Φυλαξη και σωματοφυλακη, η εξελιξη μιας εννοιας;


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Περιορισμένη κοινωνικοποίηση με την ευρεία έννοια (για μένα λανθασμένη) έχουν και τα δικά μου σκυλιά.

Πολλοί δεν θέλουν να το δεχτούν αλλά τα γονίδια είναι το 90%.
Μπορεί να κάνεις τα πάντα σωστά και στο τέλος να έχεις ένα σκυλί που δεν θέλει άνθρωπο να πλησιάζει. Μπορεί να το έχεις κλειστό μια ζωή και μόλις βλέπει άνθρωπο να κατουριεται από την χαρά του.

Το ότι δεν πλησιάζω την σκύλα μου σε ξένους ή σκυλιά σημαίνει ότι είναι αντικοινωνική;
Γιατί μια χαρά ζει στην κοινωνία μας χωρίς να μας κουράζει. Αυτό δεν σημαίνει κοινωνικοποίηση, να προσαρμόζεται στην ανθρώπινη κοινωνία μας;
«Το ότι δεν πλησιάζω την σκύλα μου σε ξένους ή σκυλιά σημαίνει ότι είναι αντικοινωνική;»

Κατ' εμέ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι εμείς αν ευτυχήσουμε να αποκτήσουμε έναν ποιμενικό (κατά προτίμηση Βέλγο) στο σχετικά κοντινό μέλλον, δεν θα ήθελα να πλησιάζει άλλους ανθρώπους ή ζώα....θα ήθελα, με πλήρη επίγνωση των λόγων μου, να μην μπορούν να με πλησιάσουν φίλοι και συγγενείς στα 2 μέτρα, εάν είναι αμολητό το σκυλί...Όπως ακριβώς θυμάμαι και τους προηγούμενους ποιμενικούς που είχαν οι γονείς μου και μας άφησαν χρόνους (οι ποιμενικοί)...αλλά για κάποιον λόγο, σε βίντεο στο YouTube ας πούμε, βλέπω να γίνεται συνέχεια λόγος για ανάγκη «κοινωνικοποίησης» του ζώου...Όταν όμως λέμε γονίδια εννοούμε τις διαφορές από ράτσα σε ράτσα σκύλου, π.χ. διαφορές στο ένστικτο προστασίας μεταξύ ενός Schnauzer κι ενός Malinois ή γονίδια με την έννοια του πώς έχει εκτραφεί ανά τα χρόνια μια συγκεκριμένη ράτσα;
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Κατ' εμέ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι εμείς αν ευτυχήσουμε να αποκτήσουμε έναν ποιμενικό (κατά προτίμηση Βέλγο) στο σχετικά κοντινό μέλλον, δεν θα ήθελα να πλησιάζει άλλους ανθρώπους ή ζώα....θα ήθελα, με πλήρη επίγνωση των λόγων μου, να μην μπορούν να με πλησιάσουν φίλοι και συγγενείς στα 2 μέτρα, εάν είναι αμολητό το σκυλί...
το πιο πιθανο με αυτα που λες αν βαλουμε και στον βελγο ενα μαλινουα ειναι οντως να μην σε πλησια ζουν συγγενεις και φιλοι στα δυο μετρα αν ο σκυλος ειναι αμολητος
ουτε στα τεσσερα μετρα
ουτε στα δεκα μετρα
ουτε στα 20 μετρα
..................................
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
το πιο πιθανο με αυτα που λες αν βαλουμε και στον βελγο ενα μαλινουα ειναι οντως να μην σε πλησια ζουν συγγενεις και φιλοι στα δυο μετρα αν ο σκυλος ειναι αμολητος
ουτε στα τεσσερα μετρα
ουτε στα δεκα μετρα
ουτε στα 20 μετρα
..................................
Με χαροποιεί αυτό που λες, αν και έχω πλήρη επίγνωση του ότι θα υπάρχει ένα θέμα με το κεφάλαιο βόλτα ή και κτηνίατρος…Να υποθέσω μια λύση είναι το φίμωτρο;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
βλέπω να γίνεται συνέχεια λόγος για ανάγκη «κοινωνικοποίησης» του ζώου.
Είναι πάρα πολύ σημαντική η κοινωνικοποιηση. Το τι σημαινει και τους λόγους για τους οποίους είναι τόσο σημαντική, μπορείς να τους διαβάσεις εδώ.


Όταν όμως λέμε γονίδια εννοούμε τις διαφορές από ράτσα σε ράτσα σκύλου, π.χ. διαφορές στο ένστικτο προστασίας μεταξύ ενός Schnauzer κι ενός Malinois ή γονίδια με την έννοια του πώς έχει εκτραφεί ανά τα χρόνια μια συγκεκριμένη ράτσα;
Αναφερόμαστε και στα 2.
Καθε φυλή μοιράζεται μια δεξαμενή γονιδίων. Από αυτή την δεξαμενή προέρχονται οι σκύλοι μέλη της.
Αλλα γονίδια μοιράζεται η φυλή των Schnauzer άλλα η φυλή των Malinoua, άλλα των Γερμανικών Ποιμενικων κλπ κλπ.
Κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο που περιγράφει τον ιδεατό εκπρόσωπό της σε εμφάνιση, αλλά και σε χαρακτήρα.
Αυτό το ιδεατό προσπαθουν να φέρουν στον κόσμο οι εκτροφείς με τις επιλογές τους.

Με την πάροδο των χρόνων και λόγω υποκειμενικων κριτηρίων επιλογής, έχουν δημιουργηθεί "οικογένειες" ή "γραμμές αίματος" που εχουν πιο "εστιασμένα" τα γονίδιά τους σε διάφορα χαρακτηριστικά της εκαστοτε φυλής.
Άλλες φορές μέσα στα όρια του τύπου της φυλής, άλλες φορές εκτός τύπου.

Συνεπώς έχει τεράστια σημασία και η ίδια η φυλή αλλά και η οικογένεια (γραμμή αίματος) μέσα στη φυλη.

Κοινώς από που προέρχεται ο κάθε σκύλος, από που κρατάει η σκουφια του.
 
  • Like
Reactions: Orjo


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Είναι πάρα πολύ σημαντική η κοινωνικοποιηση. Το τι σημαινει και τους λόγους για τους οποίους είναι τόσο σημαντική, μπορείς να τους διαβάσεις εδώ.




Αναφερόμαστε και στα 2.
Καθε φυλή μοιράζεται μια δεξαμενή γονιδίων. Από αυτή την δεξαμενή προέρχονται οι σκύλοι μέλη της.
Αλλα γονίδια μοιράζεται η φυλή των Schnauzer άλλα η φυλή των Malinoua, άλλα των Γερμανικών Ποιμενικων κλπ κλπ.
Κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο που περιγράφει τον ιδεατό εκπρόσωπό της σε εμφάνιση, αλλά και σε χαρακτήρα.
Αυτό το ιδεατό προσπαθουν να φέρουν στον κόσμο οι εκτροφείς με τις επιλογές τους.

Με την πάροδο των χρόνων και λόγω υποκειμενικων κριτηρίων επιλογής, έχουν δημιουργηθεί "οικογένειες" ή "γραμμές αίματος" που εχουν πιο "εστιασμένα" τα γονίδιά τους σε διάφορα χαρακτηριστικά της εκαστοτε φυλής.
Άλλες φορές μέσα στα όρια του τύπου της φυλής, άλλες φορές εκτός τύπου.

Συνεπώς έχει τεράστια σημασία και η ίδια η φυλή αλλά και η οικογένεια (γραμμή αίματος) μέσα στη φυλη.

Κοινώς από που προέρχεται ο κάθε σκύλος, από που κρατάει η σκουφια του.
Ναι, ομολογώ ότι κάποια από αυτά που αναφέρει το άρθρο—από τα λίγα που διάβασα—μού δημιουργούν όντως προβληματισμούς. Δεν θα ήθελα ας πούμε το σκυλί μου να κάνει διάρροια ή εμετό λόγω άγχους κατά τη διάρκεια κάποιου ταξιδιού. Και δεν θα ήθελα με τίποτα να παραλείψω επίσκεψη στον κτηνίατρο! Αλλά—και εδώ δεν θέλω να φανώ ασυνάρτητος—αυτό που με έχει φοβίσει είναι το εξής: Σε διάφορα βίντεο στο YouTube (που ξέρω ότι στο YouTube υπάρχουν πολλές μπούρδες) βλέπω «δοκιμές» προστασίας από μεγάλα σκυλιά-φύλακες. Δηλαδή, μπαίνει μέσα ο «κλέφτης» και το σκυλί-φύλακας αντί να του ορμήσει να τον φάει ή κάνει χαρές ή αρχίζει να κλαψουρίζει και φεύγει. Και—λανθασμένα ίσως—έχω συνδέσει αυτή την εικόνα με την «κοινωνικοποίηση»…
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταλαβαίνω τι λες.
Όταν ζητάς κάτι εξειδικευμένο, ίσως χρειαστεί να θυσιάσεις άλλα πράγματα καθημερινά.
Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
Φυσικά με τις αντίστοιχες συνεπειες αλλά και ευθύνες.
Τα μαθαίνεις, το ξανασκεφτεσαι, τα ζυγίζεις, το ξαναματασκεφτεσαι και... πορεύεσαι.
Κάπως έτσι πάει.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Με χαροποιεί αυτό που λες, αν και έχω πλήρη επίγνωση του ότι θα υπάρχει ένα θέμα με το κεφάλαιο βόλτα ή και κτηνίατρος…Να υποθέσω μια λύση είναι το φίμωτρο;
μολις γινει πιθανο το να δαγκωθεις και εσυ δεν θα ξερω ποσο θα σε χαροποιει
αλλα μαλλον δεν με καταλαβες καλα
τι να κανει το φιμωτρο;και τα νυχια μπορουν να κανουν ζημια πχ οπως και το οτι δεν θα ειναι ποτε αμολητος.
εχει τα καλα της αλλα και τα κακα της αυτη η φαση,σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι τοσο ευκολο.
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
μολις γινει πιθανο το να δαγκωθεις και εσυ δεν θα ξερω ποσο θα σε χαροποιει
αλλα μαλλον δεν με καταλαβες καλα
τι να κανει το φιμωτρο;και τα νυχια μπορουν να κανουν ζημια πχ οπως και το οτι δεν θα ειναι ποτε αμολητος.
εχει τα καλα της αλλα και τα κακα της αυτη η φαση,σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι τοσο ευκολο.
«αλλα μαλλον δεν με καταλαβες καλα» -- η αλήθεια είναι ότι από Malinois δεν ξέρω και θέλω να μάθω....ούτε από Tervuren ή Laekenois έχω εμπειρία. Την ιδιοσυγκρασία των Groenendael θυμάμαι, από τα σκυλιά που είχαν οι γονείς μου...Ο Τίμης ας πούμε, που μας έχει αφήσει χρόνους εδώ και πολύ καιρό ήταν από τα σκυλιά που--αν και παρατημένα στο εξοχικό για μια έως δυο εβδομάδες κάθε φορά, κάτι που εγώ ΔΕΝ θέλω να κάνω--δεν χρειαζόταν φίμωτρο στη βόλτα του μαζί μου (και ήμουν παιδί δημοτικού τότε). Αλλά και δεν ακουμπούσε κανείς ούτε εμένα ούτε αυτόν. Για επαφή με τον κτηνίατρο δεν ξέρω να πω αντιδράσεις γιατί όσες φορές χρειάστηκε να γίνει, δεν ήμουν εκεί. Εάν κάποιος άγνωστος πήγαινε να με αγγίξει και ο Τίμης ήταν δίπλα μου, δεν γαύγιζε...απλά όρμαγε για να κάνει τη ζημιά. Θέλω να πω επομένως ότι με βάση αυτά που είπα για την εγκατάλειψη στο εξοχικό μια με δυο εβδομάδες κάθε φορά, ούτε τα προηγούμενα σκυλιά είχαν σωστή κοινωνικοποίηση....Άντε το πολύ-πολύ να αλληλο-μυρίζονταν με τα σκυλιά των γειτόνων μέσω του φράχτη...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
βρε συ και τα αδεσποτα παρατημενα ειναι αλλα ειναι απο τα πιο κοινωνικοποιημενα σκλια.
οταν λεω λεω αυτο δεν εννοω να το χαιδευουν ολοι,να παιζει με ολους,με αλλα σκλι και χιλια ζωα αλλα να μην φοβαται,να μην εχεις επιθετικοτητες κλπ στο καθε τι.
δεν ειναι η κοινωνικοποιηση παμε στο παρκο το αμολαμε και παιζει με ολους τους ανθρωπους και ολα τα σκλια αρα ειναι φουλ και οκ
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
βρε συ και τα αδεσποτα παρατημενα ειναι αλλα ειναι απο τα πιο κοινωνικοποιημενα σκλια.
οταν λεω λεω αυτο δεν εννοω να το χαιδευουν ολοι,να παιζει με ολους,με αλλα σκλι και χιλια ζωα αλλα να μην φοβαται,να μην εχεις επιθετικοτητες κλπ στο καθε τι.
δεν ειναι η κοινωνικοποιηση παμε στο παρκο το αμολαμε και παιζει με ολους τους ανθρωπους και ολα τα σκλια αρα ειναι φουλ και οκ
«να μην φοβαται,να μην εχεις επιθετικοτητες κλπ στο καθε τι»--αυτό λοιπόν να υποθέσω ότι καθίσταται δυνατό με διάφορες οδηγίες από το κείμενο που παρέθεσε ο/η @Yorkaddict...υπάρχουν και κάποιες άλλες πηγές που μπορώ να συμβουλευτώ από πλευράς βιβλίων ας πούμε;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Επίσης, επειδή τώρα το ειδα

Την ιδιοσυγκρασία των Groenendael θυμάμαι, από τα σκυλιά που είχαν οι γονείς μου...
Δεν είναι απαραίτητα αυτά τα σκυλιά να ήταν τυπικά για την φυλή τους αν ήταν καθαρόαιμα.

Η φυλή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που βασίζονται στην ιστορία της και περιγράφονται στο πρότυπό της και στις αναλύσεις του.
Θα σου πρότεινα λοιπόν (αν ενδιαφέρεσαι για την συγκεκριμένη φυλή) να τα διαβάσεις για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
 
  • Like
Reactions: Orjo and TARA


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Για τί ακριβώς ενδιαφέρεσαι;
Βασικά θέλω πολύ να πάρουμε κάποια στιγμή έναν Βέλγο ποιμενικό όπως έχω πει και σε άλλα post αλλά δεν έχω κατασταλάξει σε ποια παραλλαγή της ράτσας και θα ήθελα να μάθω όσα περισσότερα μπορώ γι' αυτή τη ράτσα από αξιόπιστες πηγές (ήδη μαθαίνω πολλά που δεν ήξερα καν και κάποια που έβλεπα, τώρα βγάζουν νόημα).
 


J_Marius

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2022
60
25
39
Επίσης, επειδή τώρα το ειδα



Δεν είναι απαραίτητα αυτά τα σκυλιά να ήταν τυπικά για την φυλή τους αν ήταν καθαρόαιμα.

Η φυλή έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που βασίζονται στην ιστορία της και περιγράφονται στο πρότυπό της και στις αναλύσεις του.
Θα σου πρότεινα λοιπόν (αν ενδιαφέρεσαι για την συγκεκριμένη φυλή) να τα διαβάσεις για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
Έχεις δίκιο σε αυτό...οι γονείς μου είχαν δύο Βέλγους ποιμενικούς, σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, ο πιο πρόσφατος ο Μπεν μας που και αυτός μας άφησε χρόνους ήταν πολύ πιο χαδιάρης από τον Τίμη, και με εμάς και με τους ξένους και φοβόταν περισσότερο τους περίεργους θορύβους (βεγγαλικά). Όσο για γενεαλογία, δεν έχω ιδέα. Γνωστοί των γονιών μου τους είχαν δώσει τους Βέλγους και δυστυχώς οι γονείς δεν έδιναν καθόλου σημασία σε κάποια πράγματα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
...αλλά για κάποιον λόγο, σε βίντεο στο YouTube ας πούμε, βλέπω να γίνεται συνέχεια λόγος για ανάγκη «κοινωνικοποίησης» του ζώου...
Είμαστε στην εποχή που όλοι γίνανε εκπαιδευτές χωρίς να "πιάσουν" στα χέρια τους σκυλιά. Καλές οι θεωρίες αλλά τα αποτελέσματα μετράνε.
Τα καλύτερα σκυλιά που έχω δει δεν είχαν περάσει την "κοινωνικοποίηση" που βλέπω που αναφέρεται παντού.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Η κοινωνικοποίηση με ανθρώπους είναι ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ανάλογη με την εργασία του σκύλου φύλακα. Δεν το ορίζει απλώς η κοινή λογική το ΑΠΑΙΤΕΙ. Ο σκύλος που προορίζεται για φύλαξη μπορεί να κοινωνικοποιηθεί μόνο με άλλα σκυλιά και ζώα (τα οποία ποτέ δεν θα διαρρήξουν την οικία του ούτε θα βλάψουν το αφεντικό του), να εξοικειωθεί με τους θορύβους στο περιβάλλον το οποίο ζει, την κίνηση στους δρόμους και τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Φυσικά για να φτάσουμε να μιλάμε για σκύλο φύλακα στις μέρες μας δεν αρκεί να στραφούμε σε μια φυλή που παραδοσιακά μεταξύ άλλων εκτελούσε και το υπέρτατο (κατά την άποψη του γράφοντος) καθήκον της φύλαξης. Υπέρτατο διότι την συντροφικότητα την εκδηλώνει έτσι και αλλιώς οποιοδήποτε σκυλάκι. Υπέρτατο διότι η συμβολή στο κυνήγι ήταν σίγουρα μεγάλη συνεισφορά, ιδιαίτερα στο παρελθόν που το κυνήγι συμπλήρωνε την διατροφή σε φτωχά νοικοκυριά και δεν ήταν απλώς ένα σπόρ, αλλά και πάλι σε σχέση την προστασία του μόχθου του ιδιοκτήτη, καθώς και της προσωπικής του ασφάλειας και ακόμα και της ίδιας τη ζωής του καθώς και μελών της οικογένειάς του, είναι ελάσσονος σημασίας. Υπέρτατο γιατί εδώ ο σκύλος πέρα από την υπέρτατη αγάπη προς την οικογένεια του, πρέπει να συγκεντρώνει ένα κάρο επιπλέον χαρακτηριστικά ψυχικά πρωτίστως και δευτερευόντως σωματικά για να ανταπεξέλθει σε ένα τόσο δύσκολο καθήκον, διότι αυτό είναι, ...καθήκον !!! και έτσι ακριβώς το αντιλαμβάνεται και ο ίδιος ο σκύλος αν είναι πραγματικός σκύλος φύλακας, δεν είναι ούτε σπορ, ...ούτε παράσταση κλόουν σε τσίρκο προς τέρψη των θεατών. Χαρακτηριστικά όπως το υψηλό αίσθημα ευθύνης στο χώρο του, ανείπωτου θάρρους και κουράγιου, ο μέσος άνθρωπος είναι πολύ μεγαλύτερος από τον μέσο σκύλο και στέκεται πολύ ψηλότερα, ακόμα και ο λύκος που είναι καλύτερα εξοπλισμένος εάν είναι μόνος του διστάζει να συγκρουστεί με άνθρωπο που είναι αποφασισμένος να τα βάλει μαζί του και όχι να τρέξει. Χαρακτηριστικά όπως η τεράστια καχυποψία απέναντι στους ξένους, η ανυποχώρητη δυσπιστία, η παντελής έλλειψη φιλικής διάθεσης, που θα αφήσουν περιθώρια στον κακόβουλο εισβολέα να τον προσεγγίσει χρησιμοποιώντας δόλο, η γενναιότητα, η μαχητικότητα, τόσο η επίθεση όσο και η ανυποχώρητη άμυνα, η επιμονή, η αποφασιστικότητα, η ανοχή στον πόνο που μεταξύ άλλων και με την σωματική ρώμη, αντοχή και ευελιξία ολοκληρώνουν το σκύλο φύλακα. Χαρακτηριστικά που δυστυχώς με "ΜΑΕΣΤΡΙΑ" εξάλειψε η ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ του σκύλου, μέσα από τα SHOWS θυσία πραγματική στον βωμό του κέρδους. Μια εμπορευματοποίηση ΧΥΔΑΙΑ που «πουλάει ευαισθησία» στους πιθανούς αγοραστές ενώ βλέπει τον σκύλο ΣΑΝ ΠΡΟΪΟΝ προς πώληση, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Άκουσα κάποιον κάποτε να λέει πως στο σόου που πήγε, ούτε ένα καυκασιανό δεν έκανε «γκρρρ» σε κανένα, σε τέτοιο «υψηλό επίπεδο» είχε φθάσει "Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ" τα προηγούμενα χρόνια. Προς απλή πληροφόρηση, (τυγχάνει και ένα από τα σκυλιά μου να ανήκει στους πραγματικούς εκπροσώπους αυτής της σπουδαίας φυλής, μετά από μεγάλη προσπάθεια και έρευνα που έκανα και χρειάσθηκε να ταξιδέψω στο εξωτερικό για να βρω ένα ΑΛΗΘΙΝΟ δείγμα της φυλής όπως παραδοσιακά ορίζονταν, εκτρέφονταν και εργάζονταν) τα σκυλιά αυτά για χιλιάδες χρόνια δεν έκαναν μόνο «γκρρ» στον όποιο ξένο πλησίαζε αρκετά αγνοώντας τις προειδοποιήσεις, … αλλά πολύ περισσότερα !!!. Επίσης όπως και όλα τα υπόλοιπα τσομπανόσκυλα δεν ζούσαν μέσα στο σπίτι (κάτι που πάει να περασθεί ως «MUST» σήμερα, αλλά είτε προστάτευαν το κοπάδι τους στο βουνό ή την αυλή στο σπίτι, ή το μαντρί με τα ζώα. Πολύ συχνά αφήνονταν για το μισό περίπου χρόνο στο βουνό, μέχρι να επανενωθούν με τα αφεντικά και το κοπάδι τους την άνοιξη που θα άρχιζε η βοσκή. Γιατί λοιπόν ξαφνικά όλα αυτά τα σκυλιά έγιναν "κοινωνικά" και είναι τα πλέον κατάλληλα για μέσα το σπίτι και ειδικά το χρώμα που ταιριάζει απόλυτα με τον καναπέ της κυρίας του ? Η εξήγηση είναι απλή και προφανής, πόσες «κυρίες» (και δεν το λέω μόνο για γυναίκες, ούτε έχει κανένα
 
Last edited:


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Η κοινωνικοποίηση με ανθρώπους είναι ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΩΣ ανάλογη με την εργασία του σκύλου φύλακα. Δεν το ορίζει απλώς η κοινή λογική το ΑΠΑΙΤΕΙ. Ο σκύλος που προορίζεται για φύλαξη μπορεί να κοινωνικοποιηθεί μόνο με άλλα σκυλιά και ζώα (τα οποία ποτέ δεν θα διαρρήξουν την οικία του ούτε θα βλάψουν το αφεντικό του), να εξοικειωθεί με τους θορύβους στο περιβάλλον το οποίο ζει, την κίνηση στους δρόμους και τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Φυσικά για να φτάσουμε να μιλάμε για σκύλο φύλακα στις μέρες μας δεν αρκεί να στραφούμε σε μια φυλή που παραδοσιακά μεταξύ άλλων εκτελούσε και το υπέρτατο (κατά την άποψη του γράφοντος) καθήκον της φύλαξης. Υπέρτατο διότι την συντροφικότητα την εκδηλώνει έτσι και αλλιώς οποιοδήποτε σκυλάκι. Υπέρτατο διότι η συμβολή στο κυνήγι ήταν σίγουρα μεγάλη συνεισφορά, ιδιαίτερα στο παρελθόν που το κυνήγι συμπλήρωνε την διατροφή σε φτωχά νοικοκυριά και δεν ήταν απλώς ένα σπόρ, αλλά και πάλι σε σχέση την προστασία του μόχθου του ιδιοκτήτη, καθώς και της προσωπικής του ασφάλειας και ακόμα και της ίδιας τη ζωής του καθώς και μελών της οικογένειάς του, είναι ελάσσονος σημασίας. Υπέρτατο γιατί εδώ ο σκύλος πέρα από την υπέρτατη αγάπη προς την οικογένεια του, πρέπει να συγκεντρώνει ένα κάρο επιπλέον χαρακτηριστικά ψυχικά πρωτίστως και δευτερευόντως σωματικά για να ανταπεξέλθει σε ένα τόσο δύσκολο καθήκον, διότι αυτό είναι, ...καθήκον !!! και έτσι ακριβώς το αντιλαμβάνεται και ο ίδιος ο σκύλος αν είναι πραγματικός σκύλος φύλακας, δεν είναι ούτε σπορ, ...ούτε παράσταση κλόουν σε τσίρκο προς τέρψη των θεατών. Χαρακτηριστικά όπως το υψηλό αίσθημα ευθύνης στο χώρο του, ανείπωτου θάρρους και κουράγιου, ο μέσος άνθρωπος είναι πολύ μεγαλύτερος από τον μέσο σκύλο και στέκεται πολύ ψηλότερα, ακόμα και ο λύκος που είναι καλύτερα εξοπλισμένος εάν είναι μόνος του διστάζει να συγκρουστεί με άνθρωπο που είναι αποφασισμένος να τα βάλει μαζί του και όχι να τρέξει. Χαρακτηριστικά όπως η τεράστια καχυποψία απέναντι στους ξένους, η ανυποχώρητη δυσπιστία, η παντελής έλλειψη φιλικής διάθεσης γενναιότητα που θα αφήσουν περιθώρια στον κακόβουλο εισβολέα να τον προσεγγίσει χρησιμοποιώντας δόλο, η μαχητικότητα, τόσο η επίθεση όσο και η ανυποχώρητη άμυνα, η επιμονή, η αποφασιστικότητα, η ανοχή στον πόνο που μεταξύ άλλων και με την σωματική ρώμη, αντοχή και ευελιξία ολοκληρώνουν το σκύλο φύλακα. Χαρακτηριστικά που δυστυχώς με "ΜΑΕΣΤΡΙΑ" εξάλειψε η ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ του σκύλου, μέσα από το SHOW,S θυσία πραγματική στον βωμό του κέρδους. Μια εμπορευματοποίηση ΧΥΔΑΙΑ που «πουλάει ευαισθησία» στους πιθανούς αγοραστές ενώ βλέπει τον σκύλο ΣΑΝ ΠΡΟΪΟΝ προς πώληση, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Άκουσα κάποιον κάποτε να λέει πως στο σόου που πήγε, ούτε ένα καυκασιανό δεν έκανε «γκρρρ» σε κανένα, σε τέτοιο «υψηλό επίπεδο» είχε φθάσει "Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ" τα προηγούμενα χρόνια. Προς απλή πληροφόρηση, (τυγχάνει και ένα από τα σκυλιά μου να ανήκει στους πραγματικούς εκπροσώπους αυτής της σπουδαίας φυλής, μετά από μεγάλη προσπάθεια και έρευνα που έκανα και χρειάσθηκε να ταξιδέψω στο εξωτερικό για να βρω ένα ΑΛΗΘΙΝΟ δείγμα της φυλής όπως παραδικαστικά ορίζονταν και εργάζονταν) τα σκυλιά αυτά για χιλιάδες χρόνια δεν έκαναν μόνο «γκρρ» στον όποιο ξένο πλησίαζε αρκετά αγνοώντας τις προειδοποιήσεις, … αλλά πολύ περισσότερα !!!. Επίσης όπως και όλα τα υπόλοιπα τσομπανόσκυλα δεν ζούσαν μέσα στο σπίτι (κάτι που πάει να περασθεί ως «MUST» σήμερα, αλλά είτε προστάτευαν το κοπάδι τους στο βουνό ή την αυλή στο σπίτι, ή το μαντρί με τα ζώα. Πολύ συχνά αφήνονταν για το μισό περίπου χρόνο στο βουνό, μέχρι να επανενωθούν με τα αφεντικά και το κοπάδι τους την άνοιξη που θα άρχιζε η βοσκή. Γιατί λοιπόν ξαφνικά όλα αυτά τα σκυλιά έγιναν "κοινωνικά" και είναι τα πλέον κατάλληλα για μέσα το σπίτι και ειδικά το χρώμα που ταιριάζει απόλυτα με τον καναπέ της κυρίας του ? Η εξήγηση είναι απλή και προφανής πόσες «κυρίες» (και δεν το λέω μόνο για γυναίκες, ούτε έχει κανένα
(συνέχεια) …σεξιστικό υπόβαθρο η παρομοίωση) θα μπορούσαν να κρατήσουν τον αληθινό καύκασο στην άκρη το λουριού τους? και πιστέψτε με δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα δύναμης είναι πολλά άλλα μαζί, ΠΟΣΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΧΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ "WATER DOWN" (γεννητικά εκφυλισμένα από ένστικτα) ΚΑΥΚΑΣΙΑΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΣΕ «ΣΑΛΟΝΙΑ»????? Βάλτε τώρα δίπλα και τα κεντρικής Ασίας και τα Ροτβαιλερ και τα γερμανικά ποιμενικά , και το ντογκ ντε μπορντώ, και τα μπόξερ, και τα μπουλντόγκ, και τα εγγλέζικα μαστίφ και τα ναπολιτέν, και τα κανε κόρσο, και τους μεγάλους Δανούς (γερμανικός μολοσσός είναι ο δόκιμος όρος κατ' εμέ), και τα Βέλγικα ποιμενικά, και τα μαλινουά και τον Ολλανδό βοσκό, και..., και..., και... η λίστα είναι ατελείωτη. Εδώ έχει διαπραχθεί ένα έγκλημα κατά αυτών των φυλών, το έγκλημα έτσι όπως προκύπτει από μια απλή αναφορά σε άρθρα της βιολογίας. Λένε λοιπόν οι βιολόγοι πως για να μπορεί να περάσουν οι γεννήτορες (όχι μόνο οι σκύλοι αλλά και τα υπόλοιπα ζώα) κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (trait) στους απογόνους χρειάζονται περίπου από 300-500 χρόνια κατευθυνόμενης συμπεριφοράς. Ως παράδειγμα μεταξύ άλλων φέρνουν κάποιες γραμμές αίματος λιονταριών, που εκ φύσεως ως αιλουροειδή δεν θα έπρεπε να συμπαθούν το νερό αλλά τα συγκεκριμένα λατρεύουν το νερό περισσότερο από τους ιπποπόταμους, οι πρόγονοι αυτών των λιονταριών, λόγω ελλείψεως τροφής και πιέσεως στην κυριαρχία του χώρου από άλλες ισχυρότερες οικογένειες, μετανάστευσαν σε συγκεκριμένη περιοχή που λόγω φυσιολογίας και τρόπου ζωής και προστασίας των τοπικών θηλαστικών αναγκάζονταν να κυνηγούν μέσα σε βαλτότοπους και μέσα στο νερό. Μέσα στο πέρασμα των αιώνων οι απόγονοί τους όχι μόνο απέβαλαν την φυσική παραδοσιακή απέχθεια για το νερό αλλά κυριολεκτικά το λατρεύουν. Άλλο παράδειγμα ήταν τα κυνηγόσκυλα, η συγκεκριμένη εκτροφή πουλόσκυλων ή λαγόσκυλων μετά από αυτό το μακροσκελές χρονικό διάστημα έτεινε να περνάει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στους απογόνους ως ένστικτο και έτσι καταλήξαμε στα πόιντερ και τα γιούρα αντίστοιχα για παράδειγμα. Φυσικά δεν έγινε ΤΙΠΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ στους σκύλους φύλαξης. Το εκπληκτικό όμως είναι κάτι άλλο. Το χαρακτηριστικό αυτό που μπορεί να χρειάζονται και 500 χρόνια, …μισός αιώνας! για να μεταφέρεται, ΕΞΑΛΕΙΦΕΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΠΙΛΕΤΚΙΚΗ ΕΚΤΡΟΦΗ ΣΕ 4 ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΕΣ κατά προσέγγιση, μπορεί μεν να εμφανίζεται σποραδικά και αβέβαια και σε επόμενες γέννες αλλά ουσιαστικά ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ. Πιο συγκεκριμένα, αν για παράδειγμα παίρναμε τους πρώτους απογόνους του σκύλου του γνωστού κυρίου Στέφανιτζ, του Horand και παρότι όλα τα κουτάβια είχαν έντονο το ένστικτο της φύλαξης μέσα τους, ξεχωρίζαμε αυτό που κατά ανεπαίσθητο τρόπο θα το είχε σε ελάχιστα λιγότερο βαθμό και το διασταυρώναμε με το αντίστοιχο κουτάβι μιας άλλης γέννας από την φυλή, κάνοντας το "πείραμα" αυτό τρεις φορές ακόμα, οπότε ίσως να μιλάμε και για 2 μόνο χρόνια, ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ «ΣΚΟΤΩΣΕΙ» ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ μέσα σε 2 μόλις χρόνια !!!. Ο τότε υπολοχαγός όμως κύριος Στεφανιτζ, …έψαξε, …ΕΚΑΝΕ ΦΥΛΛΟ ΚΑΙ ΦΤΕΡΟ όλη την επαρχία της τότε Γερμανίας, από το Μόναχο και την Βαυαρία μέχρι τα «black sable» χρώματα της Σβάμπια και της Θουριγγίας για να βρει ΟΧΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ τα οποία είχαν προέλθει ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ. Για αυτό ακριβώς το λόγο όταν ξεψύχαγε μέσα στα χέρια του φίλου του και συνδημιουργού της φυλής τα τελευταία του λόγια ήταν, «κάνε το παν να εξασφαλίσεις ότι δεν θα χαθούν τα εργασιακά χαρακτηριστικά του σκύλου μας που αφιερώσαμε μια ολόκληρη ζωή για τον τον σκοπό αυτό». ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ «ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΧΡΥΣΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΝΤΙΚΙΟΥ» !!!! Το ίδιο δυστυχώς όμως έγινε και με το σκύλο του Γερμανού φοροεισπράκτορα κυρίου Ντόμπερμαν, καθώς και με το κάποτε υπέροχο χασαπόσκυλο του Ροτβάιλ που ιστορικά φέρεται να είχε το αίμα του Ρωμαίου σκύλου φύλακα και πολεμιστή που συνόδεψε τις Ρωσμαϊκές λεγεώνες στις
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
(συνέχεια)…εκστρατείες και έτσι έφθασε στο Ροτβάϊλ και μαζί με τις τοπικές φυλές έδωσε τον σκύλο που έφθασε στις μέρες μας. Αυτήν την προσπάθεια λοιπόν και τον μόχθο ΑΛΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΙΔΡΥΤΩΝ ΦΥΛΩΝ, με σημεία αναφοράς συμπεριφορών ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΣΟ ΑΙΩΝΑ ΕΩΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ, την κατέστρεψαν εν ριπή οφθαλμού ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ από τα τέλη της δεκαετίας του 1970 και μετά. Αρκετά αργότερα άρχισε η συστηματική καταστροφή και άγνωστων φυλών έξω από τόπο καταγωγής τους, όπως τα ποιμενικά Καυκάσου και Κεντρικής Ασίας. Από την Περεστρόικα και μετά δηλ. 1985 και ύστερα, άρχισαν να εξάγονται μαζικά από την πρώην Σοβιετική Ένωση τα σκυλιά αυτά ή και παραλλαγές τους στον λεγόμενο Δυτικό κόσμο. Εκεί λοιπόν και πάντα προσανατολισμένοι στη «ΚΑΡΑΜΕΛΑ» της FCI, ..για κοινωνικά, ισορροπημένα σκυλιά, μπλα, μπλα.., που αν χρειασθεί θα μεταμορφωθούν (δεν θα κάνουν τίποτε είναι η αλήθεια και κοροϊδεύουν τον άτυχο αγοραστή ιδιοκτήτη, εκμεταλλευόμενοι όμως ΑΙΣΧΡΑ το ΒΑΡΥ ΟΝΟΜΑ των προηγούμενων γενεών και ΑΞΙΩΝ εκπροσώπων της φυλής μόνο και μόνο για να... ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ) συντελέστηκε και συνεχίζεται και στις μέρες μας να συντελείται και το ΕΓΚΛΗΜΑ κατά αυτών των υπέροχων φυλών. Καραμέλες που περιλαμβάνουν ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ τεχνικές καθοδήγησης του τύπου: …Τι τον θέλεις τον σκύλο φύλακα? πάρε συναγερμό, …ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 + ΠΟΡΤΕΣ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ή το άλλο : τι φοβάσαι? από ποιόν κινδυνεύεις? δεν ζεις στο βουνό !!! Παραθέτεις επίσημα στοιχεία για την εξαιρετική αύξηση της εγκληματικότητας και ιδιαίτερα στα μεγάλα αστικά κέντρα, γεγονότα και καταστάσεις που ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΖΕ Ο ΜΕΣΟΣ ΝΟΥΣ πριν από λίγα μόλις χρόνια και αφού ΠΡΩΤΑ ΞΥΣΟΥΝ ΑΜΗΧΑΝΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, μετά θα περάσουν στην επόμενη «ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΑΤΑΚΑ» ΠΟΥ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ. Με τον τρόπο αυτό ΕΧΕΙ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΦΥΛΑΚΑΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΚΟΝΟΜΑ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ, ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Όμως ποιος τα επιβεβαιώνει όλα αυτά ? ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΑΠΛΟ, ...ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ !!!! Όταν ο κύριος Στέφανιτζ παρουσίασε τον Γερμανικό ποιμενικό αλλα και για σχεδόν 80 χρόνια μετά σε καμία βιβλιογραφία δεν γίνεται λόγος «ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ». Το ίδιο και για το σκυλί του κυρίου Ντόμπερμαν απο το 1898 που καταχωρήθηκε ο Γκρόνλαντ και μετά δεν υπάρχει καμία αναφορά σε εργασιακές γραμμές αίματος, μέχρι την δεκαετία του ‘70. ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ????? ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΤΟΥΣ, ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ Ε Ρ Γ Α Σ Ι Α Κ Α !!!! ...BY INSPIRATION, …BY DEFINITION AND …BY CREATION για όσους φίλους το προτιμούν Αγγλιστί.

Να προλάβω αυτούς που θα πουν ότι τέτοιου είδους, ή μάλλον όχι τέτοιου είδους γιατί θεωρώ ότι μόνο αυτός είναι ο πραγματικός σκύλος φύλακας, εκπαιδευμένος ή μη, τα σκυλιά αυτά λοιπόν θα κατασπαράξουν το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ, λέγοντάς τους ότι αυτά τα σκυλιά για χιλιάδες χρόνια και μέχρι πριν λίγες δεκαετίες με αυτό ακριβώς τον τρόπο εργάζονταν και ακόμα ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ. Αυτό που εγώ θα έλεγα ότι έπρεπε να γίνει για μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜ ΕΠΟΧΗ ΘΑ ΗΤΑΝ, ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ «ΑΔΕΙΑ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ, Η΄ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. Αυτό πραγματικά θα μπορούσε να γίνει ελέγχοντας και περιορίζοντας τους ανεύθυνους, τους επικίνδυνους, τους παντελώς άσχετους μέχρι να «ωριμάσου» για ένα τέτοιο σκύλο
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
(συνέχεια)…Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για το χασαπόσκυλο του Ροτβάιλ, και το πάλαι ποτέ μπουλντόγκ που στις μέρες μας δυσκολεύεται όχι μόνο να γεννήσει αλλά ακόμα και να ανασάνει (διότι ο ΕΚΦΥΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΘΗΚΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΚΤΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΑΙΝΟΤΥΠΟ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΑΥΤΩΝ !!!), και όλες οι προαναφερθείσες φυλές ως παραπάνω. Καθένας ΕΜΠΟΡΟΣ θα είχε κάθε δικαίωμα να δημιουργήσει την δική του φυλή και να της δώσει ότι χαρακτηριστικά θέλει, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΗΘΙΚΟ, ΑΙΣΧΡΟ, ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΟ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΝΑ ΕΚΦΥΛΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΕ ΜΟΧΘΟ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΥ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ ΑΧΡΗΣΤΟΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΦΤΑ.

Για να προλάβω αυτούς που θα πουν ότι αυτού του είδους, ή μάλλον όχι αυτού του είδους γιατί πραγματικά πιστεύω ότι αυτοί ακριβώς είναι οι ΜΟΝΟΙ πραγματικοί σκύλοι φύλακες, εκπαιδευμένοι (πολύ καλύτεροι ακόμα) η μη, θα κατασπαράξουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΜΕΧΡΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΩΣ, θα πώ ότι έτσι ακριβώς εργάσθηκαν και παρείχαν εξαιρετική χρησιμότητα στον άνθρωπο από κυριολεκτικά χιλιάδες χρόνια πριν έως πριν μερικές δεκαετίες και ακόμα ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.

Το μόνο που θα πρότεινα εγώ ως προσαρμογή του στην σύγχρονη κοινωνία που ζούμε και που σίγουρα υπάρχουν περισσότερες ή και διαφορετικές ευαισθησίες σε σχέση με το παρελθόν, θα ήταν ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΟ, ΚΑΙ ΕΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΘΕΣΜΙΚΟ/ΝΟΜΙΚΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΧΟΡΗΓΕΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΣΚΥΛΟΥ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ, Η΄ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ. ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΝ Ο ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ, Ο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ, Ο ΑΔΑΗΣ, Ο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΔΕΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ «ΩΡΙΜΑΣΕΙ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΚΥΛΟΥ ΦΥΛΑΚΑ, Ο ΚΑΚΟΒΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΚΟΠΟΙΟΣ. ΘΕΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Η ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ, Η ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ ΦΙΜΩΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΘΑ ΟΡΙΖΟΝΤΑΝ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΥΤΑ.



Θα κλείσω με μια αναφορά σε σχέση με αυτό το οποίο άρχισα, ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ για την καταστροφή αυτών των υπέροχων κάποτε φυλών ήταν η σκόπιμη-μοχθηρή-διεστραμμένη και εγκληματικά κατευθυνόμενη διασταύρωση ΤΩΝ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΔΕΙΓΜΑΤΩΝ της γέννας από πλευράς ενστίκτων, Ο ΜΟΧΛΟΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΥΠΟΥΛΟ ΤΡΟΠΟ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝΑΝΕ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ(που μένουν με την απορία γιατί τελικά τα σκυλιά τους δεν φυλάνε), ΕΙΝΑΙ Η ...ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ (...σκυλιά που "δεν φοβούνται", ...και πως ορίζεις τον φόβο κλπ ανοησίες, …και που όταν δουν άγνωστο στις στις 3:00πμ είτε τον γλύφουν είτε κατουριούνται από τον φόβο τους, ενώ αυτά που τον «φοβούνται» ...τον δαγκώνουν !!! όλα τα πασάρουν ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΜΕΝΑ στους ανυποψίαστους και αδαείς πιθανούς ιδιοκτήτες, που απλώς θέλουν κάτι, που φυσικά αβίαστα είχαν χιλιάδες χρόνια οι πρόγονοι μας και που σήμερα που υπάρχουν πολυπληθέστεροι λόγοι για την ύπαρξή του, ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΟ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ, ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΑΜΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕΙΣ, ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΝΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΥΣ, ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΙΜΗΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΖΩΟΥ, ΤΕΛΟΣ)



ΥΓ: Επειδή από την τελευταία φορά που παρέθεσα την γνώμη μου έχουν περάσει χρόνια και τότε με κάτι αντίστοιχο, έμπαιναν κατά δεκάδες κάποιοι φίλοι εδώ, να παραθέσουν την εντελώς αντίθετη άποψή τους και επειδή δυστυχώς ακόμα οι χρόνοι μου είναι εξαιρετικά περιορισμένοι και δεν μπορώ να απαντώ στον κάθε ένα, να πω εκ προοιμίου ότι τα ανωτέρω είναι η υποκειμενική μου άποψη, που θέλω να πιστεύω δικαιούμαι να έχω και δεν την επιβάλλω σε κανέναν, απλώς μπορούν να την αξιολογήσουν και να την επεξεργασθούν όσοι την θεωρούν χρήσιμη. Επίσης ας μην θεωρηθεί ως αδιαφορία αν δεν μπορέσω να απαντήσω σε πυκνά σχόλια φίλων, αλλά ουσιαστική έλλειψη χρόνου. Όμως μπορεί να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που βλέπουν με διαφορετικό τρόπο το θέμα "φύλαξη" ή και ακόμα, αν είναι τελείως άσχετοι με το θέμα να μην τους έχουν παρατεθεί όλες οι οπτικές για να δουν τι ταιριάζει στην δική τους αισθητική και στις δικές τους ανάγκες.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Απολογούμαι για την επανάληψη μέρους του κειμένου σε κάποια σημεία, λόγω του ότι δεν υπάρχει δυνατότητα παράθεσης άνω των 1000 λέξεων, το έγραψα πρώτα σε word και μετα το μετέφερα εδώ με αντιγραφή επικόλληση. Εκεί έγινε το λάθος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf