Ψύλλοι


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
http://ezinearticles.com/?How-Safe-is-Your-Flea-and-Tick-Killer?&id=723387

αυτο με ανυσηχησε εμενα...

αν και θα συνεχισω να βαζω αμπουλες στο σκυλο μου...
Ωραία μας τα λεει ο κύριος Gary Le Mon's ο οποίος μας παραθέτει τις απόψεις του για να μας πουλήσει το δικό του δήθεν φυτικό σκεύασμα υποστηρίζοντας ότι ο σκύλος μας κινδυνεύει από όλα άλλα τα σκευάσματα εκτός.... (voila!!! \\:D/) από το δικό του! :rolleyes:

Πολύ ωραία διαφημιστική καμπάνια! ;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Βρε Ρότι σε όσα γράφει το άρθρο εσύ στάθηκες μόνο στο γεγονός οτι πουλάει το φάρμακο του;;;
Τα υπόλοιπα δεν σε απασχολούν καθόλου;
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Nαι,agree οτι πλασαρει τα δικα του ''φυτικα''.
Για τις ερευνες που αναφερει πιο πανω στο κειμενο του? δεν αληθευει τπτ?για τις ουσιες αυτες?τις παρενεργιες τους?
αν τα βγαζει απτο μυαλο του αυτα για τα εργαστηρια και τις ερευνες τοτε κανει δυσφιμηση...τεσπα...ας του κανουν ''παραπονα'' οι εταιριες...λολολολ:D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε Ρότι σε όσα γράφει το άρθρο εσύ στάθηκες μόνο στο γεγονός οτι πουλάει το φάρμακο του;;;
Τα υπόλοιπα δεν σε απασχολούν καθόλου;
Και που να σταθώ? :confused:
Εγώ προσωπικά δεν πείθομαι εύκολα. Θέλω να δω αποτελέσματα ερευνών και όχι το διαφημιστικό φυλλάδιο διαφόρων που ισχυρίζονται ότι ανακάλυψαν κάποιο θαυματουργό προϊόν που θα γλιτώσει τα σκυλιά μας από τις πληγές του Φαραώ που τους προκαλούν τα άλλα σκευάσματα!
Ας είμαστε λιγάκι επιφυλακτικοί βρε παιδιά!

Κανείς δεν είπε ότι τα σκευάσματα για τη πρόληψη από τα εξωπαρασιτα είναι εντελώς ακίνδυνα! Νευροτοξικες ουσίες περιέχουν τα περισσότερα!
Ούτε όμως τα εμβόλια είναι εντελώς ακίνδυνα, ούτε τα χάπια αποπαρασιτωσης, ούτε οι αντιβιώσεις, ούτε καν τα σαμπουάν!

Στην προκειμένη περίπτωση επιλέγουμε με τη λογική του «μη χείρον βέλτιστο»...
 
Last edited:




aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Πήγα σήμερα στο petshop για να πάρω αμπούλα Advantix και ρώτησα
κάθε πότε πρέπει να βάζω και μου είπε κάθε μήνα ενώ εδώ διάβασα κάθε 15 ημέρες:confused:Και είναι τόσο ακριβή?Το πακέτο είχε 5 αμπούλες,αγόρασα μόνο μία 8euro:eek:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η Advantix παρέχει μηνιαία προστασία από τσιμπούρια και ψύλλους. Eχει επίσης απωθητική δράση έναντι των σκνιπών (phlebotomus papatasi), οι οποίες ευθύνονται για την λεϊσμανίαση και του κουνουπιού aedes aegypti το οποιο φέρει τις μικροφιλάριες, οι οποίες ευθύνονται για την Dirofilaria immitis.

Η εντομοαπωθητική δράση της συγκεκριμένης αμπούλας διαρκεί για 15 ημέρες και όχι για έναν ολόκληρο μήνα.
Εάν χρησιμοποιείς την Advantix ως μέσο εντομοαπώθησης, θα πρέπει να εφαρμόζεις το προϊόν 2 φορές το μήνα για να εξασφαλίσεις την ικανοποιητική δράση εναντίον των κουνουπιών και της σκνίπας. ;):)
 


annie

New Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
2
0
Αθηνα
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να αναφερω οσον αφορα το advantix,δυστηχως δεν ειναι αποτελεσματικο για τα τσιμπουρια κι οσο αφορα την σκνιπα εγω προσωπικα και αρκετοι κτηνιατροι που εχουμε συζητησει,αμφιβαλουμε για τη δραση του. Κατα τη γνωμη μου και την εμπειρια μου - εργαστηκα σε κτηνιατρειο 4 χρονια- το μονο αποτελεσματικο για εξωπαρασιτα ειναι το frontline. Προσωπικα το χρησιμοποιω στα ζουζουνια μου και ειμαι ηρεμη για 1 ολοκληρο μηνα!!
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Υπάρχει πληθώρα σκευασμάτων στο εμπόριο (σπρει, κολάρα, αμπούλες) για την πρόληψη και την καταπολέμηση των εξωπαρασιτων και ο καθένας μπορεί επιλέξει αυτό που θεωρεί ότι ταιριάζει στο ζώο του.

Να επισημάνω απλά πως το frontline (και η αμπούλα και το σπρέι) προστατεύουν από ψύλλους και τσιμπούρια και ΟΧΙ από σκνίπα και κουνούπια. Έχετε το υπ’ όψιν σας, διότι πολλοί πιστεύουν εσφαλμένα πως το frontline εχει και εντομοαπωθητική δράση με αποτέλεσμα να μένουν απροστάτευτα τα σκυλιά τους από τις σκνίπες και τα κουνούπια.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Πήγα σήμερα στο petshop για να πάρω αμπούλα Advantix και ρώτησα
κάθε πότε πρέπει να βάζω και μου είπε κάθε μήνα ενώ εδώ διάβασα κάθε 15 ημέρες:confused:Και είναι τόσο ακριβή?Το πακέτο είχε 5 αμπούλες,αγόρασα μόνο μία 8euro:eek:
Η Rittie έχει δίκιο.
H αμπούλα advantix προστατεύει τον σκύλο απο την σκνίπα για 15 ημέρες.
Για τσιμπούρια και ψύλλους, προστατεύει 1 μήνα.

Εγώ την αγοράζω (έως 10 κιλά) 6,70 η 6,80 μου φαίνεται.
8 ευρώ είχα δώσει για σκύλο πάνω απο 25 κιλά.

Κάνε μια έρευνα αγοράς...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγώ την αγοράζω (έως 10 κιλά) 6,70 η 6,80 μου φαίνεται.
8 ευρώ είχα δώσει για σκύλο πάνω απο 25 κιλά.
Και δυο φορες το μηνα???
''δεν βγαινω μανα μου''!:eek:

Τσιμπημενη τη βρισκω τη τιμουλα...
 






vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σοβαρά??Μόνο 3 ευρώ?:eek:
Είναι καλή αυτή ρε παιδιά ??Γιατί αν είναι έτσι συμφέρει..
Εγώ βάζω advantix για σκύλο 10-25 και δίνω γύρω στα 8,5 για μια αμπούλα. Το χειμώνα το γυρνάμε σε frontline.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Κοιτα ,επειδη η advantix ειναι 2 το μηνα δεν με συμφερει,ομολογω.(δηλ 8,5+8,5:eek:)
Η ex-spot ειναι μια το μηνα και καλυπτει για ΟΛΑ.(3 ευρα!)
Πιστευω καλη ειναι.Τωρα ,θα διξει...ειναι και το σκαλιμπορ στη μεση,το ενα καλυπτει τα κενα του αλλου:)rolleyes:).
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
H αμπούλα Advantix που αγόρασα είναι για 4 έως 10 κιλά,τώρα γιατί την πλήρωσα τόοοσο...και δεν είναι και εύκολο να γυρίζεις όλα τα pet,αν και μάλλον έτσι πρέπει να κάνουμε...
Όσο για την x-spot που λές Νίκο,ρώτησα σε τρία petshop αλλά κανένα δεν την είχε:mad: και δεν την ήξεραν κιόλας,ενώ η advantix υπήρχε σε όλα;)
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση,σχετικά με την εντομοαπώθηση της advantix.Μου κάνει εντύπωση,πάντως,που ούτε οι ίδιοι οι πετσοπάδες δεν γνωρίζουν για τη διαφορετική δράση των ουσιών και μάλιστα αν τους πείς ότι π.χ. το frontline δεν καλύπτει για σκνίπα,αυτοί επιμένουν οτι κάνει:p
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μου κάνει εντύπωση,πάντως,που ούτε οι ίδιοι οι πετσοπάδες δεν γνωρίζουν για τη διαφορετική δράση των ουσιών και μάλιστα αν τους πείς ότι π.χ. το frontline δεν καλύπτει για σκνίπα,αυτοί επιμένουν οτι κάνει:p
Γιατί σου κάνει αντύπωση καλέ;;
Λες να ασχολούντε πραγματικά; Αν ναι, τότε θα ήξεραν την εξσποτ!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν ξερω αν μενεις Αθηνα...
την ex-spot τη βρισκω μονο σε ενα μεγαλο πετ σοπ στη λεωφορο Μαρκοπουλου.
Αποτι καταλαβα δεν την φερνουν πολλοι επειδη ειναι φτηνη.
 


aggelos

Well-Known Member
21 Μαϊου 2008
187
2
47
Γιάννενα-Θεσσαλονίκη
Γιατί σου κάνει αντύπωση καλέ;;
Λες να ασχολούντε πραγματικά; Αν ναι, τότε θα ήξεραν την εξσποτ!
Έχεις δίκιο:(

Δεν ξερω αν μενεις Αθηνα...
την ex-spot τη βρισκω μονο σε ενα μεγαλο πετ σοπ στη λεωφορο Μαρκοπουλου.
Αποτι καταλαβα δεν την φερνουν πολλοι επειδη ειναι φτηνη.
Δεν μένω Αθήνα.Έτσι κατάλαβα και 'γώ;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
http://ezinearticles.com/?How-Safe-is-Your-Flea-and-Tick-Killer?&id=723387

αυτο με ανυσηχησε εμενα...

αν και θα συνεχισω να βαζω αμπουλες στο σκυλο μου...

edit:


Αποροφαται ,αλλα ειναι ,λεει,μηδαμινη η ποσοτητα.

Πες οτι στρεφομαστε σε φυσικους τροπους προστασιας...ειναι αρκετο?δεν μπορουμε να πειραματιστουμε...
Εκεί που έψαχνα πληροφορίες για ένα φάρμακο να ψεκάσω κάτι δέντρα που έχουν πρόβλημα, διάβασα οτι αυτό το φάρμακο εκτός οτι είναι φουλ καρκινογόνο και πολύ επικίνδυνο, χρησιμοποιήτε και σε κολλάρα για κατοικίδια:

It can be used in hotels, schools, daycare centers, hotels, restaurants, hospitals and stores, etc. as well as on pets (in pet collars and baths), turkeys and farm animals. Various exposures can lead to massive polluted rain run-off, which eventually seeps into the water supplies of urban and rural areas. With the one exception of tomatoes, it will continue to be used agriculturally.

http://www.sixwise.com/newsletters/...ll-in-use-today-an-interview-with-environ.htm

Το εν λόγο φάρμακο λέγεται dursban.

Εδώ μάλλον κολλάει το σιγκεκριμένο απόσπασμα του τραγουδιού "Γύρισε στην φύση, γύρισε στην φύση,......"
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη