Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η εμπειρία μου με τη zoom groom είναι πως δεν υπάρχει καλύτερη σε κοντο τρίχωμα. Σε τρεις σκύλους με μεσαίο προς μακρύ και μαλακό τρίχωμα δεν απέδωσε ιδιαίτερα - εκεί βοήθησε κυρίως μια λεπτή δική μας χτένα. Τέλος, σε μια αθεράπευτη περίπτωση με κοντό +μακρύ + μαλακό +σκληρό τρίχωμα, μας έσωσε κυρίως το furminator σε συνδυασμό με σλίκερ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Εγώ έχω κοντότριχα σκυλάκια και έπαθα πλάκα. Για μακρύτριχα δεν μου φαίνεται επαρκής αλλά δεν ξέρω, το κουκλάκι μου το μακρύτριχο δεν υπάρχει πλέον...
 
  • Like
Reactions: noni_papa




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Παιδιά με ψήσατε τώρα --- τα έχουμε ΠΑΙΞΕΙ με τις τρίχες φέτος, αφού σκεφτόμουν να την ξυρίσω, ώστε να έχω 2 σε 1 (σκλι και γάτα σφίγγα) :LOL::LOL::LOL:
Παρτην και θα με θυμηθείς!! Εγω χθες έδινα ευχές στο μέλος που δεν θυμάμαι και ποιός ήταν!!!
Απλως θέλει και μια σκούπα ηλεκτρικη σε ετοιμότητα να μαζεύει
 
  • Like
Reactions: noni_papa




Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Με ψήσατε κι εμένα παιδιά. Με το που επιστρέψουμε από διακοπές θα μπει στη διαδικασία δοκιμής. Μέχρι στιγμής σε μεσαίο προς μακρύ τρίχωμα χρησιμοποιούμε slicker σχεδόν κάθε μέρα και furminator σε συνδυασμό με slicker μια φορά την εβδομάδα με 10 μέρες που είναι η μέρα "ξετριχιάσματος" όπως την αποκαλώ. Αλλά στα πόδια που είναι κοντή η τρίχα δεν πιάνει τίποτα. Οπότε θα τη δοκιμάσουμε κι αυτή και θα σας πούμε κι εμείς εντυπώσεις!
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Εμεις τα μπασταρδακια που εχουμε αλλου κοντο,άλλου μέτριο κ αλλου μακρυ θα μας κανει δουλιτσα; δεν λεω κ η σλικερ βγαζει πραμα αλλα κ παλι ακουπιζω δυο φορες τη μερα...
Η δικιά μου έχει παρόμοιο τρίχωμα και μάλιστα σε κάποια σημεία πολύ μαλακό. Λοιπόν, εγώ περνάω εκεί που έχει μακριά τρίχα με την σλίκερ και μετά όλο το υπόλοιπο σώμα, ακόμη και μουσούδα με την zoomgroom. Όπως είπες και η σλικερ βγάζει πράγμα, αλλα με αυτήν γίνεται χαμός. :p Λογικά όμως όλες οι rubber brush (νομίζω έτσι λέγονται) θα κάνουν παρόμοια δουλειά.
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αιντε να δουμε...μπας κ σωθούμε....

Αφήστε την ηλεκτρικη για δυο τρεις φορες την εβδομαδα κ πιαστε τα πανακια με τις μικροινες, τα γνωστα του ξεσκονισματος...βρεξιμο, στυψιμο και στη σκουπα swiffer.θα με θυμηθείτε....μαζευει τα πάντα!!! Οι τριχες κολλανε πανω κ γυαλιζει κ το πατωμα...για το καλοκαιρι χωρις τα χαλια εγω σωθηκα!! Το χειμωνα βλεπουμε...
 














sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το λάστιχο τραβάει και συγκεντρώνει αρκετά εύκολα τις τρίχες από διάφορες επιφάνειες (από γυμνό πάτωμα μέχρι ταπετσαρία αυτοκινήτου). Στα θετικά επίσης βρίσκω είναι ότι δε χρειάζεται ηλεκτρικό και ότι δεν αφήνει χνούδια ή υπολείμματα πάνω σε υφάσματα.

Δεν έχω κάνει συγκριτικά τεστ ανάμεσα σε σκούπα/σουίφερ/ρακλέτα κλπ (και αρνούμαι να φτάσω το καθάρισμα σε τέτοιο επίπεδο :p), οπότε δε μπορώ να πω αν ή που υπερτερεί κάποιο! Πάντως το βρίσκω ένα αποτελεσματικό και φτηνό εργαλείο για να απομακρυνθούν οι τρίχες.
 
  • Like
Reactions: elpinor


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
καλη τροφη και καθημερινο χτενισμα,,, ολα τα αλλα ειναι απλα για να γινεται κουβεντα και τζιρος ==))
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
καλη τροφη και καθημερινο χτενισμα,,, ολα τα αλλα ειναι απλα για να γινεται κουβεντα και τζιρος ==))
Αυτο ειναι αλήθεια για το Πάντα που ετσι κι απλώς δεν μαδαει οπως το Μουφ. Απο τοτε που τον πήρα και του έδωσα καλής ποιότητας τροφή, το τρίχωμα του έγινε σαν μετάξι, ενώ οταν τον πήρα ήτανε σα βρουτσα τραχεία και οι τρίχες του μάλιστα με τσιμπούσαν οταν το χάιδευα και δεν μαλάκωναν ούτε με κρέμα μαλλιών για σκύλους.
 
  • Like
Reactions: dnassib


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Παρτην και θα με θυμηθείς!! Εγω χθες έδινα ευχές στο μέλος που δεν θυμάμαι και ποιός ήταν!!!
Απλως θέλει και μια σκούπα ηλεκτρικη σε ετοιμότητα να μαζεύει
Για το Ροκυ λες θα κανει;;; σκουπα ευτυχως εχω της Miele,cats n dogs κι εχω σωθει...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ρε παιδια τη σκουπα αυτη με την εξυπνάδα την εχει δοκιμασει κανεις σε χαλια; ειμαι σιγουρη μια αηδία κ μιση θα ειναι αλλα απο περιέργεια λεω μηπως καποιος εχει κανει τη δοκιμη...