Φυλαξη και σωματοφυλακη, η εξελιξη μιας εννοιας;


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Για το παρελθόν δεν ξέρω,έχω πει άλλωστε πολλές φορές ότι δεν μου αρέσει ούτε η σωματοφυλακή ούτε η φύλαξη.
Από αυτά πάντως που ξέρω έχω ακούσει και έχω δει...και με σίγουρο στοιχείο ότι οι πιο πολλές φυλές έχουν γίνει γατάκια.
Νομίζω πως όχι,τα εκπαιδευμένα σκυλιά δεν φυλάνε καλά,νομίζω ότι το 90% από αυτούς που θεωρούν ότι έχουν σκύλο φύλακα εκπαιδευμένο,όταν τον χρειαστούν θα καταλάβουν ότι απλά τους εκαναν χαρούμενους πελάτες οι εκπαιδευτές....
dimi 21 αυτες ειναι οι αποριες μου απ' το μηνυμα σου:

ξεκινας λεγοντας οτι δεν ξερεις για το παρελθον και συνεχιζεις λεγοντας οτι οι πιο πολλες φυλες εχουν γινει γατακια... αυτο δε σημαινει οτι ξερεις τι γινοταν στο παρελθον; ή κανω λαθος;

λες οτι δε σου αρεσει η σωματοφυλακη ή η φυλαξη και εχεις γπ (εργασιακο) που η εξεχουσα εργασια του ως φυλη ειναι η φυλαξη. για ποια εργασια τον επελεξες και ποια εκτελει;

αν δεν εκτελει καποια εργασια, δεν εχεις μεριδιο στη "γατοποιηση" των φυλων που κατηγορεις; κι αν εκτελει.., αυτη δεν ηρθε μεσω της εκπαιδευσης;

ή συμπεριλαμβανεις και τον δικο σου σκυλο σε αυτα που γραφεις;
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ειπα η μάλλον ήθελα να πω ότι δεν ξέρω τι γινόταν στο θέμα φύλαξης όχι γενικά σαν φυλή,πχ ξέρω για τα γερμανικά τα Ροτ τα ντόπερμαν τα μπουβιε κ αλλά.

Ότι δεν μου αρέσει δεν σημαίνει ότι δεν έχει τα στοιχεια για να κάνει...
Ο κυριότερος λόγος είναι ότι ο Χανκ μου ΔΕΝ είναι αναλώσιμος....Επίσης μένω σε άστικο περιβάλλον.

Τον πήρα για να κάνω το χόμπι μου σε ένα σπορ,το οποίο σπορ είναι εξέλιξη του τεστ καταλληλότητας αναπαραγωγής.
Και φυσικά για να είναι μελος της οικογένειας μου.

Μέσω εκπαίδευσης ναι,έχω υπάρξει και εγώ ευχαριστημένος-άσχετος πελατακος :)

Επίσης δεν νομίζω ότι εξέχουσα εργασία τους είναι η φύλαξη (αναφέρομαι στο να φυλάνε σπίτι).

Κοιτα είχε συμβεί πιο παλιά πάλι και συνέβη και πριν κάποιες μέρες,όπως πηγαίναμε βόλτα ψιλό φοβήθηκα Γιατί ξαφνικά πετάχτηκαν δυο μπροστά μου και εκείνη την στιγμή ήμουν άλλου,έβγαλε αντιδράςη την οποία ούτε ενίσχυσα ούτε έκοψα.Και μου πέρασε και αδιάφορη,του στυλ Α μπράβο ο Μαλακας έως εκεί.
Αν επειδή δεν με ενδιαφέρει παιρνω μέρος παίρνω :)
 
  • Like
Reactions: spyv and Allendog


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@manolo το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω, είναι αν μπορεί ένας σκύλος που ζει σε αστικό περιβάλλον, να είναι αποτελεσματικός φύλακας και παράλληλα όχι επικίνδυνος για τους γύρω του εκτός σπιτιού χωρίς λόγο, η εγώ απλά "κυνηγάω χίμαιρες"...:unsure:
Για την οικονομία της συζήτησης, "αποτελεσματικός σκύλος φύλακας" ορίζεται από πλευρά μου ο σκύλος που μπορεί να δράσει κατασταλτικά.
Το ερώτημα φυσικά απευθύνεται σε όλους.
Ειδικός δεν είμαι αλλά σκύλος φύλακας (πραγματικός φύλακας εκπαιδευμένος στην φύλαξη και όχι φύλακας όπως το εννοεί ο περισσότερος κόσμος) δεν μπορεί ταυτόχρονα να είναι και ένας σκύλος που κοινωνικός που θα παίζει στα σκύλο πάρκα, θα παίζει με παιδάκια θα συνοδεύει τον άνθρωπο του στην καφετέρια κτλ.
Σκύλος κοινωνικός, άνετος με τον κόσμο αλλά που να βγάζει και στοιχεία φύλαξης στον χώρο του (ίσως επειδή να το είχε με την φύλαξη αλλά δεν δουλεύτηκε πάνω σε αυτό) , γινεται.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
γιατι να παει καποιος σε πολυ βαθος χρονου ωστε να βρει διαφορα;
ποιος πλησιαζε πριν 15-20 χρονια καποιον που ειχε ενα ντοπερμαν η εναν γπ;;
οχι οτι ολα αλλαξαν σε αυτα τα τελευταια χρονια,σιγουρα εγιναν πιο πριν αλλα εχουν φτασει σε χειροτερο επιπεδο και συνεχιζουν.
ποσα ντοπερμαν μπορουν να κανουν σημερα φυλαξη;
 
  • Like
Reactions: Allendog and manolo




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τώρα που δεν τους κόβουν τα αυτιά, κανενα:D
ποιος δεν τα κοβει;;
επειδη υπαρχει ο νομος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν νεα,μικρα σε ηλικια,εκτροφικα κουταβια ακοπα.

εδιντ
αλλα ουτε αυτα πιστευω θα κανουν φυλαξη
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
γιατι να παει καποιος σε πολυ βαθος χρονου ωστε να βρει διαφορα;
ποιος πλησιαζε πριν 15-20 χρονια καποιον που ειχε ενα ντοπερμαν η εναν γπ;;
οχι οτι ολα αλλαξαν σε αυτα τα τελευταια χρονια,σιγουρα εγιναν πιο πριν αλλα εχουν φτασει σε χειροτερο επιπεδο και συνεχιζουν.
ποσα ντοπερμαν μπορουν να κανουν σημερα φυλαξη;
σκοπος μου ηταν να δουμε εαν και κατα ποσο τα ζητουμενα σ' αυτο που αποκαλουμε φυλαξη (που μερος της αποτελει και η σωματοφυλακη) μεσω της εκπαιδευσης εχουν αλλαξει/ διαφοροποιηθει, ποια ειναι στις μερες μας, που διαφοροποιουνται απο το παρελθον και γιατι, ακομα και ποια ισως θα ειναι στο μελλον.

αν η εκπαιδευση μετα απο τοσα χρονια εξελιξης, προοδου πειτε το οπως θελετε, μας εχει δωσει ή αν μπορει να μας δωσει ενα καλυτερο σκυλο φυλακα.

@tasos malinoua , 15 (2003) με 20 χρονια (1998) πριν νομιζω οτι τους πλησιαζαν οι ιδιοι ανθρωποι με σημερα. δεν ειναι δα και τοσος πολυς καιρος :).

@Dimi_21 ποια θεωρεις εσυ την εξεχουσα εργασια των γπ;
εννοω αυτη στην οποια υπερτερουν ή εχουν τα προσοντα να εκτελεσουν καλυτερα απο αλλες φυλες.
δε θελω η συζητηση να στραφει προς τους γπ αποκλειστικα, απλα εχω την απορια.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@manolo τείνω προς την άποψη σου! Για να είμαι ειλικρινείς δε χρειάζομαι ένα σκύλο εκπαιδευμένο φύλακα, αλλά ένα φιλαράκι με αποτρεπτικό παρουσιαστικό, το οποίο αν έχει ένστικτα φύλαξης είναι ευπρόσδεκτα.
Για να συνεχίσω το συλλογισμό μου, παράλληλα με την εκπαίδευση/παιχνίδι, θα προτιμούσα από τη νέα σεζόν να ξεκινήσουμε agility, προκειμένου να εξελίξουμε την επικοινωνία μας και να παραμείνει αθλητικός, παρά "εκπαίδευση" φύλαξης. Για μένα είναι αχρειαστη, κι ακόμα κι αν το "έχει", μάλλον θα δυσκολέψει τη ζωή μου....
 
  • Like
Reactions: manolo


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
σκοπος μου ηταν να δουμε εαν και κατα ποσο τα ζητουμενα σ' αυτο που αποκαλουμε φυλαξη (που μερος της αποτελει και η σωματοφυλακη) μεσω της εκπαιδευσης εχουν αλλαξει/ διαφοροποιηθει, ποια ειναι στις μερες μας, που διαφοροποιουνται απο το παρελθον και γιατι, ακομα και ποια ισως θα ειναι στο μελλον.

αν η εκπαιδευση μετα απο τοσα χρονια εξελιξης, προοδου πειτε το οπως θελετε, μας εχει δωσει ή αν μπορει να μας δωσει ενα καλυτερο σκυλο φυλακα.

@tasos malinoua , 15 (2003) με 20 χρονια (1998) πριν νομιζω οτι τους πλησιαζαν οι ιδιοι ανθρωποι με σημερα. δεν ειναι δα και τοσος πολυς καιρος :).
.
οση εκπαιδευση και να φαει ενας σκυλος,οσο και να εχει ανεβει σε επιπεδο αυτο το κομματι,αν δεν υπαρχει ψυχη απο την πλευρα του σκυλου δεν γινετε τιποτα

απαιτει 2 κομματια σε συνδιασμο,ψυχη και εκπαιδευση,αν κατι λειπει τελος οποτε......
μην ξεκινησουμε να βαζουμε βιντεο παλι με σκλια που δεν δαγκωνουν το παιχνιδι τους και μετα να απαιτουμε να μας κανουν και φυλαξη

εγω δεν θυμαμαι να πλησιαζα με την ιδια ανεση τοτε τα σκλια (20 κατι χρονων ανθρωπας τοτε)
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Νομίζω πως ποια με την μόνη φυλή που είναι συγκρίσιμη είναι τα Μαλινουα.
Ένας γπ η ένα Μαλινουα χρησιμοποιουντ σε σώματα ασφαλείας,όχι απαραίτητα σε πατρολ πχ σε ναρκωτικά η σε εκρηκτικά.
Σκέψου ένα τέτοιο σκυλί να θέλει να φάει ότι είναι γύρο του.
Νομίζω πως πρέπει λοιπόν να έχει καθαρό μυαλό νευρικό σύστημα τρομερό και drives.Να δουλεύει με αγκρεσιον ναι αλλά έως ένα σημείο.Καλη η επιθετικότητα αλλά πολλές φορές όχι.
 
  • Like
Reactions: Allendog


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν αλλαξε η ζωη tasos malinoua, εσυ αλλαξες :).
μπααααα
το εχω ξαναγραψει,τα φοβαμαι τα σκλια σημερα οπως τα φοβομουν και τοτε
δεν αλλαξε κατι.και τοτε ειχα σκλι και τωρα εχω
απλα δεν ηταν ιδια,οπως δεν θα ειναι και σε 20 χρονια απο τωρα....αν υπαρχουν πχ ντοπ σε 20 χρονια.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Σκέψου ένα τέτοιο σκυλί να θέλει να φάει ότι είναι γύρο του.
Νομίζω πως πρέπει λοιπόν να έχει καθαρό μυαλό νευρικό σύστημα τρομερό και drives.Να δουλεύει με αγκρεσιον ναι αλλά έως ένα σημείο.Καλη η επιθετικότητα αλλά πολλές φορές όχι.
νομιζω οτι δαιμονοποιουμε τους σκυλους- φυλακες και ειναι λαθος κατα τη γνωμη μου. βασικα, απλοποιει τη δουλεια τους κι ως ενα βαθμο την ευτελιζει.
ενας σκυλος φυλακας ειναι για μενα ενας σκυλος που σκεφτεται, πανω απ' ολα. εμπρακτα.

@tasos malinoua , διαφωνω μαζι σου αλλα σεβομαι την αποψη σου.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@manolo τείνω προς την άποψη σου! Για να είμαι ειλικρινείς δε χρειάζομαι ένα σκύλο εκπαιδευμένο φύλακα, αλλά ένα φιλαράκι με αποτρεπτικό παρουσιαστικό, το οποίο αν έχει ένστικτα φύλαξης είναι ευπρόσδεκτα.
Για να συνεχίσω το συλλογισμό μου, παράλληλα με την εκπαίδευση/παιχνίδι, θα προτιμούσα από τη νέα σεζόν να ξεκινήσουμε agility, προκειμένου να εξελίξουμε την επικοινωνία μας και να παραμείνει αθλητικός, παρά "εκπαίδευση" φύλαξης. Για μένα είναι αχρειαστη, κι ακόμα κι αν το "έχει", μάλλον θα δυσκολέψει τη ζωή μου....
Συμφωνω και σε προτρέπω να κάνεις αυτό ακριβώς που περιγράφεις.
Ίδια περίπτωση ήταν και ο δικός μου σκύλος, έκανα περίπου ότι περιγράφεις και δεν το μετάνιωσα ποτέ.
 
  • Like
Reactions: Allendog and epial


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@spyv σημερα,χωρις να ξερω το πριν 20 χρονια.Στις περισσοτερες πρωην δυναμικες φυλες κινδυνευεις μονο απο το γλυψιμο η αν βλεπουν νιντζα γυρω τους και απο την ανασφαλεια κανουν οτι νανε.Βεβαια αυτο το εχουν ονομασει επιθετικοτητα και ολα καλα στην εκτροφη τους.

Τωρα για τον φυλακα νομιζω πως οτι δεν μπορει να κανει διακρισεις,γνωμη μου χωρις να ξερω πολλα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αυτο που αλλαξε δραματικα ειναι η οπτικη γωνια του καθε ανθρωπου κ η προσπαθεια να κανουμε τον καθε σκυλο ντε κ σωνει να φυλαξει.

Κατα τ αλλα οπως καποτε υπηρχαν σκυλοι φυλακες ετσι υπαρχουν κ σημερα. Οποιος θελει να το κουβεντιασουμε αλλα θα πρεπει τουλαχιστον να μενει εκτος αστικου ιστου κ να ξερει τι σημαινει "το βραδυ εδω γυρω δεν υπαρχει ψυχη".
Ολοι οι υπολοιποι ειναι λογικο να αγνοουν την υπαρξη του σκυλου φυλακα κ την χρησιμοτητα του......
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@east49 θα ήθελα αν έχεις το χρόνο εσύ, κι όποια άλλα μέλη ζουν εκτός πόλης, να αναπτύξουν το θεμα...
Μοιάζει πολύ ενδιαφέρον, τόσο σε επίπεδο απόψεων όσο και σε επίπεδο εμπειριών... :)
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
οση εκπαιδευση και να φαει ενας σκυλος,οσο και να εχει ανεβει σε επιπεδο αυτο το κομματι,αν δεν υπαρχει ψυχη απο την πλευρα του σκυλου δεν γινετε τιποτα

απαιτει 2 κομματια σε συνδιασμο,ψυχη και εκπαιδευση,αν κατι λειπει τελος οποτε......
Συμφωνώ 100%. Αν ο σκύλος δεν έχει ψυχή, δεν ξέρω αν έχει νόημα να προσπαθήσεις καν με εκπαίδευση. Αν κάνεις την υπέρβαση και πας για εκπαίδευση πιθανότατα να καταλήξεις με σκύλο οχι πνευματικά υγιή καθώς με το παραμικρό ερέθισμα θα νοιώθει οτι κάτι πρέπει να κάνει και αυτό θα τον στρεσάρει.
Από την άλλη αν ο σκύλος έχει ψυχή, ένστικτο και καλή σχέση με τον ιδιοκτήτη, θα σου δείξει απο νωρίς τι σκέφτεται, χωρίς περιττές παραστάσεις και θέαμα.

Παρατηρώ το δικό μου σκυλί το οποίο, λίγες ημέρες αφού ήρθε σπίτι και μας συνήθισε, κοιμήθηκε, έφαγε κλπ έδειξε σημάδια φύλαξης. Στον περαστικό δεν έκανε τίποτα, στον γείτονα που σκούπιζε το δρόμο γάβγιζε, σε αυτόν που άνοιξε την αυλόπορτα όρμηξε.
Πως όμως φτάσαμε εκεί ?
Ακριβώς επειδή δεν έκανε κάποια επίδειξη αγριάδας δεν την είχαμε πάρει στα σοβαρά. Συνάμα τις 2-3 πρώτες ημέρες ουρούσε υποτακτικά κάθε πρωί που μας έβλεπε. Δεν δάγκωνε κανένα παιχνίδι, με το ζόρι δάγκωνε το φαγητό της. Έτσι είχα βγάλει απο νωρίς το συμπέρασμα οτι το σκυλάκι δεν κάνει φύλαξη και σε μερικά σκόρπια γκρρρ δεν έδωσα καν σημασία.
Ωστόσο τα πράγματα άλλαξαν πάρα πολύ οταν ένα βράδυ που πηγαίναμε βόλτα οι 3 μας, συναντήσαμε έναν προκλητικό τύπο μες τη μέση του δρόμου με ένα φτυάρι στα χέρια να μας κοιτάει. Σταματήσαμε και αναρωτιόμασταν τι γίνεται, μόλις αυτός κινήθηκε το σκυλί άφρισε.
Έπειτα ακολούθησαν ρεαλιστικά τεστ του σκύλου απο ειδικό, δαγκώματα κλπ που δεν έχει νόημα ν΄αναπτύξω.

Σκύλος φύλακας
Νομίζω οτι συμφωνούμε όλοι για τις πολλές ερμηνείες που υπάρχουν για τον όρο αυτό.
Ωστόσο ο πραγματικός ρόλος του σκύλος φύλακα ενός σπιτιού - διαμερίσματος είναι σαφής. Πρέπει ν΄αποτρέψει κάποιον να μπει μέσα και σε περίπτωση που μπει να τον κάνει να φύγει.
@Allendog είναι σίγουρο οτι θα δυσκολέψει η ζωή σου όταν το bm βγάλει φύλαξη. Αλλά εξαρτάται απο ποια μεριά το βλέπεις. Αν ονειρευόσουν να κάνεις βόλτες με το bm όπως τις κάνεις με το άλλο σου σκύλο να θα ναι δύσκολα και επικίνδυνα. Αν μελετώντας τον σκύλο σου δεις τι ανέχεται και τι οχι και συ μετά με την σειρά σου δεν επιτρέπεις να συμβαίνουν αυτά που δεν πρέπει θα είναι ζάχαρη.
Ο cygor μου χε πει παλιά οτι τα μαθήματα φύλαξης θα δώσουν στον σκύλο αυτοπεποίθηση, σιγουριά και ηρεμία. Συν του οτι αν ποτέ γίνει το κακό είσαι πιο σίγουρος οτι ο σκύλος θα προσπαθήσει να αποτρέψει τον εισβολέα. Ηταν δύσκολο να το καταλάβω τότε. Τώρα το βλέπω καθημερινά και επιβεβαιώνω. Ο σκύλος δεν έγινε πιο επιθετικός, ίσα ίσα που ηρέμησε και σχεδόν δεν αντιδρά στα μικροερεθίσματα. Ωστόσο μπροστά στο δίλημμα αν είμαι διατεθειμένος να έχω ένα σκύλο φύλακα αναρωτήθηκα το εξής : Αν ποτέ παραβιάσει κανείς το σπίτι μου, στο οποίο είναι μέσα η οικογένειά μου τι θα ήθελα να κάνει ο σκύλος ?
Η απάντηση που έδωσα είναι : να υπερασπιστεί την οικογένεια του, όπως ακριβώς θα κάνω και γω τόσο γι αυτόν όσο και για κείνους. Και με την ζωή μου αν χρειαστεί.
Άρα ήταν εύκολο το συμπέρασμα οτι πρέπει να κάνω υποχωρήσεις στην ζωή μου για να διατηρήσω έναν σκύλο με τέτοιες ιδιότητες. Και αυτό κάνω.
Που θέλω να καταλήξω : οτι σήμερα λες οτι θέλω ν΄αποτρέπει με το παρουσιαστικό του, αύριο που θα έχεις να προστατέψεις και άλλους θα θες βοήθεια και απο το σκύλο.

Κεφάλαιο βόλτα
Εκτός αστικού ιστού πού θα δεις απο κανένα έως 2 ανθρώπους σε μια μισάωρη βόλτα είναι όλα καλά.
Εντός αστικού ιστού είναι άλλη ιστορία. Προσωπικά δεν θα κυκλοφορούσα με τον σκύλο μου χωρίς φίμωτρο και ακόμα κ με αυτό ξέρω ότι δεν θ' απολαμβάναμε ούτε 1 βόλτα. Ο βασικότερος λόγος είναι γι' αυτή τη 1 στις 100 που θα θέλει να δαγκώσει ο σκύλος όταν : πεταχτεί κάποιος - κάτι ξαφνικά πάνω σου, το πιτσιρίκι που θα έρθει με το ποδήλατο πάνω σου από περιέργεια ή και μαγκιά να δει τι θα κάνει ο σκύλος κλπ άλλα απρόοπτα. Γενικά είναι όλα πολύ στριμωχτά, δεν υπάρχουν μεγάλα πεζοδρόμια ή μέρη να κινηθείς και αναπόφευκτα ένας τέτοιος σκύλος (ή τουλάχιστον ο δικός μου) θα έκανε λάθος κινήσεις.
Βέβαια κάθε σκύλος είναι διαφορετικός και αντιλαμβάνεται διαφορετικά το κάθε ερέθισμα. Είναι σημαντικό ο ιδιοκτήτης να προσπαθήσει να βρει τα κουμπιά του σκύλου του και να προσαρμόζεται αυτός πάνω στον σκύλο.
πχ αν ο σκύλος δεν θέλει να μας πλησιάζει τίποτα στα 2m φροντίζουμε να μην πλησιάσει τίποτα. Προσωπικά αυτό κάνω. Γι αυτό θυσιάζω παραπάνω χρόνο στη βόλτα για να φύγω πολύ μακριά απο τα σπίτια, γι αυτό επέλεξα να μείνω σε αραιοκατοικημένη περιοχή και γενικότερα αρκετές θυσίες προς όφελος του σκύλου και κατ επέκταση προς όφελος της δικής μου ηρεμίας.

Τόπος διαμονής
Άλλο το αστικό άλλο το ημιαστικό και άλλο το ερημικό τοπίο. Σ ένα μικρό διαμέρισμα μπορεί ένας καλός σκύλος να ναι αρκετός, εφόσον ο σκύλος μπορεί να χρησιμοποιήσει τον χώρο υπέρ του. Στο ερημικό τοπίο στο οποίο μπορεί οι δράστες να είναι αρκετοί, να έχουν τη δυνατότητα να κάνουν αρκετό θόρυβο χωρίς να τους καταλάβει κανείς κλπ.. εκεί νομίζω θες πάνω απο 3 σκυλιά τοποθετημένα σε διαφορετικά σημεία. Σε συνδυασμό με άλλα σύγχρονα συστήματα ασφαλείας κάτι γίνεται.

Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα και δεν μπορώ να σχολιάσω για σκυλιά που φυλάνε μάντρες οικόπεδα και ζώα. Συμφωνώ όμως οτι ο ρόλος του σκύλου φύλακα έχει αλλάξει σε σχέση με το παρελθόν. Κυρίως γιατί έχει αλλάξει ο εισβολέας άρα οι απαιτήσεις της φύλαξης είναι διαφορετικές και κατά δεύτερο λόγω του περιβάλλοντος που ζουν τα σκυλιά.
 
  • Like
Reactions: Allendog


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Ας το δούμε ανάποδα :)
Τι θέλουμε όταν λέμε σκύλος φύλακας ? πως το εχουμε στο μυαλο μας ? και ποιες είναι οι αναγκες μας ?
Καλησπέρα. Παλιά ανάρτηση αλλά ενδιαφέρουσα για εμένα. Με βάση αυτά που θυμάμαι από τους Βέλγους ποιμενικούς που είχαν οι γονείς μου στο εξοχικό τους, θεωρώ ως φύλακα το σκυλί που θα ορμήσει να κόψει χέρι αν δει ότι κάποιος που δεν τον γνωρίζει πάει να με αγγίξει (ακόμα κι αν αυτός ο «άγνωστος» είναι φίλος μου). Ένα σκυλί που θα σε στείλει στο νοσοκομείο αν εισβάλεις στο σπίτι κάποιου...ακούγεται λίγο δυσάρεστο ίσως όπως το λέω...Υποθέτω ότι για να γίνει έτσι ένα σκυλί του οποίου η ράτσα έχει την προδιάθεση, θα πρέπει να έχει και περιορισμένη κοινωνικοποίηση;
 
  • Like
Reactions: DORIS


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Περιορισμένη κοινωνικοποίηση με την ευρεία έννοια (για μένα λανθασμένη) έχουν και τα δικά μου σκυλιά.

Πολλοί δεν θέλουν να το δεχτούν αλλά τα γονίδια είναι το 90%.
Μπορεί να κάνεις τα πάντα σωστά και στο τέλος να έχεις ένα σκυλί που δεν θέλει άνθρωπο να πλησιάζει. Μπορεί να το έχεις κλειστό μια ζωή και μόλις βλέπει άνθρωπο να κατουριεται από την χαρά του.

Το ότι δεν πλησιάζω την σκύλα μου σε ξένους ή σκυλιά σημαίνει ότι είναι αντικοινωνική;
Γιατί μια χαρά ζει στην κοινωνία μας χωρίς να μας κουράζει. Αυτό δεν σημαίνει κοινωνικοποίηση, να προσαρμόζεται στην ανθρώπινη κοινωνία μας;
 
  • Like
Reactions: DORIS


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf