Ψύλλοι


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Εγω ειμαι μεγαλη φαν του nexgard και με κολαρα και με αμπουλα κολλανε ψυλλους.
θα το σκεφτομουν δευτερη φορα στην θεση σου. προτιμας κατι που μπαινει στο αιμα και δεν απωθει, αλλα αντ'αυτου πρεπει πρωτα το τσιμπουρι ή ο ψυλλος να τσιμπησουν για να πεθανουν, ή κατι που δεν παει καθολου στο αιμα, παρα μονο στην στρωση του δερματος που περιεχει τα λαδια, και απωθει; διαβασε γενικα λιγο και για τα χαπια τι ιστοριες τρομου υπαρχουν. μιλαμε για πολυ δυνατα φαρμακα. θα μου πεις, και για τις αμπουλες και τα κολαρα υπαρχουν. αλλα γνωμη μου ειναι πως αν μπορω να αποφυγω τα χαπια, θα το κανω παση θυσια, και ας βρω που και που κανεναν ψυλλο πανω του. (που δεν συμβαινει και συχνα)
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
θα το σκεφτομουν δευτερη φορα στην θεση σου. προτιμας κατι που μπαινει στο αιμα και δεν απωθει, αλλα αντ'αυτου πρεπει πρωτα το τσιμπουρι ή ο ψυλλος να τσιμπησουν για να πεθανουν, ή κατι που δεν παει καθολου στο αιμα, παρα μονο στην στρωση του δερματος που περιεχει τα λαδια, και απωθει; διαβασε γενικα λιγο και για τα χαπια τι ιστοριες τρομου υπαρχουν. μιλαμε για πολυ δυνατα φαρμακα. θα μου πεις, και για τις αμπουλες και τα κολαρα υπαρχουν. αλλα γνωμη μου ειναι πως αν μπορω να αποφυγω τα χαπια, θα το κανω παση θυσια, και ας βρω που και που κανεναν ψυλλο πανω του. (που δεν συμβαινει και συχνα)
Πιστευω οτι δεν εχω αφησει τιποτα αδιαβαστο πλεον η να μην το σκεφτομαι τουλαχιστον μια φορα τη μερα:LOL: .Με την αμπουλα εμεις εχουμε μεγαλα προβληματα και το κολαρο δεν μαρεσει καθολου σαν ιδεα και επισης πιστευω οτι δεν ειναι αποτελεσματικο μονο του τα τελευταια χρονια ξερω οτι κολανε πολλα σκυλια ψυλλους ενω φορανε κολαρο.Στο καθε σκυλι οτι ταιριαζει.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Τα φώτα σας γιατί με έχει πιάσει φαγούρα.
Το λοιπόν έχουμε τον Ορφέα, βρωμοτσοπανόσκυλο που ξαπλώνει στα χορτάρια ή στις χωματότρυπες που σκάβει στον κήπο, εκεί δηλαδή που κάνουν πάρτυ τα ζωύφια.
Έχουμε και 3 γατιά αλήτικα, που αρμενίζουν επίσης έξω στην άγρια φύση και μπαίνουν στο σπίτι για φαί και ύπνο. Και κάνουν και παρέα με άλλες αδέσποτες γάτες γιατί είναι χαζά.
Κοινώς θα μας φάνε τα τσιμπούρια και οι ψύλλοι.
Εκτός από τις αμπούλες σε όλα τα γατόσκυλα, να ψεκάζω και με Infront όπως λένε οι οδηγίες ανά 5 μέρες;
Ή θα τα στείλω αδιάβαστα και με τα 2 σκευάσματα μαζί;
Εμείς που είχαμε πιάσει ψύλλους κ ταλαιπωρηθηκαμε μήνες, νομίζω το infront έκανε εν τελει την περισσότερη δουλειά από όλα.

Τώρα αν τα στείλει αδιαβαστα δεν ξέρω, θα φανεί. Άμεσα πάντως δεν τα στειλε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
στον τσοπανη πιστευω ενα σκαλιμπορ η ενα σερεστο ειναι μαστ.
Κι εγώ έτσι πιστεύω, συνδυασμός αμπούλα + κολάρο + ψέκασμα

τυπου μπραβεκτο δε θα εδινα ουτε για πλακα εκτος και αν ηδη το ζωο ειναι φισκα απο τσιμπουροψυλλους.
Ομοίως. Μακριά από bravecto και nexquard. Είναι σαν να καταπίνουν πυρηνικά. Παλιός μου κτηνίατρος που ήταν μεγάλος οπαδός του bravecto όταν είχε πρωτοβγεί τώρα αποτρέπει από αυτό.


εγω θα προτεινα κιολας κανενα κουρεματακι ισα ισα να ειναι πιο ευκολο να διακρινεις τυχον εισβολεις πανω του, τουλαχιστον τα τσιμπουρια, αλλα οντας τσοπανης δε ξερω κατα ποσο θα ηταν εφηκτο.
Τις προάλλες έγραψα ότι όποιος βουρτσίσει τα δόντια του Ορφέα, τον κερνάω σουβλάκια για ένα χρόνο. Αναβαθμίζω την πρόκληση, όποιος αναλάβει και το κούρεμα (ξύπνιος εννοείται, χωρίς νάρκωση) κερασμένα τα σουβλάκια συν κοκορέτσι για 1 χρόνο! @Estranged ετοίμασε πιατέλες! :LOL:

Πέρα από την πλάκα, θα ήθελα να αποφύγω το κούρεμα γιατί είναι και προστατευτικό: Πιο δύσκολη πρόσβαση για σκνίπα και ζωύφια συν του ότι είναι σκυλί που μένει έξω και όχι εντός σπιτιού. Οπότε θα ήθελα να τον αφήσω όπως τον έκανε η μαμά φύση τρομάρα του.

Εμείς που είχαμε πιάσει ψύλλους κ ταλαιπωρηθηκαμε μήνες, νομίζω το infront έκανε εν τελει την περισσότερη δουλειά από όλα.
Το infront είδα και εγώ και το σκέφτομαι, μάλιστα είναι και για γάτες και για σκύλους, 2 σε ένα. Ψεκάζεις γράφει ανά 5 μέρες. Άρα είναι πιο ισχυρό από την κλασική σιτρονέλλα, αλλά όχι και πυρηνικό όπλο όπως τα χάπια. Επίσης το σκέφτομαι για να ψεκάζω τα στρωσίδια τους.

Είδα στο μεταξύ ότι – σαν επιπρπόσθετο μέτρο – υπάρχει και το Infront Home για καθάρισμα/σφουγγάρισμα. Μου ακούγεται καλό για τα σημεία όπου είναι τα κρεβάτια τους.
 
  • Haha
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
To home δεν το πήρα πρέφα, ψεκασα με το κανονικό ότι δεν έμπαινε πλυντήριο, ακόμα κ καναπέδες, αλλά πριν φύγουμε για διακοπές*, αλλιώς πιστεύω θα λιποθυμούσαμε όλοι. Είναι θεωρώ αρκετά πιο δυνατό από σιτρονελα, κ πρακτικά κ σαν μυρωδιά.

Πάντως σταματούσαν να ξυνονται όταν τους ψέκαζα (έλουζα) - πάντα σε εξωτερικό χώρο - κ σχετικά σύντομα καθάρισαν. Νομίζω ότι η φάση των ψύλλων ήταν attention - attention, all abort this vehicle immediately.

Και ναι, είχαμε κ αμπούλα κ κολάρο. Παιδιά η αμπούλα δεν έκανε απολύτως τπτ (έβαζα κ κάθε 15 μέρες λόγω infestation), αλλά νταξ, βάζω την απλή, όχι την combo, λόγω περμεθρινης, για το γατί. Το κολάρο, που ήταν φυτικό, με παρόμοιες ουσίες με το infront, αν κρίνω από το ξύσιμο κ το πού έβρισκα ψύλλους (πίσω στα μπούτια στο πυκνό τρίχωμα) μάλλον έκανε κ αυτό πιο πολλά, για την περιοχή που δρούσε τουλάχιστον.

Κ εγώ αρνήθηκα να δώσω nexguard, όσο κ αν ταλαιπωρηθήκαμε.

*έριξα κ διατομική γη πριν φύγω παντού, ειδικά σε γωνίες, έχω την αίσθηση όμως ότι ούτε αυτή δεν έκανε πολλά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vrmode


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Για να πω την αλήθεια, τώρα θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή ψεκασα την... πληγείσα περιοχή του Άρη (μπούτια κτλ) με σπρέι frontline, για να εξολοθρεύσω το μεγάλο φορτίο. Δλδ νταξ, δεν κάνει κ θαύματα το infront.

Αλλά αν δεν υπάρχει ήδη πρόβλημα που χρήζει εξολόθρευσης, για συντήρηση κ αποφυγή, το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για να πω την αλήθεια, τώρα θυμήθηκα ότι κάποια στιγμή ψεκασα την... πληγείσα περιοχή του Άρη (μπούτια κτλ) με σπρέι frontline, για να εξολοθρεύσω το μεγάλο φορτίο. Δλδ νταξ, δεν κάνει κ θαύματα το infront.

Αλλά αν δεν υπάρχει ήδη πρόβλημα που χρήζει εξολόθρευσης, για συντήρηση κ αποφυγή, το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Nαι, για συντήρηση το σκέφτομαι και εγώ και με τη λογική ότι για να ψεκάζεις ανά 5 μέρες, είναι πιο ισχυρό από τη σιτρονέλα.
Διατομική γη έβαλα κι εγώ κάτω από το κρεβάτι του και πασάλειψα και τα μαξιλάρια του (από πάνω βάζω κουβέρτες χωρίς διατομική γη).
Θα του φορέσω κι ένα σκάλιμπορ. Σκεφτόμουν αρχικά για το seresto αλλά και για αυτό είδα να γράφονται κάτι περί νευροτοξικών, νομίζω. Ή μήπως επειδή βάζω την advantix παραείναι και το skalibor και να του βάλω κανένα τύπου φυτικό... δεν ξέρω.:confused:
 
  • Like
Reactions: Estranged


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Nαι, για συντήρηση το σκέφτομαι και εγώ και με τη λογική ότι για να ψεκάζεις ανά 5 μέρες, είναι πιο ισχυρό από τη σιτρονέλα.
Διατομική γη έβαλα κι εγώ κάτω από το κρεβάτι του και πασάλειψα και τα μαξιλάρια του (από πάνω βάζω κουβέρτες χωρίς διατομική γη).
Θα του φορέσω κι ένα σκάλιμπορ. Σκεφτόμουν αρχικά για το seresto αλλά και για αυτό είδα να γράφονται κάτι περί νευροτοξικών, νομίζω. Ή μήπως επειδή βάζω την advantix παραείναι και το skalibor και να του βάλω κανένα τύπου φυτικό... δεν ξέρω.:confused:
Δεν θα δεις αποτελεσμα με τα φυτικά ..
 
  • Like
Reactions: vrmode


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
εγω θα προτεινα κιολας κανενα κουρεματακι ισα ισα να ειναι πιο ευκολο να διακρινεις τυχον εισβολεις πανω του, τουλαχιστον τα τσιμπουρια, αλλα οντας τσοπανης δε ξερω κατα ποσο θα ηταν εφηκτο.
Ποτε και για κανενα λογο κουρεμα σε τσοπανοσκυλο, και γενικα σε σκυλο με διπλο μανδυα. Υπαρχει κινδυνος να χαλασει το τριχωμα του και μετα να εχει προβλημα με τη ρυθμιση της θερμοκρασιας του ειδικα τον χειμωνα.
 


Dog-Owner-Mil

New Member
29 Ιανουαρίου 2022
4
1
25
γεια σας,
Ο σκύλος μου αντιδράει στην αμπούλα (της κοκκινίζει το δέρμα και τρίβεται σε όλους τους τοίχους του σπιτιού από την δυσφορία που της προκαλεί στην ράχη.)
Της έχω ξανά δώσει χάπι (bravecto) στο παρελθόν μετά από κτηνίατρο και εξετάσεις.
Διαβάζοντας την όλη συζήτηση σας εδώ όμως καταλήγω ότι τελικά θα ήταν καλύτερο να πάρω ένα σπρέι συνδυαστικά με το κολάρο.

Πιστεύετε αυτά τα δυο είναι αρκετά για να ξεφορτωθώ ψύλλους ?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
γεια σας,
Ο σκύλος μου αντιδράει στην αμπούλα (της κοκκινίζει το δέρμα και τρίβεται σε όλους τους τοίχους του σπιτιού από την δυσφορία που της προκαλεί στην ράχη.)
Της έχω ξανά δώσει χάπι (bravecto) στο παρελθόν μετά από κτηνίατρο και εξετάσεις.
Διαβάζοντας την όλη συζήτηση σας εδώ όμως καταλήγω ότι τελικά θα ήταν καλύτερο να πάρω ένα σπρέι συνδυαστικά με το κολάρο.

Πιστεύετε αυτά τα δυο είναι αρκετά για να ξεφορτωθώ ψύλλους ?
κολαρο και σπρευ, ή κολαρο και σιτρονελλα και σπρευ, ειναι μια χαρα. εαν το ζωο ΗΔΗ εχει ψυλλους, το χαπι θα τους ξεφορτωθει πιο γρηγορα βεβαια. επισης πολυ καλος καθαρισμος του σπιτιου, ειδικα τα μερη που συχναζει το σκυλι. σκουπα ηλεκτρικη και μετα πεταμα και η σακουλα της. τωρα για προληψη, το χαπι δεν θα το προτεινα σε καμια περιπτωση. κολαρο σπρευ σιτρονελλα μονο. το καλυτερο κολαρο κατ'εμε ειναι το σερεστο, διαρκει και 7 με 8 μηνες.
 
  • Like
Reactions: Dog-Owner-Mil


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
γεια σας,
Ο σκύλος μου αντιδράει στην αμπούλα (της κοκκινίζει το δέρμα και τρίβεται σε όλους τους τοίχους του σπιτιού από την δυσφορία που της προκαλεί στην ράχη.)
Της έχω ξανά δώσει χάπι (bravecto) στο παρελθόν μετά από κτηνίατρο και εξετάσεις.
Διαβάζοντας την όλη συζήτηση σας εδώ όμως καταλήγω ότι τελικά θα ήταν καλύτερο να πάρω ένα σπρέι συνδυαστικά με το κολάρο.

Πιστεύετε αυτά τα δυο είναι αρκετά για να ξεφορτωθώ ψύλλους ?
Σε ποια αμπουλα αντιδραει? Σε ολες? Πιθανο να αντιδρασει και στα κολαρα τοτε. Μονο με πειραματισμο το βρισκεις αυτο το θεμα και το τι ταιριαζει σε καθε σκυλι.
 


Dog-Owner-Mil

New Member
29 Ιανουαρίου 2022
4
1
25
κολαρο και σπρευ, ή κολαρο και σιτρονελλα και σπρευ, ειναι μια χαρα. εαν το ζωο ΗΔΗ εχει ψυλλους, το χαπι θα τους ξεφορτωθει πιο γρηγορα βεβαια. επισης πολυ καλος καθαρισμος του σπιτιου, ειδικα τα μερη που συχναζει το σκυλι. σκουπα ηλεκτρικη και μετα πεταμα και η σακουλα της. τωρα για προληψη, το χαπι δεν θα το προτεινα σε καμια περιπτωση. κολαρο σπρευ σιτρονελλα μονο. το καλυτερο κολαρο κατ'εμε ειναι το σερεστο, διαρκει και 7 με 8 μηνες.

Ευχαριστώ πολύ ! Έχει ήδη ψύλλους το σκυλί ναι.
Μου είπαν στο φαρμακείο ζώων ότι το χάπι είναι αρκετά επικίνδυνο, το ίδιο και για το σερέστο. Με το scalibor που φοράει προς το παρών δεν έχει πρόβλημα.
 


Dog-Owner-Mil

New Member
29 Ιανουαρίου 2022
4
1
25
Σε ποια αμπουλα αντιδραει? Σε ολες? Πιθανο να αντιδρασει και στα κολαρα τοτε. Μονο με πειραματισμο το βρισκεις αυτο το θεμα και το τι ταιριαζει σε καθε σκυλι.
Αντιδράει στην αμπούλα vectra 3D.
Αλλά με το κολάρο scalibor που φοράει δεν έχει θέμα.
 
  • Like
Reactions: Ans


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Αντιδράει στην αμπούλα vectra 3D.
Αλλά με το κολάρο scalibor που φοράει δεν έχει θέμα.
Σε αυτην ανριδρανε τα μισα σκυλια. Frontline tri act που ειναι και για την σκνιπα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Τωρα φοραει ομως σκαλιμπορ και εχει ψυλλους? Κατι εχει γινει παιδια τα σκυλια με αμπουλα και κολαρο εχουν ψυλλους. Εγω για αυτο παω στα χαπια αλλα το καταλαβαινω να μην θελετε. Μπορειτε να κανετε μια δοκιμη frontline η advantix αμα δεν κατσει.
 
  • Like
Reactions: Dog-Owner-Mil


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
410
256
45
Εμείς με χάπι τα ξεφορτωθήκαμε όχι το bravecto όμως
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Τωρα φοραει ομως σκαλιμπορ και εχει ψυλλους? Κατι εχει γινει παιδια τα σκυλια με αμπουλα και κολαρο εχουν ψυλλους. Εγω για αυτο παω στα χαπια αλλα το καταλαβαινω να μην θελετε. Μπορειτε να κανετε μια δοκιμη frontline η advantix αμα δεν κατσει.
για το σκαλιμπορτ συγκεκριμενα, εδω και χρονια λενε πως τα εντομα γενικα το εχουν συνηθισει και εχουν ψιλοανοσια σε αυτο.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
249
dog-place.blogspot.com
κανενας συνδυασμος δεν προσφερει 100% καλυψη, το πολυ 50% θα λεγα. οποτε αντι να τα φορτωνω με ενα σωρο χημικα που ενας θεος ξερει τι μακροχρονιες συνεπειες εχουν, δεν τους βαζω τπτ. 3 χρονια που εχω την αριελ δεν μαζεψαν τπτ (πιο πριν τους εβαζα, δυστυχως, και παλι κολουσαν μια στις τοσες). προληψη: σκουπα μια φορα τη βδομαδα και πλυσιμο σκυλοκρεβατιων καθε βδομαδα. φετος που μαζεψαν ψυλλους (πιθανοτατα λογω του ηπιου χειμενα και των αγριοχορτων που εχουν φτασει το 1.5 μετρο ηδη...), περα απο τα πιο πανω, τους εκανα καλο μπανιο με μπολικη σαπουναδα (με τη σαπουναδα οι ψυλλοι κανουν abort ship και εμφανιζονται στην επιφανεια και τους σκοτωνω), και καλο χτενισμα με χτενι για τις ψειρες απο το τζαμπο (αυτο με τα μεταλλικα δοντια). ξεμπερδεψα σε 1 βδομαδα. ακομα τους χτενιζω καθε μερα με αυτη τη χτενα, και δεν εχουν τπτ. επιπλεον μπονους οτι δεν μαδανε καθολου με τοσο χτενισμα. και δεν πλησιαζουμε πια καθολου χορτα και θαμνους μεχρι ο δημος να αξιωθει να κανει κανα καθαρισμα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
κανενας συνδυασμος δεν προσφερει 100% καλυψη, το πολυ 50% θα λεγα. οποτε αντι να τα φορτωνω με ενα σωρο χημικα που ενας θεος ξερει τι μακροχρονιες συνεπειες εχουν, δεν τους βαζω τπτ.
λιγο επικινδυνη λογικη αυτη... απο το 50% ειναι καλυτερο το 0%? καταλαβαινω την δυσαρεσκια προς τα χημικα και την μοιραζομαι, αλλα δεν υπαρχουν μονο ψυλλοι και τσιμπουρια εκει εξω. υπαρχουν και κουνουπια και σκνιπες, οι οποιες οπως ολοι ξερουμε κουβαλανε ασθενειες πολυ πιο επικινδυνες απο τους ψυλλους....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU