Χώροι Εστίασης


Xristina344

Member
26 Νοεμβρίου 2020
19
9
20
Διάβασα ένα άρθρο όπου έλεγε ότι τα σκυλιά στους χώρους εστίασης δεν επιτρέπονται και υπάρχει πρόστιμο μέχρι 5.000€.Η γνώμη σας για τα σκυλιά σε καταστήματα και χώρους εστίασης.
 




Xristina344

Member
26 Νοεμβρίου 2020
19
9
20
Εάν διάβασες αυτό υπάρχουν γνώμες.

* Αν συναντηθούν δύο κυριαρχικά μεγαλόσωμα σερνικά σε εστιατόριο να δούμε που μπορεί να πάνε τα τραπέζια και οι θαμώνες.
Ευχαριστώ, αλλά έχω κάποιες άλλες ερωτήσεις όταν πας διακοπές και έχεις το σκύλο συνέχεια μαζί και πάς σε εστιατόριο ή σουβλατζίδικο τι θα πρέπει να κάνεις; Επίσης σε καταστήματα όπως το praktiker,ikea, επιτρέπονται;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ευχαριστώ, αλλά έχω κάποιες άλλες ερωτήσεις όταν πας διακοπές και έχεις το σκύλο συνέχεια μαζί και πάς σε εστιατόριο ή σουβλατζίδικο τι θα πρέπει να κάνεις;
Να καθίσεις έξω. Αν έχεις πάει με αυτοκίνητο, παρκάρεις κοντά και αφήνεις το σκύλο στο αυτοκίνητο. Αν έχει ζέστη, αφήνεις ανοιχτά παράθυρα/κλιματισμό και τρως πάρα πολύ ΓΡΗΓΟΡΑ.

Επίσης σε καταστήματα όπως το praktiker,ikea, επιτρέπονται;
Όχι, γιατί να επιτρέπονται; Και άντε πες στις διακοπές έχει ένα νόημα, πείνασες και πρέπει να φας. Στο ικεα γιατί;; Εκεί που βγάζεις βόλτα το σκύλο, θυμήθηκες ότι χρειάζεσαι επειγόντως κι ένα καναπέ;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Στις διακοπές φροντίζει ο καθένας μας να μην ενοχλεί. Κάπου θα μπορεί να μείνει το σκυλί όπως το δωμάτιο ή θα πάρω το σουβλάκι να το φάω παράμερα ή στην σπάνια περίπτωση που θα έχω μαζί τον σκύλο θα διαλέξω μαγαζί με εξωτερικό χώρο και θα πάω στο ποιο ακριανό τραπέζι με την προϋπόθεση πως δεν θα ενοχλήσω παρευρισκόμενους. Στις διακοπές βραδυνή έξοδος με σκύλο παρέα σε μέρος που υπάρχει κοσμοπλημμύρα δεν είναι ότι το καλύτερο.

Δεν ξέρω αν επιτρέπονται σε αυτά τα καταστήματα αλλά τι δουλειά έχει το σκυλί στο Praktiker ; Μην ξεχνάμε πως υπάρχουν άνθρωποι με φοβία απέναντι στα σκυλιά, μικρά παιδιά κλπ.

* Εγώ δεν μπαίνω με τον σκύλου μου σε πετσοπ εκτός αν βρεθώ σε απόλυτη ανάγκη. Και μόνο που θα πάθει ψυχικό τραλαλα από τις μυρωδιές θέλοντας να καταβροχθίσει τα πάντα φτάνει. Άσε που μέσα μπορεί να έχει μπει θηλυκό ακόμα και σε οίστρο.

** Έχω ξαναγράψει πως εγώ πίνω μπυρίτσα με τον Άργο παρέα σε ταβέρνα γνωστού πολλές ημέρες τον χρόνο. Ακρούλα όταν δεν έχει κόσμο και είμαστε μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: vek and Yorkaddict


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
* Εγώ δεν μπαίνω με τον σκύλου μου σε πετσοπ εκτός αν βρεθώ σε απόλυτη ανάγκη.
Εσύ χαλάς την πιάτσα;; :p Πήγα να μπω σε πετ σοπ την προηγούμενη εβδομάδα με τον σκύλο κι έφαγα πόρτα! Μου λέει "δεν τα βάζω μέσα"!! Μάλλον βλέπει το φρύδι μου να έχει φτάσει στη ρίζα των μαλλιών από το ανασήκωμα, και μου προτείνει "Δέστε το εδώ" και μου δείχνει φορητή τσιμεντένια βάση 10χ10 με πάσαλο 10 εκ. ύψος (που βάζει στο δρόμο για να μην παρκάρει κανείς μπροστά στο μαγαζί). Μάλλον προσέχει ότι το φρύδι πλέον κοντεύει να ξεκολλήσει από το κρανίο και μου λέει "Μάλλον θα το πάρει και θα φύγει ε; Εντάξει, πείτε μου τι θέλετε και θα σας το φέρω εδώ να το δείτε".
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εγώ μια χαρά παίρνω το σκύλο μαζί στο Leroy Merlin (εκεί επιτρέπεται, σε IKEA όχι, για το Praktiker δεν ξέρω), ενώ η καλύτερή μας είναι shopping στο SmartPark/MacArthurGlen. Απλά δεν παίρνω και τους δύο μαζί, για λόγους διαχείρισης λουριών και χώρου. Περνάνε μια χαρά (ειδικά στο smart park είναι η καλύτερή τους), γιατί αλλάζουν παραστάσεις, είναι του "κοινωνικού" και τους αρέσει να μπαίνουν σε καταστήματα, οι περαστικοί και πωλητές τα χαζεύουν και τα χαιδεύουν και γενικά γι αυτά είναι σαν "εκδρομή". Και φυσικά θα καθίσουμε, αν μας βγάλει και για φαγητό και για καφέ (σε εξωτερικό χώρο). Αποφεύγω τις ώρες αιχμής, αλλά όχι λόγω σκύλων, δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς πολυκοσμία στα καταστήματα.

Με τον τρόπο αυτό περνάω μια χαρά μαζί τους γιατί τους αφιερώνω περισότερο χρόνο, κάνουμε κάτι διαφορετικό και για μένα είναι πιο χαλαρή "shopping" βόλτα.

Μια χαρά μπορούν να είναι τα σκυλιά μαζί σε αυτές τις δραστηριότητες αν είναι διαχειρίσιμα από τον ιδιοκτήτη τους. Όποιος μπορεί να τα διαχειριστεί τα παίρνει μαζί, όποιος δεν μπορεί τα αφήνει στο σπίτι.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Να μην επιτρέπεται ούτε σε πετ σοπ να μπει;;;
Αλλο πάλι και τούτο....
Εγώ ρε παιδιά μιαν απορία την έχω για το που είναι δόκιμο να επιτρέπεται και που οχι τελικά....κρίνοντας κι από εμπειρία σε άλλη χώρα (γαλλία) όπου μπήκαμε σε εστιατόριο που είχε τη δική του γάτα η οποία σουλατσάριζε σε όποιον καναπέ και επιφάνεια ήθελε....γάτα, με τις τρίχες...να ανεβαίνει όπου θέλει....
κι εδώ ούτε περαστικός σε φούρνο με το τετράποδο σε λουρί....
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να έχεις το σκυλί μαζί σου όταν πας στα μαγαζιά/εστιατόρια/καφε.
Το θέμα δεν είναι κατά πόσο είναι ο δικός σου μόνο διαχειρίσιμος αλλά αν επιτραπεί καθολικά δεν ξέρεις πόσο διαχειρίσιμοι είναι των άλλων που θα κάνουν το ίδιο με σένα.
Και δεν μιλάω για τα μικρόσωμα που άντε και τα παίρνεις και αγκαλιά. Με το ίδιο σκεπτικό θα φέρει και ο άλλος το πιτ, το κανε κορσο, το ακίτα, το καγκαλ (μιας και αναφέρθηκε τελευταία) κλπ κλπ και δυστυχώς στα ελληνικά δεδομένα δεν υπάρχει καμία εκπαίδευση.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Παλιότερα ήμουν κι εγώ αρνητικός ως προς την είσοδο σκύλων σε εστιατόρια, για κλειστούς χώρους μιλάμε πάντα. Αν σκεφτώ όμως ότι οι σημερινοί σεφ που μαγειρεύουν την μπαλοτίνα και το παστινάκι μας είναι μαλλιάδες και μούσιες, ε, τότε, γιατί να μην είναι και ο σκύλος μας μέσα...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να έχεις το σκυλί μαζί σου όταν πας στα μαγαζιά/εστιατόρια/καφε.
Το θέμα δεν είναι κατά πόσο είναι ο δικός σου μόνο διαχειρίσιμος αλλά αν επιτραπεί καθολικά δεν ξέρεις πόσο διαχειρίσιμοι είναι των άλλων που θα κάνουν το ίδιο με σένα.
Και δεν μιλάω για τα μικρόσωμα που άντε και τα παίρνεις και αγκαλιά. Με το ίδιο σκεπτικό θα φέρει και ο άλλος το πιτ, το κανε κορσο, το ακίτα, το καγκαλ (μιας και αναφέρθηκε τελευταία) κλπ κλπ και δυστυχώς στα ελληνικά δεδομένα δεν υπάρχει καμία εκπαίδευση.
Μα το ότι δεν είναι διαχειρίσιμος δεν είναι πρόβλημα που συναντάται μόνο στα εστιατόρια ή τα καταστήματα. Είναι πρόβλημα που το συναντάς στην καθημερινή σου βόλτα, στο πάρκο της γειτονιάς σου κλπ.

Άλλωστε, συνήθως αυτοί που συχνάζουν σε καταστήματα κλπ. έχουν διαχειρίσιμους σκύλους γιατί οι σκύλοι τους έχουν συνηθίσει σε κόσμο, μαγαζιά κλπ. Στο smart park πήγαινα συχνά τις προ-covid μέρες και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω παντως στο πετ σοπ τον περνω συνεχεια γιατι ειναι στο δρόμο μου, απλα ρωταω πρωτα πριν μπω αν υπάρχει αλλο σκυλάκι μέσα και φροντίζω να είμαι γρήγορη. Και σε καφε εστιατορια σε εξωτερικο χώρο όσο πιο δυνατον πιο ακρη και εφόσον ρωτησω τον ιδιοκτητη αν υπαρχει θεμα. . Επίσης σε καποια καταστήματα της γειτονιάς που οι ίδιοι οι ιδιοκτητες με προέτρεψαν να μπω αρχικα, πλέον πάω με τον Μπατμαν, το συνδιαζω πρωινες εξωτερικες δουλειες με βόλτα.

Εαν δω φυσικα οπιδηποτε σημάδι οτι θα ενοχλήσω πχ υπαρχει αλλο αρσενικο στο καφέ, ο σκύλος εκείνη την στιγμή ειναι εκνευρισμένος, δεν εχει όρεξη, γαυγιζει δε θα μπω ουτε στα παραπάνω.

Δυστυχως ομως βλεπετε γύρω μας οτι δε τα σκέφτονται ολοι αυτα και αρκετοι εχουν το ατιτιουντ, εγω θα παω παντου με το μωρο μου, θα το βαλω πανω στη καρεκλίτσα του καφέ, αχ κατούρησε στο πάτωμα αλλα κατουράει χρυσάφι το γλυκό μου, γαυγιζει 3 ωρες αλλα η στριγγλια του είναι οπερα, ο σκύλος μου εχει δαγκωσει 5-6 αλλα εγω φιμωτρο δε βάζω κ.τ.λ


Οποτε επειδη γενικα δεν υπαρχει σεβασμός και παιδεία δε ξερω τι είναι καλύτερα, να ισχύει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Δυστυχως ομως βλεπετε γύρω μας οτι δε τα σκέφτονται ολοι αυτα και αρκετοι εχουν το ατιτιουντ, εγω θα παω παντου με το μωρο μου, θα το βαλω πανω στη καρεκλίτσα του καφέ, αχ κατούρησε στο πάτωμα αλλα κατουράει χρυσάφι το γλυκό μου, γαυγιζει 3 ωρες αλλα η στριγγλια του είναι οπερα, ο σκύλος μου εχει δαγκωσει 5-6 αλλα εγω φιμωτρο δε βάζω κ.τ.λ
Αν το πάμε με τη λογική ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, τότε θα πρέπει να απαγορεύονται και τα κατοικίδια σε ενοικιαστές, σε μέσα ΜΜΕ, να κλείσουν και τα pet friendly rooms κλπ, αφού με την ίδια λογική θα κατουρήσουν στον ΗΣΑΠ, θα ξυλώσουν τις κάσες της πόρτας στο ενοικιαζόμενο κλπ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αν το πάμε με τη λογική ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, τότε θα πρέπει να απαγορεύονται και τα κατοικίδια σε ενοικιαστές, σε μέσα ΜΜΕ, να κλείσουν και τα pet friendly rooms κλπ, αφού με την ίδια λογική θα κατουρήσουν στον ΗΣΑΠ, θα ξυλώσουν τις κάσες της πόρτας στο ενοικιαζόμενο κλπ.
Δεν ειμαι του μαυρου ασπρου .Βλεπω και τι γινεται γυρω μου και κατα τη γνωμη μου αυτο που λες γίνεται τωρα, η ελλειψη παιδειας κατα 75% καιει το υπολοιπο 25%. Επειδη η πλειοψηφια γυρω μας ειναι γαιδουρια ακομα και σε εξωτερικούς χώρους δεν υπαρχουν δικαιωματα στα κατοικίδια σε αυτη την χωρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εαν δω φυσικα οπιδηποτε σημάδι οτι θα ενοχλήσω
Από εδώ ξεκινάνε όλα.
Ανεξάρτητα από σκυλιά.
Το να σκεφτείς το ενδεχόμενο ό,τι μπορεί να ενοχλήσεις τον συνάνθρωπό σου.

Δεν ξέρω πως λέγεται, αν είναι παιδεία, σεβασμός, καλή ανατροφή, κουλτούρα....

Σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερος ο κόσμος μας (γενικότερα) αν όλοι λειτουργούσαν έτσι.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Στην επαρχια, δεν μου εχει τυχει ποτε να εχω φαει πορτα. Μεσα ή έξω. Βεβαια, ουτε που θα τον καταλαβει κανεις. Παιζει ρολο αυτο.
Προχθες, σταθηκα στην πορτα να ρωτησω σε ενα φαρμακειο και μου λεει η υπαλληλος, γιατι δεν περνας μεσα;
Ουτε που θα το φανταζομουν!
 


Xristina344

Member
26 Νοεμβρίου 2020
19
9
20
Είχα πάει μια φορά στα public και ήταν ένα border collie μέσα το οποίο πέρασε μαζί με τον ιδιοκτήτη του και κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε. Από αυτην την άποψη έχετε δίκαιο μπορεί να γίνουν πολλά. Στην Αμερική τα σκυλιά επιτρέπονται παντού, έχω δει και σε βίντεο να πηγαίνουν κυρίως για κοινωνικοποίηση δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό.
 


Xristina344

Member
26 Νοεμβρίου 2020
19
9
20
Να καθίσεις έξω. Αν έχεις πάει με αυτοκίνητο, παρκάρεις κοντά και αφήνεις το σκύλο στο αυτοκίνητο. Αν έχει ζέστη, αφήνεις ανοιχτά παράθυρα/κλιματισμό και τρως πάρα πολύ ΓΡΗΓΟΡΑ.



Όχι, γιατί να επιτρέπονται; Και άντε πες στις διακοπές έχει ένα νόημα, πείνασες και πρέπει να φας. Στο ικεα γιατί;; Εκεί που βγάζεις βόλτα το σκύλο, θυμήθηκες ότι χρειάζεσαι επειγόντως κι ένα καναπέ;
Έκανα μία γενική ερώτηση πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Έκανα μία γενική ερώτηση πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις
ασχετα με το τι πιστευουμε παντως στα καταστηματα εστιασης /τροφιμων κ.τ.λ οντως δεν επιτρεπονται στην ελλάδα για υγειονομικους λόγους , θελει δε θελει ο ιδιοκτήτης δηλαδη.
Στα υπολοιπα καταστηματα είναι ουσιαστικά θέμα του ιδιοκτήτη
 
  • Like
Reactions: vek


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εσύ χαλάς την πιάτσα;; :p Πήγα να μπω σε πετ σοπ την προηγούμενη εβδομάδα με τον σκύλο κι έφαγα πόρτα! Μου λέει "δεν τα βάζω μέσα"!!
Πάλι εγώ φταίω :p και αυτό διότι είχα περάσει πριν και του έκανα μανούρα που τολμά να αφήνει σκυλιά στο μαγαζί :p Αυτό με το πετσοπ δεν το έχω ακούσει, θεωρούσα πως όλα τα πετσοπ το επιτρέπουν αλλά δεν έχω εμπειρία μιας και πηγαίνω σε ένα συνοικιακό. Σε όσα τυχαίνει να περάσω απ' έξω οι σκύλοι μπαίνουν.

===

Προσωπικά δεν με ενοχλεί πουθενά ο σκύλος. Αυτοί που με ενοχλούν είναι οι αλαζόνες και ανίδεοι κάτοχοι. Μου έχει τύχει να μπει παρέα με μικρόσωμο σκύλο σε εσωτερικό χώρο εστιατορίου χωρίς καν να ρωτήσουν. Ο σκύλος ήταν μια χαρά ήρεμος και έμεινε κάτω απ' το τραπέζι όσο έτρωγαν αλλά το γράφω τους άλλους στα π@π@ρια μου δεν μ' αρέσει. Ρώτα τουλάχιστον τον ιδιοκτήτη του καταστήματος. Σε διένεξη μεταξύ οποιουδήποτε μυστήριου με κάτοχο σκύλου θα έπαιρνα το μέρος αυτού που έχει σκύλο αρκεί να μην είχε δημιουργήσει το πρόβλημα ο κάτοχος.

Αναφέρομαι σ' αυτό που παραστατικά γράφει η @medusa

Δυστυχως ομως βλεπετε γύρω μας οτι δε τα σκέφτονται ολοι αυτα και αρκετοι εχουν το ατιτιουντ, εγω θα παω παντου με το μωρο μου, θα το βαλω πανω στη καρεκλίτσα του καφέ, αχ κατούρησε στο πάτωμα αλλα κατουράει χρυσάφι το γλυκό μου, γαυγιζει 3 ωρες αλλα η στριγγλια του είναι οπερα, ο σκύλος μου εχει δαγκωσει 5-6 αλλα εγω φιμωτρο δε βάζω κ.τ.λ
Άλλωστε, συνήθως αυτοί που συχνάζουν σε καταστήματα κλπ. έχουν διαχειρίσιμους σκύλους γιατί οι σκύλοι τους έχουν συνηθίσει σε κόσμο, μαγαζιά κλπ. Στο smart park πήγαινα συχνά τις προ-covid μέρες και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.
Ο Άργος δεν έχει πρόβλημα ανάμεσα σε ανθρώπους, παιδιά, σκύλους, θορύβους κλπ αλλά δεν είναι εφικτό με ένα λαμπ σαν τον δικό μου να φέρνω βόλτα σε κατάστημα. Σαν ράτσα είναι αναγνωρίσιμος από τουλάχιστον το 90% των ανθρώπων και δεν έχω πρόβλημα με τον κόσμο. Θέλει να μυρίσει τα πάντα, πιθανόν θα σηκώσει το πόδι για κατούρημα αρκετές φορές και το κυριότερο θα είναι συνέχεια στην τσίτα με τον περιβάλλοντα χώρο προσπαθώντας να εξερευνήσει οτιδήποτε. Προϋπόθεση βέβαια θα ήταν να έχει κάνει τουλάχιστον μια ώρα βόλτα και πάλι η ενέργεια στα ύψη. Γενικά δεν υπάρχει λόγος να τον έχω σε καταστάσεις που τον διεγείρουν. Κακό του κάνει και όχι καλό.

Το ίδιο είναι η λαϊκή όπου βλέπω ορισμένους να τραβολογούν τα σκυλιά τους ανάμεσα στον κόσμο χωρίς καν να προσέχουν αν τα πατήσει κάποιος, αν ενοχλούν εκεί που κάθισαν κλπ. Ειδικά σ' αυτή που πηγαίνω με τόσο στενό δρόμο όσοι πάνε σκύλο τον σέρνουν όπως το καρότσι με αποτέλεσμα μόνο ταλαιπωρία να υφίστανται τα σκυλιά. Για αποδεικτικό μπορώ να τραβήξω ένα βίντεο.

* Μία φορά ήμουν στην λαϊκή με τον γιό μου όπου συνάντησα γνωστό με ένα ντομπερμαν ο οποίος έτυχε να περνά πηγαίνοντας τον σκύλο βόλτα. Αρκετός κόσμος έκοβε λάσπη όταν μας πλησίαζε βλέποντας την ράτσα του σκύλου...

Να μην επιτρέπεται ούτε σε πετ σοπ να μπει;;;
Αλλο πάλι και τούτο....
Εγώ ρε παιδιά μιαν απορία την έχω για το που είναι δόκιμο να επιτρέπεται και που οχι τελικά....κρίνοντας κι από εμπειρία σε άλλη χώρα (γαλλία) όπου μπήκαμε σε εστιατόριο που είχε τη δική του γάτα η οποία σουλατσάριζε σε όποιον καναπέ και επιφάνεια ήθελε....γάτα, με τις τρίχες...να ανεβαίνει όπου θέλει....
κι εδώ ούτε περαστικός σε φούρνο με το τετράποδο σε λουρί....
Όλα είναι σχετικά. Αν μπω με τον Άργο σε φούρνο και τιναχτεί έστω μια φορά θα γεμίσουν τα πάντα τρίχες. Από την άλλη αν αρχίσει να γλύφει συσκευασίες, που θα το κάνει, τι θα κάνω ; Να του απαγορέψω να συμπεριφέρεται με το ένστικτο που έχει. Στο πετσοπ που ανέφερα παραπάνω είναι ως ταύρος σε υαλοπωλείο. Γεμάτο μυρωδιές από λιχουδιές πως να τον διαχειριστώ ; Αυτός νομίζει πως βρίσκεται στον παράδεισο. Δόκιμο κατ' εμέ είναι εκεί που δεν θα έχει πρόβλημα ο σκύλος και δεν θα ενοχλήσω άλλους.

Στην Γαλλία αν βρω τρίχες στην σούπα μου ή στο τραπεζομάντιλο υγειονομικοί κανόνες δεν ισχύουν ; Άσχετο που εγώ τις μαζεύω πάνω από το τραπέζι του σπιτιού μου και μου είναι αδιάφορο.

Αν το πάμε με τη λογική ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, τότε θα πρέπει να απαγορεύονται και τα κατοικίδια σε ενοικιαστές, σε μέσα ΜΜΕ, να κλείσουν και τα pet friendly rooms κλπ, αφού με την ίδια λογική θα κατουρήσουν στον ΗΣΑΠ, θα ξυλώσουν τις κάσες της πόρτας στο ενοικιαζόμενο κλπ.
Συμφωνώ μαζί σου αλλά κανένας νόμος δεν μπορεί να το λύσει. Αν πχ επιτραπούν όλοι οι σκύλοι στο μετρό θα έχουμε πολλά ευτράπελα. Και τι θα γίνει αν κλωτσήσω τον σκύλο που προσπάθησε να δαγκώσει το παιδί μου ή τον δικό μου σκύλο ; Θα πάω για κακούργημα ; Με το επίπεδο της παιδείας που λαμβάνουν οι νέοι, δηλαδή τίποτα, μην περιμένουμε κάτι. Γενική παιδεία όχι τις παπαριές των σχολικών μαθημάτων.

Υπάρχει και η εμπειρία από ποδηλάτες, αυτούς με τα πατίνια, μηχανάκια... Μπείτε σε φόρουμ για ποδηλάτες να διαβάσετε ανάλογες συζητήσεις. Σε κάποιους φταίω εγώ με τον σκύλο που δεν έκανα γρήγορα στην άκρη αν και βρίσκομαι σε πεζόδρομο παρότι δεν έχω μάτια στην πλάτη να τους δω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3