Ψύλλοι


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Θέλεις να μας πείς τι διάβασες;;
Διαβασα οτι η αμπουλα αποροφαται απο το δερμα του σκυλου και δεν απλωνεται απλα. αποθηκευεται στους αδενες που εκρινουν αυτο το στρωμα λιπους που εχει ο σκυλος και με καθε εκριση(?) βγαινει σε ολο το σωμα του ζωου(αρα και σε πατουσες,κοιλια,αυτια μερη δλδ που δεν κανουμε εφαρμογη).
Επειδη ετυχε να ρωτησω σε αλλο φορουμ για τη δραση της αμπουλας και για το αν καλυπτει πχ τις πατουσες ,πηρα την παραπανω απαντηση απο ειδικο.

Και αυτο το ''αποροφαται'' δεν μου αρεσε καθολου...γιατι οκ,γινεται η αποροφηση,αλλα μενει εκει??μηπως επιρεαζει κ αλλα οργανα του ζωου?

Τωρα το σπρευ,δεν ξερω αν εχει την ιδια δραση,αλλα μου φαινεται οτι εχει να κανει με το τριχωμα του ζωου.δεν ειμαι σιγουρος ομως.ακομα διαβαζω...:p
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Mα το προβλημα μου δεν ειναι αυτο...

το προβλημα μου ειναι οτι αποροφαται απ 'τον οργανισμο του ζωου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Διαβασα οτι η αμπουλα αποροφαται απο το δερμα του σκυλου και δεν απλωνεται απλα. αποθηκευεται στους αδενες που εκρινουν αυτο το στρωμα λιπους που εχει ο σκυλος και με καθε εκριση(?) βγαινει σε ολο το σωμα του ζωου(αρα και σε πατουσες,κοιλια,αυτια μερη δλδ που δεν κανουμε εφαρμογη).
:confused:
Ποιος σου είπε πως τα δραστικά συστατικά της αμπούλας «αποθηκεύονται» στους αδένες του ζωου?

Τα δραστικά συστατικά της αμπούλας διαχέονται μέσω της λιπαρής στοιβάδας της επιδερμίδας του σκύλου και μέσα σε σύντομο διάστημα καλύπτουν όλο το σώμα του παρέχοντας του προστασία από τα παράσιτα. Η δερματική απορρόφηση είναι ασήμαντη.
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Επειδη ετυχε να ρωτησω σε αλλο φορουμ για τη δραση της αμπουλας και για το αν καλυπτει πχ τις πατουσες ,πηρα την παραπανω απαντηση απο ειδικο.
όταν λες ειδικό, εννοείς ??????:confused::confused::confused::confused:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
όταν λες ειδικό, εννοείς ??????
Γραψε λαθος...
διαβαζα ποστς απο 2 φορουμς ταυτοχρονα και μπερδευτηκα.

Ο ειδικος(κτηνιατρος) μου ειπε αποροφαται απο το δερμα και κατανεμεται σε ολο το σωμα.
Αυτο με τους αδενες το διαβασα σε αλλο φορουμ.:p

Εκτος αυτου...
το οτι αποροφαται κατι χημικο απτο δερμα του ζωου δεν ειναι ανησυχητικο?
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εκτος αυτου...
το οτι αποροφαται κατι χημικο απτο δερμα του ζωου δεν ειναι ανησυχητικο?
Τι είναι πιο ανησυχητικά, τα παρασιτικά νοσήματα ή η απειροελάχιστη ποσότητα των δραστικών συστατικών της αμπούλας που απορροφούνται από το δέρμα του σκύλου? ;)

Με αυτή τη λογική όλες οι γυναίκες που βάφουμε τα μαλλιά μας θα έπρεπε να είχαμε αποδημήσει εις Κυριον διότι oι βαφές μαλλιών περιέχουν υψηλή συγκέντρωση χημικών, κάποια από αυτά απορροφούνται από το δέρμα (διότι η έκταση της επιφάνειας εφαρμογής της βαφής είναι μεγάλη), μπαίνουν στην κυκλοφορία του αίματος κι «ύστερα κι ύστερα μα δεν υπάρχει ύστερα» (που λέει και το τραγούδι)! :D

Ευτυχώς ζούμε και βασιλεύουμε, αυξανόμαστε και πληθαίνουμε και το μόνο που έχουμε υποστεί είναι κάμποσα κρυοπαγήματα από τα θερμοκρασίας Νευροκοπιου ανέκδοτα για ξανθιές! ;):rolleyes::cool::D
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με αυτή τη λογική όλες οι γυναίκες που βάφουμε τα μαλλιά μας θα έπρεπε να είχαμε αποδημήσει εις Κυριον διότι oι βαφές μαλλιών περιέχουν υψηλή συγκέντρωση χημικών, κάποια από αυτά απορροφούνται από το δέρμα :D
Κάθε φορά που βάφω μαλλί έχω το εξής σύμπτωμα την πρώτη μέρα: κάψιμο στα δάχτυλα χεριών και ποδιών. Kill me. (Κανείς δε με πιστεύει παρεμπιπτόντως).
Με τα παλιοχημικά κανείς δεν ξέρει...
 


TIERARZT

Member
24 Ιουλίου 2008
21
0
Gr-Thessaloniki
Επιτρέψτε μου

:confused:
Ποιος σου είπε πως τα δραστικά συστατικά της αμπούλας «αποθηκεύονται» στους αδένες του ζωου?

Τα δραστικά συστατικά της αμπούλας διαχέονται μέσω της λιπαρής στοιβάδας της επιδερμίδας του σκύλου και μέσα σε σύντομο διάστημα καλύπτουν όλο το σώμα του παρέχοντας του προστασία από τα παράσιτα. Η δερματική απορρόφηση είναι ασήμαντη.
Αγαπητοί μου επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.:nono:
Ο τρόπος δράσης έναντι των παρασίτων καθώς και ο τρόπος με τον οποίο <<αποροφούνται-διαχέονται-αποθηκεύονται-μεταφέρονται στους ιστούς στόχους.. >>είναι διαφορετικός για κάθε φαρμακευτική ουσία.
Αλλο η φιπρονίλη άλλο οι πυρερθρίνες,άλλο άλλες ουσίες.
Επιστημονική τεκμηρίωση είναι αυτή που καθορίζει με αρκετά μεγάλη ακρίβεια τους μηχανισμούς και αυτούς αποδεχόμαστε.Δεν είναι όλα τα φάρμακα ίδια και όμοια.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βαρφές μαλλιών λοιπόν.

βρήκα έναν ψύλλο σήμερα στην αργώ και έκανα αναζήτηση στο φόρουμ...

λοιπόν για τις βαφές και τα φάρμακα και πόσο αποροφούνται και κατα πόσο αυτό βλάπτει έχω να πώ ότι δεν είμαι ενδοκρινολόγος ή έστω γενικός γιατρός αλλά χημεία είναι και με την χημεία υπάρχουν δυό πλευρές. παρενέργειες και κατάλοιπα υπάρχουν σίγουρα αλλά επιλέγουμε όπως είπε και ο ΜΑΚΗΣ το advantix απο το glucaαυτό...
τώρα οι βαφές γιατί να μπαίνουν κι αυτές σε τέτοια λογική επιλογής...εγώ δεν ξέρω...

οι ψύλλοι ανεβαίνουν στον άνθρωπο?
αν έχει έναν -πολύ πιθανό να έχει και άλλους?
το scalibor και το frontline με τα τσιμπούρια παρατηρώ ότι δεν τα απωθούν- απλά τα σκοτώνουν αφού εγκατασταθούν.το ίδιο και με τους ψύλλους?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητοί μου επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.:nono:
Ο τρόπος δράσης έναντι των παρασίτων καθώς και ο τρόπος με τον οποίο <<αποροφούνται-διαχέονται-αποθηκεύονται-μεταφέρονται στους ιστούς στόχους.. >>είναι διαφορετικός για κάθε φαρμακευτική ουσία.
Αλλο η φιπρονίλη άλλο οι πυρερθρίνες,άλλο άλλες ουσίες.
Επιστημονική τεκμηρίωση είναι αυτή που καθορίζει με αρκετά μεγάλη ακρίβεια τους μηχανισμούς και αυτούς αποδεχόμαστε.Δεν είναι όλα τα φάρμακα ίδια και όμοια.
Η Αdvantix, η Frontline, η Εx-spot, η Advocate, η Stronghold εφαρμόζονται όλες (με εξαίρεση την Stronghold που, αν δεν κάνω λάθος, εφαρμόζεται σε ένα σημείο της βάσης του λαιμού μπροστά από τις ωμοπλάτες) στη ράχη του ζώου μεταξύ των δυο ωμοπλατών και ισομερώς σε παραπάνω από ένα σημεία κατά μήκος της σπονδυλικής στήλης μέχρι τη βάση της ουράς. Πως καλύπτουν όλο το σώμα του ζώου τα δραστικά συστατικά τους?
 
Last edited:


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
απο οτι θυμαμαι μιας και το ειχα διαβασει αρκετα παλια η frontline αποροφαται απο τα λιπιδια (;) του ζωου και μεταφερεται με αυτα στο παρασιτο
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Είμαι τόσο μπερδεμένη....
Τελικά το φάρμακο αποροφάτε απο τον οργανισμό η μένει στην επιφάνεια;
Και αν αποροφάτε, είναι καλύτεο το σπρέϊ; Το σπρέϊ φροντλαιν όμως δεν καταπολεμά την σκνίπα. Υπάρχει κι'άλλο σπρέϊ μόνο για την σκνίπα που να μην αποροφάτε;
Το σκάλιμπορ, αποροφάτε η όχι η ουσία που διώχνει την σκνίπα;;

Τι είναι καλύτερο, η ερλι. -καλαζάρ η ο καρκίνος;

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Υ.Γ: Χλόε δοκίμασε του κορέ ηκάποια άλλη βιολογική βαφή και έχεις παρ'όλ'αυτά τα ίδια αποτελέσματα (κάψιμο);;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
http://ezinearticles.com/?How-Safe-is-Your-Flea-and-Tick-Killer?&id=723387

αυτο με ανυσηχησε εμενα...

αν και θα συνεχισω να βαζω αμπουλες στο σκυλο μου...

edit:
Τελικά το φάρμακο αποροφάτε απο τον οργανισμό η μένει στην επιφάνεια

Αποροφαται ,αλλα ειναι ,λεει,μηδαμινη η ποσοτητα.

Πες οτι στρεφομαστε σε φυσικους τροπους προστασιας...ειναι αρκετο?δεν μπορουμε να πειραματιστουμε...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη