές σε συκώτι που μας προέκυψαν στην Κάρλα.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Hochwertige Proteinen=Υψηλης (αξιας)ποιοτητας πρωτεινες,κανονικα θα επρεπε να γραφει ποσοστο ζωικης πρωτεινης,αυτες θεωρουνται υψηλης ποιοτητας για τους σκυλους,υπαρχουν και οι φυτικες οι οποιες δεν ειναι απαραιτητες στον σκυλο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Hochwertige Proteinen=Υψηλης (αξιας)ποιοτητας πρωτεινες,κανονικα θα επρεπε να γραφει ποσοστο ζωικης πρωτεινης,αυτες θεωρουνται υψηλης ποιοτητας για τους σκυλους,υπαρχουν και οι φυτικες οι οποιες δεν ειναι απαραιτητες στον σκυλο.
To μοσχάρι ή βόδι πάντως δεν αναφέρεται ως "hochwertiges protein". Φυτικές πρωτεϊνες που έχουμε?
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω ξερω οτι το μοσχαρι ειναι υψηλης ποιοτητας πρωτεινη,εξαρτατε και ποιο κομματι,το φιλετο π.χ,τα αλλα εχουν και λιπος,εκτος και αν εννοει πολυ σπανια πραγματα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
"hochwertige Proteine" (ποιοτικότερη πρωτεΐνη) είναι οι πρωτεΐνες με υψηλή βιολογική αξία που περιέχουν τα απαραίτητα βασικά αμινοξέα (αυτά που δεν συνθέτει ο οργανισμός) και πεπτικότητα >80%

Πρωτεινες με υψηλή βιολογική αξία: αυγό 96%, άπαχα πουλερικά 94%, ψάρι 80%, βοδινό 76%, νεφρά, συκώτι, καρδιά, γαλακτοκομικά προϊόντα, ...

Το μοσχαρίσιο κρέας είναι φτωχό σε μεταλλικά στοιχεία
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95