ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΡΟΔΟΥ


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Πηγή, το αν κατάφερα ή δεν κατάφερα κάτι με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις μου δεν θα το κρίνεις εσύ, αλλά όλοι όσοι μας διαβάζουν. Ίσως τα κατ’ εσέ άχρηστα και επιπέδου προσωπικής αλληλογραφίας σχόλια μου να σταθηκαν αφορμή σε καποιους για προβληματισμό για σκέψη.

Κλείνοντας: Παρατηρήσεις για το τι θα γράψω, πως θα το γράψω, που θα το γράψω ή σε ποιον, που και πως θα αναφέρομαι δεν δέχομαι από κανένα και για κανένα λογο. Έχω γράψει επανειλημμένως πως θύμα της δικτατορίας της ευθιξίας του κάθε τυχάρπαστου δεν γίνομαι.

Και επειδή βέβαια το θέμα της συζήτησης δεν είμαι εγώ, ούτε η πολιτική ορθοέπεια, επί της ουσίας έχεις να προσθέσεις τίποτα? Αν όχι εσύ μήπως έχει να προσθέσει κάτι ουσιαστικότερο ο Nikos_x (διότι ομολογουμενως δεν κατάλαβα τον λογο της παρέμβασης του) ή θα συνεχίσουμε την ακατάσχετη φλυαρία?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ίσως τα κατ’ εσέ άχρηστα και επιπέδου προσωπικής αλληλογραφίας σχόλια μου να σταθηκαν αφορμή σε καποιους για προβληματισμό για σκέψη.
Ποτέ δεν είπα οτι τα σχόλιά σου είναι άχρηστα. Ειπα οτι ο τρόπος που επέλεξες να κάνεις την κριτική σου προσωπικά πιστεύω οτι δεν είναι ο αποτελεσματικότερος. Επισης, το επίπεδο της προσωπικής αλληλογραφίας για μένα δεν είναι χαμηλότερο. Γιατί το μειώνεις έτσι?

Παρατηρήσεις για το τι θα γράψω, πως θα το γράψω, που θα το γράψω ή σε ποιον, που και πως θα αναφέρομαι δεν δέχομαι από κανένα και για κανένα λογο.
Γιατί όχι, αν γίνονται καλοπροαίρετα και χωρίς καμιά απολύτως διάθεση να σε θίξουν ή να σε προσβάλλουν? Ουδείς άσφαλτος που λέει κι η Άντζελα (και επιβεβαιώνει κι ο Μπαμπινιώτης!) :) Φυσικά δεν έχεις καμία απολύτως υποχρέωση να ακολουθήσεις τίποτα απ'οσα λέει ο κάθε τυχάρπαστος.

Έχω γράψει επανειλημμένως πως θύμα της δικτατορίας της ευθιξίας του κάθε τυχάρπαστου δεν γίνομαι.
Εγώ είμαι ο τυχάρπαστος? :)

ούτε η πολιτική ορθοέπεια, επί της ουσίας έχεις να προσθέσεις τίποτα?
Η "πολιτική ορθοέπεια" έχει για μένα σημασία, όπως έχει για σένα ο τρόπος με τον οποίο γράφτηκε το κειμενο παραπάνω..... Επι της ουσίας ειπα ότι είχα να πω παραπάνω, πριν "καταρεύσει" τελείως το νήμα.

Εξακολουθώ να ελπίζω ότι ο/η admin θα μεταφέρει τα σχόλια σε ξεχωριστό νήμα, ωστε να μην αποτελούν απλώς "ακατάσχετη φλυαρία".
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kρατείται κανεις εδω με αλυσίδες και με σιδερα φυλακής..?:rolleyes:
Οχι φυσικα. Ενα φορα ειναι εδω και κανουμε συζητηση. Μηπως πιανω χωρο??? Να μου το πεις αν ειναι να κατσω παραπερα...:)

Αν όχι εσύ μήπως έχει να προσθέσει κάτι ουσιαστικότερο ο Nikos_x (διότι ομολογουμενως δεν κατάλαβα τον λογο της παρέμβασης του) ή θα συνεχίσουμε την ακατάσχετη φλυαρία?
Το σχολιο μου ROTTIE ,ηταν γενικο. Διαβαζοντας τη συζητηση και με αφορμη το σχολιο της kopritis ,πως 5-10 ανθρωποι με κοινο στοχο δεν μπορουν να συνενοηθουν. Οχι συγκεκριμενα για το φορουμ και την συγκεκριμενη συζητηση. Λιγα ειναι τα παραδειγματα οπου ανθρωποι ενω επιδιωκουν να πετυχουν ιδια πραγματα(σωματεια,ανθρωποι που ασχολουνται με αδεσποτα) ερχονται σε αντιπαραθεσεις επειδη εχουν διαφορετικες αποψεις(πραγμα καλο κατα τη γνωμη μου)?

Ο λογος της παρεμβασης μου λοιπον, ηταν απλα να σχολιασω. Θα ρωτουσα αν απαγορευεται να σχολιαζει καποιος ,αλλα δεν θα το κανω.Πιστευω πως εχω το δικαιωμα απο τη στιγμη που δεν προσβαλω καποιον και σεβομαι τους ανθρωπους με τους οποιους συζητω.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Eμένα η απορία μου είναι η εξής: Πως μπορεί κάποιος βλέποντας όλη αυτή την δυστυχία, την ανοργανωσιά, τον πόνο, την εγκατάλλειψη και όλα αυτά που βλέπεις όταν συναντάς ένα ζώο στιβαγμένο σε ένα χώρο να γράφεις χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους επίθετα...
 


giorgosk

New Member
5 Ιουνίου 2009
2
0
Ρόδος
Από ότι έχω καταλάβει όλη αυτή η φασαρία γίνεται εξαιτίας της παρουσίασης του άρθρου για την φιλοζωική ρόδου.:( Πιστέυω πως το να κρίνουμε την ίδια την οργάνωση μέσω ενός κειμένου δεν είναι σωστό.Το σωστό για μένα θα ήτανε,όποιος έχει τόσο μεγάλη ανάγκη να κάνει άσχημο σχόλιο,πρώτα θα έπρεπε να πάει και να δει τι γίνεται εκεί στην πραγματικότητα.Ύστερα θα ήταν ελεύθερος να πει την γνώμη του.Είτε καλή,είτε κακή.

Το άρθρο όντως ήταν κάπως πιο παιχνιδιάρικο από κάποια άλλα,όμως αν εγώ πάω να πάρω κάποιο ζώο από εκεί, θα οφείλεται σε αυτό το κείμενο.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ σε κάποιους φαίνεται ''παιδικό'' ή όπως αλλιώς το σκέφτονται,σε καποιους άλλους κάνει πολύ καλή εντύπωση. Μιας και στην εποχή μας έχουμε πήξει στην σοβαροφάνεια,καλό είναι αραιά και που να υπάρχουν και τέτοιες εκφράσεις με πιο πολύ συναίσθημα. :) Ευχαριστώ!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλώς ήρθες Γιώργο στο φόρουμ! Έχεις κάποια σχέση με το σωματείο της Ρόδου?
Απλά να σου θυμίσω, γιατί προφανώς διάβασες το θέμα, ότι η δουλειά της φιλοζωικής δεν κρίθηκε από κανέναν, ούτε έγινε κάποιο άσχημο σχόλιο σχετικά μ' αυτή. :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το άρθρο όντως ήταν κάπως πιο παιχνιδιάρικο από κάποια άλλα,όμως αν εγώ πάω να πάρω κάποιο ζώο από εκεί, θα οφείλεται σε αυτό το κείμενο.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ σε κάποιους φαίνεται ''παιδικό'' ή όπως αλλιώς το σκέφτονται,σε καποιους άλλους κάνει πολύ καλή εντύπωση. Μιας και στην εποχή μας έχουμε πήξει στην σοβαροφάνεια,καλό είναι αραιά και που να υπάρχουν και τέτοιες εκφράσεις με πιο πολύ συναίσθημα. :) Ευχαριστώ!!!
Άλλο σοβαροφάνεια και άλλο σοβαρότητα, αγαπητέ φίλε.
Εγώ πάλι απορώ πως μπορεί ένας άνθρωπος με στοιχειώδη νοημοσύνη να αντιμετωπίσει «παιχνιδιάρικα» ή «παιδικά» το έργο ενός φιλοζωικού σωματείου και το δράμα των αδέσποτων ζώων που φιλοξενούνται εκεί.
 


giorgosk

New Member
5 Ιουνίου 2009
2
0
Ρόδος
chloe ευχαριστώ.Την άλλη εβδομάδα τελειώνω με τις εξετάσεις του σχολείου και μάλλον θα πάω να βοηθήσω στην φιλοζωική ρόδου.:)

Όντως έχεις δίκιο.Δεν έκρινε κανένας την ίδια την οργάνωση.Απλώς εμένα με πείραξε ότι κάποιοι δεν αναγνωρίζουν το δικαίωμα άλλων να τους αρέσει αυτό το είδος παρουσίασης.Δηλαδή επειδή εμένα μου άρεσε σημαίνει ότι είμαι χαζός???:(

Όντως rottie σε αυτό που λες έχεις δίκιο και συμφωνώ:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δηλαδή επειδή εμένα μου άρεσε σημαίνει ότι είμαι χαζός???:(
Δεν είσαι χαζός! Σε βοήθησε όμως σε κάτι? "Λυπήθηκες" τα ζωάκια και θέλεις να υιοθετήσεις κάποιο? Ξέρεις ότι ο οίκτος είναι λάθος λόγος για να αποκτήσεις σκύλο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Το άρθρο όντως ήταν κάπως πιο παιχνιδιάρικο από κάποια άλλα,όμως αν εγώ πάω να πάρω κάποιο ζώο από εκεί, θα οφείλεται σε αυτό το κείμενο.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ σε κάποιους φαίνεται ''παιδικό'' ή όπως αλλιώς το σκέφτονται,σε καποιους άλλους κάνει πολύ καλή εντύπωση. Μιας και στην εποχή μας έχουμε πήξει στην σοβαροφάνεια,καλό είναι αραιά και που να υπάρχουν και τέτοιες εκφράσεις με πιο πολύ συναίσθημα.
Για να γίνει η πράξη της υοθεσίας δεν χρειάζεται ούτε παιχνιδιάρικο ύφος.., ούτε πιασάρικες εικόνες, ούτε δημιουργία εντυπωσιασμού, ούτε εκφράσεις δακρύβρεχτες με συναίσθημα..

Η πράξη της υοθεσίας ειναι σοβαρή..και οποιος θεωρεί αυτήν την αντιμετώπιση σοβαροφανη, ίσως απλά δεν έχει αναλογιστεί την πραγματική σημασία της και την υπευθυνότητα που χρειάζεται.


Το αν κάποιος θέλει promoting για να υοθετήσει ένα αδέσποτο, τότε για μένα μάλλον έχει μπερδέψει το "προϊόν"..για το οποιο σύντομα θα χρειαστεί και κάδο ανακύκλωσης..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Η πλειοψηφια ομως οσων προχωρουν ειτε σε υιοθεσια ημιαιμου ειτε σε αγορα καθαροαιμου δεν νομιζω να εχουν αναλογιστει την σημασια τους ή τις ευθυνες που απορρεουν. Γενικα η πλειοψηφια τεινει να αποφευγει τις ευθυνες. Ελαχιστοι εως μετρημενοι στα δακτυλα τις επωμιζονται και ισως φαινονται και γραφικοι και δεν μιλαω μονο για το σκυλι που πηραν αλλα ακομα και για τα παιδια που εκαναν. Ισως βλεποντας αυτο το target group οπως ειπε και djdoctor φτιαχνεται το καθε κειμενο. Οπως επισης και καθε ειδους προωθητικο υλικο απευθυνεται στην πλειοψηφια ποτε στη μειοψηφια. Αρα οσο η πλειοψηφια παραμενει ετσι 8α συμφωνησω με το υφος του κειμενου ασχετα αν παραλληλα θα ηθελα να μην σκεφτοταν ετσι η πλειοψηφια και ισως να προσπαθουσα μηπως συμβαλλω στην αλλαγη της αναλογιας αυτης.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ισως βλεποντας αυτο το target group οπως ειπε και djdoctor φτιαχνεται το καθε κειμενο. Οπως επισης και καθε ειδους προωθητικο υλικο απευθυνεται στην πλειοψηφια ποτε στη μειοψηφια. Αρα οσο η πλειοψηφια παραμενει ετσι 8α συμφωνησω με το υφος του κειμενου ασχετα αν παραλληλα θα ηθελα να μην σκεφτοταν ετσι η πλειοψηφια και ισως να προσπαθουσα μηπως συμβαλλω στην αλλαγη της αναλογιας αυτης.
Η συνειδητή πράξη έρχεται από μονη της, δεν έχει ανάγκη κανένα προωθητικό υλικό..

Το marketing δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης εδώ, μιας και δεν μας ενδιαφέρουν οι πωλήσεις..
Μιλάμε για ημίαιμα..

ή θέλεις ..., ή δεν θέλεις..
Είναι kinder έκπληξη ..ΤΕΛΟΣ..
ή είσαι διατεθειμένος να σώσεις μια ζωή, ή όχι..
Τα παραπάνω είναι απλά περιττά..

και η υοθεσία για ενα ημιαιμο χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη προσοχή από ένα καθαρόαιμο..


Δεν θέλουμε να πείσουμε.., ούτε να ευαισθητοποιήσουμε κανέναν..
Θέλουμε να αφυπνίσουμε για τις δυσκολίες..
Να προβληματίσουμε και εν τέλη να αποτρέψουμε..

Οσο η πλειοψηφία παρα μένει έτσι..
Ας μην πάρει..
Καλο θα κάνει..
Οχι κακό..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Οσο η πλειοψηφία παρα μένει έτσι..
Ας μην πάρει..
Καλο θα κάνει..
Οχι κακό..
Σε πολλες περιπτωσεις καλο θα ηταν η πλειοψηφια να μην εκανε τιποτα. Ουτε σκυλια να παιρνει, ουτε παιδια να κανει, ουτε να δρα εφοσον δεν ειναι συνειδητοποιημενη και δεν αναλαμβανει τις ευθυνες των πραξεων της. Ομως υπαρχει και το δικαιωμα στη μη συνειδητοποιηση, στη μη συμμορφωση, στη βλακεια αν θες. Το να πραττεις σωστα ειναι επιλογη μεσα στα πλαισια φυσικα των γραπτων και αγραφων νομων. Δεν επιβαλλεται να εισαι υπευθυνος και δεν φταις μονο εσυ. τα αιτια ειναι συνθετα και ενα μεριδιο εχεις και εσυ. Εξαλλου παντα υπαρχει η πιθανοτητα της εξελιξης προς το καλυτερο και της αναληψης των ευθυνων σου στην τελικη. Δηλαδη μπορει να παρεις ενα σκυλακι χωρις να εχεις συνειδητοποιησει τις ευθυνες για καθαρα επιφανειακους λογους και στην πορεια να αλλαξεις. Ολοι εχουν δικαιωμα στην αλλαγη. Δεν μπορεις σε καποιον να πεις δειξε μας πιστοποιητικο υπευθυνοτητας για να δουμε αν θα παρεις σκυλι, θα κανεις παιδι, θα γινεις γιατρος, παιδαγωγος κλπ.;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ομως υπαρχει και το δικαιωμα στη μη συνειδητοποιηση, στη μη συμμορφωση, στη βλακεια αν θες
Οσο δεν βλάπτεις τους άλλους..;)
Οταν παίρνεις ένα σκυλάκι ανεύθυνα και μετά το παρατάς και κάπως έτσι συντελείται και για αυτό πέρα από την στείρωση το ότι γεμίζουμε αδέσποτα, αυτό είναι κάτι που αφορά όλους μας..

Από το κράτος όλα τα σκυλιά πρέπει να έχουν τσιπάκι όπου θα είναι δηλωμένο στον κτηνιατρικό σύλλογο..
Αν το παρατήσεις και έχεις δηλώσει το όνομα, εγώ αν σε βρω μπορώ να σου κάνω μήνυση..
Αρα δεν έχουμε δικαίωμα τέτοιου λάθους, θεωρητικά..

και μια φιλοζωική προσπάθεια είναι η πρώτη που πρέπει να μεριμνεί για κάτι τέτοιο..
Αν στην τελικη πες.. έχουμε ένα τέτοιο δικαίωμα.., σίγουρα δεν πρέπει να το εκθειάζουμε..;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Αν το παρατήσεις και έχεις δηλώσει το όνομα, εγώ αν σε βρω μπορώ να σου κάνω μήνυση..
Δεν πρόλαβα να κάνω edit..

Ηθελα να πω ..αν εγώ βρω το σκυλί μέτα..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Προς Θεου βεβαιως δεν το εκθειαζουμε! Και βεβαιως δικαιουται ο καθενας να το κριτικαρει εφοσον εχει και τα επιχειρηματα να το υποστηριξει. Απλα δεν μπορεις να του στερεις το δικαιωμα να υπαρχει και να δρα ανευθυνα αν το θελει. Τωρα η θεση των φιλοζωικων δεν ειναι ευκολη. Φυσικα οπως ειπες πρεπει να μεριμνα αλλα το διλλημα της ειναι τι να κανει με ολα αυτα που ειναι αποτελεσμα της ανευθυνοτητας των αλλων. Δυσκολη αποφαση. Να περιμενει να συνειδητοποιηθουν οι πολλοι? Να δινει μονο στους ελαχιστους συνειδητοποιημενους? Να δειξει οτι αμφισβητει την υπευθυνοτητα καποιου ή και το δικαιωμα του να την αποκτησει στο μελλον? . Μαλλον κανουν ενα συνδυασμο ολων αυτων γιατι το προβλημα ειναι συνθετο. Δηλαδη χρησιμοποιουν την γλωσσα των μη συνειδητοποιημενων για να τους προσελκυσουν, ευγενικα να "πιστοποιησουν" οσο αυτο ειναι εφικτο την υπευθυνοτητα τους ή την εν δυναμει υπευθυνοτητα τους, τσεκαρει μετα οσο παλι αυτο ειναι εφικτο την ορθοτητα της κρισης τους. Αυτα πιθανολογω οτι κανει ειτε συνειδητα ειτεασυνειδητα.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν θέλουμε να πείσουμε.., ούτε να ευαισθητοποιήσουμε κανέναν..
Εγώ προσπαθώ. Και να ευαισθητοποιήσω και-μεσω ενημέρωσης- να πεισω.

και η υοθεσία για ενα ημιαιμο χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη προσοχή από ένα καθαρόαιμο..
Καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό, αλλά είναι δίκοπο μαχαίρι! (το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα, το ξέρω). Η αποψή μου είναι να αφήνουμε τους ανθρώπους των καταφυγίων να κάνουν το ξεσκαρτάρισμα. Ας πάει ο αλλος να τα δει, εστω και για λάθος λόγους. Η ταπεινή μου άποψη και, ναι, ξέρω ότι πολλοί διαφωνείτε.:)

Η συνειδητή πράξη έρχεται από μονη της, δεν έχει ανάγκη κανένα προωθητικό υλικό..
Προφανώς διαφωνώ και σ'αυτό, αν και καταλαβαίνω γιατί το λες. Στην πράξη δε λειτουργεί. Και όχι, δεν είναι καλύτερα να μην τα παίρνει κανείς τα ημίαιμα.

Οσο η πλειοψηφία παρα μένει έτσι..
Ας μην πάρει..
Καλο θα κάνει..
Οχι κακό..
Πολλές περιπτώσεις ανάδοχων, ακόμα κι αν δεν φτάνουν τα "στανταρ τελειότητος" που θα θέλαμε όλοι να φτάνουν, μπορούν να παρέχουν ενα επίπεδο ζωής καλύτερο απο τους δρόμους ή τα καταφυγια. Ναι, υπάρχει το ρίσκο να καταλήξουν κάποια σκυλιά πίσω στους δρομους (αν και οι περισσοτεροι τα ξαναεπιστρέφουν στο καταφύγιο), αλλα για μένα αξίζει προκειμένου να βρούν κάποια σκυλιά σπίτι.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Η αποψή μου είναι να αφήνουμε τους ανθρώπους των καταφυγίων να κάνουν το ξεσκαρτάρισμα. Ας πάει ο αλλος να τα δει, εστω και για λάθος λόγους. Η ταπεινή μου άποψη και, ναι, ξέρω ότι πολλοί διαφωνείτε.:)
Θα συμφωνησω με τη Πηγη. Γιατι να περιορισουν οι Φιλοζωικοες το κοινο στο οποιο απευθυνονται οταν δεν μπορουν καν να αποκλεισουν το γεγονος οτι αναμεσα σε αυτο το κοινο ισως υπαρχει και καποιος-οι που ισως αλλαξουν το τροπο που αντιλαμβανονται τα πραγματα? Δεν μπορεις να πεις αυτος που συγκινειται απο το τις περιγραφες και ειναι ανευθυνος θα παραμεινει ο ιδιος και απαραλλαχτος εφ'ορου ζωης.
Ευσεβης ποθος ολων ειναι να ζουσαμε με ιδανικες συνθηκες και συνειδητοποιημενους μεσα απο την παιδεια ανθρωπους. Αυτο δεν υφισταται. Προσαρμοζεσαι συμφωνα με το ακροατηριο σου αλλα παραλληλα δουλευεις την παιδεια προς τη συνειδητοποιηση. Δεν μπορω να πω οχι μην ψηφιζεις μεχρι να συνειδητοποιηθεις, μη κανεις παιδια, μην διδασκεις κλπ. Ουτε αποκλειω ακροατηρια λογω της χαμηλοτερης αντιληψης. Πολλοι πιο σοφοι ανθρωποι απο μας τετοια ακροατηρια επιζητουσαν γιατι αυτα τους ειχαν πιο μεγαλη αναγκη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Απλα δεν μπορεις να του στερεις το δικαιωμα να υπαρχει και να δρα ανευθυνα αν το θελει.
Οχι βεβαια..
Για αυτές τις περιπτώσεις όπως σου ανεφερα παρα πανω έχει τουλαχιστον μεριμνήσει το κράτος..
Φυσικά και δεν μπορώ να επιβάλω την υπευθυνότητα..ούτε να στερήσω την ανευθυνότητα..
Απλά σε έναν δημόσιο διάλογο που κρινόμαστε και κρίνουμε..έχουμε δικαίωμα να λέμε την άποψη μας..
Ετσι δεν είναι?
αλλα το διλλημα της ειναι τι να κανει με ολα αυτα που ειναι αποτελεσμα της ανευθυνοτητας των αλλων. Δυσκολη αποφαση. Να περιμενει να συνειδητοποιηθουν οι πολλοι? Να δινει μονο στους ελαχιστους συνειδητοποιημενους?
Γιατί όχι?
Αλήθεια πιο είναι το πραγματικά ζητούμενο?
Να βρούνε σπίτι η απλά να δοθούν
?
Γιατί δεν καταλαβαίνουμε πως ζητάμε υπευθυνότητα..και όχι λύσεις της ανάγκης..
Γιατί δεν καταλαβαίνουμε πως έτσι κουκουλώνουμε και ανακυκλώνουμε το πρόβλημα?
Εποχιακά ζώα..
Ζώα των χριστουγέννων και των γενεθλίων..
Ζώα της βιτρίνας που αντικατέστησαν τα λούτρινα και όταν κατάλαβαν πως γαυγίζουν και κάνουν την ανάγκη τους πετάχτηκαν στα σκουπίδια..

Παρορμητισμός της στιγμής..
Αυτό θέλουμε?
Να δώσουμε σε όσους πιο πολλούς μπορούμε, όπου θα μας τα γυρίσουν πίσω στην καλύτερη η θα τα πετάξουν?
Γιατί αναλαμβάνουμε τότε ένα τέτοιο έργο?
Αν είναι η στρατηγική αυτή μπορούμε να πείσουμε πολύ εύκολα..
Πάρε 10 κουταβάκια πήγαινε έξω από ένα σχολειό και μοίραζε τα στα παιδάκια και στις μαμάδες τους..
Μετά πήγαινε έξω από τα σπίτια τους μπας και προλάβεις τον κάδο..
Αυτό θέλουμε?
Σε αυτό το κοινό απευθυνόμαστε?
Αυτό είναι το καλο αυτών των σκυλιών..?
Νομίζω θέλει στοιχειώδη νοημοσύνη για να καταλάβουμε πως αυτό δεν είναι λύση αλλα αναπαράγουμε το ίδιο το πρόβλημα μονοι μας..

Μαλλον κανουν ενα συνδυασμο ολων αυτων γιατι το προβλημα ειναι συνθετο. Δηλαδη χρησιμοποιουν την γλωσσα των μη συνειδητοποιημενων για να τους προσελκυσουν, ευγενικα να "πιστοποιησουν" οσο αυτο ειναι εφικτο την υπευθυνοτητα τους ή την εν δυναμει υπευθυνοτητα τους, τσεκαρει μετα οσο παλι αυτο ειναι εφικτο την ορθοτητα της κρισης τους. Αυτα πιθανολογω οτι κανει ειτε συνειδητα ειτεασυνειδητα.
Δεν γνωρίζω.
Σέβομαι το έργο τους..
Θεωρώ όμως ότι δεν υπάρχει κανένα όφελος όταν μαζεύεις ένα καρο ανεύθυνους έτσι..
Ένα είναι το σίγουρο..
Αυτός που θέλει σκυλί είτε είναι ημίαιμο, είτε καθαρόαιμο θα το πάρει..
Ο ένας θα σκίσει τα βουνά και θα φτάσει πολύ μακριά μέχρι να βρει ένα καλο καθαρόαιμο..
Ο άλλος θα απευθυνθεί εκεί που πρέπει και θα διαλέξει αυτό κλικ το παραπάνω, μεταξύ άλλων για να γίνει δικό του..
Θα πάει με σκοπό να το βρει..και κανένας υπεύθυνος δεν θα συντελέσει εκείνη την ώρα για να τον πείσει να το παρει η να τον αποτρέψει..
Η κίνηση θα είναι και στις δυο περιπτώσεις συνειδητοποιημένη..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Να ρωτησω κατι? Εσυ ποσες πιθανοτητες δινεις ενας που θα απαντησει σε αυτες τις αγγλιες μονο απο συγκινησιακη φορτηση και οχι απο συνειδητοποιημενη επιλογη να αλλαξει με την παροδο του χρονου, να συνειδητοποιηθει και να συνεχισει την υιοθεσια του ζωου?