Φόλες σε όλη την Ελλάδα


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Τις τελευταίες μέρες διαβάζω συνεχώς για περιστατικά σε όλη την Ελλάδα... :(

Τα συγκεντρώνω εδώ, για να ξέρετε τις επικίνδυνες περιοχές. Αν και από ότι φαίνεται όλη η Ελλάδα έχει γίνει ναρκοπέδιο... :mad:




Φόλες σε σκυλιά στο Τάχι

Νεκρά απο φόλες, που έριξαν με σκοπό να τα εξοντώσουν, βρέθηκαν πρόσφατα δυο σκυλιά στην συνοικία του Ταχίου. Οπως καταγγέλει στο Θήβα press η αναγνώστρια Μ. "τέτοια περιστατικά συμβαίνουν κάθε χρόνο, όλο το καλοκαίρι, μόνο που φέτος ξεκίνησαν πιο... νωρίς". Και συνεχίζει: "Δεν έχουμε ιδέα ποιος το κάνει. Υποψίες υπάρχουν πολλές μιας και υπάρχουν αρκετοί καλοθελητές ή μάλλον "θεούσες". Άν και ένα βράδυ όπου έγινε ένα παρόμοιο περιστατικό, μια γειτόνισσα είδε μια άλλη γυναίκα να ..... ρίχνει κάτι στα σκουπίδια, να πηγαίνουν τα σκυλιά να τρώνε και μετά απο λιγο όσοι πιστοί... τρεχάτε. Δυστυχώς δεν ήθελε να δώσει διάσταση στο θέμα γιατί φοβάται τις συνέπειες. Φυσικό, αφού είναι πολύ δύσκολο να το αποδείξει, αλλά και πάλι περιπτώσεις που φτάνουν στα δικάστηρια είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Άν μπορείς τόνισε στο άρθρο σου ότι πρόκειται για ποινικό έγκλημα και ότι δεν είναι αστείο. Ακούς να λένε ότι θα ρίξουν φόλες και δεν συνηδειτοποιούν τί λένε! Αυτό είναι ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ !!!".

http://thiva-press.blogspot.com/

Πηγή: troktiko
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Ρίχνουν φόλες στην Ανθούσα

Έναν ακόμη νεκρό σκύλο αντίκρισαν σήμερα το πρωί οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ανθούσας Αττικής. Το άτυχο ζώο είχε ξεψυχήσει έξω από την είσοδο του σχολείου. Τις τελευταίες ημέρες, πολλά σκυλιά έχουν βρει τον θάνατο, στη μικρή αυτή κοινότητα της Αττικής, από τις φόλες που πετούν ασυνείδητοι, προκειμένου να τα «ξεφορτωθούν».

Οι φιλόζωοι κάτοικοι έχουν εξαγριωθεί και έχουν «επικηρύξει» τους ασυνείδητους, ενώ δεν λείπουν και αυτοί που κατηγορούν την Κοινοτική Αρχή Ανθούσας, καθώς αυτή αδιαφορεί για το πρόβλημα.

Πηγή: zougla.gr
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
ΦΟΛΕΣ ΣΤΟ ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Στο Κρυονέρι μετά από παύση ολίγων μηνών το καθεστώς της ΦΟΛΑΣ επανήλθε.
Σήμερα βρήκαμε νεκρή την Μπρούνα που οκτώ χρόνια τώρα ζούσε απέξω από το σπίτι της οικογένειας που την είχε πρωτομαζέψει και που βέβαια ποτέ δεν ενδιαφέρθηκε ιδιαίτερα γι'αυτήν. Μέλη της Φιλοζωικής μας την είχανε πριν χρόνια στειρώσει και την τάιζαν και φρόντιζαν καθημερινά. Δυστυχώς η Μπρούνα έγινε στόχος μερικών νέων γειτόνων, που είχαν ενοχληθεί από τα γαβγισματά της.
Η Μπρούνα είχε ενα φρικτό θάνατο, μόνη και αβοήθητη εξω από τα σπίτια των "καλών ανθρώπων". Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε για τον αργό βασανιστικό της θάνατο.
Αντιδραστε εναντίον αυτής της συνεχόμενης ωμής βίας που σε πολλούς Δήμους και Κοινότητες έχει γίνει μόνιμο καθεστώς τρόμου και φόβου για τα αδέσποτα ζώα.
Κάνουμε έκκληση σε όλους τους φιλόζωους να διαμαρτυρηθούν στην Κοινότητα Κρυονερίου η οποία έχει όλη την ευθύνη και αδιαφορεί παντελώς για αυτήν την ολέθρια κατάσταση.
Ευχαριστούμε
Ν.Σιώκου

Τηλέφωνο Κοινότητας : 210-8161693
mail: [email protected]
Πρόεδρος: Γιάννης Καλαφατέλης

Πηγή: Facebook
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Κάλυμνος: Ρίχνουν φόλες σε αυλές σπιτιών

«Κάποιο κτήνος» επισημαίνει ο Γιώργος Λιάς, κάτοικος Καλύμνου και ιδιοκτήτης σκύλου που έφαγε φόλα, «μη μπορώντας να βλάψει εμένα, έριξε φόλες στα σκυλιά μου που ήταν μέσα σε μαντρωμένο χωράφι μπροστά από το σπίτι μου!

Ευτυχώς, χάρη στην κτηνίατρο Στεφανία Κουτσουλιέρη, καταφέραμε και το σώσαμε το σκυλάκι! Όσο για το κτήνος που την έκανε την βρωμιά, του εύχομαι ο ίδιος να γευτεί τους ίδιους φρικτούς πόνους που ένιωσε και ο σκύλος! Πιστεύω πως η συγκεκριμένη επίθεση στόχευε αποκλειστικά εμένα, αφού τη φόλα την βάλανε στο δικό μου σπίτι και όχι σε κάποιον άλλο δημόσιο ή ιδιωτικό χώρο.

Διαπιστώσαμε όμως, μετά από συζήτηση με την κτηνίατρο, πως υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με φόλες σε διάφορες περιοχές του νησιού. Τελικά οι Καλύμνιοι φαίνεται πως για ακόμα μία φορά δείχνουμε τα φιλοζωικά αισθήματά μας και το πολιτισμό μας. Να έπιανα μονάχα κανέναν…!!!».

Πηγή: zougla.gr
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
ΦΟΛΕΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Πριν λίγη ώρα βρήκαμε ένα σκυλί ακριβώς έξω από το σπίτι μου, δηλητηριασμένο. Το σκυλί είναι άγνωστο, δεν έχει ξαναβρεθεί στην περιοχή.

Προωθήστε σας παρακαλώ το μήνυμα να προσέχουν τα ζώα τους όλοι στην Νέα Σμύρνη, πιο συγκεκριμένα, Ελευθερίου Βενιζέλου, Βερόπουλο, Σταδίου, Αγνώστων Μαρτύρων και στους γύρω δρόμους.



Η τσοπάνα πρέπει να φιλοξενηθεί αν τα καταφέρει, έχετε υπόψιν κανέναν άγιο άνθρωπο που μπορεί να του λείπει ένα τσοπανόσκυλο.

Πηγή: Facebook
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
ΕΒΑΛΕ ΦΟΛΑ, ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΤΗ ΖΩΗ 20ΧΡΟΝΗΣ

ΒΟΗΘΕΙΑ....τάιζα κ έδινα φάρμακα πριν 1 ώρα στα 3 αδέσποτα που είναι σε άθλια μα άθλια κατάσταση και είναι πολύ καλά σκυλάκια δεν πειράζουν ούτε μύγα στην Ανθούσα Αττικής και σταμάτησε ένας σεκιουριτάς και με ρώτησε αν τα ταίζω εγώ και να σταματήσω λέει να το κάνω. Η μία έχει ήδη πεθάνει και μου λεει "ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΤΗ ΦΟΛΙΑΣΕ ΕΕΕΕΕ?" με νόημα. του λέω "τη βρήκα εγώ νεκρή και δεν ήταν από φόλα" (δεν έχω ιδέα από τι ήταν). απειλή 1) "ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΤΑ ΘΑΝΑΤΩΣΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΤΕ" και μετά 2) *****ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ****** είπε 4 φορές "ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ. έχω και τον αριθμό του αυτοκινήτου σου....". έχω και 2 μάρτυρες. πήγα στο τμήμα δεν βγάζω άκρη, θα κάνω εισαγγελική παραγγελία να του γίνει σύσταση, ξέρω εταιρεία και πινακίδες. εκτός του ότι φοβάμαι ότι θα έρθει να μου τρακάρει το αμάξι να φύγω στον διπλανό γκρεμό μόλις ξεκινήσω να φύγω την επόμενη φορά, ή θα βάλει να με πλακώσουν, κλπ κλπ, κυρίως είμαι σίγουρη ότι τα σκυλιά από αύριο κιόλας θα φολιαστούν και έχω απελπιστεί δεν ξέρω τι να κάνω, το καταφύγιό Φαζού πρέπει να διώξει όλα τα σκυλιά αυτή τη στιγμή κάποιοι το έχετε δει. υπάρχει κάποιος να τα φιλοξενήσει προσωρινά; αν φολιαστούν μπορεί να του γίνει καταγγελία μετά την απειλή του από όλους εδώ και να καταδικαστεί; δεν ξέρω τι να κάνω..

19/03 ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ άλλη ΜΙΑ ΦΑΚΑ για τα 2 που έμειναν εκεί. η θηλυκιά πρέπει να στειρωθεί. πιάσαμε τον μελί με πολύ ζόρι, παρά τα καλμιβέτ τα άλλα δεν τα καταφέραμε. ήρθε μόνο η Λίτσα Καραγιάννη για βοήθεια τελικά. Καμιά ιδέα?

23-03-2010 ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: σημερα πηγε στο τμημα αυτος, ο αστυνομικος του εκανε αυστηρη συσταση αυτος ΔΕΝ τα αρνηθηκε, αλλα λεει "εγω δεν την απειλησα τα ειπα αυτα γιατι τα σκυλια ειναι αλλουνου και εχουν κ αρρωστιες" (κανενος δεν ειναι τους ξερω ολους γυρω γυρω, συν το οτι τον ρωτησα 3 φορες ΜΕ ΑΠΕΙΛΕΙΤΕ? και ελεγε ξανα το ιδιο κ προσεθετε κ κατι αντι να το αρνηθει.) ζητησε ΣΥΓΓΝΩΜΗ κ ειπε πως δεν θα επαναληφθει και θα με αφησει ησυχη να κανω ο,τι θελω με τα σκυλια αφου δεν ειναι καν στο χωρο του.

Επίσης ο αστυνομικός από μόνος του ενημέρωσε και την εταιρεία που εργάζεται ο σεκιουριτάς και τον διευθυντή προσωπικού της εταιρείας!

Πηγή: Facebook
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Πάλι φόλες στο Κιλκίς



Χτες κατέληξε το οικόσιτο λυκόσκυλο της φωτογραφίας…Σήμερα ήδη είναι ένα νεκρό οικόσιτο Golden Retriever(το βρήκε το παιδάκι της οικογένειας και ακόμα δεν μπορεί να ξεπεράσει το σοκ…)και ένα ακόμα οικόσιτο λυκόσκυλο προσπαθέι να κρατηθεί στη ζωή…Δεν έχω ακόμα νέα γι’αυτό…Δεν ξέρω τί να πω ειλικρινά…Όποιος έχει πληροφορίες για το συμβάν,παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου.Θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια…Ευχαριστώ…

ΚΙΛΚΙΣ 23-03-2010 ΚΑΙ 24-03-2010

Πηγή: Facebook
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
ΕΒΑΛΕ ΦΟΛΑ, ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΤΗ ΖΩΗ 20ΧΡΟΝΗΣ

ΒΟΗΘΕΙΑ....τάιζα κ έδινα φάρμακα πριν 1 ώρα στα 3 αδέσποτα που είναι σε άθλια μα άθλια κατάσταση και είναι πολύ καλά σκυλάκια δεν πειράζουν ούτε μύγα στην Ανθούσα Αττικής και σταμάτησε ένας σεκιουριτάς και με ρώτησε αν τα ταίζω εγώ και να σταματήσω λέει να το κάνω. Η μία έχει ήδη πεθάνει και μου λεει "ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΤΗ ΦΟΛΙΑΣΕ ΕΕΕΕΕ?" με νόημα. του λέω "τη βρήκα εγώ νεκρή και δεν ήταν από φόλα" (δεν έχω ιδέα από τι ήταν). απειλή 1) "ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΤΑ ΘΑΝΑΤΩΣΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΡΕΙΤΕ" και μετά 2) *****ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ****** είπε 4 φορές "ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ. έχω και τον αριθμό του αυτοκινήτου σου....". έχω και 2 μάρτυρες. πήγα στο τμήμα δεν βγάζω άκρη, θα κάνω εισαγγελική παραγγελία να του γίνει σύσταση, ξέρω εταιρεία και πινακίδες. εκτός του ότι φοβάμαι ότι θα έρθει να μου τρακάρει το αμάξι να φύγω στον διπλανό γκρεμό μόλις ξεκινήσω να φύγω την επόμενη φορά, ή θα βάλει να με πλακώσουν, κλπ κλπ, κυρίως είμαι σίγουρη ότι τα σκυλιά από αύριο κιόλας θα φολιαστούν και έχω απελπιστεί δεν ξέρω τι να κάνω, το καταφύγιό Φαζού πρέπει να διώξει όλα τα σκυλιά αυτή τη στιγμή κάποιοι το έχετε δει. υπάρχει κάποιος να τα φιλοξενήσει προσωρινά; αν φολιαστούν μπορεί να του γίνει καταγγελία μετά την απειλή του από όλους εδώ και να καταδικαστεί; δεν ξέρω τι να κάνω..

19/03 ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ άλλη ΜΙΑ ΦΑΚΑ για τα 2 που έμειναν εκεί. η θηλυκιά πρέπει να στειρωθεί. πιάσαμε τον μελί με πολύ ζόρι, παρά τα καλμιβέτ τα άλλα δεν τα καταφέραμε. ήρθε μόνο η Λίτσα Καραγιάννη για βοήθεια τελικά. Καμιά ιδέα?

23-03-2010 ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: σημερα πηγε στο τμημα αυτος, ο αστυνομικος του εκανε αυστηρη συσταση αυτος ΔΕΝ τα αρνηθηκε, αλλα λεει "εγω δεν την απειλησα τα ειπα αυτα γιατι τα σκυλια ειναι αλλουνου και εχουν κ αρρωστιες" (κανενος δεν ειναι τους ξερω ολους γυρω γυρω, συν το οτι τον ρωτησα 3 φορες ΜΕ ΑΠΕΙΛΕΙΤΕ? και ελεγε ξανα το ιδιο κ προσεθετε κ κατι αντι να το αρνηθει.) ζητησε ΣΥΓΓΝΩΜΗ κ ειπε πως δεν θα επαναληφθει και θα με αφησει ησυχη να κανω ο,τι θελω με τα σκυλια αφου δεν ειναι καν στο χωρο του.

Επίσης ο αστυνομικός από μόνος του ενημέρωσε και την εταιρεία που εργάζεται ο σεκιουριτάς και τον διευθυντή προσωπικού της εταιρείας!

Πηγή: Facebook
μηπως να μιλουσες με εναν δικηγορο?
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Φόλες στη Νέα Μάκρη

Κάνουμε έκκληση η Φιλοζωική Νέας Μάκρης για τις φόλες που έριξαν πάλι
στη Νέα Μάκρη. Δεκάδες ψυχούλες που φροντίζαμε είναι νεκρές. Ενας
ήσυχος νεαρός μαύρος βέλγικος ποιμενικπός ζει υπάρχει δυνατότητα
φιλοξενίας καθώς όλα τα μέλη μας φιλοξενούν πολλά αδέσποτα και είναι
αδύνατον να φιλοξενηθεί από εμάς. Αν βρεθεί κάποιος που ενδιαφέρεται
για προσωρινή φιλοξενία ή και υιοθεσία ας επικοινωνήσει μαζί μου
6973983623 ή με την κυρία Μπομπόνη που τον φροντιζει 2294033997.

Πηγή: Facebook
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
μηπως να μιλουσες με εναν δικηγορο?
Δεν συνέβη σε μένα, όλα τα κείμενα είναι αναδημοσιεύσεις!
Νομίζω όμως ότι η κοπέλα μίλησε και με δικηγόρο.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
ΦΟΛΙΑΣΑΝ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΗΣ Melissas Tanya!!!ΓΕΡΑΚΑΣ!

Δυστηχως ειναι αληθεια.Τελευταια και σε πολλα μερη της Ελλαδος και της Αττικης,πεφτουν βροχη οι φολες.....
Τελευταιο θυμα(απο οτι ξερουμε τουλαχιστον)ο Γκορντον της Melissas Tanyas,ο οποιος εφαγε φολα χτες κατα τη διαρκεια της βολτας του.
Μεταφερθηκε σε κτηνιατρο και του εγιναν 7 ενεσεις ατροπινης.
Ομως εκει που πηγαινε καλυτερα,σημερα(πριν καμια ωρα)αρχισε να αιμοραγει.
Αυτην την ωρα μεταφερετε εσπευσμενα στο Νοσοκομειο Ζωων στο Πικερμι απο τον πατερα της Μελισσας.
Η Μελισσα ψαχνει εισητηριο για να ερθει επειγοντως στην Αθηνα.
Αλλο ενα σκυλακι δινει την δικη του μαχη για τη ζωη χαρη στο δολοφονικο χερι καποιου ανθρωπομορφου τερατος......
Ευχομαι να τα καταφερεις μικρουλη......

Πηγή: Facebook
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Και 2 αγγελίες που αναφέρονται σε περιστατικά με φόλες. Αν και δεν γράφουν περιοχή, είναι σχετικές με το θέμα και τις παραθέτω κι αυτές...


Τον λένε Γούτσου και είναι γεννημένος το 2003 στις 26/4. Τον έχουμε σώσει πάνω από 15 φορές από φόλες. Τον έχουν χτυπήσει με αυτοκίνητο πολλές φορές και με κλωτσιές άπειρες. Μέχρι απόπειρα να τον κρεμάσουν έχουν κάνει και τους προλάβαμε. Τον έχουμε σε ιδιωτικό χώρο επί πληρωμή και ψάχνουμε άλλο χώρο να φιλοξενηθεί μέχρι να βρει κάποια οικογένεια να τον υιοθετήσει. Είναι πολύ καλό σκυλάκι και στις 20/02 τον σώσαμε κλείνοντας τον στο σπίτι μετά από μαζική θανάτωση όλων των άλλων αδέσποτων που είχαμε στην περιοχή. Είναι μεγάλη ανάγκ να βρεθεί χώρος να τον πάμε γιατί εκεί που είναι θα παραμείνει μέχρι την Κυριακή.6936611023- κ. Λιτσα



Πηγή: Facebook



Οι κυριες της φωτογραφίας αναζητούν ένα σπιτάκι διότι οι γείτονες μας είναι πολύ αφιλόξενοι και σήμερα προσπάθησαν να δηλητηριάσουν και αυτές και τους γονείς τους ρίχνοντας φόλα στην βεράντα μας.
Θα γίνουν μεσαίου μεγέθους,είναι πολύ αγαπησιάρες και εξοικιωμένες με το διαμέρισμα,έχουν μάθει αρκετά πραγματάκια ήδη.
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει στο mail [email protected] ή στο τηλέφωνο 6977172528



Πηγή: Facebook
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Όλα τα παραπάνω αφορούν μόνο τον μήνα Μάρτιο!

Και φυσικά είναι ότι έτυχε να δω, δεν σημαίνει ότι είναι τα μόνα...

Πάω να ξαναδιαβάσω περί πρώτων βοηθειών σε περίπτωση δηλητηρίασης... :-|
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Φολες στον Ευοσμο Θεσσαλονικης

Πριν απο μια εβδομαδα δηλητηριαστηκαν 4 σκυλια.Στη συνεχεια εψαξαν οι κατοικοι κοντα στο παρκο στην γυρω περιοχη και βρηκαν 23 κεφτεδακια με δηλητηριο!
Ολα αυτα εγιναν στο παρκο πισω απο το γηπεδο του αγροτικου αστερα,στον Ευοσμο Θεσσαλονικης
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
και στην Νικαια παλι ριξαν φολες

σημερα σε πετ σοπ "γνωστου" μου ειπε να προσεχω γιατι τελευταια καποιες που ταιζουν γατες εχουν ριξει φολες για να πεθανουν τα αδεσποτα να μην τρωνε τις γατες .... τραγελαφικο και διεστραμενο :mad::mad::mad: :(
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
ΦΟΛΕΣ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

Προωθήστε σας παρακαλώ το μήνυμα να προσέχουν τα ζώα τους όλοι στην Νέα Σμύρνη, πιο συγκεκριμένα, Ελευθερίου Βενιζέλου, Βερόπουλο, Σταδίου, Αγνώστων Μαρτύρων και στους γύρω δρόμους.
Στο πάρκο της Μελπωμένης, Μυριοφύτου και Σταδίου, επανειλημμένα έχουν γίνει απειλές για φόλες, στους ιδιοκτήτες σκύλων που πηγαίνουν εκεί τα δεσποζόμενά τους.

Παλαιότερα είχαν δηλητηριάσει περιστέρια και γάτες. Αυτή την φορά και σκυλιά.
Ακούστηκε πως δύο σκυλιά πέθαναν ( !; ) και μία γάτα (μου το είπαν κυρίες που κάνουν τα σκυλιά μας παρέα στο πάρκο αυτό). Έπειτα, κάποιοι (δε γνωρίζω αν ήταν κάτοικοι της περιοχής ή κλπ κλπ) κόλλησαν στο πάρκο χειρόγραφα χαρτιά, που έλεγαν ότι την επόμενη φορά που θα δηλητηριαστεί ζώο σε αυτούς τους δρόμους, θα σπάσουν όλα τα γύρω σταθμευμένα αυτοκίνητα.

Θέλω να σημειώσω, ότι επίθεση σκύλου σε άνθρωπο δεν έχει συμβεί.
Ούτε αδέσποτα υπάρχουν εκεί τριγύρω, ίσως ένα το πολύ, που δε μένει σταθερά εκεί.
Ο κόσμος έχει ξεφύγει κι οι απειλές/παράπονα γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο!
 








ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Μάλιστα!

Προσωπικά μιλώντας λοιπόν, όσες φορές μου έχει συμβεί, δεν ήμουν ποτέ μόνη μου, καθώς όταν είμαστε οι δυο μας με τον Ορφέα, πιο δύσκολα θα νομίσει κάποιος ότι τον προκαλούμε.
Πάντα, σε όλες τις "προσβολές/παρατηρήσεις/απειλές ήταν μαζί μου κι άλλοι σκυλο-ιδιοκτήτες με τα δικά τους σκυλιά.

Τα σκυλιά απαγορεύονται στο πάρκο, όχι αρκεί να μαζεύεις τα κακά του σκύλου
μην πατάτε το γρασίδι/μόλις το έβαλαν/να πάτε στα χώματα, παράλογο
κάνετε φασαρία, είμαστε σε πάρκο κι όχι ώρες ακατάλληλες
έχει παντού σκατά/λερώνεται με τα κουκουνάρια και τα κλονάρια/πώς να παίξουν εδώ τα παιδιά μας, ένας υπεύθυνος ιδιοκτήτης χρεώνεται τις πράξεις των άλλων
δεν μπορείτε να τα έχετε εδώ, γιατί; διάβασε την πινακίδα
φύγετε όχι
και άλλα τέτοια γεγονότα που δεν ευσταθούν ή είναι κυριολεκτικά ακραία!

Νομίζω λοιπόν ότι γίνονται οι εξής σκέψεις.
Την πρώτη φορά που απλά σε βρίζουν γιατί έτσι τους ήρθε, απλά λες να μην ανοίξεις μέτωπα...
Μέχρι να διαπιστώσεις ότι για να μπει κάποιος στον κόπο να σε βρίσει, έχουν ήδη ανοιχτεί αυτά τα ανεπιθύμητα μέτωπα κ άρα πρέπει να "ανταποδώσεις"!
Η ευγένεια διαδέχεται τον αυστηρό λόγο και για ορισμένους τον τσακωμό.

Όταν είμαστε λοιπόν με άλλους, πέφτει ο ένας να στηρίξει τον άλλον και στο τέλος γίνεται χαμός..
Αυτός όμως ο χαμός καταλήγει να διώχνει τους υβριστές και τους επόμενους υβριστές κλπ κλπ,
μιας και ο λόγος τους δεν ευσταθεί και δε βρίσκει βάση.

Όταν έχεις απέναντί σου, έναν μπαμπά 40 χρόνων με ένα 2χρόνο πιτσιρίκι και σε καντηλιάζει (συγγνώμη κιόλας), στην αρχή σέβεσαι το μωρό.
Όταν συνεχίσει, εγώ τουλάχιστον δεν σέβομαι τίποτα!

Όταν σε βρίζει η γιαγιά από το μπαλκόνι κι ο κύριος από το παραδίπλα μπαλκόνι, ότι θα ρίξουν φόλες, προσπαθώντας να κρύψουν τα πρόσωπά τους,
τους λες ότι την επόμενη φορά θα τους καταγγείλεις και θα φωνάξεις την αστυνομία... καθώς ξέρουμε όλοι ποιοι είστε και τι λέτε...
και δυστυχώς δεν προλαβαίνεις να το κάνεις,
γιατί προλαβαίνουν κάποιοι να ρίξουν φόλες, χωρίς να προηγηθούν άλλες απειλές.

Ο σκοπός είναι να μη βλέπουν, να μην ακούν και να μην εμποδίζεται η ζωή τους κι η αισθητική τους (που δεν έχουν), από το σκύλο σου.
Με μία φόλα που θα σκοτώσει μία γάτα; ένα σκύλο; ό,τι βρεθεί, οι σκυλο-ιδιοκτήτες παίρνουν τα σκυλιά τους από το πάρκο κι αρχίζουν τις βόλτες.
Αυτοί που έβαλαν τις φόλες κι όσοι ήθελαν αλλά ποτέ δεν τόλμησαν, πετυχαίνουν άρα τον σκοπό τους και ξέρουν τι θα κάνουν ξανά.

Εγώ, δεν έμεινα μούγκα, όπως λες, ούτε οι διπλανοί μου.
Αλλά δεν έχω δει και κανέναν να μένει μούγκα, παρά μόνο για να μην πιαστεί στα χέρια.

Εσύ κάνεις κάτι πιο αποδοτικό;

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3