Ωιμέ δυστυχία μου! (ΤΡΙΧΕΣ!)


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Τι χάπι είναι αυτό?????Ναι, αν δεν μαδαει ομως πώς θα φυγει η τριχα???Η τριχα η παλια δεν πρεπει να φυγει?Είναι νορμαλ χαπι για την υγεια του σκυλου?Μηπως γινομαστε υστερικοι....?Οκ σκυλι ειναι τριχες θα εχει.....
Η δικια μου βγαζει ΤΗΝ ΤΡΙΧΑ !!!! Η μονη που ισως να με καταλαβαινει ειναι η σαρα :p....Την χαϊδευω την μουσουδα και βγαινουν μεχρι και απο εκει τριχες..!:D:eek:
Ένα θα σου πω: την παίρνω αγκαλιά και αν φοράω μαυρα γίνομαι καφέ! ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ! Κι επειδή είναι λεπτές και κοντές οι τρίχες της είναι σαν πευκοβελόνες - μπαίνουν στα ρούχα ενδιάμεσα και πολλές δεν βγαίνουν ούτε με το ρολό! Άσε! Το χάπι το πήρα από κτηνιατρείο και είναι μια χαρά! Δεν είπα ότι δεν μαδάει ΚΑΘΟΛΟΥ! Είπα πως πλέον δεν μαδάει όσο μάδαγε το καλοκαίρι, που έκανε στρώμα ολόκληρο και δεν έβλεπες δάπεδο κάτω αλλά τρίχες. Τώρα όσο για την ονομασία αν θες ρωτάω τον κτηνίατρο πώς λέγεται, αλλά έχε υπόψιν σου πως δεν πιάνουν όλα τα χάπια σε όλα τα σκυλιά! Μια φίλη μου που το δοκίμασε στο πινσεράκι της (το δικό μου είναι πινσεράκι κατά το ήμισυ) κι όμως δεν της έκανε αλλαγή!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Vetriderm έδωσα εγώ στη μικρή μου κατόπιν συμβουλής κτηνιάτρου και είδα μεγάλη διαφορά (δεν κόβω βέβαια και το χέρι μου οτι δεν συνέπεσε με το οτι ολοκληρώθηκε η καλοκαιρινή της αλλαγή). Πάντως θα δώσω τώρα και στο Γκογκόλ (ο οποίος θεωρούσα - πριν την άφιξη της μικρής - οτι μαδάει φυσιολογικά, καθώς δεν είχα μέτρο σύγκρισης, αλλά τώρα επειδή έχει αντιστραφεί το μάδημα, βλέπω οτι κι αυτός παίρνει βελτίωση).
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
(δεν κόβω βέβαια και το χέρι μου οτι δεν συνέπεσε με το οτι ολοκληρώθηκε η καλοκαιρινή της αλλαγή)

Εγώ που της έδωσα το χάπι πέρυσι τον Αύγουστο (αρχές, γιατί τότε ξεκίναγε η ιστορία) φέτος δεν μου έκανε καμία αλλαγή στην πτώση τριχώματος τον μήνα αυτόν. Ήταν όπως κάθε άλλο μήνα. Και από πέρυσι που το πήρε ναι μεν μαδάει αλλά όχι όσο πριν. Δεν θυμάμαι όμως το χάπι θα ρωτήσω τον κτηνίατρο και θα σας πω!
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Με αυτα τα χαπακια ομως δεν εμποδιζουμε τη φυσικη λειτουργια της αλλαγης του τριχώματος;
Θελω να πω οτι η τριχα που πρεπει να πεσει, πρεπει να πεσει. 'Η δεν πειραζει;
 


pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
Μαλλον εχω προβλημα. Εχω ενα labrador αρσενικο το οποιο ειναι τεσσαρων μηνων. Το εχω μια εβδομαδα και απο την πρωτη μερα αφηνει πολλες τριχες,γεμιζει ολο το σπιτι με αποτελεσμα να βαζουμε την ηλ.σκουπα συνεχεια. Δεν ξερω εαν φταιει ο ζεστος καιρος ή η τροφη ή οτιδηποτε,ειμαι πρωταρης σε αυτα και δεν γνωριζω πολλα για αυτο απευθηνθηκα σε εσας για να μου λυσετε αυτο το προβλημα εφοσον γνωριζετε κατι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Με αυτα τα χαπακια ομως δεν εμποδιζουμε τη φυσικη λειτουργια της αλλαγης του τριχώματος;
Θελω να πω οτι η τριχα που πρεπει να πεσει, πρεπει να πεσει. 'Η δεν πειραζει;
Εξαρτάται για ποιο λόγο πέφτει η τρίχα, αλλαγή καιρού ή λόγω κακής διατροφής/αλλεργιών/ασθενειών κλπ. Αλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Μαλλον εχω προβλημα. Εχω ενα labrador αρσενικο το οποιο ειναι τεσσαρων μηνων. Το εχω μια εβδομαδα και απο την πρωτη μερα αφηνει πολλες τριχες,γεμιζει ολο το σπιτι με αποτελεσμα να βαζουμε την ηλ.σκουπα συνεχεια. Δεν ξερω εαν φταιει ο ζεστος καιρος ή η τροφη ή οτιδηποτε,ειμαι πρωταρης σε αυτα και δεν γνωριζω πολλα για αυτο απευθηνθηκα σε εσας για να μου λυσετε αυτο το προβλημα εφοσον γνωριζετε κατι.
Τι τροφή του δίνεις;
 






angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μαλλον εχω προβλημα. Εχω ενα labrador αρσενικο το οποιο ειναι τεσσαρων μηνων. Το εχω μια εβδομαδα και απο την πρωτη μερα αφηνει πολλες τριχες,γεμιζει ολο το σπιτι με αποτελεσμα να βαζουμε την ηλ.σκουπα συνεχεια. Δεν ξερω εαν φταιει ο ζεστος καιρος ή η τροφη ή οτιδηποτε,ειμαι πρωταρης σε αυτα και δεν γνωριζω πολλα για αυτο απευθηνθηκα σε εσας για να μου λυσετε αυτο το προβλημα εφοσον γνωριζετε κατι.
Τα labrador μαδάνε σχεδόν όλο το χρόνο. Σίγουρα τώρα και ο ζεστός καιρός δεν βοηθάει. Ο δικός μου σταματάει τελείως μόνο το καταχείμωνο. Από κει και πέρα προσπάθησε και εσύ να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση. Βούρτσιζέ τον τακτικά να φεύγει η πολλή τρίχα και ενίσχυσε την διατροφή του με λάδι σολωμού ή με βιταμίνες ή με μαγιά μπύρας. Αλήθεια τι τροφή του δίνεις?
 




angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μια φθηνη που μου προτινανε,spike λεγεται.
Καλά μέχρι να γράψω εγώ είχες ήδη απαντήσει! Κοίτα για κάποια καλύτερη. Εμείς απ΄όταν αλλάξαμε την τροφή είδαμε μεγάλη βελτίωση στο τρίχωμα.
 




pan0s7

Member
21 Αυγούστου 2011
20
0
χαχαχαχα καταλαβα! Το θεμα ειναι οτι εχω πολλα κιλα ακομα τροφης.. Επισης καθε μερα το βουρτσιζω!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Όσο και να το βουρτσίζεις δε θα σταματήσει να μαδάει γιατί δε τρέφεται σωστά και του λείπουν πολλά σημαντικά στοιχεία απο τη διατροφή του...πρόσεχε γιατί μπορεί να παρουσιάσει πολλά προβλήματα απο κακή τροφή...
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καλές τροφές υπάρχουν πολλές...και επίσης κάποιες καλές και οικονομικές...διάβασε στα θέματα της διατροφής και κρίνε ποια ταιριάζει στο σκύλο σου!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Τι τροφη προτεινετε? Εγω σκεφτομαι για orijen!
Απο τη χειροτερη σε μια απο τις καλυτερες?!
Θα παθει πολιτισμικο σοκ ο σκυλος...
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Ενώ ήμουν σίγουρη ότι το σπίτι έβγαλε μαλλιά και το αυτοκίνητο φόρεσε περούκα, ανακάλυψα αυτό:

http://www.mielehome.gr/Products/845/default.htm

Η τέλεια σκούπα. Δυνατή και αξιόπιστη με δυνατότητα επιλογής δύναμης αναρρόφησης. Έχει 2 ειδικά πέλματα που ρουφάνε τρίχες, κλωστές κλπ. το ένα είναι για χαλιά, μοκέτες και το άλλο για έπιπλα, κρεβάτια και τα λοιπά. Την έβαλα και στο αυτοκίνητο και έλαμψε. Βάζω το εξάρτημα "ξεσκονιστήρι" και εξαφανίζονται οι τρίχες μια και καλή (για 2 ημέρες...) Η εταιρεία πουλάει και ξεχωριστά αυτά τα πέλματα για όσους έχουν ήδη τη σκούπα, η οποία κατά άλλα δεν διαφέρει από τα άλλα της προϊόντα.Η τιμή ψιλοτσούζει αλλά άξιζε τον κόπο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU