Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η μοκέτα του αυτοκινήτου δεν βγαίνει, ειναι κολλημένη. Τα πατάκια μόνο βγαίνουν.

Το τρυπάνι το πήρα σιγουρα φτηνότερα, αλλα γενικά τα εργαλεία μου, όπως τις δυο ηλεκτρικές γυαλοχαρτομηχανες, τα παίρνω μεταχειρισμένα απο το Craigslist.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
το τρυπάνι εδώ κάνει 59 ευρώ ! μεταχειρισμένα δεν έχω δει να πουλάνε σε κατάστημα.. είναι όλοι άπλες εδώ και θέλουνε μπραντ νιού θινξς :)
α κουλ δεν είναι κάτι βιδωτό δηλαδή, την κάνεις την δουλειά μέσα..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
To Craigslist ειναι γιουσουρούμ και βρίσκει κανείς καταπληκτικά πράγματα για πολύ λίγα. Έτσι π.χ. Απέκτησα εγώ πυρέξ.

Το αυτοκίνητο πάντως τώρα λάμπει. Μου πήρε πάνω απο τρεις ώρες με κάθε λεπτομέρεια αλλα οι τρίχες φύγανε απο κει που φαίνονται και εγκατέστησα και το καινούριο σκέπασμα για το πίσω κάθισμα. Ελπίζω να αντέξει τις κόγχες του Μουφ.
 
  • Like
Reactions: ntoulis


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Λοιπόν τελείωσα το εσωτερικό του αυτοκινήτου μου εκτός .....
......
ράφια του γκαράζ, αλλιώς πάλι θα μας βρίζουνε οι γείτονες, το αυτοκίνητο μέσα στο γκαράζ και πάμε ίσια στο ντους για να φύγει η βρώμα. Βάζουμε μαλακτική κρέμα στα χέρια που έχουν γίνει σαν γυαλόχαρτο.
To post σου είναι από τα καλύτερα .... δεν παίζεται....
Το διάβασα πολλές φορές , το τύπωσα και το κόλλησα στο ψυγείο...
Πόσο δίκιο έχεις σε πολλά σημεία...
Thanks
 
  • Like
Reactions: Sara


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Οπως τα περιγραφεις ακουγεται πως εκανες πολυ καλη δουλεια(πολυ χρησιμη και για οσους δεν εχουν σκυλο ακομα)!! :ROFLMAO: Επρεπε να βγαλεις φωτο πριν και μετα για να μας δειξεις. :p
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δυστυχώς οι φωτογραφίες ηταν αδύνατες λόγω καιρικών συνθηκών. Είχε τρομακτική ζέστη και ήλιο, μου τελείωσε η πατσαβουραλοιφή με το αντιηλιακό και περιμένω να μου φέρουνε καινούρια και τα εσωτερικά τα τελείωσα κυρίως μέσα στο γκαράζ με κλειστές τις πόρτες. Ευτυχώς όμως για σας έχω το Μουφ που εντός ολίγου θα κανει πάλι το αυτοκίνητο μια αηδία και μισή.
 
Last edited:


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Sara γελασα τοσο πολυ με το ποστ σου περι φασινας αυτοκινητου, που παιζει να με ακουσες και εσυ που εισαι στα "ξενα"!!!

Το αμαξι μου βρισκεται αυτη τη στιγμη σε σταδιο που αιωρουνται οι τριχες και μπαινουν στο ρουθουνι...Να παρω απόχη??
 
  • Like
Reactions: mechsilk and Sara


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα, τη φάση την προσπάθησα κι εγώ. Είχα ανοίξει και τα τέσσερα παράθυρα και πήγαινα με 130 χιλιόμετρα στην εθνική οδό για να φύγουν οι αιωρούμενες τρίχες και έγινε χαμός. Σε μια φάση είχα και κι φίλη μου μέσα, ήμαστε και πι δυο βρωμερές διότι καθαρίζαμε όλη μέρα το υπόγειο της κι όμως την έπιασε υστερία με τις αιωρούμενες τρίχες του Μουφ.

Πάντως όντως το αυτοκίνητο ειναι τριζάτο απο την καθαριότητα. Ευτυχώς θα το ευχαριστηθώ διότι έχω να πάω στο γιατρό μόνη μου αφού έξω κανει περί τους 40 βαθμούς με υγρασία και δεν μπορώ να παρω το Μουφ μαζί και να το αφήσω στο αυτοκίνητο. Θα κάτσει αναγκαστικά στο σπιτι με το αρκουδίσιο να μου βρωμίζει τη μοκέτα.

Σε μελλοντικό μήνυμα θα σας δείξω πώς καθαρίζονται οι φλοκάτες απο τις Μουφότριχες, αλλα πρέπει πρώτη να βρω την ειδική ταβανοσκουπα πριν κανω ο,τιδήποτε. Θα ειναι κάπως έτσι με διαφορά ότι θα γίνει στη ράμπα μου μπροστά στο γκαράζ. Αν μπορείτε μάλιστα να με φωτιστε για την ταβανοσκουπα που χρησιμοποιεί ο τύπος πολύ θα με υποχρεώσετε. Καθαριστή με νερο υπό πίεση έχω ήδη:

 
Last edited:
  • Like
Reactions: Aslan




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ειναι φοβερά της μόδας εδω και οι δικές μου ειναι σε φρικτή μουφοτριχοκατάσταση. :( Τις πλένω στο πλυντήριο με Woolite, τις στεγνώνω στον ήλιο, αλλα οι τρίχες παραμένουν δυστυχώς. Την ταβανοσκουπα να βρω μόνο...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν, ΤΡΕΞΤΕ ΑΜΕΣΩΣ και κάντε subscribe στο κανάλι του εδω τυπά που πρώτον εχει τριχωτους σκύλους που μαδάμε και δεύτερον βίντεο σχετικά με το πώς καθαρίζουμε το σπιτι και κυρίως τα χαλιά και αλλα τινα: https://m.youtube.com/channel/UCYEJB6aWezgQxzqpqtSnNSA
 
  • Like
Reactions: marytherion




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Το furminator το χρησιμοποιεις ακομα ή βρηκες κατι καλυτερο; Ισχυει οτι χαλαει το τριχωμα του σκυλου σπαζοντας τις τριχες;;
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, το χρησιμοποιώ, αλλα έχω και ένα αλλο που βγήκε με στρογγυλεμένες άκρες, το οποίο δεν κανει ζημιά στην τρίχα. Επίσης έχω αλλο χτένι που ειναι μόνο για υπομανδυα. Κάποια στιγμή θα Ρα βγάλω φωτογραφία.
 
  • Like
Reactions: Aslan


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Έψαχνα το τόπικ στο οποίο διάβασα πριν λίγες μέρες για την zoom groom της kong αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα. Μάλιστα το μέλος που το έγραφε έλεγε ότι κάνει τρομερή δουλειά αλλά χρειάζεται και ηλεκτρική σκούπα πρόχειρη να μαζεύει τις τρίχες γιατί δεν μένουν στην βούρτσα..Ισχύει πράγματικ αι αυτό!
Πράγματι για κοντότριχα είναι θεϊκή!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάλευα τόσα χρόνια και πως και δεν την ε΄χια ανακαλύψει. Ένα μεγάλο επίσης προσόν της είναι ότι ο σκύλος όχι απλώς δεν πονάει αλλά ούτε καν ενοχλείται, παίζει να του αρέσει το μασάζ κιόλας γιατί κάθεται χωρίς καμία διαμαρτυρία. Επίσης είναι τέλεια και για βούρτσισμα κατά την διάρκεια του μπάνιου. Είμαι ενθουσιασμένη!!!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Έψαχνα το τόπικ στο οποίο διάβασα πριν λίγες μέρες για την zoom groom της kong αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα. Μάλιστα το μέλος που το έγραφε έλεγε ότι κάνει τρομερή δουλειά αλλά χρειάζεται και ηλεκτρική σκούπα πρόχειρη να μαζεύει τις τρίχες γιατί δεν μένουν στην βούρτσα..Ισχύει πράγματικ αι αυτό!
Πράγματι για κοντότριχα είναι θεϊκή!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάλευα τόσα χρόνια και πως και δεν την ε΄χια ανακαλύψει. Ένα μεγάλο επίσης προσόν της είναι ότι ο σκύλος όχι απλώς δεν πονάει αλλά ούτε καν ενοχλείται, παίζει να του αρέσει το μασάζ κιόλας γιατί κάθεται χωρίς καμία διαμαρτυρία. Επίσης είναι τέλεια και για βούρτσισμα κατά την διάρκεια του μπάνιου. Είμαι ενθουσιασμένη!!!
:D Είναι πολύ καλή για να μαζεύει και τις τρίχες απο καναπέδες, καλύμματα, σκυλοκρεβατα, χαλιά κλπ κλπ.
*από την μεριά που την κρατάμε για να μη χαλάνε και τα "δοντάκια". ;)
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Έψαχνα το τόπικ στο οποίο διάβασα πριν λίγες μέρες για την zoom groom της kong αλλά δεν το βρίσκω με τίποτα. Μάλιστα το μέλος που το έγραφε έλεγε ότι κάνει τρομερή δουλειά αλλά χρειάζεται και ηλεκτρική σκούπα πρόχειρη να μαζεύει τις τρίχες γιατί δεν μένουν στην βούρτσα..Ισχύει πράγματικ αι αυτό!
Πράγματι για κοντότριχα είναι θεϊκή!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάλευα τόσα χρόνια και πως και δεν την ε΄χια ανακαλύψει. Ένα μεγάλο επίσης προσόν της είναι ότι ο σκύλος όχι απλώς δεν πονάει αλλά ούτε καν ενοχλείται, παίζει να του αρέσει το μασάζ κιόλας γιατί κάθεται χωρίς καμία διαμαρτυρία. Επίσης είναι τέλεια και για βούρτσισμα κατά την διάρκεια του μπάνιου. Είμαι ενθουσιασμένη!!!
Πού το βρήκες;
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εμεις τα μπασταρδακια που εχουμε αλλου κοντο,άλλου μέτριο κ αλλου μακρυ θα μας κανει δουλιτσα; δεν λεω κ η σλικερ βγαζει πραμα αλλα κ παλι ακουπιζω δυο φορες τη μερα...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Θα κανει δουλεια,στα καπουλια και οπου αλλου ειναι μακρυ βαζε την σλικερ.
Εγω χρησιμοποιω της Trixie και της Mol.