Ψύλλοι




panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
για τις σκνιπες ψεκαζω με σιτρονελλα. ψεκαζομαι κι εγω με το ιδιο σπρευ και μπορω να πω οτι κανει δουλεια.
Καλή τύχη εύχομαι. Εμβόλιο καλαζάρ έχετε κάνει;
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
Καλή τύχη εύχομαι. Εμβόλιο καλαζάρ έχετε κάνει;
τα κολλαρα και οι αμπουλες κανουν ακομα λιγοτερη δουλεια για τις σκνιπες (ΟΣΑ προσφερουν απωθητικη δραση απο σκνιπες, γιατι λιγα ειναι αυτα που το κανουν)...για τους ψυλλους και τα τσιμπουρια, που κατοικουν πανω στα ζωα, τα σκοτωνουν ΑΦΟΥ ανεβουν στο ζωο, και, αναλογα το σκευασμα, πριν καν τσιμπησουν. οι σκνιπες βαρανε και φευγουν, οποτε εχεις την ψευδαισθηση οτι το ζωο σου ειναι προστατευμενο, επειδη λεει στο κουτι οτι τα απωθει...ποια η διαφορα απο τη σιτρονελλα λοιπον? αν κρινω απο την αποτελεσματικοτητα απεναντι σε ψυλλους και τσιμπουρια, δεν θα περιμενα και πολλα. οποτε θα κανω την σιτρονελλα που βλεπω οτι δουλευει. την αμπουλα και το κολλαρο δεν την εχω δοκιμασει πανω μου, οποτε δεν ξερω αν δουλευει.

το μονο που εχω μαθει τοσα χρονια που εχω γατες και σκυλια ειναι οτι ο μονος που πραγματικα νοιαζεται για το ζωο ειναι ο ιδιοκτητης του και οι υπολοιποι θελουν να βγαλουν λεφτα απ αυτο. οποτε θα σου πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες. βλεπω, διαβαζω, δοκιμαζω και κρινω. δεν παω τυφλα πια, επειδη ετσι λεει η advantix και η seresto και η οποια αλλη εταιρεια...

να χρησιμοποιω βαρια χημικα καθε μηνα, τα οποια δεν προσφερουν και τοση προστασια; αυτο που με απασχολει ειναι οι σκνιπες κι εχω βρει τον τροπο μου. μενουν εξω οσο το δυνατον λιγοτερο οταν εχει σκνιπες, βαζουμε και σπρευ. πολυ αμφιβαλλω οτι αμπουλα η κολλαρο θα κανε ιδιαιτερη διαφορα στις σκινπες.