Χαιρετώ την παρέα και ζητώ τις γνώμες σας!!




christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Στα Collie μπορείς να τα κάνεις όλα χωρίς κανένα groomer!!

Το μόνο ψαλίδι που επιτρέπεται είναι :
1. Κάτω από τα πέλματα για να μην γλυστραει και μαζεύει αγκάθια, άγανα κτλ
2. Γύρω γύρω από το πέλμα
3. Αραίωμα στην πάνω μεριά του πέλματος
4. Ίσιωμα στο τρίχωμα του πίσω ποδιού

Ποτέ δεν κουρεύουμε ένα Collie.
Έχουν διπλό μανδύα και ο εξωτερικός (αδιάβροχος) λειτουργεί σαν ''air condition'' αφήνοντας τον αέρα να περνάει από κάτω και να το δροσίζει

Το γαύγισμα είναι πολύ σχετικό!
Και εγώ έχω ακούσει και έχω δει Collie να γαυγίζουν ασταμάτητα.
Ο δικός μου δεν ακούγεται ποτέ! Βέβαια δεν ακούγεται γιατί :
1. Είναι μέσα στο σπίτι όταν λέιπω και δεν έχει ερεθίσματα από το εξωτερικό περιβάλλον
2. Δεν του επέτρεψα με σωστή διαπεδαγώγηση, σύμφωνα με τις οδηγίες του εκπαιδευτή μας, να νομίζει ότι εάν γαυγίζει θα κερδίσει κάτι
3. Δεν υπάρχουν ακόμα άλλα σκυλιά στο σπίτι για να επηρεάζεται! Εάν το άλλο σκυλί που έχετε σπίτι γαυγίζει θεωρώ δεδομένο ότι όποια φυλή και εάν πάρεις θα γαυγίσει και το νέο
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Και πίσω από τα αυτιά δεν είναι πιθανό να γίνουν κόμποι ? Η αμα είμαι συνεπής στο βούρτσισμα τους αποφευγω ?:-#
Εάν είσαι συνεπείς τους αποφεύγεις!
Εμάς δεν είχε ποτέ αλλά ακολουθούμε το πρόγραμμα που σου έγραψα

Οι κόμποι είναι θέμα μέχρι να αλλάξει το τρίχωμα. Το κουταβίσιο κάνει κόμπους γιατί είναι πολύ μαλακό.
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Ωραία!! τότε μια χαρά, μπαίνει και το κόλι στη λίστα. Ξέρω τι κάνετε μου λέτε καλά λόγια για όλες τις ράτσες να με μπερδεψετε περισσότερο και τελικά να τα παρατήσω όλα και να πάρω αδεσποτο! Είναι σχέδιο ! :evil:
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ το πρώτο μου σεντόνι!

Δεν είναι όλα καλά με τα Collie!

Υπάρχει μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια. Είναι πολύ ευαίσθητα (ψυχικά) σκυλιά. Δεν έχουν καμία σχέση με μαλι ή ΓΠ. Εάν σε ένα Collie δεν είσαι ήρεμος, πράος μπορεί να το χάσεις. Δεν είναι σκυλί που αντιδρά καλά σε πνίχτες, φωνές αγριάδες. Και εάν το χάσεις δεν γυρίζει πίσω μετά.

Με το χάσεις εννοώ να χάσεις τον σεβασμό και την εμπιστοσύνη του.

Κάθε μέρα στην βόλτα όλο και κάποιον συναντάμε που μας λέει είχα και εγώ μια Λάσσυ.
Η ακριβώς επόμενη κουβέντα των περισσότερων είναι '' είναι το μόνο σκυλί που με δάγκωσε'' και μετά συνεχίζουν με τις ηλίθιες συμβουλές να του βάλεις πνίχτη να του πάρεις τον αέρα και όλα αυτά που δεν πρέπει να κάνεις. Το Collie θέλει ηρεμία, σταθερότητα και πρόγραμμα!
Σε γενικές γραμμές δεν είναι σκυλιά που κάνουν ζημιές. Εμένα ποτέ δεν ακούμπησε τίποτα μέσα στο σπίτι.

Δεν είναι ο σκύλος που θα είναι κολλημένος πάντα πάνω σου! Είναι τσοπανόσκυλο με ότι συνεπάγεται αυτό. Θα έρθει, θα παίξει μαζί σου θα σε λατρέυει, θα σε κοιτάει στα μάτια αλλά όταν θέλει να ξεκουραστεί θα πάει στο crate του ή στην γωνιά που θέλει για να μπορεί να σε παρακολουθεί δεν θα ξαπλώνει πάντα στα πόδια σου ή πάνω σου.

Εάν όντως σε ενδιαφέρει πάρε την Μαρία ένα τηλέφωνο. Είναι φανταστικός άνθρωπος και θα σε βοηθήσει πάρα πολύ! Θα σου εξηγήσει ότι θες ακόμα και εάν δεν πάρεις σκυλί από αυτήν.
Όταν έψαχνα εγώ η Μαρία δε είχε γέννα αλλά ασχολήθηκε να βρεθούμε για καφέ να τα πούμε, σηκώθηκε από το σπίτι της στον Πειραιά και ήρθε μέχρι το Χαλάνδρι στο σπίτι μου με τον Δία για να τον δούμε από κοντά, μου έχει δώσει άπειρα DVD με υλικό και όποτε την χρειάζομαι είναι εκεί να με βοηθήσει. Ακόμα και με τα εκτροφεία εξωτερικού εκείνη με βοήθησε.

Επίσης στις 8 ή 9 Σεπτέμβρη δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα (δυστυχώς θα λείπω) αλλά θα σου πει η Μαρία έχουμε και έκθεση Collie στην σχολή του Κώστα Μαρτίνη στην Σταμάτα. Εκεί μπορείς να δεις από κοντά τα πάντα και φυσικά και τα 3 διαφορετικά χρώματα καθως και το Border του Κώστα.

Ελπίζω να βοήθησα
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Παιδιά στέλνω άλλη μια φορά στο θέμα για να σας ευχαριστήσω όλους για τον χρόνο που μου αφιερώσατε και την υπομονή σας!!! Μετά από σκέψη και αφού είχα αποκλείσει την πρώτη επιλογή μου το μαλινουά, κατέρρευσε και η ελπίδα μου για να πάρω την δεύτερη επιλογή μου (αυστραλιανό ποιμενικό ή μπορντερ). Μετά από ψάξιμο σε αγγλικά φόρουμ και μετά από συζήτηση με κοπέλα από το φόρουμ που είναι ιδιοκτήτρια μπορντερ, αποφάσισα ότι οι 5 ώρες εκτόνωση που θέλουν αυτά τα σκυλιά είναι πολλές για μένα.

Ετσι, κατέληξα στην απόφαση να πάρω ημίαιμο. Τώρα το δύσκολο είναι να αποφασίσω ποιό από όλα να πάρω σπίτι, κουτάβι, ενήλικο, αρσενικό , θηλυκό, μεγαλόσωμο, μικρόσωμο....αλλά μάλλον θα αφήσω την μοίρα να αποφασίσει. Θα πάρω όποιο βρεθεί μπροστά μου.

Σας ευχαριστώ ξανά για τον χρόνο σας. :mrgreen: Ελπίζω συντομα να σας ενοχλήσω με πολλές φωτογραφίες!!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Καιρό εχω να δω μια ωριμη απάντηση!
Σε ευχαριστώ για αυτό!!!



υγ: το να μην ειναι κάποιος ξεροκέφαλος και να μην ακουει μόνο όσα θέλει, μου είχε λείψει αυτές τις μέρες!
υγ': όταν βρεις αυτό που θα σου κάνει κλικ και αν-/ενηλικο να ειναι και θηλυκο/αρσενικο, τίποτα δεν θα εχει σημασία. Και ειλικρινά σου εύχομαι να το βρεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα, για το 'καλό' και των δύο σας! :)
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Βαγγέλη, όπως βλέπεις και στα δύο προηγούμενα ποστ, οι επιλογές σου είναι άπειρες και...πανέμορφες.
Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα, απ'το να δώσεις σπίτι σε μια τέτοια ψυχή :)
Η...και σε δύο...:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc