Χαιρετισμός ενός νέου μέλους


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Γεια σας, και συγχαρητήρια στους δημιουργούς αυτού forum.. (για την εκπομπή σας που λένε στην τηλεόραση.. ).

Γράφτηκα εδώ πριν δύο μέρες, αλλά μόλις σήμερα κατάφερα να βγάλω την άκρη για να στείλω αυτό το μήνυμα, χάρη στην πολύτιμη βοήθεια του mareco, τον οποίο και ευχαριστώ δημοσίως (δε γνωρίζω και άλλο τρόπο, ας με καθοδηγήσει λίγο ακόμα, είμαι άσχετος..)

Νιώθω λοιπόν την ανάγκη να "παρουσιαστώ".

Με λένε Θανάση και αγαπώ τα ζώα! Τα σκυλιά ιδαιτέρως.. Κάτι σας είπα τώρα.. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δεν έχω ακόμα σκύλο. Αν και θα το ήθελα πολύ, δυστυχώς οι παρούσες συνθήκες δε θα μου επέτρεπαν να είμαι όσο συνεπής και υπεύθυνος κηδεμόνας θα ήθελα. Η απόκτηση ενός σκύλου όμως, είναι πλέον για εμένα κίνητρό, αλλά και προτεραιότητα, αμέσως μετά την κατάκτηση μιας ασφάλειας και σταθερότητας στην καθημερινότητά μου, κυρίως σε επαγγελματικό επίπεδο (για την ώρα είμαι άνεργος).

Έτσι προς το παρόν, ελπίζω η ανάγκη μου να έρθω σε επαφή με σκυλάκια και σκύλαρους, με τις χαρές αλλά και τις ευθύνες που αυτή συνεπάγεται, να καλυφθεί μέσω της εθελοντικής εργασίας μου στο Καταφύγιο Ζωγράφου, όπου και, όπως ενημερώθηκα, φιλοξενούνται πολλά ταλαιπωρημένα ζωάκια που χρειάζονται την αγάπη και τη φροντίδα όλων μας. Είμαι βέβαιος ότι η ανταπόδοση των ζώων θα είναι πολλαπλάσια.

Ειλικρινά, με κάνει να απορώ, πως σε περίοδο γενικευμένης, και όχι μόνο οικονομικής, κρίσης, δηλαδή τη στιγμή που κανείς χρειάζεται την αγάπη και τη στήριξη του όσο ποτέ, αποφασίζει να εγκαταλείψει ένα πιστό και αφοσιωμένο σύντροφο ζωής, ίσως το μόνο ανιδιοτελή..

Μου είναι δύσκολο να κάνω διακρίσεις. Τα παραπάνω χαρακτηριστικά της σκυλίσιας αγάπης είναι σταθερά σε όλες τις ράτσες, και σίγουρα η κάθε μία έχει τις χάρες της. Θα μου ήταν το ίδιο ευχάριστο ένα Ροτβάιλερ με ένα Κανίς, αν και αντιλαμβάνομαι τις σοβαρές αποκλίσεις στην ιδιοσυγκρασία τους. Καλά μη φανταστείτε τώρα ότι είμαι και γνώστης επειδή ανέφερα εκεί δύο ράτσες..

Τις τελευταίες μέρες διαβάζοντας, αλλά και κρίνοντας από την ολιγόλεπτη τυχαία συνύπαρξη μου με ένα Mini Schnauzer, ίσως να καλλιέργησα μια παραπάνω συμπάθεια σε αυτή τη ράτσα. Φαίνεται όμορφο, έξυπνο, κοινωνικό, με προσωπικότητα, και βολικό από πολλές απόψεις, σε σχέση με το μέγεθος και τις μετακινήσεις, το ότι δε μαδάει.. Αν υπάρχει στο forum κάποιος με τέτοιο σκύλο θα ήθελα να μου πει δυο λόγια σχετικά. Αλλά είπαμε.. εν καιρώ, όταν με το καλό κάποια στιγμή θα έχω την οικονομική δυνατότητα, από κάποιο σοβαρό εκτροφέα, και εφόσον φυσικά δεν έχει μεσολαβήσει κανένας "αδέσποτος" έρωτας.


Νομίσω ότι αρκετά σας απασχόλησα για αρχή. Οποιοδήποτε σχόλιο είναι κάτι περισσότερο από ευπρόσδεκτο.
Υ.Γ. Μένω στο Παγκράτι και βλέπω πολλά σκυλάκια να βγάζουν βόλτα τα αφεντικά τους στο Άλσος. Αν κάποιο από τα δεύτερα διαβάζει το μήνυμά μου, να ξέρει ότι θα χαρώ ιδιαίτερα μια σκυλοβόλτα φιλικής γνωριμίας, ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
  • Like
Reactions: kanarini


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μη με παρεξηγησεις αλλά
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ


κανω το σταυρό μου μόνο και μόνο για το οτι αγαπάς "Τα σκυλιά ιδαιτέρως.. Κάτι σας είπα τώρα.. Ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που δεν έχω ακόμα σκύλο. "

Να σαι καλά ανθρωπε μου, σε ευχαριστώ πολυ (δεν μιλάει ο πυρετος)

Καλώς μας ηρθες!
 




d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
@avapimou και @ghelly

Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! Δεν είμαι ακόμα εξοικειωμένος με το περιβάλλον του forum. Είναι εύκολο να μου δώσετε μερικές βασικές οδηγίες; Διαβάσα για παραδειγμα τα Π.Μ. (Προσωπικά Μηνύματα).Πως τα συντάσσει και τα στέλνει κανείς, και σε ποιές περιπτώσεις;
 
Last edited:




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@avapimou και @ghelly

Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! Δεν είμαι ακόμα εξοικειωμένος με το περιβάλλον του forum. Είναι εύκολο να μου δώσετε μερικές βασικές οδηγίες; Διαβάσα για παραδειγμα τα Π.Μ. (Προσωπικά Μηνύματα).Πως τα συντάσσει και τα στέλνει κανείς, και σε ποιές περιπτώσεις;

πανω δεξιά εχει ενα γκριζο πλαισιο που γραφει ειδοποιήσεις κάτω από το "καλως ήρθες d-friend". Πατώντας στις ειδοποιήσεις θα μπεις στο προφιλ σου στα μηνυματα
 
  • Like
Reactions: d-friend




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες Θανάση.

Σημαντική η βοήθειά σου προς το καταφύγειο. Μπράβο για την απόφαση. Και πολύτιμα τα μαθήματα που θα λάβεις από κει. Δεν νομίζω, ότι θα καταλήξεις, με το schnauzerάκι σου σύντομα, ζώντας από κοντά τόσα εκπληκτικά αδέσποτα :)
 
  • Like
Reactions: d-friend


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καλώς ήρθες Θανάση.

Σημαντική η βοήθειά σου προς το καταφύγειο. Μπράβο για την απόφαση. Και πολύτιμα τα μαθήματα που θα λάβεις από κει. Δεν νομίζω, ότι θα καταλήξεις, με το schnauzerάκι σου σύντομα, ζώντας από κοντά τόσα εκπληκτικά αδέσποτα :)
]



πόσο μου ελειψες σημερα....
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Με κάνετε να νιώθω πολύ καλοδεχούμενος.
Εσείς τι σκυλιά έχετε; Η Matilda κοκόνι; Το avatar του mareco μοιάζει για αλητόφατσα.. με την καλή έννοια.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Χαχαχαχα η Ματιλντα κοκονι? Με τιποτα, η κιουρια στη φωτο ειναι ημιαιμο τεριε με τσαμπουκα ροτβαιλερ και υπαρχει και ενα νεας γης που δεν θελει να βγαινουν στη δημοσιοτητα φωτο της γιατι ειναι μονιμως μπουκωμενη. Και τα 2 απο καταφυγιο.
 
  • Like
Reactions: d-friend




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλως ηρθες Θαναση, με το καλο να αποκτησεις τον φιλαρακο σου και μπραβο για τη σκεψη να βοηθησεις στο καταφυγιο :)
 
  • Like
Reactions: d-friend






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
χαχαχα πολύ θα το θελα αλλά ειναι οι φυλες όσων απαντησαμε εδω.
Οσο για τη mareco, αλλος ειναι ο αλητοφατσας στην αγέλη της!:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: d-friend


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Hlianna, σε ευχαριστώ. Το δικό σου είναι σίγουρα Ρόττι.. είδες.. σε μερικά "ευκολα" ονόματα ράτσας έμαθα και τα υποκοριστικά.. τρεις μέρες σκαλίζω εδώ μέσα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλώς τον!
Πόσο πολύ καιρό έχουμε να διαβάσουμε τόσο ωραίο κείμενο παρουσίασης?!
Να είσαι καλά και να βρεις σύντομα το συντροφάκι σου! :)
 
  • Like
Reactions: d-friend


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Mini Schnauzer
Καλώς ήρθες ....νομίζω ότι θα βρεις γρήγορα το σκυλί που θέλεις στο καταφύγιο αν και οφείλω να ομολογήσω ότι και αυτό που θες είναι εξαιρετικό σκυλί....αγαπάμε Mini Schnauzer.
 
  • Like
Reactions: d-friend