Χαρίζεται labrador 5 χρονών


Status
Κλειδωμένο θέμα

d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Επισης δεν γινοταν να μένει μεσα στο σπίτι οταν ημουν μόνη μου.
Θα σε έτρωγε;
Εχουμε κανει διαφορες προσπάθειες τα τελευταία 2 χρόνια αλλα η κούραση μας ειναι μεγάλη και οι προσπαθειες δεν διήρκεσαν πολύ,
Excuse my French αλλά αν δεν μπορείτε να κάνετε καλά ένα σκυλί που σε χρόνο dt μπορείς να του μάθεις 5-6 βασικές εντολές και να κάθεται σούζα 20 χρονια, θα βγάλετε σωστό άνθρωπο στην κοινωνία;
Αν δεν μπορείτε να ξεκινήσετε και να τελειώσετε (και οι δυο σας) κάτι τόσο απλό που λέγεται εκτόνωση και εκπαίδευση σκύλο, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ λυπάμαι το παιδί σας. Και ναι my dear η ζωή θέλει θυσίες, χρονου, ύπνου και μάλιστα πολλές περισσότερες όταν έχετε 2 ζωντανούς οργανισμούς που εξαρτώνται (δυστυχώς) εξ ολοκλήρου για την διαβίωση τους και την εκπαίδευση τους από εσάς.
Γι'αυτό στρώσετε τον απαυτουλη σας κάτω και ξεκινήστε, αλλιώς το ότι δεν μπορεί να γίνει διαχειρισιμος ένας σκύλος σήμερα είναι πολύ μικρο πρόβλημα σε σχέση με ένα δίποδο σε 16-20 χρονια από σήμερα.
 
  • Like
Reactions: Allendog and Berna


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
@Hammer εγραψα εγραψα αλλα τα εσβησα
δεν εννοουσα αυτο που λες
@Hammer ουτε εγω εννουσα αυτο που απαντησες,εγραψα αυτο σαν απαντηση καθαρα θεμα νοοτροπιας.Ουτε συγκριση φυλων ουτε τπτ.
Μαγκες καταλαβα τελειως λαθος..γραψτε ακυρο
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Του λες ελα και φευγει μισο χιλιομετρο μακρυα, παμε και ξαπλωνει, κατω και ξεκιναει τρεξιμο, φωναζεις το ονομα του και γυριζει την κεφαλα απ την αλλη...
Ακουει να ανοιγεις την κατσαρολα και ειναι διπλα σου σε 0,0001sec...
Δε την θεωρω "γλυκια" την μη εκπαιδευση, αλλα το καλαμπουριζω λιγο γιατι αμα το δω σοβαρα πρεπει να τον αρχισω στα κλωτσιδια τον κοπρο:confused:
ρε συ μπας και ξερεις το γκρεμλιν? :rolleyes:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Υπαρχει και μια φυλή ιδιοκτητών που την βρίσκει με αυτά τα σκυλιά τα ξεροκέφαλα που ξυπνάνε το πρωί με την σκέψη πως θα περάσουν καλύτερα και πως θα σε κάνουν πιο συνεργάσιμο :) δεν είναι κακό αν ο σκύλος δεν είναι ανεξέλεγκτος και το αντέχει ο ιδιοκτήτης
την εχω βρει την ορολογια....
επιμελως ανεκπαιδευτος :LOL:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Υπαρχει και μια φυλή ιδιοκτητών που την βρίσκει με αυτά τα σκυλιά τα ξεροκέφαλα που ξυπνάνε το πρωί με την σκέψη πως θα περάσουν καλύτερα και πως θα σε κάνουν πιο συνεργάσιμο :) δεν είναι κακό αν ο σκύλος δεν είναι ανεξέλεγκτος και το αντέχει ο ιδιοκτήτης
Κι εγω τη βρισκω, τις πιο πολλες φορες...
Οταν τον αφηνω καμια φορα τελειως λυτο στο βουνο και παιρνει στο κυνηγι αλεπουδες ή λαγους και θελω ενα μισαωρο να τον μαζεψω, μου ρχεται να τον πνιξω...
Ομως αυτος ειναι ο σκυλος μου και τον γουσταρω και με τα καλα του και με τα τρελα του, ετσι παει.
Ελπιζω να σκεφτεται κι αυτος το ιδιο για εμενα:)

ρε συ μπας και ξερεις το γκρεμλιν? :rolleyes:
Οχι αλλα ειναι σαν να το ξερω...
Ζω με τον πνευματικο αδερφο του...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Κι εγω τη βρισκω, τις πιο πολλες φορες...
Οταν τον αφηνω καμια φορα τελειως λυτο στο βουνο και παιρνει στο κυνηγι αλεπουδες ή λαγους και θελω ενα μισαωρο να τον μαζεψω, μου ρχεται να τον πνιξω...
Ομως αυτος ειναι ο σκυλος μου και τον γουσταρω και με τα καλα του και με τα τρελα του, ετσι παει.
Ελπιζω να σκεφτεται κι αυτος το ιδιο για εμενα:)


Οχι αλλα ειναι σαν να το ξερω...
Ζω με τον πνευματικο αδερφο του...
χαχαχα και εγώ όταν δεν με κάνουν να βαράω εγκεφαλικά οι κοπέλες ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ αλλά ακόμα και τότε μέσα μου διασκεδάζω.Ο άντρας του σπιτιού είναι από αυτούς τους χαζούς γιους που σε κοιτάει με ύφος δεν μου αρέσει αλλά αφού το λες θα το κάνω πφ καμία διασκέδαση :D
 
  • Like
Reactions: Hammer




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έχουν γραφτεί όλα όσα έπρεπε να γραφτούν, και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα περισσότερα.

Εκτός των άλλων, τo συμπέρασμα για μένα για άλλη μια φορά είναι: Δεν είναι οι σκύλοι για οποιονδήποτε και κυρίως δεν είναι όλοι οι σκύλοι για τον οποιονδήποτε. Και το μέγεθος μετράει και το βάρος ανθρώπου και σκύλου μετράει και το τεμπεραμένο της φυλής μετράει και όλα αυτά ανεβάζουν το βαθμό δυσκολίας. Για μένα το "πάρτο και θα τα καταφέρεις, θέληση να υπάρχει" είναι ρίσκο. Αν στη θέση του λαμπ ήταν ένα μικρόσωμο μάλλον θα είχε περισσότερες ελπίδες να μείνει σπίτι του.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αν στη θέση του λαμπ ήταν ένα μικρόσωμο μάλλον θα είχε περισσότερες ελπίδες να μείνει σπίτι του.
Διαφωνώ. Και το μικρόσωμο ανεκπαίδευτο θα ήταν και θα δημιουργούσε προβλήματα. Η μετακόμιση είναι η αφορμή που χρειαζόταν ο ένας εκ των δύο για να το στείλει.
Εύχομαι να βρεθεί κάποιος να τον πάρει και να έχει την υπομονή να τον βάλει σε σειρά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Διαφωνώ. Και το μικρόσωμο ανεκπαίδευτο θα ήταν και θα δημιουργούσε προβλήματα. Η μετακόμιση είναι η αφορμή που χρειαζόταν ο ένας εκ των δύο για να το στείλει.
Εύχομαι να βρεθεί κάποιος να τον πάρει και να έχει την υπομονή να τον βάλει σε σειρά.
Ακόμη και ως ανεκπαίδευτο δεν θα τίθονταν θέμα "σβάρνα στη βόλτα" ή επικίνδυνης ατσουμπαλίασης. Δεν λέω ότι είναι σίγουρο, αλλά για να το συσχετίσω και με θέμα που έτρεχε πριν λίγες μέρες, φαντάσου τη μάνα του φαντάρου να βγάζει βόλτα το ddb. Kαι το γράφω γιατί γενικώς διακρίνω μια τάση "θέλω ακίτα/μαλινουά/πιτμπουλ/κάνε κόρσο/κάτι τούμπανο" ελαφρά τη καρδία.

Για το κατά πόσο τώρα είναι αφορμή η μετακόμιση κλπ. θα γράψω απλά: Σκυλιά παίρνουμε και παιδιά κάνουμε όταν μπορούμε, κανένα από τα δύο δεν έρχεται από το θεό σήμερα πλέον.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Να πω κατι ακομα γιατι φαινεται να την εχουμε πεσει πανω στην κοπελα για κατι ανθρωπινο, κατι που συμβαινει στον καθενα. Αν ζουσαμε σε μια κοινωνια που εχει λυσει τα θεματα της με τα αδεσποτα θα λεγα οκ, θα βρεθει κατι καλυτερο για το σκυλο. Αλλα να δημιουργουνται σκυλοι για να ικανοποιησουν τετοιες προσκαιρες και επιφανειακες αναγκες το βρισκω εξοργιστικο. :(
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ενα μικροσωμο σκυλακι μπορει να ηταν πιο μανιτζεβελο στην βολτα αλλα θα μπορουσε και να μην ανεχοταν την "κακοποιηση"απο το μικρο και να γυρνουσε να δαγκωσει η απο το στρες και την ανασφαλεια να κατουρουσε το συμπαν.
Δεν νομιζω οτι κανεις απο εμας ψαχνει να βρει δικαιολογιες για το δοσιμο του σκυλου οταν ξερουμε ανθρωπους που εχουν μεινει αστεγοι και ενω εχει βρεθει στεγη προτιμουν να μεινουν στο δρομο γιατι δεν μπορουν να παρουν το σκυλι τους μαζι.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Έχω δει τύπο στα άνω Πετραλωνα να ανεβαίνει στον λόφο της δεξαμενής με δύο σκυλια,καρότσι με μωρό και τρίχρονο στο πλάι να κρατιέται από το λουρί των σκύλων και να πηγαίνουν βόλτα.
Αν θες να κάνεις θυσιες,τις κάνεις.
Νομίζω ότι οι απαντήσεις που έχουν δωθεί δεν αφορούν τόσο την θεματοθετη όσο τους επόμενους έξυπνους που νομίζουν ότι θα κάνουν μια αγγελία στο φόρουμ με την ίδια λογική που έχει κάποιος που παρατάει τον σκύλο του έξω από την πορτα ενός φιλοζωικου σωματείου και φευγει, και νομίζει ότι δεν του αξίζει το κράξιμο που θα πέσει.
Αν τελικά κάποιο μέλος καταφέρει να βρει σπίτι στον σκύλο,παρακαλώ πολύ τον θεματοθετη να ΜΗΝ γράψει ότι έγινε, θα ήταν ένα πολυ κακό προηγούμενο.
Τουλαχιστον ως προς αυτό,να φερθείτε υπεύθυνα.
 


Savic87

Member
17 Ιουνίου 2018
6
11
36
Έχω δει τύπο στα άνω Πετραλωνα να ανεβαίνει στον λόφο της δεξαμενής με δύο σκυλια,καρότσι με μωρό και τρίχρονο στο πλάι να κρατιέται από το λουρί των σκύλων και να πηγαίνουν βόλτα.
Αν θες να κάνεις θυσιες,τις κάνεις.

Καλά ούτε αυτό είναι υπεύθυνη στάση ως προς τα παιδιά του.
Αν τους επιτεθει λυτος σκύλος κατα τη διαρκεια της βολτας και τραυματίσει το παιδί στο πρόσωπο ή ακόμα χειρότερα το σκοτωσει;φανταζεσαι τις συνέπειες;;για όλους όμως ακόμα και για τους δικούς του σκύλους.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.708
3.864
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Έχετε δει που γράφετε την άποψη σας και το μακρυ και το κοντό σας οσων αφορα την ζωή μου το παιδι μου τον αντρα μου και δεν ξερω και εγω τι ακομα?Εχετε μπει στις αγγελίες!!!!Δεν ζητήθηκε η άποψη σας,ζητήθηκε μια οικογένεια για τον Όλιβερ για να ειναι ευτυχισμενος.Πολυ που σας ένοιαξε (με ελαχιστες εξαιρεσεις).Πισω απο ενα πληκτρολόγιο γίνατε θεοί και κριτές των πάντων χωρίς να έχετε την παραμικρή ιδέα για το ποιόν των ανθρωπων που εξευτελιζετε κατα αυτον τον τρόπο. Οικογένεια που να ενδιαφέρεται για τον Ολιβερ εδω μεσα απ'οτι καταλαβα δεν πρόκειται να βρεθεί,ποσο μαλλον καποιος που να μας επιτρέψει να μπορούμε να τον βλέπουμε .Παρακαλώ να κλειδωθεί εδω το θέμα και συνεχίστε το κατασπαραγμα οπου αλλού ποθειτε .
Αντε που αντί να ντρέπεσαι βγαίνεις κι από πάνω!
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Έχεις δίκιο, πέρναγε και κάτω από μπαλκόνια με γλάστρες, δίπλα από τσουκνίδες που μπορεί να έχουν αλλεργίες, είναι και λόφος μπορεί να πέσει κεραυνός.
Κάτσε, παίρνω το χαμογελο του παιδιού να δώσω περιγραφή.(y)
 


Savic87

Member
17 Ιουνίου 2018
6
11
36
Έχεις δίκιο, πέρναγε και κάτω από μπαλκόνια με γλάστρες, δίπλα από τσουκνίδες που μπορεί να έχουν αλλεργίες, είναι και λόφος μπορεί να πέσει κεραυνός.
Κάτσε, παίρνω το χαμογελο του παιδιού να δώσω περιγραφή.(y)
Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς τα αυτονόητα δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω..Το να επιτεθει ένας λυτος σκυλος δεν είναι σπάνιο,ούτε αστείο για να το παίρνουμε στην πλάκα.Αφηνεις το παιδί στο σπίτι με κάποιον δικό σου.
Αν γίνει το παραμικρό στη βόλτα καταστρέφεται η δική σου ζωή,του παιδιού,και του σκύλου μαζί.
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς τα αυτονόητα δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω..Το να επιτεθει ένας λυτος σκυλος δεν είναι σπάνιο,ούτε αστείο για να το παίρνουμε στην πλάκα.Αφηνεις το παιδί στο σπίτι με κάποιον δικό σου.
Αν γίνει το παραμικρό στη βόλτα καταστρέφεται η δική σου ζωή,του παιδιού,και του σκύλου μαζί.
Έχει δίκιο ο φίλος. Όσοι έχουμε μικρά παιδιά τον καταλαβαίνουμε απόλυτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Βόλτες με δίχρονο και ανεκπαίδευτο λαμπ δεν γίνονται. Ούτε με μωρό σε καρότσι και λαμπ. το δοκίμασα μια φορά και κοντεψε το καρότσι να πετάξει. Εγώ προσωπικά ειχα και τον τρόπο αλλά και τους ανθρωπους να με βοηθήσουν. Αν δεν έχεις όμως τότε υπάρχει θέμα. Αλλά ρε παιδί μου όταν παίρνεις τον σκύλο το μέλλον και οι αλλαγές που είναι απόλυτα προβλέψιμες όπως ένα παιδί πχ δεν μπορείς να τις σκεφτείς;
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
Παρακολουθώ το θέμα από την μέρα που άνοιξε. Να πω οτι χαίρομαι που κάποιος ψάχνει να δώσει το σκύλο του, δεν θα το πω. Να πω ότι χαίρομαι με τον τρόπο που αντιμετωπίζεται αυτός ο άνθρωπος εδώ μέσα, ούτε αυτό θα το πω....
Έκατσα και διάβασα ξανά όλο το θέμα. Η χολή, η αγένεια και η αξεστιά που υπάρχει είναι απερίγραπτη. Δεν μου αρέσει να παίρνω μέρος σε τέτοια θέματα, ακριβώς γιατί ο καθένας έχει την άποψή του και την προσωπική του θεώρηση για τη ζωή και καλά κάνει. Το να αποδίδει όμως χαρακτηρισμούς σε άλλα άτομα τα οποία δε γνωρίζει, κρίνοντας από μια μόνο επιλογή τους, είναι για μένα τουλάχιστον εξοργιστικό. Και ναι, έχει τεράστια διαφορά να χαρακτηρίζεις την πράξη από το να χαρακτηρίζεις τον άνθρωπο. Την ξεσκίσατε την κοπέλα!!!!

Προφανως και εισαι ανίκανος......Μπορώ να σε στολίσω με πολλά επίθετα αλλά δεν το κάνω γιατί θα φάω μπάν... .
Αντέ ρε καραγκιοζακο........δε θα αλλάξουμε τον σταρχιδσμο του κόσμου μέσα από ένα φόρουμ, ο λόγος που δίνεις τον σκύλο σου είναι απλά γελοίος... κάτι μαλακές σαν εσένα γεμίζουν το κόσμο αδέσποτα.. Αντέ τραβά στο διαμέρισμα σου και από εδώ και πέρα μόνο λουτρινα σκυλάκια...
Και ναι θα το πω ξεκαθαρα: απλα τον ξεφορτωνεσαι, ολα τ αλλα ειναι δικαιολογιες.
Τεσπα σκατανθρωποι θα υπάρχουν πάντα
.. Το κακό είναι ότι είναι τοσο χαζος....
θα ήταν προτιμότερο να μην υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι!
Αντε που αντί να ντρέπεσαι βγαίνεις κι από πάνω!
Μήπως τώρα που τα βλέπετε μαζεμένα, αντιλαμβάνεστε τι αρένα δημιουργήθηκε? Δεν είναι τρόποι αυτοί, δεν είναι λεξιλόγιο. Αν θέλετε να είστε ευγενείς και ανώτεροι να είστε προς όλους.
Ειπώθηκε μέχρι και ότι λυπάστε το παιδί της, οτι είναι κατάλληλοι για γονείς, οτι θα το παρατήσουν στους παππούδες και θα κάνουν τη ζωή τους... Όλοι εσείς που τα είπατε αυτά, ή έστω τα διαβάσατε και δεν ίδρωσε το αυτί σας, είστε κατάλληλοι για να αναθρέψετε παιδιά? Γιατί δεν είδα καμιά σπουδαία αντίδραση σε αυτόν τον οχετό...

Και μιας και θεωρείται δεδομένη η κριτική, ή για να είμαστε ακριβολόγοι, το κράξιμο, όταν κάποιος εκφράζει δημόσια τη θέση του, ας πω και εγώ τα δικά μου....


2. Επειδή έχεις θράσος, αν θες, θα σου πω ποιος είμαι, να μου τα πεις αυτά σε αυτό το ύφος, face to face, εσυ, ο άντρας σου ή κι οι 2 μαζί... ( Μόνο πάρτε φορά, ανθρωπάρια...)
Πρόσεχε μη σκίσεις κάνα καλσον.....

@Oliver!!! εχοντας ταισει το σκύλο μου σε οικονομική στενότητα εις βάρος της δικιάς μου διατροφής από το υστέρημα μου,
εμένα δηλώσεις τέτοιου τύπου μου φαίνονται επιεικώς γελοίες. Το θέμα είναι οτι η δήλωση από μόνη της δε λέει και πολλά. Γιατί αν σημαίνει έκοψα το χαβιαρι για να παίρνω στον σκύλο μια αξιοπρεπή τροφή, είναι τελείως διαφορετική από το έκοψα βασικά πράγματα και ο σκύλος συνέχισε να τρώει Acana. Δεν γνωρίζω τις διατροφικές σας συνήθειες, και δεν με ενδιαφέρουν κιόλας. Έκανες οτι θεωρούσες καλύτερο και οτι μπορούσες. Άσε και τους άλλους να κάνουν το ίδιο.

@Oliver!!!έχοντας βγάλει ένα ίδιου μεγέθους σκύλο βόλτες με σπασμένο πόδι,
το ότι εσύ επέλεξες να το κάνεις δε σημαίνει οτι είναι και προς μίμηση. Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι την επικινδυνότητα του εγχειρήματος?


... αλλά δεν το γέννησες μόνη σου το παιδί .
και επειδή δεν το γέννησε μόνη της, να κόψει και ο άλλος τη δουλειά, να βγάζουν βόλτα σκύλο και παιδί και να τρώνε καυκαλήθρες που θα μαζεύουν στη βόλτα?


Για καντε καμια δοκιμη με κανα επ, καο, καυκασιο...
Του λες ελα και φευγει μισο χιλιομετρο μακρυα, παμε και ξαπλωνει, κατω και ξεκιναει τρεξιμο, φωναζεις το ονομα του και γυριζει την κεφαλα απ την αλλη...
Ακουει να ανοιγεις την κατσαρολα και ειναι διπλα σου σε 0,0001sec...
Το καλύτερο ποστ εβερ!!! χαχαχα


Excuse my French αλλά αν δεν μπορείτε να κάνετε καλά ένα σκυλί που σε χρόνο dt μπορείς να του μάθεις 5-6 βασικές εντολές και να κάθεται σούζα 20 χρονια,
Δεν έρχεσαι να το δώ λίγο αυτό το dt και τη σούζα? Γιατί και εμείς εδώ, μάλλον άχρηστοι κατά την άποψη πολλών εδώ μέσα, δεν το έχουμε καταφέρει ακόμα....


Έχω δει τύπο στα άνω Πετραλωνα να ανεβαίνει στον λόφο της δεξαμενής με δύο σκυλια,καρότσι με μωρό και τρίχρονο στο πλάι να κρατιέται από το λουρί των σκύλων και να πηγαίνουν βόλτα.
και εδώ πέφτουμε στη λούμπα της διαφήμισης! Χαρούμενες οικογένειες με σκύλους σε πράσινα λιβάδια...Το ότι το κάνει ένας, δε σημαίνει οτι είναι εφικτό για όλους. Και εγώ έχω ένα φίλο που ανέβηκε στον Όλυμπο. Μαζι του δεν θα πάω.... και για να εχουμε καλό ρωτημα, τους βλέπεις κάθε μέρα? Αυτή είναι η ρουτίνα τους? Μπας και πέτυχες καμιά κυριακή καμια αργία? Και αντε και τον πήρα το δρόμο... Αν κάνω μια ώρα περπάτημα να εκτονωθεί ο σκύλος, κλατάρει το τρίχρονο. Αν κανω ενα τέταρτο, που αντέχει το παιδί, χάνω το σκύλο... Προσωπικό συμπέρασμα.. Μάλλον κατι άλλο παιζει και ειναι εφικτη η εικόνα που είδες. Δεν ειναι αυτη η πραγματική βολτα του σκυλου...


Αλλά ρε παιδί μου όταν παίρνεις τον σκύλο το μέλλον και οι αλλαγές που είναι απόλυτα προβλέψιμες όπως ένα παιδί πχ δεν μπορείς να τις σκεφτείς;
Όχι, δεν μπορείς. Όταν βλέπεις τον τύπο με τα δυο σκυλιά και το καρότσι στο λόφο, δε μπορείς!!! Νομίζεις οτι και εσυ έτσι θα είσαι! Δεν ξέρεις. Ζεις και μαθαίνεις. Δε ζείτε δα και στη Γερμανία. Είμαι σίγουρη οτι οι περισσότεροι απο εσάς, θα ντραπείτε για τους "εκπαιδευμένους" σκύλους σας, μετά από μια βόλτα στη Γερμανία!

Δεν υπάρχει τίποτα που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί. ....
Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μη λες. Το τι αντέχει ο καθένας είναι διαφορετικό. Όπως διαφορετικό είναι και το τι κρίνει ο καθένας για καλύτερο. Δεν ξέρετε τι κουβαλάει ο καθένας... Θυμάστε μήπως ποιος είναι ο βασικός μισθός στην Ελλάδα σήμερα? Αν ζούνε με το βασικό μισθό και εσείς της προτείνετε dog walker και εκπαιδευτές? Τι θέλετε? να σας πει δημόσια δεν έχουμε ούτε για πάνες?
Αν τη δέρνει ο άντρας της και κοιτάει πως θα την κάνουν ένας ένας απο εκεί μέσα (@Oliver!!! , συγνώμη κορίτσι μου, απλά προσπαθώ να δώσω κάποια ακραία παραδείγματα, μήπως και καταλάβουν μερικοί πως κάποιες φορές η ζωή μας ξεπερνά....). Περιμένετε να σας το πει και αυτό δημόσια?
Όταν αποφασίσαμε να φύγουμε (για όσους δεν το γνωρίζουν πρόσφατα φύγαμε στο εξωτερικό) ήρθαμε αντιμέτωποι με το θέμα τι θα γίνει με το σκύλο. Δεν υπήρχε κανένας να τον κρατήσει στην Ελλάδα, έστω και για λίγο. Μέχρι και την πανσιόν σκεφτήκαμε. Φάγαμε κράξιμο από πολλούς "ζωόφιλους", πραγματική λύση όμως δεν μας έδωσε κανένας. Το πρόβλημα ήταν όλο δικό μας. Και ναι, αν δεν μπορούσαμε να τον πάρουμε μαζί, θα ψάχναμε να τον δώσουμε. Και ναι παίζει το να μην μπορείς να τον πάρεις μαζί, όσο και αν το θες. Πολλά παίζουν και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ξεβρακώνεται δημόσια, προκείμενου να έχει την κατανόησή σας. Του φτάνουν όσα τραβάει... δεν χρειάζεται να εξευτελίζεται παραπάνω εκθέτοντας τα οικογενειακά του!
Ας έχουμε λίγη εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, ας ξεκινάμε λέγοντας ότι κάνει ο καθένας ο,τι μπορεί και αν ανακαλύψουμε κάτι διαφορετικό στην πορεία, ε τι να πω, κράξτε... Αλλά μια οικογένεια ζήτησε. Αν ήθελε να τον παρατήσει, το τρόπο τον ξέρει...
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU