απειλες γειτονων!!!


liajoe

Well-Known Member
βασο μου δυστυχως εχω δεθει μαζι του κ δεν μπορω να τον δωσω αλλα επισης θα του κανει κ τεραστιο κακο πιστευω κ δεν το θελω!!!
ειλικρινα ειμαι διατεθειμενος μεχρι κ να νοικιασω σπιτι με αυλη κ ας εχω δικο μου διαμερισμα αλλα ξερω οτι δεν θα λυθουν τα προβληματα μου...τα ιδια θα ειναι απλα θα ειναι πιο ευκολο να με διωξουν απο εκει αφου θα ειναι με ενοικιο...
Κώστα, λυπάμαι. Αλλά δεν έχεις επιλογές.
Μήπως μπορείς να τον παίρνεις μαζί σου στο φορτηγό? Θα ήταν τέλεια!

Ρώτησε τον εαυτό σου πώς γίνετε ένας φορτηγατζής,
χωρίς οικογένεια να ανταπεξέλθει?
  • Πήρες ένα σκύλο χωρίς πιστεύω να υπολογίσεις ΑΝ μπορείς να φροντίζεις κατάλληλα...
  • Πήρες ένα σκύλο (φυλή) για τον οποίο δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις οικονομικά...
Αν ζητάς το καλύτερο για τον σκύλο σου, ρώτα τον εαυτό σου,
τί είναι το καλύτερο για αυτόν? :rolleyes:

:)
 




kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
Οι φερομόνες βρίσκονται σε ειδικό δοχείο, το οποίο ο ιδιοκτήτης του κατοικιδίου βάζει στην πρίζα - όπως τα αποσμητικά χώρου - ώστε να διαχέονται στον αέρα. Το πρότεινα σε έναν πελάτη μου, ο οποίος κάθε φορά που εγκατέλειπε τον σκύλο του για μερικές ώρες ή ημέρες, έβρισκε το σπίτι του σε άθλια κατάσταση όταν γυρνούσε. Το πρόβλημά του λύθηκε», συμπληρώνει ο κ. Σορόκος.......μου το προτεινε κ ενας φιλος
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Γυρνωντας λιγο στο θεμα , τελικα καταλαβα οτι οι γειτονες εχουν δικιο που στην ''πεσανε'' αφου μονος σου παρουσιασες μια ζοφερη εικονα αποχωρισμου :-|.

Για φαντασου να εμενε ενας αλλος Κωστας με ενα αλλο αγχωμενο dogo απο πανω σου που να δουλευε βραδυνος και να ξυπναγε οταν εσυ πεφτεις για υπνο ? θα την παλευες αυπνος ολη μερα στη δουλεια εξαιτιας ενος ξενου σκυλιου ? Μαλλον οχι ...εδω τα δικα σου νευρα σπανε που δεν σε αφηνει να κανεις σεξ ...πιθανως ουτε οι γειτονες θα κανουν μηπως και χασουν καμμια ωρα υπνο :D:D

Λυση δεν εχω να σου προτεινω ...περα απο το να βρεις του σκυλου ενα καλο σπιτι.
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
σωτηρη μου καλησπερα!!!δυστυχως εκτος του οτι δεν ειχα λεφτα για να συνεχισω τα μαθηματα,αυτον τον μηνα τουλαχιστον,ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες του βασιλη κ δεν υπηρχε η παραμικρη βελτιωση δυστυχως!!!

Φίλε Κώστα,
η ανάρτησή σου μου κίνησε την περιέργεια κι έτσι πήρα έκανα ένα τηλέφωνο. Να πάρουμε λοιπόν τα πράγματα με την σειρά και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος:
Αφού έγινε μια αρχική διάγνωση η οποία έδειχνε και άγχος (φοβία) αποχωρισμού σου προτάθηκε η διόρθωση να ολοκληρωθεί σε περίπου έξι συνεδρίες και σε συχνότητα περίπου μία συνεδρία ανά πέντε με έξι ημέρες. Πράγμα που με την σειρά του σημαίνει πως η διόρθωση της συμπεριφοράς θα σου κόστιζε συνολικά περίπου το 1/3 απ’ όσα κατέβαλες αρχικά για έγκλειστη εκπαίδευση η οποία παράλληλα επιδείνωσε το πρόβλημα του σκύλου σου.
Με την πρώτη συνεδρία και παρουσία του φίλου σου Βασίλη, έγινε λοιπόν μια αρχική εκτίμηση του προβλήματος και κάποιες ασκήσεις για να δεις πως το πρόβλημα δεν ήταν δυσεπίλυτο, αλλά απόλυτα αντιμετωπίσιμο. Συγκεκριμένα έμαθα πως σταυροκοπήθηκες κάποια στιγμή λέγοντας "πρώτη φορά μπορούμε και καθόμαστε έτσι στο σπίτι μου με τον Ντράγκο!". Σου δόθηκαν λοιπόν στην συνέχεια κάποιες οδηγίες τόσο για να μπορέσεις να προετοιμάσεις το έδαφος όσο και για να μπορεί να γίνει μια ορθότερη και πιο ολοκληρωμένη διάγνωση των αιτιών του προβλήματος (το πρόβλημα αντιμετωπίζεται πάντα στην ρίζα του). Σου τονίστηκε επίσης πως η διόρθωση ενός τέτοιου προβλήματος απαιτεί συνέπεια από τον ιδιοκτήτη, τόσο στην τήρηση των συνεδριών, όσο και στην σωστή και ακριβή εκτέλεση των οδηγιών. Ανανεώσατε λοιπόν το ραντεβού σας για μετά από πέντε ημέρες. Μετά από τρεις ημέρες σε κάλεσε στο τηλέφωνο για να ενημερωθεί για την πορεία του σκύλου. Και την ημέρα της δεύτερης συνεδρίας τον κάλεσες στο τηλέφωνο δηλώνοντας κώλυμα. Επόμενη επαφή απ’ την πλευρά σου δεν υπήρξε ποτέ.

Συμπέρασμα που μπορεί κανείς να βγάλει πολύ βιαστικά:
"Έκανα ένα και μοναδικό μάθημα γερμανικών... πήγα στο Μόναχο και δεν μπορούσα να συνεννοηθώ!"
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κι ο συγκεκριμενοσ ντογκο σε διαμερισμα μεγαλωσε και δεν εκανε ουτε μία ζημιά...... δεν φταιει ούτε ο σκύλος( ρατσα) ούτε το περιβάλλον που μεγαλώνει... η αυλή δεν είναι λύση
 

Attachments



fenia-fenia

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
88
0
Θεσσαλονίκη
την καλημέρα μου σε όλους!

και μένα η κούκλα στις φωτογραφίες είναι η ανηψιά μου!δεν προκάλεσε καμία ζημιά!(τώρα είναι και μανούλα!:):):):):)!!!!!!!)
 

Attachments



denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Λοιπόν δεν πάω καλά. ...
Είδα σε όνειρο ότι είχα πάει στο σπίτι του Κώστα (διαλυμένο από το dogo) να φτιάξω τον υπολογιστή, και ο σκύλος ήταν στο υπόγειο κάνοντας έναν θόρυβο σαν τον Μινώταυρο :p :p :p και μου λέει ο Κώστας "είδες, δεν κάνω πλάκα, είναι θηρίο" :maria: :paja1:
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
σωτηρη μου καλησπερα!!!δυστυχως εκτος του οτι δεν ειχα λεφτα για να συνεχισω τα μαθηματα,αυτον τον μηνα τουλαχιστον,ακολουθησα κατα γραμμα τις οδηγιες του βασιλη κ δεν υπηρχε η παραμικρη βελτιωση δυστυχως!!!
:(
δεν ξερω πια τι αλλο να κανω...
αν και ετσι δεν ειδες προκοπη δεν ξερω τι μπορεις να κανεις!! το κακο ειναι οτο οσο παιρναει ο καιρος ειναι ποιο επικινδυνο να δωθει ο σκυλος! γιατι οποιος τον παρει θα πρεπει να ξερει τι να κανει ωστε να του αλλαξει ολες τις κακες συνηθειες που απεκτησε μαζι σου.

πραγματικα ισως θα επρεπε να τον δωσεις!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τον αγαπάει το σκύλο! Πώς να τον δώσει? Δε γίνονται αυτά τα πράγματα, όσο σωστότερο κι αν θα ήταν κάτι τέτοιο για το σκύλο.
Πιστεύω αγαπητέ ότι πρέπει να ακολουθήσεις τα εξής βήματα:

- Κάθεσαι κάτω και συνειδητοποιείς ότι ο σκύλος δε φταίει σε τίποτα. Οι μόνοι που φταίνε: εσύ + ο προηγούμενος εκπαιδευτής ίσως + όσοι μαθαίνουν αντιφατικά πράγματα στο σκύλο, με ανοχή, επιβράβευση ανεπιθύμητων συμπεριφορών.
- Φωνάζεις καινούριο εκπαιδευτή και κάθεσαι να σε εκπαιδεύσει. Επειδή όμως μόνο εσύ ξέρεις καλά το σκύλο, διαβάζεις και μπόλικα περί εκπαίδευσης (υπάρχουν πολλά καλά βιβλία και φυσικά το ίντερνετ) και προσαρμόζεις στο σκύλο σου με επιμονή, υπομονή και αισιοδοξία όσα μαθαίνεις. Επίσης, "εκπαιδεύεις" σχετικά και την κοπέλα σου.
- Ενημερώνεις τους γείτονες ότι το πρόβλημά τους είναι προσωρινό.
- ΑΝ μπορείς παίρνεις μια άδεια λίγων ημερών και αφιερώνεις το χρόνο αυτό στην εκπαίδευσή σας (εσένα, κοπέλας σου και σκύλου).

Edit: Διάβασα όσα είπε ο Προμηθέας. Ίσως τελικά ο εκπαιδευτής δε φταίει και καθόλου...
 
Last edited:


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
πραγματικα πιστευω οτι ζοριζεται το παιδι,
καλυτερα,γνωμη μου ειναι να τον δωσει
καπου που θα εχει επικοινωνια και θα ξερει
οτι περναει καλα ο σκυλακος,θα ηρεμησει και το σκυλι
και ο Κωστας ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ,

δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη λυση,
θα φανει αργοτερα ποσο σωστα επραξε;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω παλι λεω να τον εχει συνοδηγο! Ρε κωστα_ντογκε_αρτζεντινε δε γινεται να τον εχεις στο φορτηγο? Αυτος βασικα θελει να ναι μαζι σου. Ε στις στασεις θα τρεχει κιολας να στανιαρει και ολα οκ. Δεν παιζει κατι τετοιο?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν «παίζει». Το επάγγελμα του είναι φορτηγατζής. Μετακομίσεις κάνει. Είναι δυνατόν να έχει το σκύλο μαζί του στο φορτηγό? :-?
 


liajoe

Well-Known Member
Δεν ηξερα τι "ακριβώς" κανει.

Εάν ηταν φορτηγατζής "μεταφορέας" μπορεί άνετα να τον έχει μαζί
ως σύντροφο και φύλακα.

Στον Καναδά άπειρει φορτηαγτζήδες έχουν τον σκύλο μαζί τους,
κάνοντες από 3 με 5 μέρες να φτάσουν στον προορισμό τους ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ναι και γω νομιζα οτι ειναι νταλικιερης. εκει θα μπορουσε πιο ανετα να τον παρει.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
και γω ξέρω φορτηγατζή που τον έχει μαζί του τον σκύλο,φορτηγατζής που κάνει μετακομίσεις και η σκύλα καταγουστάρει.Και αυτό βέβαια θέλει εκπαίδευση.....αλλά τι άλλο?Μοκέτα παχιά και ηχομόνωση για τα ποδοβολητά,κολλάρο ειδικό για το γάβγισμα?Αλλά και αυτό θέλει εκπαίδευση:rolleyes:Εφόσον δεν υπάρχει χρόνος να ασχοληθείς ό,τι και να πούμε είναι άσκοπο.

Στην θέση σου θα τον έδινα σε κάποιον άλλο,στην αρχή θα είναι δύσκολα και για τους δυο σας αλλά μακροπρόθεσμα είναι το καλύτερο για την ψυχική υγεία και τον δυο σας.Μην σκέφτεσαι εγωιστικά,σκέψου το καλό του ζώου:).Λες πως φοβάσαι πως ο αποχωρισμός θα του στοιχίσει,αυτό που φοβάσαι είναι πιστεύω να παραδεχθείς πως έκανες λάθος και απέτυχες....ανθρώπινο είναι.
 




rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Κωστα νομιζω πως οι επιλογες σου ειναι πλεον πολυ συγκεκριμενες, ή δινεις το σκυλο ή μειωνεις την απουσια σου απο κοντα του, που σημαινει, αν δεν μπορεις να ελλατωσεις το χρονο απο τη δουλεια σου, κοψε λιγο απο τον καφε, τη βολτα, το μακη, το σακη, τη σουλα κλπ.

Εγω τωρα γυρισα απο τη δουλεια και πραγματικα τα ποδια μου δε με βαστανε, η πλατη μου ειναι σαν το στεγαστρο καλατραβα αλλα μία με μιαμιση ωρα θα παμε βολτα με την alithia μου, δεν μπορω να αντισταθω σ΄αυτο το βλεμμα που με κοιταζει και παει στην πορτα, της το χρωσταω, της το οφειλω, ειναι η δευσμεση μου απεναντι της, ειναι το ελαχιστο για να ειναι ευτυχισμενη, δεν ρωτησαμε που την πηραμε απο τα αδελφια της απο την ασφαλεια της μανας της, ειμαστε η ζωη της και πρεπει να το ανταποδωσουμε και παντα θα ειναι πολυ λιγο για ολα αυτα που υπομενουν για μας.

Το μονο που θελει ο φιλαρακος σου ειναι λιγο απο το χρονο σου, δωστου λιγο και αυτος θα σου δωσει ολο του το ειναι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf