Ψύλλοι


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Ο Μαιλο ξυνόταν συνέχεια και νόμιζα ότι έφταιγε η τροφή ότι κάτι τον πειραζε..έχει κοντά στις 2-3 εβδομάδες..μέχρι που σήμερα τον έψαξα πιο σχολαστικά κ βρήκα 3 ψύλλους!!επαθα σοκ..βρήκα κλινική και πήραμε χάπι ..το nexgard.
Μέχρι στιγμής του είχα κολάρο το Taber ολοκαίνουργιο και αμπούλα βεκτρα:confused:τι θα κάνω τώρα όλο το καλοκαίρι;;ένιωθα κ σιγουρη..να κλάψω μου έρχεται
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
ωχ! ψύλλους βρήκα κι εγώ να κάνουν πάρτυ στη μικρή πριν δυο βδομάδες κι ο λόγος ήταν επειδή ήταν μηνών ήμουν πολύ προσεκτική με τα ψεκάσματα (της είχα dixie σε spray)...ευθυνονται οι γάτες του ακάλυπτου είπε ο κτηνίατρος..με την advantix όμως σε λίγες ώρες δεν έμεινε ρουθούνι..και γενικώς καλύπτει όλα τα ζουζούνια (κι αυτό ο γιατρός μας τόπε)..εύχομαι περαστικά σας!!!
 
Last edited:
  • Love
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
ωχ! ψύλλους βρήκα κι εγώ να κάνουν πάρτυ στη μικρή πριν δυο βδομάδες κι ο λόγος ήταν επειδή ήταν μηνών ήμουν πολύ προσεκτική με τα ψεκάσματα (της είχα dixie σε spray)...ευθυνονται οι γάτες του ακάλυπτου είπε ο κτηνίατρος..με την advantix όμως σε λίγες ώρες δεν έμεινε ρουθούνι..και γενικώς καλύπτει όλα τα ζουζούνια (κι αυτό ο γιατρός μας τόπε)..εύχομαι περαστικά σας!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!κι εδώ που μένω παρα πολλές γατες έχει,τώρα θέλει κ μια γενική το σπίτι..και φοβαμαι λίγο μην κολλαει ευκολα
 
  • Wow
Reactions: marytherion


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
283
247
KORYDALLOS
ένα καλό σκούπισμα με την ηλεκτρική τώρα και τακτικά χτενίσματα ειδεμή τα αυγά των ψύλλων θα είναι τζούφια μετά την αποπαρασίτωση..ψυχραιμία ...έπιασε απότομα καλοκαίρι..με το προηγούμενο σκυλάκι δεν είχαμε θέματα ποτέ τώρα που το σκέφτομαι αλλά αυτή δεν άφηνε γατί να πλησιαζει στην αυλή..τώρα που την είδαμε οικολόγοι χίππιδες και επιτρέπουμε τις γατούλες να πίνουν νεράκι αν μη τι άλλο (για τα παπαγαλάκια έρχονται οι άτιμες-'αλλο αυτό:rolleyes:) και δεν αφήνουμε τη Νταίζη να τις παίρνει φαλάγγι "λουστήκαμε" και τους ψύλλους
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
ένα καλό σκούπισμα με την ηλεκτρική τώρα και τακτικά χτενίσματα ειδεμή τα αυγά των ψύλλων θα είναι τζούφια μετά την αποπαρασίτωση..ψυχραιμία ...έπιασε απότομα καλοκαίρι..με το προηγούμενο σκυλάκι δεν είχαμε θέματα ποτέ τώρα που το σκέφτομαι αλλά αυτή δεν άφηνε γατί να πλησιαζει στην αυλή..τώρα που την είδαμε οικολόγοι χίππιδες και επιτρέπουμε τις γατούλες να πίνουν νεράκι αν μη τι άλλο (για τα παπαγαλάκια έρχονται οι άτιμες-'αλλο αυτό:rolleyes:) και δεν αφήνουμε τη Νταίζη να τις παίρνει φαλάγγι "λουστήκαμε" και τους ψύλλους
Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη :oops:αλλά δεν περίμενα να ήταν πάνω από ένας ψύλλος ..κ όχι τίποτα άλλο έβλεπα να ξύνεται κ έλεγα καμία αλλεργία θα έχει ..θα περάσει :confused:
Το θέμα είναι ότι ακόμα ξύνεται σε κάποια σημεία μάλλον ερεθίστηκε.λογικά μετά το χάπι δεν θα έχει αλλά πάνω του.
Το σπίτι γενική καθαριότητα :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: marytherion


Marial

Member
27 Ιουνίου 2023
6
1
40
Καλημέρα σε όλους σας ! Έχω ένα κοκερ με μεγάλα αυτιά όποτε καταλαβαίνετε θέλουν καθάρισμα μόνιμα κτλ για τις ωτίτιδες ! Διάβασα λοιπόν ότι το ιδανικό ως φυσική λύση ειναι μηλόξυδο διαλυμένο με ορό! Σε ένα μικρό βαμβάκι στραγγισμένο να του τα καθαρίζω και σκοτώνει τα βακτήρια και τους μύκητες σαν πρόληψη για τις ωτίτιδες ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Καλημέρα σε όλους σας ! Έχω ένα κοκερ με μεγάλα αυτιά όποτε καταλαβαίνετε θέλουν καθάρισμα μόνιμα κτλ για τις ωτίτιδες ! Διάβασα λοιπόν ότι το ιδανικό ως φυσική λύση ειναι μηλόξυδο διαλυμένο με ορό! Σε ένα μικρό βαμβάκι στραγγισμένο να του τα καθαρίζω και σκοτώνει τα βακτήρια και τους μύκητες σαν πρόληψη για τις ωτίτιδες ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ;
Παρε το επιοτικ
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Εισαι και σε λαθος θεμα για ψυλλους βεβαια :ROFLMAO:
 


Marial

Member
27 Ιουνίου 2023
6
1
40
Παρε το επιοτικ
Ναι ναι το είχα αλλά λένε ότι αυτά προκαλούν χειρότερες ωτίτιδες ! απλά θέλω φυσικό προϊόν γιαυτό και σας ρώτησα
 






Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Ναι ναι το είχα αλλά λένε ότι αυτά προκαλούν χειρότερες ωτίτιδες ! απλά θέλω φυσικό προϊόν γιαυτό και σας ρώτησα
Γιατι προκαλει χειροτερες ωτιτιδες?
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Καλημέρα σε όλους σας ! Έχω ένα κοκερ με μεγάλα αυτιά όποτε καταλαβαίνετε θέλουν καθάρισμα μόνιμα κτλ για τις ωτίτιδες ! Διάβασα λοιπόν ότι το ιδανικό ως φυσική λύση ειναι μηλόξυδο διαλυμένο με ορό! Σε ένα μικρό βαμβάκι στραγγισμένο να του τα καθαρίζω και σκοτώνει τα βακτήρια και τους μύκητες σαν πρόληψη για τις ωτίτιδες ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο ;
δεν γνωριζω αλλά με αυτό εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη ..ουσιαστικά είναι σαν αντισηπτικό image.jpg
 








bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
προσπαθω να αποφευγω να τους βαζω χημικα σωρηδον. φετος δεν εβαλα κατι - μενω και στην πολη, τι να μαζεψουν; οταν ειδα τον ροκι να ξυνεται τον εψαξα και δεν βρηκα κατι, αλλα του βαλα το Beaphar Biocton Spot-on, που ειναι φυτικο, και σταματησε. οποτε κατι εκανε. τωρα τους βαζω αυτο κι ο θεος βοηθος...
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Πως μπορώ να το διαγράψω από εδώ έχετε δίκιο
προσπαθω να αποφευγω να τους βαζω χημικα σωρηδον. φετος δεν εβαλα κατι - μενω και στην πολη, τι να μαζεψουν; οταν ειδα τον ροκι να ξυνεται τον εψαξα και δεν βρηκα κατι, αλλα του βαλα το Beaphar Biocton Spot-on, που ειναι φυτικο, και σταματησε. οποτε κατι εκανε. τωρα τους βαζω αυτο κι ο θεος βοηθος...
αχ δεν ξέρω εμένα από εκείνη την μέρα με έχει πιάσει φαγουρα ..κ
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
μην αγχωνεσαι, βαλε ηλεκτρικη σε ΟΛΟ το σπιτι (μετακινησε και επιπλα, παντου) και ψεκασε και με τεζα. πλυνε το κρεβατι του μαιλο, αλλαξε και τα δικα σου σεντονια. κανε ολα αυτα για 2-3 βδομαδες.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU