γιατί πάλι τσιμπούρια?


Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
και εγω frontline βαζω αμπουλες και εχω και το σπρει για επειγουσες καταστασεις.
επισης ο κτηνιατρος μου ειπε να βαζω και αμπουλα advantix (αν δεν κανω λαθος στην ονομασια) γιατι κανει καλυτερη δουλεια για τις σκνιπες και τα κουνουπια σε αντιθεση με το πρωτο που κανει για τσιμπουρια και ψυλλους.
ακομα ενας γνωστος μου ειπε οτι αυτος αγοραζει σιτρονελα και την ανακατεβει με ασπρο ξυδι ,νερο και κατι ακομα και κανει για ολα.
εχει κανεις αποψη για ολα αυτα;
και ακομα κανει να βαζω δυο ειδων αμπουλες στο σκυλο ταυτοχρονα;
Δηλαδή εσυ κάθε μέρα κάτι θα βάλεις στο σκύλο σου !!
Υπάρχουν και άλλες προφυλάξεις για να μην ακουμπήσει ούτε μίγα ο σκύλος σου αλλά κάνε αυτό που σου είπε ο κτηνιατρός σου που ξέρει και τις ιδιομορφίες (τυχόν αλλεργείες)του σκύλου σου.Πάντως οτι και να του βάζεις αν είναι να σου πάθει κάτι θα το πάθει με όλες τις προφυλάξεις, ξέρω άτομα που κατοικούν σε διαμερίσματα και τα σκυλιά τους έχουν καλαζααρ και άλλοι σε αγρούς ποτέ και τίποτε δεν παθαίνουν
Για αυτό το καλύτερο είναι να ... κάνεις τον σταυρό σου και να προσεύχεσαι !!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Το θεωρω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ να βαζουμε 2 αμπουλες στο σκυλο.
1 αμπουλα,1 κολαρο,1 σπρευ(αναλογως την εποχη).
Τα υπολοιπα ειναι υπερβολη και μεγαλο ''φορτωμα''.

Εκει που εχεις βαλει την frontline να κοπανισεις και την advantix απο πανω???
Αν η μια επιρρεαζει τη δραση της αλλης?
Στο site της advantix αναφερεται το ενδεχομενο μεχρι και η σιτρονελλα να επιρρεαζει τη δραστικοτητα της αμπουλας ,ποσο μαλλον ενα αλλο χημικο σκευασμα.
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
To έβγαλες το τσιμπούρι?Πώς?
Λοιπόν, αν το τσιμπούρι δεν έχει εισχωρήσει ΚΑΘΟΛΟΥ στο δέρμα του σκύλου μας, τότε απλώς το πιάνουμε και το σκοτώνουμε. Αν το τσιμπούρι έχει εισχωρήσει, υπάρχουν οι εξής τρόποι:

α) ψεκάζουμε με φάρμακο (π.χ. Front line) το τσιμπούρι και μέσα σε 20 λεπτά τσούπ, dead.

β) το τραβάμε με το χέρι, σιχαμερό για μερικούς, ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για το ζώο μας, γιατί μπορεί να μέινουν υπολείμματα μέσα και να προκαλέσει από μια απλή μόλυνση (πρήξιμο, φαγούρα) έως και θάνατο. Γι'αυτό, αν το κάνετε συχνά αυτό, ας είστε πιο προσεκτικοί, καθαρίζοντας καλά την πληγή με έναν νυστεράκι (το ξύνετε απαλά) και με Betadin.

και γ) αν δεν έχουμε φάρμακο μαζί μας, παίρνουμε 2 σταγόνες λάδι* και το ρίχνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΑΝΩ στο τσιμπούρι. Σε λίγα λεπτά το τσιμπούρι θα βγει από μόνο του, αλλά θα είναι ζωντανό, οπότε εκεί σίγουρα πρέπει να το σκοτώσουμε.

-Γιατί λάδι; Πως αναπνέει το τσιμπούρι όταν μπαίνει στο δέρμα του ζώου μας; Φυσικα και δεν κάνει μακροβούτι, βγαίνει και ξαναμπαίνει, αλλά. Το τσιμπούρι ΔΕΝ αναπνέει μόνο απ'το κεφάλι, αλλά έχει και δύο μικρές τρυπούλες στο πίσω μέρος του σώματος του, το οποίο και είναι εκτεθιμένο καθώς είναι απ'έξω. Οπότε, ρίχνοντας λαδάκι (που είναι και παχύρευστο) βουλώνουμε τις τρύπες αυτές και μη μπορώντας το τσιμπούρι να αναπνέυσει, βγαίνει από μόνο του.

Ευκολάκι;;;

Ακουσα για ενα αλλο προιον το sebacil εχει χρησιμοποιησει κανεις?
Ειναι για ψυλλους και τσιμπουρια ..
Ποτέ Sebacil πάνωστοσκύλο!
Μόνο για ψεκασμούς σε εξωτερικό χώρο (και αυτό με ιδιαίτερη προσοχή)!
Αραιωμενο 5 ml σε 1 λιτρο νερο..
Δεν το εχω δοκιμασει ακομα..αλλα ειναι πιο αποτελεσματικο λενε απο το φροντ λαιν..
Sebacil, δυνατό φάρμακο και διαπιστωμένο (τα 250ml κοστίζουν γύρω στα 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά, οπότε με φειδώ η χρήση του και όχι υπερβολές). Όπως λέει και η ROTTIE, καλό θα είναι η χρήση του να μην είναι πάνω στα σκυλιά.

Ψέκασμα του χώρου του σκύλου (μιά φορά, το πολύ 2 το μήνα), ειδικά αν είναι σε βεράντες, αυλές και εξοχικές κατοικίες. Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΊΝΑΙ 1ml Sebacil, ΣΕ 1 (ΕΝΑ) ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟΥ, προς Θεού, όχι 5. Διαβάστε και τις οδηγίες χρήσης. Εγώ χθες ψέκασα όλο το εξοχικό μου γύρω γύρω και το χώμα που κάθονται τα σκυλιά στη σκιά, όπως και κάποια χόρτα που έχουν απομείνει.

Να προσθέσω πως γνωρίζω άτομα που ψεκάζουν και τα σκυλιά τους, αλλά είναι ριψοκίνδυνο.

Εγώ, που τα σκυλιά μου τα έχω σε 2 στρέμματα εξοχικής κατοικίας (χώμα, χόρτα, δέντρα), τα λούζω μια με δύο φορές το μήνα, μετά τα ψεκάζω με Front Line (σε όλη την ράχη, ανάμεσα στα δάκτυλα, στις μασχάλες, στο στήθος και πάνω απ'τα μάτια προσεκτικά) 1 ή 2 φορές το μήνα και τα σκυλιά είναι πεντακάθαρα από ζωύφια.

Μην γίνεστε υπερβολικοί και υστερικοί με την καθαριότητα και την απολύμανση, δε γίνετε να απομονώσουμε τα σκυλιά μας απ'το περιβάλλον. Έτσι δε τα προστατεύουμε, τα καταπιέζουμε. Μην τους ρίχνετε πολλά χημικά, ένα ψέκασμα ή μία αμπούλα αρκεί, όχι 2 και 3 πάνω στο σκύλο μας. Όσο για τα κολάρα, όσο καλό κι αν είναι, θα θέλατε σε σας να σας έχουν 24 ώρες το 24ωρο ένα κολάρο απολύτως εφαπτόμενοσ το λαιμό σας; Να μην έχετε ελευθερία κινήσεων; Να καταπιείτε; .........

ΥΓ: τα τσιμπούρια δεν ζούνε μόνο στο χώμα, αλλά πάνω στα χόρτα και κυρίως στην κοπριά. Οι ψύλλοι κυρίως σε ξερόχορτα και σε άχυρα.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πολυ χρησιμες πληροφοριες.
Ειδικα για το Sebacil.Οι περισσοτεροι το χρησιμοποιουν για να λουζουν αδεσποτα που εχουν προβλημα με παρασιτα...:(

Να σε ρωτησω κατι ακομα...Για τα τσιμπουρια μας ειπες τι κανεις.
Για τη σκνιπα?Δεν χρησιμοποιεις κατι?:rolleyes:
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Πολυ χρησιμες πληροφοριες.
Ειδικα για το Sebacil.Οι περισσοτεροι το χρησιμοποιουν για να λουζουν αδεσποτα που εχουν προβλημα με παρασιτα...:(

Να σε ρωτησω κατι ακομα...Για τα τσιμπουρια μας ειπες τι κανεις.
Για τη σκνιπα?Δεν χρησιμοποιεις κατι?:rolleyes:
Με το Sebacil δε θα έχουν πρόβλημα τα σκυλιά, αλλά η συχνή χρήση (πάνω από 3 φορές το μήνα και όχι καλά αραιωμένο) και ίσως μια άσχημη -οργανική- αντίδραση του σκύλου, μπορεί να κάνει ζημιά. Σπάνια όμως..

Για τη σκνίπα δεν κάνω κάτι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα σκυλιά μου. Πιστεύω η σιτρονέλλα είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ρε παιδιά, όχι υπερβολικές δόσεις. Το ότι δε μιλάνε τα σκυλιά, δε σημαίνει ότι δε τα ενοχλεί.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Για τη σκνίπα δεν κάνω κάτι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα σκυλιά μου.
Mα δεν φαινεται κατι αμεσα.
Πρεπει να παρεις προφυλαξεις ωστε να ΜΗΝ τα τσιμπισει και κολησουν καλαζαρ.:rolleyes::???:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ψέκασμα του χώρου του σκύλου (μιά φορά, το πολύ 2 το μήνα), ειδικά αν είναι σε βεράντες, αυλές και εξοχικές κατοικίες. Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΊΝΑΙ 1ml Sebacil, ΣΕ 1 (ΕΝΑ) ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟΥ, προς Θεού, όχι 5. Διαβάστε και τις οδηγίες χρήσης. Εγώ χθες ψέκασα όλο το εξοχικό μου γύρω γύρω και το χώμα που κάθονται τα σκυλιά στη σκιά, όπως και κάποια χόρτα που έχουν απομείνει.
φιλε μου δεν έχω προσωπική εμπειρία, το άκουσα από έναν γνωστό μου και το έβαλα εδώ σαν ερώτηση..
Προσωπικά έχω πρόβλημα με το front line που δεν κάνει καθόλου δουλειά..

Αυτήν την αναλογια μου είπε αυτήν έγραψα..


Μην γίνεστε υπερβολικοί και υστερικοί με την καθαριότητα και την απολύμανση, δε γίνετε να απομονώσουμε τα σκυλιά μας απ'το περιβάλλον. Έτσι δε τα προστατεύουμε, τα καταπιέζουμε. Μην τους ρίχνετε πολλά χημικά, ένα ψέκασμα ή μία αμπούλα αρκεί, όχι 2 και 3 πάνω στο σκύλο μας. Όσο για τα κολάρα, όσο καλό κι αν είναι, θα θέλατε σε σας να σας έχουν 24 ώρες το 24ωρο ένα κολάρο απολύτως εφαπτόμενοσ το λαιμό σας; Να μην έχετε ελευθερία κινήσεων; Να καταπιείτε; .........
Mέχρι εδώ συμφωνουσαμε..
από εκεί και πέρα την υπερβολή που την είδες?:confused:

Είμαστε υποχρεωμένοι να πάρουμε όλα τα μετρα για την λεϊσμανίαση, διροφιλαρίωση, ερλιχίωση..ανάλογα με την επικινδυνότητα στο που μένει ο κάθε ένας..
Π.χ αυτός που μένει διπλα σε ποτάμι πρέπει να είναι πολύ σχολαστικός με αυτά..

Η πρόληψη από ποτε είναι υπερβολή?

Γιατί έχει περιορισμένες κινήσεις με το κολάρο (σκαλιμπορ)?

Πως θα το φάει εφόσον το κόβουμε πάντα στην άκρη?

Για τη σκνίπα δεν κάνω κάτι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα σκυλιά μου. Πιστεύω η σιτρονέλλα είναι ό,τι καλύτερο, αλλά ρε παιδιά, όχι υπερβολικές δόσεις.
Οταν λες δεν έχεις παρατηρήσει κάτι στα σκυλιά σου..κανεις καθε 6 μηνες εξετάσεις?
Γιατι αλλιώς δεν μπορεις να ξέρεις εκτος και αν έχεις ανάλογη εμπειρία και σε υποψιάσουν κάποιες ενδήξεις..
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Δεν σου είπα κάτι για την αναλογία, δεν επιτέθηκα, απλώς έγραψα ποιά είναι η σωστή αναλογία. Τώρα αν το Front Line δε σου "δουλεύει", πάω πάσο, βάζεις κάποιο άλλο δικό σου. Εντεκάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει.
........................................................

Ποτέ η πρόληψη δεν είναι υπερβολη. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχεις ακούσει που λένε παιδίατρους να αφήνετε τα μωρά ξυπόλητα να περπατάνε; Να μην τα "αποστειρώνουμε"; Έτσι και με τα σκυλιά, η φύση είναι το σπίτι τους, αν είναι να πάρω σκύλο για να του κάνω εξετάσεις ανά 6μηνο και κάθε μέρα να το ψεκάζω και να το πλένω, ας πάρω αυτοκίνητο. Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν θα το ασπαστώ. Πόσες περιπτώσεις έχεις δει με λεϊσμανίαση, διροφιλαρίωση, ερλιχίωση; Εκτός αν είσαι κτηνίατρος. Γιατί εγώ, δόξω τω Θεώ, 30 χρόνια οικογενειακώς με σκυλιά, ούτε ένα κρούσμα δεν είχαμε. Και ζούσανε πάντα στην αυλη.
Δε λέω να μη τα προσέχουμε, αλλά όχι και να υπερβάλουμε. Και στον άνθρωπο μπορεί ένα κουνούπι να προκαλέσει αλεργικό σοκ και θάνατο, αλλά δε συμβαίνει κάθε μέρα, ούτε κάνουμε μπάνιο με Autan.
....................................................................

Η ένσταση μου για το κολάρο είναι συγκεκριμένη. Δεν μου αρέσει να έχω καλά εφαπτώμενο το κολάρο στο σκύλο, δεν είπα να μην τους έχουμε κολάρο. Γνώμη μου, ίσως είμαι λάθος...
........................................................
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
εν σου είπα κάτι για την αναλογία, δεν επιτέθηκα, απλώς έγραψα ποιά είναι η σωστή αναλογία. Τώρα αν το Front Line δε σου "δουλεύει", πάω πάσο, βάζεις κάποιο άλλο δικό σου. Εντεκάδα που κερδίζει, δεν αλλάζει.
Δεν βαζω ακομα..ειμαι στο ψαξιμο..
Ποτέ η πρόληψη δεν είναι υπερβολη. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Έχεις ακούσει που λένε παιδίατρους να αφήνετε τα μωρά ξυπόλητα να περπατάνε; Να μην τα "αποστειρώνουμε"; Έτσι και με τα σκυλιά, η φύση είναι το σπίτι τους, αν είναι να πάρω σκύλο για να του κάνω εξετάσεις ανά 6μηνο και κάθε μέρα να το ψεκάζω και να το πλένω, ας πάρω αυτοκίνητο. Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν θα το ασπαστώ. Πόσες περιπτώσεις έχεις δει με λεϊσμανίαση, διροφιλαρίωση, ερλιχίωση; Εκτός αν είσαι κτηνίατρος. Γιατί εγώ, δόξω τω Θεώ, 30 χρόνια οικογενειακώς με σκυλιά, ούτε ένα κρούσμα δεν είχαμε. Και ζούσανε πάντα στην αυλη.
Μου θυμίζεις λίγο σαν κάτι ξεχασμένους παππούδες στα χωρια..
που δεν πάνε στο νοσοκομείο παρα μονο αν έρθει η ώρα..:p

Δεν είναι έτσι..

Φυσικά και ο καθένας κάνει ότι πιστεύει..
Αν τα κρούσματα είναι πολλά με τις συγκεκριμένες ασθένειες, μονο μια ερώτηση στον γιατρό σου θα σε πείσει..
Προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 10 περιπτώσεις στην γειτονιά μου με καλαζάρ..(φαντάσου ποσες δεν ξέρω..)

Η αγνοια σκοτώνει..
Εγώ αυτό μονο ξέρω..
Τώρα αν η ενημέρωση είναι υπερβολή, τότε θα είχαν πεθάνει πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρωπων και σκυλιών ανά τα χρονια..

Ένα παιδάκι δεν παθαίνει τίποτα αν κυκλοφορεί ξυπόλυτο..
Δεν θα το αφήσουμε όμως ποτε να πιει το ίδιο νερό η να χρησιμοποιήσει την ίδια οδοντόβουρτσα με κάποιο βαρία άρρωστο παιδάκι και αυτό είναι ένα είδος πρόληψης..

Η σκνίπα, το τσιμπούρι μεταδίδουν την ασθένεια από σκύλο σε σκύλο η μοναδική πρόληψη είναι η χρησιμοποίηση αυτών των προϊόντων.., οπως και να κοιμάται μέσα και η χρησιμοποίηση σήτας.

Η πρόληψη δεν είναι υπερβολή, είναι κίνηση επιβίωσης πριν την θεραπεία..

Η πρόληψη είναι ίσως το μοναδικό σκεπτικό μέσω αυτών και κάποια προϊόντα τα οποια εντάχτηκαν στον σημερινό καταναλωτισμό και ειναι ισως τα μοναδικα καλα σε αυτην την "μανία"..
Mέσα σε αυτά είναι και το προφυλαχτικό..
Φαντάζεσαι την σημερινή κοινωνία χωρίς προφυλαχτικό?
Και εμείς καταπιεζόμαστε αλλα ξέρουμε πως η πρόληψη σώζει..

Άρα το τα "καταπιέζουμε" σε μια σύχρονη κοινωνία με λογική και αντίληψη, ακούγεται κάπως..
 
Last edited:


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Δεν είπα κάτι για την πρόληψη, αλλά για την υστερία που διακατέχει μερικούς για το τι μπορεί να πάθει το σκυλί και τα φορτώνουν καθημερινα με ψεκάσματα και αμπούλες. Παν μέτρον άριστον.

Ίσως σου θυμίζω κάποιον παππού από χωρίο, αν και δεν είμαι τόσο μεγάλος, ίσως έχω κάπως πιο συντηριτικές απόψεις, αλλά πάνω απ'όλα είμαι ρεαλιστής. Ούτε φαντάσματα βλεπω, ούτε στα @@ μου όλα. Δεν πάει σε σένα το σχόλιο, γενικά μιλάω.

Πάντως, χωρίς πλάκα, ή πρέπει να αλλάξεις γειτονιά ή να κάνετε καμιά γενική απολύμανση με τόσα κρούσματα καλαζάρ :D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mήπως να έρθουμε όλοι να κατοικήσουμε στην Ελευσίνα..
Γιατί πολύ ξένοιαστα τα λες..:D:D
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω χρησιμοποιω τουλαχιστον τα τελευταια 5,5 χρονια τις
αμπουλες frontline και περιλαιμιο scalibor και δεν υπαρχει πανω στα
σκυλια μου ουτε ψυλλος. Να θεωρησω οτι ημουν τυχερη τοσα
χρονια???

Γιατι καθημερινα ειναι σε κηπο και χωματα αλλα δεν εχω αντιληφθει
τιποτα σε τσιμπουρι κτλ και τα ψαχνω συχνα!

Παντως η ιεροτελεστια για να τους βαλω αμπουλα εχει ως εξης:
Γαντια, λισουαρ και ανα τουφακι βαζω και καποια ποσοτητα
αμπουλας απο τον σβερκο και κατω. Και μετα τα σκυλια βγαινουν
για βολτα η στον κηπο αφου περασουν 10ωρες.
Για να απορροφηθει καλα!

Και για την σκνιπα βαζω antiphlevotom (αν και πρεπει να το χουν
χαλασει). Δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενη.
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
Mήπως να έρθουμε όλοι να κατοικήσουμε στην Ελευσίνα..
Γιατί πολύ ξένοιαστα τα λες..:D:D
Ελάτε ελάτε, όλοι οι καλοί χωράνε. Τα τσιμπύρια και το καλαζάρ σας δε θέλουμε :D

Εγω χρησιμοποιω τουλαχιστον τα τελευταια 5,5 χρονια τις
αμπουλες frontline και περιλαιμιο scalibor και δεν υπαρχει πανω στα
σκυλια μου ουτε ψυλλος. Να θεωρησω οτι ημουν τυχερη τοσα
χρονια???

Γιατι καθημερινα ειναι σε κηπο και χωματα αλλα δεν εχω αντιληφθει
τιποτα σε τσιμπουρι κτλ και τα ψαχνω συχνα!

Παντως η ιεροτελεστια για να τους βαλω αμπουλα εχει ως εξης:
Γαντια, λισουαρ και ανα τουφακι βαζω και καποια ποσοτητα
αμπουλας απο τον σβερκο και κατω. Και μετα τα σκυλια βγαινουν
για βολτα η στον κηπο αφου περασουν 10ωρες.
Για να απορροφηθει καλα!

Και για την σκνιπα βαζω antiphlevotom (αν και πρεπει να το χουν
χαλασει). Δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενη.
Δε το γνωρίζω το antiphevotom, τί είναι, σπρέυ;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ξεχασα και ενα λαμδα. Το antiphlevotom (που ειναι σπρευ και νομιζω σωστα το λεω, που να θυμαμαι και ολα αυτα τα ονοματα) ειναι σπρευ υποτιθεται για τις σκνιπες.
Αλλα αφου το ψεκαζω στα σκυλια μου ( καθε απογευμα) εμενα μετα απο λιγη ωρα δεν μου μυριζει. Τι να πω, ισως η σκνιπα εχει πιο γερη μυτη! :)
 
Last edited:


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Ξεχασα και ενα λαμδα. Το antiphlevotom (που ειναι σπρευ και νομιζω σωστα το λεω, που να θυμαμαι και ολα αυτα τα ονοματα) ειναι σπρευ υποτιθεται για τις σκνιπες.
Αλλα αφου το ψεκαζω στα σκυλια μου ( καθε απογευμα) εμενα μετα απο λιγη ωρα δεν μου μυριζει. Τι να πω, ισως η σκνιπα εχει πιο γερη μυτη! :)

Μπορεί απλά να συνηθίζεις την μυρωδιά και να μην σε ενοχλεί όπως γίνεται και με τα αρώματα που φοράμε.;)
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Να ρωτήσω κάτι που είμαι τελείως άσχετη με το θέμα;
Καθώς έπλενα τα πόδια του Ορφέα, βρήκα (ένα) χθες και (ένα) σήμερα κάτι πολύ πολύ μικρά έντομα στο χρώμα της κατσαρίδας.
Ήταν λίγο μεγαλύτερα από σουσάμι, είχαν μπροστά μια μύτη και τα πόδια, αν ήταν πόδια, ήταν μαζεμένα στην κοιλιά τους. Ήταν και τα δύο νεκρά και πολύ αδύνατα.
Μικρά τσιμπούρια στέκει να ήταν; (από την περιγραφή)
Κι αν ήταν, ανέβηκαν πάνω του και πέθαναν από την advantix; από τη ράχη που τη βάζω, σκότωσε τα έντομα στην πατούσα και λίγο πιο πάνω; ΄
Στέκουν αυτά;

(ανακαλύπτω τον κόσμο, το ξέρω!) :(
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Η δραστικές ουσίες του adnantix και του scalibor και γενικά των εξω-αντιπαρασιτικών υποτίθεται ότι διαχέονται σε όλο το σώμα του ζώου μέσω της λιπαρής στοιβάδας του δέρματος. Δεν φυλάνε μόνο την πλάτη και το λαιμό δηλαδή, επειδή εκεί τα βάζουμε.

Για τσιμπούρια δε μου ακούγονται, τα τσιμπούρια είναι μαύρα και στρογγυλά. Ψύλλοι ίσως?
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Αν οι ψύλλοι των σκύλων είναι ίδιοι με των γάτων (που ξέρω πως είναι από τις γάτες μου)... όχι δεν είναι ψύλλοι.
Αλλιώς δεν ξέρω!

http://profile.ak.fbcdn.net/object3/1661/75/n84396340260_3975.jpg
Μοιάζει με το πρώτο της φωτογραφίας, γι' αυτό υποψιάστηκα τσιμπούρι... και γιατί ήταν κολλημένο πάνω στο δέρμα του, λες κι είχε γαντζωθεί!
Ό,τι και να είναι, αν πεθαίνουν από την αμπούλα, πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

(ευχαριστώ για τις απάντησείς σας!)