Χαιρετώ την παρέα και ζητώ τις γνώμες σας!!


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Μόνο που αν τελικά καταλήξεις σε μαλινουά, θα πρέπει να θυμάσαι, ότι οι 2-3 ώρες δεν θα είναι για όποτε τυχόν τις διαθέτεις, αλλά σχεδόν για όλη την ζωή του σκύλου σου. Κανόνας απαράβατος.
 




neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το δικό μου σπίτι είναι πάρα πολύ μικρό και παρόλο που ο Περρίτο είναι μεγαλόσωμος του φτάνει κ του περισεύει. είναι μονιμα στα ποδια μας κ κοιμάται. όταν όμως του λεμε ¨πάμε βόλτα¨ μπορεί να το σπάσει όλο απο την χαρά του. Βέβαια πηγαίνουμε βόλτα 4 φορές την ημέρα τουλάχιστον, τρέχουμε, και γενικά παντού πηγαίνουμε και οι 3 πακέτο. έτσι όταν γυρνάει σπίτι είναι πτώμα! Πάρε αυτό που λαχταρά η καρδιά σου... να τον βλέπεις τον σκύλο και να τον καψουρεύεσαι κάθε μέρα περισσότερο και είμαι σίγουρη πως θα βρεις την χρυση τομή για να είσαστε και οι δυο ευτυχισμένοι!!!
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Το δικό μου σπίτι είναι πάρα πολύ μικρό και παρόλο που ο Περρίτο είναι μεγαλόσωμος του φτάνει κ του περισεύει. είναι μονιμα στα ποδια μας κ κοιμάται. όταν όμως του λεμε ¨πάμε βόλτα¨ μπορεί να το σπάσει όλο απο την χαρά του. Βέβαια πηγαίνουμε βόλτα 4 φορές την ημέρα τουλάχιστον, τρέχουμε, και γενικά παντού πηγαίνουμε και οι 3 πακέτο. έτσι όταν γυρνάει σπίτι είναι πτώμα! Πάρε αυτό που λαχταρά η καρδιά σου... να τον βλέπεις τον σκύλο και να τον καψουρεύεσαι κάθε μέρα περισσότερο και είμαι σίγουρη πως θα βρεις την χρυση τομή για να είσαστε και οι δυο ευτυχισμένοι!!!
Οπως περιγράφεις τον δικό σου είναι ο τέλειος σκύλος!! Αυτό ψάχνω και γώ. Ενα σκυλί on-off να τα δίνει όλα έξω και μετά ξάαααπλα! να το χαίρεσαι τον Περρίτο=D>
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να στο υπογράψει κανείς, για κανέναν σκύλο.
Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας του. Ταμπεραμέντου.

Και σίγουρα δεν πρόκειται να το πετύχεις, για τα πρώτα 3-4 χρόνια της ζωής του.

Ειδικά αν μιλάμε για βέλγικο.
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
:-| Ναι, γι αυτό ακριβώς εβγαζα τον βέλγο από τη λίστα. Εχεις απόλυτο δίκιο για το ότι κανεις δεν μου το εγγυάται, γι αυτό προσπαθώ να βρώ μια ράτσα κοντα σε αυτό, και αν μου τυχει υπερκινητικό δείγμα της φυλής τότε θα προσαρμοστώ λίγο εγώ και λίγο αυτός. Βέβαια αν πάει πέρα δώθε στο σπίτι, μασάει τα παιχνίδια του ή παιζει με την άλλη σκυλίτσα κανένα πρόβλημα! Αλλωστε μια υπερκινητικότητα θα την έχω όσο είναι το σκυλί κάτω από 1,5 γιατί εκεί ούτε αγκίλιτι μπορώ να κάνω, ούτε φρισμπι , ούτε ποδήλατο. Θα το διαλύσω το σκυλί!! Αλλά όλα αυτά λύνονται με ένα σκύλο μεγαλύτερο σε ηλικία! οπου βλέπεις τί θα πάρεις
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Κοίτα να δεις...ψάξε τα θέματα που αναφέρονται σε mallinois και μάζεψε πληροφορίες.
Αν δεις κάτι που σε ενδιαφέρει, κάνε τις ερωτήσεις σου, να πάρεις τις απαντήσεις σου.
Εχουμε στο φόρουμ ανθρώπους με μεγάλη εξειδίκευση στα mallinois [mouhou & superman πχ] που θα σε βοηθήσουν σε όλες αυτές τις απορίες που έχεις. Γιατί μπορεί να κάνεις λάθος σε πολλά πράγματα και βάσει αυτών, να παίρνεις λάθος αποφάσεις.
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
ναι, θα το ψάξω όσο μπορώ δεν βιάζομαι. Αν είναι να γίνει σωστά περιμένω και ένα χρόνο και 2 χρόνια μέχρι να πάρω σκύλο. Δεν με κυνηγάει κανένας..:cool:
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Αφού είσαι ανοικτός σε προτάσεις να πω και εγώ το μακρύ μου :)

Εάν σκέφτεσαι για labrador δες και τα chesapeake bay retriever. Εμένα μου αρέσουν πολύ παραπάνω μου δείνουν την αίσθηση του πιο αθλητικού
Γνωρίζουμε τα Chesapeake Bay Retriever - Φυλές - Σκύλος ∼ Παρατρίχα

Εάν θες κάτι πιο ήρεμο με κουμπί on - off που να μπορείς να κάνεις agility (όχι στα επίπεδα του border) και πολλές άλλες δραστηριότητες δες και τα Rough Collie. Είναι πιο χαμηλής ενέργειας από border με σημαντικό μείον την τρίχα! Το ότι είναι μακριά είναι θετικό γιατί δεν μπαίνει στα ρούχα, κάλτσες, καναπέδες και μαζεύεται πολύ εύκολα αλλά χρειάζεται κάθε 2ρη μέρα 5 λεπτά χτένισμα (ειδικά όταν είναι κουτάβι) και ένα 15 -20λεπτο κάθε ΣΚ
Η άλλη όψη της Lassie - Φυλές - Σκύλος ∼ Παρατρίχα
Γνωρίζουμε τα Rough Collie. - Φυλές - Σκύλος ∼ Παρατρίχα
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Αφού είσαι ανοικτός σε προτάσεις να πω και εγώ το μακρύ μου :)

Εάν σκέφτεσαι για labrador δες και τα chesapeake bay retriever. Εμένα μου αρέσουν πολύ παραπάνω μου δείνουν την αίσθηση του πιο αθλητικού
Γνωρίζουμε τα Chesapeake Bay Retriever - Φυλές - Σκύλος ∼ Παρατρίχα

Εάν θες κάτι πιο ήρεμο με κουμπί on - off που να μπορείς να κάνεις agility (όχι στα επίπεδα του border) και πολλές άλλες δραστηριότητες δες και τα Rough Collie. Είναι πιο χαμηλής ενέργειας από border με σημαντικό μείον την τρίχα! Το ότι είναι μακριά είναι θετικό γιατί δεν μπαίνει στα ρούχα, κάλτσες, καναπέδες και μαζεύεται πολύ εύκολα αλλά χρειάζεται κάθε 2ρη μέρα 5 λεπτά χτένισμα (ειδικά όταν είναι κουτάβι) και ένα 15 -20λεπτο κάθε ΣΚ
Η άλλη όψη της Lassie - Φυλές - Σκύλος ∼ Παρατρίχα
Γνωρίζουμε τα Rough Collie. - Φυλές - Σκύλος ∼ Παρατρίχα
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το chesapeake bay δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, θα το κοιτάξω. Τα κόλι δεν είναι ασχημη ιδέα... ειδικά το μπλου μερλ είναι πολύ εντυπωσιακό και έχουν ιδιαίτερη φατσα. Αππό κόλι έχουμε κανέναν καλό εκτροφέα Ελλάδα ? το ριτριβερ θα το ψάξω ακόμη. Ευχαριστώ
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Έχουμε την Μαρία που είναι στο video του παρατρίχα και τον Χάρη.
Εάν πάρεις το τελευταίο τεύχος του σκύλος και γάτα έχει αφιέρωμα στα Rough Collie.

Tα εκτροφεία που ξέρω εγώ Ελλάδα είναι τα παρακάτω :
Rough Collie Litters - 'Snowy's Legacy' Kennel Dedicated to breeding sound PONs and Rough Collies (Μαρία)
Home A - Rough angels (Χάρης)

Ζήτα μια λίστα από τον ΚΟΕ μπορεί να υπάρχει και κάποιο άλλο που να μην έχει έρθει στις τελευταίες εκθέσεις και να μην το ξέρω

Εκτροφεία εξωτερικού που λεχω ακουσει :

Ιταλία Allevamento di Cambiano - Rough Collie (Pastore Scozzese a Pelo Lungo) - Border Collie
από εδώ έχω πάρει εγώ τον δικό μου

Steadwyn - Σουηδία

Wicani - Αγγλία

Ingledene - Αγγλία
Rollington - Δανία
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ θα έλεγα να μη είμαστε τόσο υπερβολικοί. Καλό είναι να υπερτιμάς της ικανότητες κάποιας φυλής αλλά να ξέρεις πως ο καθένας εκφράζει μια υποκειμενική άποψη. 

Τον προηγούμενο μήνα φιλοξένησα στο σπίτι μου ένα Αγγλικό σέττερ ενός φίλου για να πάει διακοπές. Το παιδί μου έλεγε να τον έχω στο κήπο γιατί δεν κρατιέται και τα σχετικά. Πρώτη και δεύτερη μέρα ήταν όλο χαρά. Της υπόλοιπες όταν κατάλαβε το πρόγραμμα έγινε πιο καναπεδόσκυλο απο την σκύλα μου. Χρειαζόνταν να τον παρακινήσω να σηκωθεί να παίξουμε με φαγητό και γλυκόλογα. Μια-δυο μέρες στην βόλτα έμενε πίσω και έπρεπε να τον τραβάω με το λουρί για να συνεχίσει. Αυτό για μένα ήταν απίστευτα στενάχωρω. Εγώ που θεωρώ τα δικά μου τεμπέλικα και βαρεμένα, είδα μετά αυτό και κατάλαβα ότι όλα είναι σχετικά.

Όσο για της φυλές που αναφέρεις να πω τι νομίζω εγώ. Την ίδια ένταση εκτόνωσεις χρειάζεται το Malinois με το Collie και το Australian. Οι αντοχή τους μπορεί να είναι λίγο διαφορετικες. Το Lab έχει ανάγκες εκτόνωσεις αλλά σαφώς λιγότερη αντοχή. Η διαφορά είναι πως λόγο εκτροφείς τα Malinois εχουν κάποια χαρακτηριστικά που για τον μέσο ιδιοκτήτη θεωρούνται "κακα". Το Malinois θα θέλει να χρησιμοποιεί το στόμα του για παράδειγμα, αυτό δεν σημαίνει πως μόνο με άθλημα προστασίας εκπληρώνεται αυτή η αναγκη του.

Αν θέλεις πράγματι να ασχοληθείς με το σκύλο τότε καλύτερα να είναι πιο τσαμπουκάς απο σένα παρά το αντίθετο.
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
BigBilly όντως είναι πως θα μου βγει. Τώρα, αν μου βγει πιο βαρεμένο ή πιο ζωηρό ε δεν θα με χαλάσει και πολύ. Θα δεχτώ την προσωπικότητα του και θα προσαρμοστώ. Πάνω απ όλα να είναι καλά το σκυλί :D

Και το Rough Collie είναι πολύ ωραιο σκυλί, δεν έχω τελειώσει το ψάξιμο, το μόνο που είναι στα - είναι το γαύγισμα και η πολύ πολύ πλούσια γούνα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το βουρτσίζω, αν χρειαστει ψαλίδισμα ή κατι τέτοιο πρεπει να βρώ ένα καλό groomer.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
... αν χρειαστει ψαλίδισμα ή κατι τέτοιο πρεπει να βρώ ένα καλό groomer.
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Τι είναι αυτά που λες;
Ψαλίδισμα στο collie;
Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.

[μόνο ελάχιστα και σε πολύ συγκεκριμένα σημεία...ίσως. Χρήστο; ]
 


Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
ψαλίδισμα είπα όχι με τη ψιλή ! τρελός είμαι να του χαλάσω το υποτρίχωμα ??? τριμάρισμα λέω. φαντάζομαι θα χρειάζονται. Γιατί αυτά που πάνε εκθέσεις νομιζεις είναι natural ?

Αφού τα βλέπω ειδικά πίσω από τα πόδια είναι τέλεια! δεν πετάει τρίχα! όλες στο ίδιο μήκος!
 






Vaggeli

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2012
86
0
Και πίσω από τα αυτιά δεν είναι πιθανό να γίνουν κόμποι ? Η αμα είμαι συνεπής στο βούρτσισμα τους αποφευγω ?:-#
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc