Είσοδος σκύλων σε εστιατόρια




marria-ektwras

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2018
81
124
Δεν το λέω με σιγουριά αλλά είχα διαβάσει κάποτε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως πως σε επισιτιστικές επιχειρήσεις τα μόνα ζώα που επιτρέπονται είναι τα οδικά πτηνά!!! Όμως πιστεύω πως πολλά θα είναι τα καταστήματα που θα σου επιτρέψουν να καθίσεις με το ζωάκι σου.Προσωπικά όσες φορές έτυχε να τον πάρω μαζί μου, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, τόσο σε νησιά, όσο και στην γειτονιά μου, μόνο σε εξωτερικούς χώρους πάντα.
 




cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δεν το λέω με σιγουριά αλλά είχα διαβάσει κάποτε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως πως σε επισιτιστικές επιχειρήσεις τα μόνα ζώα που επιτρέπονται είναι τα οδικά πτηνά!!!

απολυτα λογικο, να βγαλω την καρδερινα μου στο Ζαπειο να παρει τον αερα της, να περασουμε και απτου Ζοναρς μετα να πιουμε μια γκαζοζα..
 


pipi&mom

Member
15 Ιανουαρίου 2020
5
0
60
Γειά σας, επειδή από την τελευταία απάντηση στο θέμα μέχρι σήμερα έχει περάσει αρκετός χρόνος, θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας και όποιος γνωρίζει ας μου πει, μη τυχόν κάτι έχει αλλάξει στο Νόμο σχετικά με την είσοδο σκύλων σε εστιατόρια - και συγκεκριμένα στην αίθουσα του εστιατορίου (στους υπαίθριους χώρους συνήθως δεν δημιουργείται θέμα). :) Σας ευχαριστώ πολύ!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γειά σας, επειδή από την τελευταία απάντηση στο θέμα μέχρι σήμερα έχει περάσει αρκετός χρόνος, θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας και όποιος γνωρίζει ας μου πει, μη τυχόν κάτι έχει αλλάξει στο Νόμο σχετικά με την είσοδο σκύλων σε εστιατόρια - και συγκεκριμένα στην αίθουσα του εστιατορίου (στους υπαίθριους χώρους συνήθως δεν δημιουργείται θέμα). :) Σας ευχαριστώ πολύ!
Τίποτα δεν άλλαξε!
 
  • Like
Reactions: GRDANE








ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
skylia_sima_01.png

1. Η Δ/νση Δημόσιας Υγείας, αναγνωρίζει τη σπουδαιότητα και την αναγκαιότητα του εν λόγω σήματος και συναινεί στην αξιοποίησή του, με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των ιδιοκτητών και των πελατών τους.

2. Επισημαίνεται, ότι το εν λόγω σήμα είναι σύμφωνο με τα οριζόμενα στην Υγειονομική Διάταξη Υ1γ/Γ.Π./οικ. 96967/8-10-2012, τ.β.,ΦΕΚ 2718, άρθρο 5. και απαιτείται η αναπροσαρμογή αυτού ως προς το πεδίο, αυτό ανάλογα με την εκάστοτε Υγειονομική Διάταξη. Παρακαλούνται οι φορείς, αποδέκτες στους οποίους κοινοποιείται το παρόν έγγραφο, να αναρτήσουν στους ιστότοπους τους, το εν λόγω σήμα προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων. Οι ιδιοκτήτες καταστημάτων και επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος δύνανται να αναρτούν σε εμφανές σημείο των εισόδων των επιχειρήσεων τους το προτεινόμενο σήμα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΩΣ 5.000€

Υ1γ/Γ.Π/οικ. 96967 ΦΕΚ 2718/ 08-10-2012-(άρθρο 5) αναφέρεται ότι επιτρέπεται η είσοδος σκύλων βοηθείας ΜΟΝΟ για τα τυφλά άτομα ή και σε άλλα άτομα με αναπηρίες, σε αίθουσες πελατών των επιχειρήσεων τροφίμων και ποτών με την προϋπόθεση ότι το άτομο που χρησιμοποιεί το ζώο − συνοδό, να λαμβάνει κάθε μέτρο για την αποφυγή όχλησης των πελατών από αυτό και να φέρει εκείνα τα παραστατικά που πιστοποιούν την υγεία του ζώου, την επάρκεια εκπαίδευσης του και το δικαίωμα χρήσης (βιβλιάριο υγείας, τσιπ κ.λπ.).

Αν διαπιστωθεί παράβαση από τις Αρμόδιες Αρχές (ΕΦΕΤ – Υγειονομική Υπηρεσία), δηλαδή η είσοδος και η παραμονή σε Κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος οποιουδήποτε ζώου συντροφιάς και κυρίως σκύλου ο οποίος δεν είναι σκύλος βοηθείας ώστε να χρησιμοποιείται από τις συγκεκριμένες κατηγορίες πελατών για τους λόγους που προαναφέραμε, τότε επιβάλλεται το διοικητικό πρόστιμο των 500€ - 5.000€ που αφορά Μη συμμόρφωση του επιχειρηματία σχετικά με τις γενικές απαιτήσεις υγιεινής όπως αναφέρονται στον ΕΚ852/2004 (Παράρτημα II) και όπως ορίζονται στα άρθρα 23 & 24 του Νόμου 4235/2014, ΦΕΚ 32 Τ΄Α
 


pipi&mom

Member
15 Ιανουαρίου 2020
5
0
60
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΣΕ ΧΩΡΟΥΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΩΣ 5.000€

Υ1γ/Γ.Π/οικ. 96967 ΦΕΚ 2718/ 08-10-2012-(άρθρο 5) αναφέρεται ότι επιτρέπεται η είσοδος σκύλων βοηθείας ΜΟΝΟ για τα τυφλά άτομα ή και σε άλλα άτομα με αναπηρίες, σε αίθουσες πελατών των επιχειρήσεων τροφίμων και ποτών με την προϋπόθεση ότι το άτομο που χρησιμοποιεί το ζώο − συνοδό, να λαμβάνει κάθε μέτρο για την αποφυγή όχλησης των πελατών από αυτό και να φέρει εκείνα τα παραστατικά που πιστοποιούν την υγεία του ζώου, την επάρκεια εκπαίδευσης του και το δικαίωμα χρήσης (βιβλιάριο υγείας, τσιπ κ.λπ.).

Αν διαπιστωθεί παράβαση από τις Αρμόδιες Αρχές (ΕΦΕΤ – Υγειονομική Υπηρεσία), δηλαδή η είσοδος και η παραμονή σε Κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος οποιουδήποτε ζώου συντροφιάς και κυρίως σκύλου ο οποίος δεν είναι σκύλος βοηθείας ώστε να χρησιμοποιείται από τις συγκεκριμένες κατηγορίες πελατών για τους λόγους που προαναφέραμε, τότε επιβάλλεται το διοικητικό πρόστιμο των 500€ - 5.000€ που αφορά Μη συμμόρφωση του επιχειρηματία σχετικά με τις γενικές απαιτήσεις υγιεινής όπως αναφέρονται στον ΕΚ852/2004 (Παράρτημα II) και όπως ορίζονται στα άρθρα 23 & 24 του Νόμου 4235/2014, ΦΕΚ 32 Τ΄Α
ευχαριστώ πάρα πολύ!
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οπως εισπράττω ότι το θέτεις, ναι. Όσο πιο πίσω από τις αρκούδες γίνεται.
Σε αυτό λοιπόν συμφωνούμε, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που έγραψες παραπάνω, "πολύ σωστά που δεν έχει αλλάξει τίποτα".
Δεν το περίμενα από άτομο που έχει σκυλιά τώσα χρόνια και προφανώς τα λατρεύει.
Ο νόμος που ισχύει ακόμα κάτω είναι σκέτη βλακεία και πρέπει να αλλάξει. Εδώ δηλαδή στη Σερβία που είναι μια χώρα πίσω απ' τις αρκούδες σε όλα τα θέματα, και υπάρχουν πολλά εστιατόρια (και ακριβά μάλιστα) που επιτρέπουν σκυλιά μέσα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Όπου μας βολεύει ( ; ) θέλουμε να εφαρμόζονται οι κοινοτικές οδηγίες, αν δεν τις εφαρμόζουμε αρκετοί συμπατριώτες μου κατηγορούν καθολικά τον λαό μας ( το οποίο βρίσκω άδικο ) για πολλά και διάφορα σε σχέση με τους "πολιτισμένους" λοιπούς εταίρους συνήθως βόρειους. Σε όσους λοιπόν είναι θαυμαστές της εφαρμογής των κοινοτικών οδηγιών αλλά θέλουν να βάζουν τα σκυλιά τους σε εστιατόρια παραθέτω την επίσημη Ελληνική μετάφραση καθώς και την Αγγλική από την κοινοτική οδηγία ΕΚ852/2004.

Annex II, Chapter IX.

4. Adequate procedures are to be in place to control pests. Adequate procedures are also to be in place to prevent domestic animals from having access to places where food is prepared, handled or stored (or, where the competent authority so permits in special cases, to prevent such access from resulting in contamination).

4. Πρέπει να εφαρμόζονται κατάλληλες διαδικασίες για να διασφαλίζεται ότι ελέγχονται τα επιβλαβή ζώα. Πρέπει επίσης να υπάρχουν κατάλληλες διαδικασίες για να εμποδίζονται τα οικιακά ζώα να εισέρχονται σε χώρους όπου παρασκευάζονται, διακινούνται ή αποθηκεύονται τρόφιμα ( ή, εάν το επιτρέπει η αρμόδια αρχή σε ειδικές περιπτώσεις, να εμποδίζεται η μόλυνση λόγω της εισόδου αυτής ).

Ο "κατάπτυστος" λοιπόν Ελληνικός νόμος, άσχετα αν συμφωνώ, διαφωνώ ή έχω μια ενδιάμεση δική μου άποψη, προέρχεται από κοινοτική οδηγία την οποία εφαρμόζει το "απολίτιστο" Ελληνικό κράτος αλλά δεν εφαρμόζουν άλλοι "πολιτισμένοι" εταίροι.

Και εγώ σαν καπνιστής δεν εφαρμόζω τον αντικαπνιστικό νόμο που μου επέβαλε καθολικά ο κατ' εμέ ο Φύρερ ( ο αξιότιμος σημερινός πρωθυπουργός της Ελλάδος ). Αν λοιπόν βρεθώ σε χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος με φροντιστή σκύλου αντικαπνιστή αυτός θα πρέπει με καταγγέλλει στο ρουφιανοτηλέφωνο κ' εγώ να καλέσω το υγειονομικό. Περί αυτού συζητάμε ή για τα πρακτικά προβλήματα που ενδέχεται να έχει η παραμονή σκυλιών σε χώρους εστίασης ;
 
  • Like
Reactions: mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όπου μας βολεύει ( ; ) θέλουμε να εφαρμόζονται οι κοινοτικές οδηγίες, αν δεν τις εφαρμόζουμε αρκετοί συμπατριώτες μου κατηγορούν καθολικά τον λαό μας ( το οποίο βρίσκω άδικο ) για πολλά και διάφορα σε σχέση με τους "πολιτισμένους" λοιπούς εταίρους συνήθως βόρειους. Σε όσους λοιπόν είναι θαυμαστές της εφαρμογής των κοινοτικών οδηγιών αλλά θέλουν να βάζουν τα σκυλιά τους σε εστιατόρια παραθέτω την επίσημη Ελληνική μετάφραση καθώς και την Αγγλική από την κοινοτική οδηγία ΕΚ852/2004.

Annex II, Chapter IX.

4. Adequate procedures are to be in place to control pests. Adequate procedures are also to be in place to prevent domestic animals from having access to places where food is prepared, handled or stored (or, where the competent authority so permits in special cases, to prevent such access from resulting in contamination).

4. Πρέπει να εφαρμόζονται κατάλληλες διαδικασίες για να διασφαλίζεται ότι ελέγχονται τα επιβλαβή ζώα. Πρέπει επίσης να υπάρχουν κατάλληλες διαδικασίες για να εμποδίζονται τα οικιακά ζώα να εισέρχονται σε χώρους όπου παρασκευάζονται, διακινούνται ή αποθηκεύονται τρόφιμα ( ή, εάν το επιτρέπει η αρμόδια αρχή σε ειδικές περιπτώσεις, να εμποδίζεται η μόλυνση λόγω της εισόδου αυτής ).

Ο "κατάπτυστος" λοιπόν Ελληνικός νόμος, άσχετα αν συμφωνώ, διαφωνώ ή έχω μια ενδιάμεση δική μου άποψη, προέρχεται από κοινοτική οδηγία την οποία εφαρμόζει το "απολίτιστο" Ελληνικό κράτος αλλά δεν εφαρμόζουν άλλοι "πολιτισμένοι" εταίροι.

Και εγώ σαν καπνιστής δεν εφαρμόζω τον αντικαπνιστικό νόμο που μου επέβαλε καθολικά ο κατ' εμέ ο Φύρερ ( ο αξιότιμος σημερινός πρωθυπουργός της Ελλάδος ). Αν λοιπόν βρεθώ σε χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος με φροντιστή σκύλου αντικαπνιστή αυτός θα πρέπει με καταγγέλλει στο ρουφιανοτηλέφωνο κ' εγώ να καλέσω το υγειονομικό. Περί αυτού συζητάμε ή για τα πρακτικά προβλήματα που ενδέχεται να έχει η παραμονή σκυλιών σε χώρους εστίασης ;
O νόμος αναφέρει prepared-handled -stored αλλά όχι "served". Δηλαδή δεν μπορούν να μπουν στην κουζίνα ή στην αποθήκη τροφίμων, αφήνει όμως ανοιχτό το ενδεχόμενο να είναι στο χώρο σερβιρίσματος (τραπέζια). Θέμα τίθεται αν στο χώρο σερβιρίσματος συμβαίνει "preparation" δηλαδή π.χ. μπουφέ ή αν ετοιμάζουν μπροστά σου το πιάτο. Αυτό είναι το "παράθυρο" λοιπόν που αφήνει στην κρίση του καταστηματάρχη σε άλλες χώρες το να απαγορέψει την είσοδο σκύλου ή όχι.

4. Adequate procedures are to be in place to control pests. Adequate procedures are also to be in place to prevent domestic animals from having access to places where food is prepared, handled or stored

Οπότε ο ελληνικός νόμος μάλλον δεν είναι 100% απόδοση της κοινοτικής οδηγίας γιατί στον δικό μας αν θυμάμαι καλά απαγορεύει την είσοδο γενικώς.

Ως πρακτικά προβλήματα της παραμονής σκύλων σε χώρους εστίασης τι εννοείς?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έτυχε χθες βράδυ να πάω σε μπυραρία που χωρά το πολύ τριάντα άτομα και κάποια στιγμή κατάλαβα πως κάτω από ένα τραπέζι υπήρχε σερνικός σκύλος μεσαίου μεγέθους για αρκετή ώρα αμίλητος. Βέβαια μετά τις τρεις ώρες δεν άντεξε και άρχισε να γαβγίζει και όταν η ώρα πήγε 2 το λυπήθηκα το σκυλί. Αν είχα μπει κ' εγώ με τον Άργο θα είχε γίνει ο χαμός.

Το βασικό θέμα δεν είναι ο νόμος αλλά τα πιθανά προβλήματα με την παρουσία σκυλιού ή σκυλιών σ' αυτούς τους χώρους. Προβλήματα μεταξύ σκυλιών, πιθανά ατυχήματα, άνθρωποι με αλλεργίες, φοβίες κλπ. Συμφωνώ με την απαγόρευση και αν αλλάξει θα επιφέρει προβλήματα. Το συγκεκριμένο θέμα πιστεύω πως είναι πολύπλοκο. Καλύτερα να υπάρχει η απαγόρευση και να κάνουμε "παρανομία" κάτω από διάφορες ελεγχόμενες συνθήκες.

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος σκύλος και φροντιστής όπως εγώ και ο Άργος που καθόμαστε σε υπαίθριο χώρο ταβέρνας σχεδόν 300 μέρες τον χρόνο. Σε συγκεκριμένο μαγαζί στο τέλος της απογευματινής βόλτας, σε ακριανό τραπεζάκι με τον Άργο δίπλα μου ( εντός - εκτός ) ορίων καταστήματος όταν δεν υπάρχουν άλλοι θαμώνες και φυσικά να μην υπάρχει φαγητό τριγύρω. Κάνουμε στάση για μπύρα με το ανάλογο τσιγαράκι και ενίοτε μπορεί να δώσω μήλο ή καρότο στον Άργο. Το ρισκάρω το πρόστιμο αλλά δεν υπάρχει κανείς να ενοχλήσω.

Δεν θα τον πάρω μαζί όταν πάω εκεί ( ή οπουδήποτε αλλού ) για φαγητό. Αν τύχει σε διακοπές και πάλι με προϋποθέσεις, εξωτερικός χώρος, μακριά από άλλους, μετά από αξιολόγηση χώρου, θαμώνες, αν υπάρχουν άλλα σκυλιά κλπ. Θα τον πάρω μόνο αν δεν έχω άλλη επιλογή λόγω "ανωτέρας βίας" ας μου επιτραπεί η έκφραση.

Πέρα απ' όλα για τον δικό μου σκύλο η παραμονή σε χώρο που διακινούνται φαγητά είναι βασανιστήριο με όλη την σημασία της λέξης, παθητική κακοποίηση σε όλη την διάσταση. Η υπερένταση που έχει, το συνεχές "σκανάρισμα" που θα κάνει στα γκαρσόνια, η ανυπομονησία μήπως και τσιμπήσει ένα μεζέ είναι μαρτύριο. Να τον υποβάλω σ' αυτό επειδή τον θέλω πάντα μαζί μου ;

Και άντε και δεν με αγγίζει τίποτα απ' τα παραπάνω και κλείνω τραπέζι σ' εστιατόριο "πολυτελείας" που επιτρέπονται τα σκυλιά αλλά έρχεται και ο ΑΚΙΤΑΣ που είπε ένα άλλο μέλος τι θα γίνει ; Θα φύγουμε εμείς, οι άλλοι ή οι υπόλοιποι θαμώνες ; Μα εγώ έκλεισα τραπέζι και έχω σκύλο "πρόβατο"...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ως πρακτικά προβλήματα της παραμονής σκύλων σε χώρους εστίασης τι εννοείς?
Ένα πρακτικό είναι η παρουσία άλλων σκύλων. Είχα βρεθεί στο Καβούρι σ' αυτές τις καντίνες με τα τραπεζάκια δίπλα στην θάλασσα και πήγαμε σε τραπέζι με τον Άργο. Ήρθε σε άλλο τραπέζι ποιο πέρα οικογένεια με δύο ματλεζάκια και ήταν συνέχεια στην τσίτα με γαβγίσματα προς τον δικό μου. Δεν περάσαμε καλά όχι μόνο εμείς αλλά και οι άλλοι θαμώνες παρότι ο Άργος έμεινε αμίλητος. Οι υπόλοιποι θα μπορούσαν να μας την πουν άνετα και θα είχαν δίκιο. Έπρεπε να φύγω εγώ ή να ζητήσω σ' αυτούς να φύγουν ;

Αν τιναχτεί μια φορά θα γεμίσουν τρίχες τα γύρω τραπέζια.

Αν υπάρχουν μικρά παιδιά που περιφέρονται εύκολα μπορεί να συμβεί ατύχημα. Να πω σε γονείς να τα δέσουν στην καρέκλα ;

Για εμένα είναι πολύπλοκο θέμα και δεν είναι άσπρο - μαύρο. Εξαρτάται από το πού - πότε - ποιος κλπ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν είναι όλα τα σκυλιά για εστιατόριο όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι και οι οικογένειες για εστιατόριο. Προσωπικά έχω ενοχληθεί περισσότερο από φωνακλάδες ή από ασύδοτα και χωρίς έλεγχο παιδάκια που κοπανάνε επίτηδες την καρέκλα τους πάνω σου όταν τρως.

Αν σκούζουν τα σκυλιά ή αν είναι έτοιμα για καβγά - τότε προφανώς δεν είναι σκυλιά για τέτοιου είδους εξόδους. Υπάρχουν όμως και τα πρόβατα που απλά κάθονται κάτω από το τραπέζι και δεν τα παίρνει χαμπάρι κανείς. Αυτά γιατί να μην μπορούν; Τώρα αν είναι κάφρος ο ιδιοκτήτης αυτό είναι άλλο θέμα - αλλά τέτοιοι κάφροι υπάρχουν παντού και όχι μόνο στα εστιατόρια. Όπως ο τύπος καλή ώραπου θεώρησε ότι ο σκύλος θα απολαύσει ένα τετράωρο στο εστιατόριο.

Η χρησιμοότητα του να επιτρέπονται οι σκύλοι σε εστιατόρια βρίσκεται κυρίως σε περίοδο διακοπών και ειδικότερα χειμερινών. Αν περιφέρεσαι στο νομό όλη μέρα σαν τουρίστας και θέλεις κάποια στιγμή να φας να μην αναγκαστεις να την βγάλεις με σνίκερς επειδή δεν μπορείς να πάρεις το σκύλο μέσα για 1-2 ώρες.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο στην απαγόρευση είναι ότι εξακολουθεί να αντιμετωπίζεται ο σκύλος ως το "βρωμόσκυλο του χωριού" και ο ιδιοκτήτης του ως πολίτης δεύτερης κατηγορίας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf