γαλλικο κουταβακι αποριες


Mariaki

Active Member
23 Ιουνίου 2015
30
24
37
καλησπερα σας.γραφω γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας κ παλι.ειμαστε πλεον 7 μηνων και ενω ημουνα τοσο περηφανη που το κουταβακι μου δε κανει ζημιες, ειναι ησυχο και γενικα δεν ειχα κανενα θεμα.απο τη στιγμη που μπηκε στον 7ο μηνα δηλαδη εδω κ μια βδομαδα με εχει τρελανει.τρεχει σαν το σιφουνα μεσα στο σπιτι με αποτελεσμα να τα παιρνει ολα παραμαζωμα,τρεχει μεσα στα ποδια μου ενω περπαταω κ παει να με ριξει κατω,καθομαι στον καναπε κ γαβγιζει σα κακομαθημενο.οταν τη μαλωσω η τη βαλω τιμωρια σταματαει για 10 λεπτα κ μετα ξανα τα ιδια.εχει ξεκινησει κ τρωει επιπλα κ φερεται πολυ ζωηρα.να επισημανω οτι δεν εργαζομαι κ ημαστε συνεχεια μαζι δηλαδη δε μενει ιδιαιτερα μονη.κ δεν τιθεται θεμα εκτονωσης καθως βγαινει βολτες κ με το παραπανω κ παιχνιδι εξω χωρις λουρι.εχει κανεις καμια ιδεα τι μυγα την τσιμπησε?
Το περασαμε κι εμεις αυτο. Τωρα που το λες το συνειδητοποιω. Τωρα ειναι 10 μηνων και ηρεμισε.
Εχει κοινωνικοποιηθει;
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Το περασαμε κι εμεις αυτο. Τωρα που το λες το συνειδητοποιω. Τωρα ειναι 10 μηνων και ηρεμισε.
Εχει κοινωνικοποιηθει;
γεια σου μαριακι τωρα είδα την απάντηση σου!!ειναι 8 μηνων κ δεν εχει έρθει η περίοδος αλλα ακομα κανει τα δικά της!!ενω εχει μάθει να τα κανει εξω οταν θα λείψω για τη δουλεια 5 ωρες δηλαδή 3 φορές την εβδομάδα θα παει κ θα μου κατουρήσει πανω στον καναπέ!!εσυ εχεις τετια;;βαρέθηκα να τον καθαρίζω!!κατα ταλλα ειναι απίστευτη κ πολυ φιλική και αγαπησιαρα αλλα..οσο αφορά τη κοινωνικοποίηση τη Κυριακή που πήγαμε για καφε και είχε πολυ κοσμο στη καφετέρια έγινε παρα πολυ άνυσηχη γάβγιζε σε όποιον περνάγε διπλα μέχρι που με δάγκωσε κιολας οταν έβαλα το χέρι μου να την ηρεμήσω!!μια κοπέλα που πλησίασε της γρύλισε αλλα εκείνη παρόλα αυτα τη χάιδεψε κ την άφησε μετα συνέχισε να γαβγίζει κ την πηρα αγκαλιά μου κ ηρέμησε!!καταλαβα μολις την πηρα οτι φοβόταν!!ποτε δεν ειναι ετσι στο σπίτι!!ενω εχω ζήσει απο παντα με σκυλιά τέτοιες περίεργες συμπεριφορές δεν εχω συναντήσει αλλα σε γενικές γταμμες ειναι ενα πολυ Κάλι κ ήσυχο σκυλι!!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Όταν φεύγεις βάζε καρέκλες ή σκαμπό πάνω στο καναπέ να μην μπορεί να ανέβει να μην στο λερώνει κρίμα και εσύ και το έπιπλο και η συμπεριφορά...

Όσο για τη κοινωνικόποίηση...είναι μεγάλο θέμα...Πρέπει να το προσέξεις λίγο παραπάνω. Κακώς την χαϊδέψε αφού έδειξε ότι δεν ήθελε,την επόμενη φορά μπορεί να μην δαγκώσει εσένα αλλά το χέρι που έρχεται και θα έχετε αλλά θέματα μετα..κακώς δάγκωσε κ εσένα φυσικά μεγάλο θέμα και αυτό. όχι τόσο γεμάτα μέρη αφού φοβάται, όχι αγκαλιές όταν φοβάται...

Γενικά μικρά ήρεμα βήματα όσο αντέχει κάθε φορά. Και όρια στο μέχρι που μπορεί να φτάσει μαζί σου. Αν μπορείτε να βρείτε εκπαιδευτη είναι το καλύτερο όσο είναι ακόμα μικρή...
 
  • Like
Reactions: kosmaki


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Όταν φεύγεις βάζε καρέκλες ή σκαμπό πάνω στο καναπέ να μην μπορεί να ανέβει να μην στο λερώνει κρίμα και εσύ και το έπιπλο και η συμπεριφορά...

Όσο για τη κοινωνικόποίηση...είναι μεγάλο θέμα...Πρέπει να το προσέξεις λίγο παραπάνω. Κακώς την χαϊδέψε αφού έδειξε ότι δεν ήθελε,την επόμενη φορά μπορεί να μην δαγκώσει εσένα αλλά το χέρι που έρχεται και θα έχετε αλλά θέματα μετα..κακώς δάγκωσε κ εσένα φυσικά μεγάλο θέμα και αυτό. όχι τόσο γεμάτα μέρη αφού φοβάται, όχι αγκαλιές όταν φοβάται...

Γενικά μικρά ήρεμα βήματα όσο αντέχει κάθε φορά. Και όρια στο μέχρι που μπορεί να φτάσει μαζί σου. Αν μπορείτε να βρείτε εκπαιδευτη είναι το καλύτερο όσο είναι ακόμα μικρή...
Ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου!!πιστευω οτι ηταν λαθος που την πηρα γιατι δεν εχει συνηθίσει πολυ κοσμο την εχω ξαναπάρει στη καφετέρια αλλα στη περιοχή που μένω δεν εχει πολυ κοσμο το χειμώνα αλλα τη Κυριακή επειδη είχε καλοκαιρινή μερα έγινε ο κακός χαμός!!αυτο εχω αποφασίσει κ γω να μιλησω με εκπαιδευτή!!εχω ξαναδεί γαλλικό θυληκο να συμπεριφέρεται ετσι σε αγνώστους!!δεν ξερω αν εχει ν κανει με τη φυλή!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν εχει να κανει με την φυλη!
Η δικια μου ειναι 10 μηνων τωρα! Ενω δεν παμε και εμεις συχνα σε μερη με πολυ κοσμο, δεν φοβαται τιποτα και κανεναν! Ετσι ηταν απο την αρχη! Και ολα μου τα κοριτσια ετσι ειναι!
Τις προαλλες την ειχα μαζι μου στο βολο στην Ερμου- γυρισαμε ολα τα μαγαζια, κατσαμε για καφε- συναντησαμε απειρους σκυλους και την χαιδεψαν δεκαδες ανθρωποι ολων τον ηλικιων- της αρεσε παρα πολυ και φαινοταν οτι της αρεσει γενικος να τραβαει την προσοχη!

Οσο για το κατουρημα- εμενα εχει να κατουρησει μεσα στο σπιτι ( και εκει παντα σε πανα πηγαινε!!) απο 5 -6 μηνων. Αλλα οταν λειπω, ειναι στο πακρο της!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
οσο μπορειτε με ανθρωπους κ ζωα!η σκυλα σου ειναι τελεια!χαμογελασα με το που ειδα την πρωτη φωτο!εκπληκτικη!να την χαιρεσαι!με την διχα πως παει τωρα?εχεις αλλαξει τροφη η εμεινες στην ιδια?με καποιες ξηρες πινουν πολυ νερο!
 
  • Like
Reactions: elizabeth dominguez


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Γεια σας και παλι!!!εχω ενα θυληκο γαλλικό που χτες έγινε ενός έτους,η μπλου μου οπως την λεω!!μαζι με τα γενέθλια μας ήρθε η πρωτη περίοδος!!θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την στείρωση;;αποτελεί ρίσκο;;γιατι εχω ακούσει διαφορά για τις βραχύ κεφαλές φυλές!!εαν δεν κανω στείρωση βάζω σε κίνδυνο την υγεία της;;δεν εχω κανένα σκοπο να προσπαθήσω να την ζευγαρώσω ουτε και να τύχει κατι τετιο γιαυτο κ ρωτάω,αν ειναι να μην ωφελήσει σε κατι να μην την κανουμε!
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Γεια σας και παλι!!!εχω ενα θυληκο γαλλικό που χτες έγινε ενός έτους,η μπλου μου οπως την λεω!!μαζι με τα γενέθλια μας ήρθε η πρωτη περίοδος!!θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την στείρωση;;αποτελεί ρίσκο;;γιατι εχω ακούσει διαφορά για τις βραχύ κεφαλές φυλές!!εαν δεν κανω στείρωση βάζω σε κίνδυνο την υγεία της;;δεν εχω κανένα σκοπο να προσπαθήσω να την ζευγαρώσω ουτε και να τύχει κατι τετιο γιαυτο κ ρωτάω,αν ειναι να μην ωφελήσει σε κατι να μην την κανουμε!
Aν ήμουν στη θέση σου θα διάλεγα να κάνω την εγχείριση κάτω από δικές μου συνθήκες. Να έχω δηλαδή σκύλο νέο κ υγιή, να εχουν περάσει 2 μήνες απ τον οίστρο, να εχω κανονίσει το πρόγραμμά μου ώστε μετά την στείρωση να την επιβλέπω συνεχόμενα για μέρες. Δεν θα περίμενα να μου τύχει κάτι άσχημο κ τότε να τρέχω- μου φαίνονται πολλές οι πιθανότητες εναντίον μου.
Κατα τα άλλα η στείρωση ούτε μόνο θετικά έχει ούτε κ μόνο αρνητικά, η απόφασή δική σου. Συμβουλέψου κ τις εκατοντάδες σελίδες που έχουν γραφτεί ήδη στο φόρουμ ή-ακόμα καλύτερα- έναν γιατρό.
Απλά βεβαιώσου για την εγχείριση οτι θα πας σε κάποιον που έχει γνωσεις/σωστό κτηνιατρείο αλλά κ κάποια εμπειρία .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στειροση σε σκυλο που ζει ελεγχομενα και σε ασφαλες περιβαλλον, μονο για ιατρικους λογους!
Εγω μονο την μια απο τα 4 γαλλικα εχω στειρωσει και αυτο μονο, επειδη χρειαζοταν ετσι και αλλιως ναρκωση για αλλο θεμα- και επειδη στην φαση της "ψευδοκυησης" γινοταν παρα πολυ καταθληπτικη.
Δεν θα εκανα καμια χειρουργικη ενδοκοιλιακη επεμβαση υπο ολικη ναρκωση με ολα τα ρισκα, για να αφαιρεσω υγειες οργανα.
( δεν εχουν γεννησει ποτε και ουτε προκεται!)
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Στειροση σε σκυλο που ζει ελεγχομενα και σε ασφαλες περιβαλλον, μονο για ιατρικους λογους!
Εγω μονο την μια απο τα 4 γαλλικα εχω στειρωσει και αυτο μονο, επειδη χρειαζοταν ετσι και αλλιως ναρκωση για αλλο θεμα- και επειδη στην φαση της "ψευδοκυησης" γινοταν παρα πολυ καταθληπτικη.
Δεν θα εκανα καμια χειρουργικη ενδοκοιλιακη επεμβαση υπο ολικη ναρκωση με ολα τα ρισκα, για να αφαιρεσω υγειες οργανα.
( δεν εχουν γεννησει ποτε και ουτε προκεται!)
Ετσι το χω και γω στο μυαλό μου αλλα διάβασα οτι αν στειρώσω μειώνει τις πιθανότητες του καρκίνου!!ουφ ειμαι σε δίλλημα αλλα μαλλον θα την αφησω προς το παρόν
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Αφήστε το αλλο που έπαθα σημερα έλειψα για 5 ωρες απο το σπίτι και την άφησα με κλιματιστικό καθώς χτύπησε 41 βαθμούς!! Γυρισα κ το σπίτι ηταν δροσερό και η μπλου κυρία!!λιγο μετα 8μθσι η ωρα το απόγευμα πετάχτηκα να παρω απο το πετ σοπ κατι κ έλειψα ενα τέταρτο όπου ειχα κλεισει το κλιματιστικό!οι βαθμοί στο αμάξι έδειχναν 33!ανεβαινω σπίτι το σκυλι μου ζεσταινόταν σα τρελό δε μπορούσε να ανασάνει καλα καλα κ έκανε 2 φορές εμετό χώρις να εχει φαει!!(τρωει καθε βραδυ)!!της εκανα ντουζακι με δροσερό νερο κ ίσιωσε!!κατανοω πως δεν αντέχουν τις θερμοκρασίες αλλα τοσο πολυ;;αμα λείψω και γινει καμια διακοπή ρεύματος κ σταματηςει Το κλιματιστικό τι θα κανει;;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ετσι το χω και γω στο μυαλό μου αλλα διάβασα οτι αν στειρώσω μειώνει τις πιθανότητες του καρκίνου!!ουφ ειμαι σε δίλλημα αλλα μαλλον θα την αφησω προς το παρόν
Αυτο με την μειωση του καρκινου ειναι λιγο μουφα- οντος η πιθανοτητα εμφανισης καρκινουν μειωνεται κατα 25% στα στειρομενα- απο τα ατειρωτα, αλλα αυτο αφορα το συνολο των σκυλων που θα εμφανιζαν καρκινο στους μαστους.
Ο αρριθμος αστειροτων σκυλων που εμφανιζουν καρκινο στους μαστους ειναι βαση ερευνων στο 1.84% .
Σε μορφες καρκινουν που δεν εχουν σχεση με τα γεννητηκα ( μητρα, τραχιλο κλπ) δεν εχει καμια προφυλακτικη επιδραση η στειρωση!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αφήστε το αλλο που έπαθα σημερα έλειψα για 5 ωρες απο το σπίτι και την άφησα με κλιματιστικό καθώς χτύπησε 41 βαθμούς!! Γυρισα κ το σπίτι ηταν δροσερό και η μπλου κυρία!!λιγο μετα 8μθσι η ωρα το απόγευμα πετάχτηκα να παρω απο το πετ σοπ κατι κ έλειψα ενα τέταρτο όπου ειχα κλεισει το κλιματιστικό!οι βαθμοί στο αμάξι έδειχναν 33!ανεβαινω σπίτι το σκυλι μου ζεσταινόταν σα τρελό δε μπορούσε να ανασάνει καλα καλα κ έκανε 2 φορές εμετό χώρις να εχει φαει!!(τρωει καθε βραδυ)!!της εκανα ντουζακι με δροσερό νερο κ ίσιωσε!!κατανοω πως δεν αντέχουν τις θερμοκρασίες αλλα τοσο πολυ;;αμα λείψω και γινει καμια διακοπή ρεύματος κ σταματηςει Το κλιματιστικό τι θα κανει;;
Σε μερες που αναμενεται παρα πολυ ζεστη και σε ενδεχομενο διακοπη ρευματος, μπορεις να απλωσεις βρεγμενες πετσετες στο πατωμα, για να ξαπλωσει εκει.
Εχει προσβαση σε καποιο μπαλκονι? Εαν ναι, μαθε της να μπαινει σε μια πισινα για να δροσιστει- και βαλτης μια.
57395_1660799400628_4117813_o.jpg
 


elizabeth dominguez

Active Member
2 Δεκεμβρίου 2015
39
58
33
Σε μερες που αναμενεται παρα πολυ ζεστη και σε ενδεχομενο διακοπη ρευματος, μπορεις να απλωσεις βρεγμενες πετσετες στο πατωμα, για να ξαπλωσει εκει.
Εχει προσβαση σε καποιο μπαλκονι? Εαν ναι, μαθε της να μπαινει σε μια πισινα για να δροσιστει- και βαλτης μια.
View attachment 58378
Τελεια σε ευχαριστω πολυ
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
•Καλησπέρα και από εμένα για να μήν ανοίξω καινούργιο θέμα θα ρωτήσω εδώ πέρα κάποιες απορίες που έχω, έχω 3μηνών αρσενικό Γαλλάκι 5 κιλά είναι 4,800 για την ακρίβεια! Καταρχήν με την περιποίηση: κάθε πότε θα πρέπει να καθαρίζουμε τα αυτιά? Και με ποιον τρόπο θα ήταν καλύτερα?

•Εχθες ο κτηνίατρος με είπε πως ειχε μαζέψει μέσα αρκετή βρωμιά, τον καθάρισε με υγρό και με ειπε καθε 3-4 μέρες νομίζω είναι υπερβολικό τόσο συχνά με υγρό, βέβαια το υγρό ήταν απο χαμομήλι και κάτι αλλά φυτικά δεν το κοίταξα καλά μου είπε όμως πώς είναι πολύ καλό το συγκεκριμένο!

•Τα νύχια του κάθε πότε θέλουν κόψιμο?? Με τα μάτια του επίσης βλέπω Τελευταία βγάζει αρκετές τσίμπλες να τον καθαρίζω στο πρόσωπο με ειδικά πανάκια για σκύλους???

•Για το μπάνιο μετά απο τον 5μήνα να ξεκινήσω???

•Εχθές έκανε το 3 εμβόλιο, τον έκανε και ένα γενικό κοντρόλ τον άκουσε και την καρδιά μού είπε πως είναι πολύ καλα και υγιείς σε σχέση με άλλα που έρχονται και δείχνει να αναπνέει καλά....

•Τον δίνω πρός το παρόν την Acana puppy&junior την τρώει με πολύ όρεξη και δείχνει καλά τουλάχιστον δεν έδειξε κάποια αλλεργία η στο τρίχωμα, σκέφτομαι σε κάνα μήνα να προσθέσω και Λάδι σωλομού (100%) μια μικρή ποσότητα μέσα στην ξερή τροφή τι λέτε για αυτό???

•Εχω ξεκινήσει τον βγάζω έξω βόλτες τουλάχιστον οχι πρός το παρόν επαφή με άλλα σκυλιά, (βέβαια ζω στο εξωτερικό) και εδώ ολα τα σκυλιά είναι εμβολιασμένα δεν υπάρχουν βασικά αδέσποτα δεν εχω δει ποτέ μου, η αδερφή μου έχει ενα πεκινουά μεγάλο ηλικιακά ποτέ θα ήταν προτιμότερο να τον φέρω σε επαφή??

•Επίσης είναι ζωηρός και τρέχει συνέχεια όποτε γλυστράει η χτυπάει σε τοίχους ή πηδάει και πέφτει, με φοβίζει το ενδεχόμενο μην πάθει κάτι με τόσα που διαβάζω για την ράτσα, φυσικά από σκαλιά δεν πρόκειται να κατέβει ποτέ μόνος όσο μπορώ τον προσέχω όσο είναι εφικτό αλλά δεν μπορείς μόνιμος να εισαι καρφωμένος απο πάνω του σε κάθε σκανδαλιά θα λείψω και για την δουλειά για ώρες!

•Έχω Αρκετές απορίες και άλλες πόσες που με διαφεύγουν αυτή την στιγμή και σιγουρα σάς κούρασα, ευχάριστω εκ τον προτέρων :)
 

Attachments



l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Odin αν μπορείς πες μου το υγρό για τα αφτιά πώς λέγεται;
Μήπως το έχουμε και εδώ.

Για τα υπολοιπα θα σου απαντήσω όχι με βάση γαλλικού, αλλά γενικά σκύλου.

Νύχια θα κόψεις όταν θα δεις ότι υπάρχει ανάγκη. Μπορεί να είναι από τους σκύλους που δεν θα χρειαστεί ποτέ, αλλιώς προσοχή στα μαύρα νύχια, δεν είναι ευδιάκριτη η φλεβίτσα και αν την κόψεις θα αιμοραγήσει πολύ. Έχε ένα αιμοστατικό για καλό και για κακό. Κόβεις πάντα λίγο απο την ακρούλα με ειδικό ψαλίδι. Κόβε συχνά και λίγο την ακρούλα έτσι ώστε η φλεβίτσα να υποχωρεί προς τα πάνω .


Μπάνιο μπορείς να κάνεις και τώρα αν αισθάνεσαι ότι είναι βρώμικος. ¨Ασε καμιά βδομάδα μετά το εμβόλιο.

Μάτια δεν θα καθάριζα με ειδικά μαντηλάκια, όλο χημικά είναι. Άσε που δεν νομίζω ότι είναι για τα μάτια τους. Αν έχει πολλές τσίμπλες και συνέχεια θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό.

Μην προσθέσεις σολωμέλαιο. Μια καλή τροφή είναι αρκετή. Ας μην τα ταράζουμε σε συμπληρώματα που ούτε καν ξέρουμε αν τα χρειάζονται.

Για την γνωριμία του με τον παπούλη αν νομίζεις ότι είναι σκύλος (ο παπούλης) που θα αντιδράσει φιλικά προς τον δικό σου μπορείς να το κάνεις ..αν είναι ισορροπημένος δηλαδή.

Καλό είναι να είσαι υποψιασμένος αλλά όχι σούπερ αγχωμένος. Δεν μπορείς να είσαι 24/ημέρα με τα μάτια σου πάνω του .
 


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Odin αν μπορείς πες μου το υγρό για τα αφτιά πώς λέγεται;
Μήπως το έχουμε και εδώ.

Για τα υπολοιπα θα σου απαντήσω όχι με βάση γαλλικού, αλλά γενικά σκύλου.

Νύχια θα κόψεις όταν θα δεις ότι υπάρχει ανάγκη. Μπορεί να είναι από τους σκύλους που δεν θα χρειαστεί ποτέ, αλλιώς προσοχή στα μαύρα νύχια, δεν είναι ευδιάκριτη η φλεβίτσα και αν την κόψεις θα αιμοραγήσει πολύ. Έχε ένα αιμοστατικό για καλό και για κακό. Κόβεις πάντα λίγο απο την ακρούλα με ειδικό ψαλίδι. Κόβε συχνά και λίγο την ακρούλα έτσι ώστε η φλεβίτσα να υποχωρεί προς τα πάνω .


Μπάνιο μπορείς να κάνεις και τώρα αν αισθάνεσαι ότι είναι βρώμικος. ¨Ασε καμιά βδομάδα μετά το εμβόλιο.

Μάτια δεν θα καθάριζα με ειδικά μαντηλάκια, όλο χημικά είναι. Άσε που δεν νομίζω ότι είναι για τα μάτια τους. Αν έχει πολλές τσίμπλες και συνέχεια θα πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρό.

Μην προσθέσεις σολωμέλαιο. Μια καλή τροφή είναι αρκετή. Ας μην τα ταράζουμε σε συμπληρώματα που ούτε καν ξέρουμε αν τα χρειάζονται.

Για την γνωριμία του με τον παπούλη αν νομίζεις ότι είναι σκύλος (ο παπούλης) που θα αντιδράσει φιλικά προς τον δικό σου μπορείς να το κάνεις ..αν είναι ισορροπημένος δηλαδή.

Καλό είναι να είσαι υποψιασμένος αλλά όχι σούπερ αγχωμένος. Δεν μπορείς να είσαι 24/ημέρα με τα μάτια σου πάνω του .
Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου, θα σου στείλω φωτογραφία μόλις πάω σπίτι απο το υγρό! Το πεκινουά είναι τρομερά ήσυχο και φιλικό σε σημείο που δεν έχω ξανά δεί άλλο ζώο έτσι χαχα!!! Θα λάβω υπόψιν της συμβουλές σου ευχάριστω και πάλι...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Odin87

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2017
68
34
37
Stuttgart
Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα διαπίστωσα κάτω από τον λαιμό του αυτό το σημάδι! Είναι ξεραμένο αλλα μοιάζει σαν αλλεργία. Δεν τον ενοχλεί όμως, σαν έγκαυμα μοιάζει βασικα! Θα τον πάω την δευτέρα το πρωί και στον κτηνίατρο! Καμια ιδέα τι μπορεί να είναι??? Πέρα απο την Ακανα τον είχα δώσει και κάτι σνάκς για επιβράβευση....
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3