Φωτογραφίζοντας τα σκυλιά μας! (Tips & συμβουλές)






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
θα σε αντιγραψω να δω αποτελεσματα!!!!
Τι μηχανή έχεις; Το 1/400 είναι καλή ταχύτητα για τον Κουκη.. Το f/ βάλε το όσο μικρότερο παει. Το ISO αν είναι ηλιόλουστη μέρα βάλε το στο 100, 200 στη σκιά... Κανε πειράματα, δες πώς παει.. Έτσι έκανα εγώ :D και αν τραβηξεις καλή φωτό με λάθος ρηθμισεις πάντα υπάρχει και το Photoshop! ;)
 






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ωραίες φωτο!

ΑΝ είσαι σε πολύ ηλιόλουστο μέρος,μπορείς να δοκιμάσεις και με ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου, παγώνει ακόμα περισσότερο την εικόνα!
Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα κι 1/1200!
Προσοχή μόνο γιατί μειώνεται πολύ η έκθεση οπότε αν δεν έχει πολύ φως οι φωτο θα είναι τελείως σκοτεινές!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατί όχι;

Το ψηλό ISO πάντως φέρνει και περισσότερες τελιτσες στη φωτό... φαίνεται λιγότερο καθαρή.
Ώστε nikon Lawrence και μας την κρυβεις τόσον καιρό :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Εμ, παρακαλάω την Xotikouli τόσο καιρό αλλά δεν φιλοτιμείται να μας μεταφέρει τις γνώσεις της...

Μας πήρε και η κυρία Berna από δω και φωτογραφική και σουλατσάρει με την σούστα της και τραβάει φωτογραφίες!

Τις βλέπω εγώ και στεναχωριέμαι γιατί εγώ βγαίνω από το σπίτι και δεν μπορώ να κουβαλάω την γκουμούτσα την τσάντα της μηχανής και την ίδια την μηχανή να φωτογραφίζω και εγώ την δικιά μου σούστα!

Βασικά ρε παιδιά εγώ έχω το εξής πρόβλημα, ενώ κάνω αρκετά καλές λήψεις στην οθονίτσα της φωτογραφικής φαίνονται πολύ ωραίες, αλλά όταν τις βλέπω στον υπολογιστή μερικές είναι για τον κάδο!:confused:
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
η οθονες των φωτογραφικων ,εκτος του οτι ειναι πολυ μικρες κ κρυβουν λαθη,δεν ειναι κ οθονες αναφορας.το ιδιο βεβαια κ των υπολογιστων.αλλα ποτε μην κρινεις μια φωτογραφια μονο απο την φωτογραφικη οθονη.παντα στον υπολογιστη θα την δεις καλυτερα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ναι ρε συ Λαυρέντη αυτό λέω, δεν την βλέπω την οθόνη της φωτογραφικής ωστόσο όταν πάω σπίτι μερικές είναι πολύ άσχημες!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όταν λες άσχημες τι εννοείς;
Τι πρόβλημα έχουν;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ε αυτο λεω κ εγω ρε στιβ!χαχαχα
στην οθονη της καμερας,επειδη ειναι μικρη,τα λαθη σου δεν τα δειχνει.δεν φαινονται.οταν ομως πας στην οθοναρα,τσακ!!!!!!παρτα!!!!πολλες φορες κ κουνημενες να ειναι,στην φωτογραφικη δεν φαινονται.οπωτε πρεπει να προσπαθουμε να ειμαστε οσο το δυνατον πιο σωστοι για να μην τρωμε ακυρα οταν τα βλεπουμε σε μεγαλυτερες οθονες...

απο ποια αποψη εσενα δεν σου αρεσουν μετα οι φωτογραφιες σου?χρωματα η κατι αλλο?
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καταρχήν να πω ότι έχω την Canon S5-IS!

Κατα δεύτερον να πω συγγνώμη στην Berna που της χαλάμε το topic αλλά κάτι σημαντικό μπορεί να βγει...:D...όπως για παράδειγμα να αρχίσουμε να τραβάμε φωτογραφίες και μεις και να γεμίσει το forum...:D

Άσχημες εννοώ, κουνιστές, με λίγο φως, πολύ φως, δεν έχει κλείσει στην κατάλληλη στιγμή!

Βασικά το μόνιμο πρόβλημα μου και για όσους έχουν σκύλο είναι ότι πρέπει να τον τραβήξουμε φωτογραφίες εν κινήσει κάτι το οποίο είναι λίγο δύσκολο πολλές φορές!Με την δική μου φωτογραφική λίγες φορές έχω καταφέρει να τον τραβήξω και να παγώσει η κίνηση...και να φανταστείτε ότι η μηχανή διαθέτει Image Stabilizer!

Τόσο κουλάδι είμαι...?:D
Πεστε το μου να αλλάξω σκύλο αν είναι...να πάρω έναν πιο αργό...
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συνήθως ναι, γιατί δεν ξέρω πότε να βάλω ποια!

Ας πούμε προσπάθησα όταν κινείται ο Αδάμ να βάλω sport mode για να πιάσω κίνηση και τράβηξα μερικές, μετά έβαλα auto mode και τράβηξα μερικές και όταν πήγα σπίτι όλες είχαν τα ίδια ακριβώς λάθη!Ή θα ήταν θολές ή το περιβάλλον θα ήταν σωστό και ο σκύλος θολός!

Δηλαδή δεν διέκρινες σε ποιο mode ήταν!Λες και ήταν όλες σε auto mode ήταν!

Περιβάλλον θολό, σκύλος σταθερός!


Σκύλος και περιβάλλον θολό εν κινήσει...
 
Last edited:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Στελιο μαλλον σημαδεψες το χορτο με το χιονι αντι τον σκυλο,επειτα στο χιονι εχουμε και μια αντανακλαση.
Εγω παντως συνοδευομαι εδω και 5 χρονια απο μια Leica C-Lux 1,πανω απο 1.000.000 φωτος εως τωρα,μια φορα μονο επαθε ζημια και αυτη δικη μου εσπασε το κουμπι για το ζουμ(180 ευρω,μαζι με τα μεταφορικα,+σερβις)