Χαιρετώ την παρέα και ζητώ τις γνώμες σας!!


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Γειά σε όλα τα μέλη του φόρουμ,
με λένε Βαγγέλη και χαίρομαι πολύ που σας βρίσκω!
Είμαι 21, εχω ξεμπερδέψει με στρατό και υποχρεώσεις και νομίζω ότι μετά απο τόσα χρόνια υπομονής ήρθε η ώρα να πάρω και εγώ το δικό μου σκυλάκι.
Από μικρός είχα εμπειρία με σκυλιά και μάλιστα υπήρξα αυτός που παρείχε στο σκύλο όλη τη φροντίδα που χρειαζότανε χωρίς να έχω βοήθεια από τρίτους. Παρόλο που από το πατρικό μου είχαν περάσει αμέτρητα μπασταρδόσκυλα, ποτέ δεν τα κρατούσαμε. Μετά από κάποιους μήνες φροντίδας τα δίναμε σε οικογένειες.

Τώρα που θα μένω μακριά από τους γονείς επιτέλους μπορώ να πάρω ένα που θα μείνει στα χέρια μου μέχρι το τέλος της ζωής του αλλά δεδομένου ότι θα δουλεύω οχτάωρο χρειάζομαι βοηθεια στην επιλογή ράτσας.

Να σας πώ καταρχήν ότι μου αρέσουν τα μεγάλα σκυλιά. Αγαπημένη ράτσα το μαλινουά, αλλά το αποκλείουμε από τις επιλογές γιατι μάλι=hundesport και εγώ δεν μπορώ προς το παρόν να ασχοληθώ σοβαρά με σπορ.

Κατά τα άλλα έχουν περάσει από το μυαλό μου πολλές ράτσες, αυστραλιανά ποιμενικά, μπορντερ κόλι, bernese mountain dog, boxer, bullmastif , dogue de bordeaux και κάπου πίσω στο μυαλό μου έχω και τα golden και τα labrador.

Τελειώνοντας λοιπον το κουραστικό ποστ μου, :( θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από τις ράτσες μπορεί να μένει σπίτι 8 ώρες με μόνη παρέα το σκυλάκι του συγκατοικου μου. Κατά τα άλλα μπορώ να παρέχω στο σκυλί 3 ώρες κίνηση την μέρα. Εννοείται ότι εκπαιδευση και πνευματική εκτόνωση συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο .

Κάποιος με εμπειρία να δώσει τα φώτα του ??
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς όρισες, Βαγγέλη,

Επειδή οι εποχές που ζούμε είναι "δύσκολες"...
Καταρχήν, θα έχεις κάποια οικονομική βοήθεια από την οικογένεια? Το έχεις συζητήσει μαζί τους?

Επίσης, για ένα νέο άνθρωπο, που δουλεύει (απ' ότι κατάλαβα, έχεις πιάσει 8ωρη δουλειά?)... αλλά και έχει και τις εξόδους του, τα "τυχερά" του, που λέμε... οι ώρες που μπορεί αντικειμενικά να αφιερώσει στο σκύλο του μειώνονται αισθητά...
Δεν λέω ότι είναι αδύνατο, ένας εργαζόμενος (που ζει μόνος του) να κρατήσει ένα σκύλο... αλλά, οι συνθήκες τον δυσκολεύουν πολύ...
Ετσι ήμουν κάποτε κι εγώ και δεν τόλμησα (για αρκετά χρόνια) να αποκτήσω σκύλο, έστω και αν λάτρευα τα σκυλιά...

Δεν θα μπω στο "παιχνίδι" των φυλών... απλά, θα πω ότι ένας σκύλος χαμηλής ενέργειας ταιριάζει περισσότερο στο προφίλ που περιγράφεις... ακόμα περισσότερο, θα τολμούσα να προσθέσω: Ηλικιωμένος σκύλος... ή γάτα...

Υ.Γ. Να πω και την αμαρτία μου, Βαγγέλη και λοιποί φίλοι μου:

Αυτές οι δύο - συνεχόμενες λέξεις: "αμέτρητα μπασταρδόσκυλα"... ήταν μαχαιριά στην καρδιά, όπως τίς διάβασα ξαφνικά... τι να πω?
Μπορεί να μην υπάρχει άλλη λέξη στο συγκεκριμένο λεξιλόγιο... ας πούμε, μιά οικογενειακή φίλη μας έχει υιοθετήσει 2 ημίαιμα σκυλάκια (τα οποία λατρεύει) και τα αποκαλεί μπασταρδάκια, όπως και όλα τα υπόλοιπα ημίαιμα...
Μπορεί να σηματοδοτεί και΄κάτι άλλο... ίδωμεν...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το τι φυλή θα διαλέξεις εξαρτάται απο το πόσο καλά ξέρεις τον εαυτό σου.
Όσο μπορείς αντικειμενικά προσπάθησε να δεις ποιά φυλή σκύλου θα είνια πιο ευχαριστημενο μαζί σου.

Φαντάζομαι ότι έχεις ενημερωθεί πως αποκτούμε καθαράιμο σκύλο.
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Γειά σου και ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!! Μα προς θεού δεν το είπα για κακό!!
Ετσι αποκαλουσαμε τα σκυλάκια μας αλλά χαιδευτικά και όχι απαξιωτικά :eek:
Να το λέω ημίαιμα λοιπόν να μην κακοφαίνεται σε κανέναν. Τα ημίαιμα λοιπόν τα παιρναμε από το δρόμο τους δίναμε για λίγο αγάπη και κτηνιατρική φροντιδα και τα δίναμε γιατί οι δικοί μου δεν ήθελαν μόνιμο σκύλο.
Τέλος πάντων, συγνώμη για την λέξη...
Οσο για το 8ωρο, ναι και το ξέρω ότι θα είναι δύσκολο αλλά η διασκέδαση μου τα τελευταια χρόνια είναι το πάρκο και τα σκυλιά φίλων και όχι τα κλαμπ, οπότε εκτός από τη δουλειά μην υπολογίζεις εξόδους και 'τυχερά". αν ακόμη είναι αδύνατο να πάρω σκύλο, τότε μάλλον δεν θα πάρω σκυλο μέχρι να πάρω σύνταξη ? Απο πολύ πιτσιρίκι βάζω χρηματα στην άκρη, εχω μαζέψει πενταψήφιο αριθμό για τα αρχικά έξοδα και το όποιο απροοπτο προκυψει. Οπότε από οικονομικά θα είμαστε εντάξει.
 
Last edited:


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Bigbilly , τον εαυτό μου τον ξέρω, τις ιδιαιτερότητες της κάθε ράτσας δεν μπορώ να ξέρω. Γνωρίζω πώς αποκτούμε καθαρόαιμο, το θέμα είναι ότι και με εκτροφείς που ήρθα σε επαφή ήταν του στυλ " παρτο παρτο είσαι κατάλληλος για τη ράτσα " και είπα να ρωτήσω κάποιον που δεν περιμένει τα πάρει 1000+ από μένα να πάρω μια ουδέτερη γνώμη.
 




mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Εντάξει ας μην κολλάμε τώρα στη λέξη που χρησιμοποίησε το παιδί. Οκ ακούγεται κάπως, αλλά η κίνηση που έκανε να μαζεύει ημίαιμα από τους δρόμους, να τα φροντίζει και να τα δίνει σε οικογένειες είναι μεγάλο πράγμα.
Περί ελληνικής γραμματικής η λέξη "μπάσταρδος" σημαίνει νόθος και αναφέρεται μόνο σε ανθρώπους, οπότε Βαγγέλη ο όρος ημίαιμα ταιριάζει στην περίπτωσή σου.

Επί του θέματος λοιπόν, σκέψου αυτό που σου είπε ο johnk. Κι εγώ πλέον συστήνω ενήλικο σκύλο, να ξέρεις τι παίρνεις που λέμε. Το κουτάβι είναι μεγάλος μπελάς και ειδικά στην ηλικία σου δύο επιλογές έχεις. Ή να θυσιάσεις την προσωπική σου ζωή για 8 μήνες περίπου αν θες ένα σωστό και ισορροπημένο σκύλο αργότερα ή να ασχολείσαι μόνο 3 ώρες τη μέρα με το κουτάβι, πράγμα που σε πολύ λίγο καιρό θα σε κάνει να αναρωτιέσαι "Μα τι κάνω λάθος;".

Ελπίζω να βρεις αυτό που ψάχνεις και κυρίως με τους σωστούς τρόπους απόκτησης που ας τους αναφέρουμε άλλη μία:
1) Όχι pet shop, όχι ιδιώτης 200 ευρώ το κουτάβι.
2) Εκτροφέας για συγκεκριμένη φυλή
3) Φιλοζωική για ημίαιμο που ψάχνει σπίτι
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Καλησπερα Βαγγελη,
εφ'οσον θες να αποκτησεις εναν καθαροαιμο σκυλο τοτε μονοδρομος ειναι ενας καλος εκτροφεας.
Εαν δεν εχεις αποφασισει ακομα για την ρατσα καλο θα ηταν οι πρωτες αναζητησεις σου να γινουν για ρατσες για τις οποιες υπαρχουν αρκετοι εκτροφεις στην ελλαδα με σκοπο να γνωρισεις την φυλη πιο γρηγορα και να διαπιστωσεις ευκολα αν σου κανει ή οχι.
Ο ποιμενικος της Βερνης, που ειναι ενα πανεμορφο ζωο, ειναι πιθανο να μην βρεις εκτροφεα στην ελλαδα, ωστε να το γνωρισεις πο κοντα.

Οσο για το 8ωρο, οι πιο πολλοι ανθρωποι για να ζησουν αναγκαζονται να εργαστουν τοσο και τα καταφερνουν με περισσοτερα και απο ενα σκυλια. Συνεπως μετραει η γενικοτερη ορεξη που εχεις αλλα και το ποσο αθλητικος εισαι σαν ανθρωπος.
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
madoolini, σιγουρα το 3ωρο δεν το λέω για κουτάβι, αλλά αφου ενηλικιωθεί το σκυλί. Για κουτάβι ΚΑΘΕ 3ωρο πρέπει να σηκώνεται για να το βγάλεις από το μποξ ή το πάρκο να κάνει την ανάγκη του:rolleyes:.
Το έχω περασει αυτό πολλές φορές με τα ημιαιμάκια!!
Η πιθανότητα να πάρω ημίαιμο υπάρχει μόνο αν το βρώ μόνος μου στο δρόμο και δεν το θέλει κανείς αλλος!
Με τις φιλοζωικές δεν τα πάω καλά, είχα άσχημες εμπειρίες μαζί τους. ( τους εστειλα χρηματα να στειρώσουν μια σκυλίτσα που μου εκανε κλικ και αυτοί μήνες μετά την έχουν ακόμη αστειρωτη. ) Τελικά όπως βλέπω δεν εχει κανεις να μου προτείνει ράτσα ?
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Καλησπερα Βαγγελη,
εφ'οσον θες να αποκτησεις εναν καθαροαιμο σκυλο τοτε μονοδρομος ειναι ενας καλος εκτροφεας.
Εαν δεν εχεις αποφασισει ακομα για την ρατσα καλο θα ηταν οι πρωτες αναζητησεις σου να γινουν για ρατσες για τις οποιες υπαρχουν αρκετοι εκτροφεις στην ελλαδα με σκοπο να γνωρισεις την φυλη πιο γρηγορα και να διαπιστωσεις ευκολα αν σου κανει ή οχι.
Ο ποιμενικος της Βερνης, που ειναι ενα πανεμορφο ζωο, ειναι πιθανο να μην βρεις εκτροφεα στην ελλαδα, ωστε να το γνωρισεις πο κοντα.

Οσο για το 8ωρο, οι πιο πολλοι ανθρωποι για να ζησουν αναγκαζονται να εργαστουν τοσο και τα καταφερνουν με περισσοτερα και απο ενα σκυλια. Συνεπως μετραει η γενικοτερη ορεξη που εχεις αλλα και το ποσο αθλητικος εισαι σαν ανθρωπος.
Γειά σου silent, εσύ έχεις λαμπραντορ ?? Μένει ο σκύλος μαζί σου στο διαμέρισμα ?
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Μπορείς να μας πεις για το σκυλάκι του συγκατοίκου?
Τι είναι? ηλικία ? αρσενικό - θυληκό? πως τα πάει με άλλα σκυλάκια?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Eγώ θα σου πω για το λάμπραντορ.
Αν ο σκύλος ζει μαζί σου στο σπίτι, και δεν προορίζεται για βεράντα και άλλα τέτοια ειδυλλιακά, ένα λαμπ με τρεις ώρες εκτόνωση μια χαρά θα είναι να μένει και μόνο του όσο δουλεύεις. Στην αρχή λίγο θα ζοριστείς, όσο είναι κουτάβι, μετά όλα μια χαρά.
Εγώ όμως γενικά στους ανθρώπους που δεν έχουν καταλήξει σε μία φυλή, προτείνω ένα ωραίοτατο ημίαιμο κουταβάκι .
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
@ christos. Ο συγκάτοικος μου έχει μια σκύλα golden retriever από πετ σοπ , οπότε να την πώ ημίαιμη ? Είναι 2,5 χρονων, θηλυκιά, η στειρωση της προγραμματίζεται για τέλος Σεπτέμβρη. Με τα άλλα σκυλιά είναι πολύ καλή, μέσα στο σπίτι τα αγνοεί και είναι περισσότερο ανθρωποκεντρική. Στο πάρκο θα παίξει με ότι σκυλί και να υπάρχει. Είναι λίγο κτητική με το αφεντικό της και δεν τον μοιράζεται ευχάριστα με άλλο σκυλί, αλλά δεν δείχνει επιθετικότητα απλά χώνεται και τσαλαπατάει τον αλλο σκύλο προκειμένου να διεκδικήσει την αγκαλιά.

@kyveli Ευχαριστώ για την απάντηση.:D Η αλήθεια είναι ότι και εμένα το λαμπ μου φαίνεται εύκολη επιλογή. Δεν μπορώ να πω ότι εμφανησιακά είναι από τα αγαπημένα μου αλλά μάλλον βολευει πιο πολύ ο χαρακτήρας του.

Υ.Γ. α και εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα με μπαλκόνια, το σκυλί το θέλω μαζί μου όσο δεν είμαι στη δουλεια. Οταν δουλευω θα μοιράζεται το σκυλο- δωμάτιο με την άλλη σκυλίτσα όπου υπάρχουν crate - παιχνίδια κ.ά. Γιατί δεν θέλω να τρέχουν σε όλο το σπίτι χωρίς επίβλεψη
 
Last edited:


Chessmate

Member
28 Ιουλίου 2012
16
0
Πειραια
(αν θες και την άποψη μου αν και δεν είμαι ο ποιο κατάλληλος για να σου πω θα συνιστούσα κάτι μεγαλύτερης ηλικίας )
+ Μπράβο για αυτό που έκανες όταν ήσουν μικρός ηταν υπέροχο ;)
+ Ελπίζω να διαβάσεις αρκετά στο φόρουμ πριν πάρεις το οτιδήποτε ;)
Kαι αν καταλήξεις σε μια συγκεκριμένη φυλή να πάρεις οπωσδήποτε από εκτροφέα και όχι από ιδιώτες και πετ-σοπαδες...
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
(αν θες και την άποψη μου αν και δεν είμαι ο ποιο κατάλληλος για να σου πω θα συνιστούσα κάτι μεγαλύτερης ηλικίας )
+ Μπράβο για αυτό που έκανες όταν ήσουν μικρός ηταν υπέροχο ;)
+ Ελπίζω να διαβάσεις αρκετά στο φόρουμ πριν πάρεις το οτιδήποτε ;)
Kαι αν καταλήξεις σε μια συγκεκριμένη φυλή να πάρεις οπωσδήποτε από εκτροφέα και όχι από ιδιώτες και πετ-σοπαδες...
Ευχαριστώ chessmate, τα μπράβο στους γονείς μου, παρ όλο που ποτέ δεν κατάλαβα γιατι δεν κρατούσαν για δικό μας κάποιον σκύλο.
Οσο για το διάβασμα, με περιμένει μπόλικο και στο φόρουμ και σε βιβλία γιατί αν αποφασίσω για τη ράτσα θα μπω στη διαδικάσία να ψάξω πέντιγκρι - μορφολογία και τέτοια. Και εννοείται μακριά από πετ σοπ και byb:mad:
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Γειά σου silent, εσύ έχεις λαμπραντορ ?? Μένει ο σκύλος μαζί σου στο διαμέρισμα ?
Ο σκυλος ειναι η ημιαιμος, δεν γνωριζω τους γονεις του, αλλα δεν μπορω να πω οτι εχει ταπεραμεντο λαμπραντορ. Ο σκυλος μενει στο διαμερισμα εκτος απο οταν λειπω για δουλεια που μενει σε εναν χωρο στον κηπο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
@kyveli Ευχαριστώ για την απάντηση.:D Η αλήθεια είναι ότι και εμένα το λαμπ μου φαίνεται εύκολη επιλογή. Δεν μπορώ να πω ότι εμφανησιακά είναι από τα αγαπημένα μου αλλά μάλλον βολευει πιο πολύ ο χαρακτήρας του.
Δεν ξέρω κατά πόσο έχεις πάει σε εκθέσεις μορφολογίας να δεις σωστά εκθεσιακά λαμπ. θα αναθεωρήσεις πολύ στο θέμα εμφάνισης :D
 


Chessmate

Member
28 Ιουλίου 2012
16
0
Πειραια
τίποτα ;) μόνο μακριά? μακριά και αλάργα που λένε και εγώ μέσα στο φόρουμ το έμαθα αυτό μην νομίζεις και εγώ ημιαιμακι έχω (για αυτό είπα στην αρχή δεν είμαι ο ποιο κατάλληλος για να σου πω ;) )
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Ευχαριστώ Αλεξια ... το πρόβλημα είναι ότι στο ιντερνετ οι πληροφορίες που υπάρχουν έρχονται πολλές φορές σε αντίθεση μεταξύ τους. Οι εκτροφείς που ρώτησα δεν ασχολήθηκαν καν με το 8ωρο που θα μένει μόνο το σκυλί. Ακουσαν 3 ωρες εκτόνωση και τέλος. Μου έδωσαν μια τιμη από τα κουτάβια που έχουν διαθέσιμα και επέμεναν να πάρω ένα, παρ όλο που τους είχα ξεκαθαρίσει ότι θέλω απλά πληροφορίες για τη ράτσα και το αν αυτά που μπορώ να προσφέρω είναι αρκετά ... Τι να πώ μαλλον επεσα στις περιπτώσεις ή απλά εχουν και οι εκτροφείς ένα θέμα με τα οικονομικά αυτό το καιρό. Γι αυτό προσπαθώ να βρώ εδώ κανεναν ιδιοκτήτη να μου πεί πώς είναι με το σκυλί του. Το μέλος Σαρα με το australian shepherd ... (το μουφ αν δεν κάνω λάθος ) μπορώ να της στειλω μήνυμα η κάτι τέτοιο ? Η δεν γινεται να στειλω πμ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc