διαφορές Ddb και bullmastiff


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@vlasis. Κάπου αναφέρθηκε και παραπάνω το σχεδόν συνεχώς αναμένο κλιματιστικό, ακόμα κι όταν λείπεις... Όχι αμελητέο πόσο, κάθε άλλο!
Από εκεί και πέρα, οι περιγραφές που παραθέτεις είναι πολύ λογοτεχνικές, υπέροχες, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, όμως δεν είναι εκεί η ουσία...
Το πιο "αρνητικό" για οποιοδηποτε σκύλο είναι η ηλικία σου... Το είχε σχολιάσει πολύ εύστοχα κι ο @vasilis_mike ! Αν νου επιτρεπεις, κοίτα να χαρείς τη ζωή σου, να πετύχεις τους στόχους σου και να παρεις εμπειρίες. Εγώ είμαι 28 και σε πολλές περιπτώσεις ζω τουλάχιστον σαν 35αρης... Δεν πάω club, αν σχολαω απόγευμα δεν βγαίνω κάπου καπάκι όπου δεν μπορώ να πάρω τα σκυλιά. Δεν πάω για μπάνιο αν δεν έχω κατάλληλη παρέα να κουβαλήσω τα σκυλιά. Η διαφορά του bm σε σχέση με μια άλλη ράτσα είναι ότι μπορείς να πεις στους δικούς σου να λείψεις να το πάνε και μια βόλτα. Να το κρατήσουν 2 μέρες αν χρειαστεί. Το bm όχι... Εδώ εμένα ο αδελφός μου που ειναι και πιο σωματωδης, έρχεται σπίτι και κάθεται 2-3 μέρες και τον μικρό ενώ παίζουν τον φροντίζει τον ταιζει βόλτα δεν θέλει να τον πηγαίνει και δεν τον έχει πάει ποτέ. Τον άλλον τον παίρνει και χάνεται 1 ώρα στο βουνό....
Για αυτό είπα και πριν, θέλει λίγο παραπανω τρέλα η κατοχή τέτοιου σκύλου! IMG_20180620_205228.jpg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
@vlasis. Κάπου αναφέρθηκε και παραπάνω το σχεδόν συνεχώς αναμένο κλιματιστικό, ακόμα κι όταν λείπεις... Όχι αμελητέο πόσο, κάθε άλλο!
Από εκεί και πέρα, οι περιγραφές που παραθέτεις είναι πολύ λογοτεχνικές, υπέροχες, ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, όμως δεν είναι εκεί η ουσία...
Το πιο "αρνητικό" για οποιοδηποτε σκύλο είναι η ηλικία σου... Το είχε σχολιάσει πολύ εύστοχα κι ο @vasilis_mike ! Αν νου επιτρεπεις, κοίτα να χαρείς τη ζωή σου, να πετύχεις τους στόχους σου και να παρεις εμπειρίες. Εγώ είμαι 28 και σε πολλές περιπτώσεις ζω τουλάχιστον σαν 35αρης... Δεν πάω club, αν σχολαω απόγευμα δεν βγαίνω κάπου καπάκι όπου δεν μπορώ να πάρω τα σκυλιά. Δεν πάω για μπάνιο αν δεν έχω κατάλληλη παρέα να κουβαλήσω τα σκυλιά. Η διαφορά του bm σε σχέση με μια άλλη ράτσα είναι ότι μπορείς να πεις στους δικούς σου να λείψεις να το πάνε και μια βόλτα. Να το κρατήσουν 2 μέρες αν χρειαστεί. Το bm όχι... Εδώ εμένα ο αδελφός μου που ειναι και πιο σωματωδης, έρχεται σπίτι και κάθεται 2-3 μέρες και τον μικρό ενώ παίζουν τον φροντίζει τον ταιζει βόλτα δεν θέλει να τον πηγαίνει και δεν τον έχει πάει ποτέ. Τον άλλον τον παίρνει και χάνεται 1 ώρα στο βουνό....
Για αυτό είπα και πριν, θέλει λίγο παραπανω τρέλα η κατοχή τέτοιου σκύλου! View attachment 68132
Αυτο το θεμα που εθεσες νομιζω ο θεματοθετης πρεπει να το σκεφτει πολυ σοβαρα.

Σε αυτη την ηλικια εισαι πιο ελευθερος απο ποτε, ανεξαρτητος , έχεις τη παρεα που μετα τα 32-35 μειωνεται (παντρευονται , εξαφανιζονται, μουχλιαζουν) , λιγες ευθυνες . Ειναι η τελεια εποχη να κανεις ταξιδια εξωτερικο και εσωτερικο, εκδρομες, μπανια , νησακια, να γνωρισεις μια κοπελα και να μην εχεις το αγχος που θα τη πας το βραδυ, γενικα να μην εχεις περιορισμους.
Θα το σκεφτομουν να παρω σκυλο γενικοτερα σε αυτο το διαστημα , και ειδικα τετοιου τυπου.Με ενα πιο "βατο" σκυλο κοβεις μεν καποια πραγματα αλλα δεν περιοριζεσαι τοσο.
Αν γυρισω να σκεφτω τη ζωη που εκανα μεχρι πριν 2 χρονια , ουτε γατα δε θα επερνα να πω την αληθεια.

ΥΣ. φιλε allendog, παρε πισω το παραδειγμα με τους 35ρηδες, μια χαρα ζωαρα κανουμε οι 35ρηδες με ημιαιμα....μπαρακια, τσιπουρακια, νησακια, παραλιες....:LOL:
 
Last edited:


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
@medusa ήμουν σίγουρος ότι είσαι μικρότερη κι από μένα.... (Αν σώζεται...)
Πάντως χωρίς να απαιτώ να συμμεριστεί κάνεις τη λογική μου, στόχος μου είναι να έχω το σκύλο όσο πιο χαρούμενο (δλδ κουρασμένο) γίνεται κι όπως εγώ ζω τη ζωή του έτσι κι αυτός να ζει όσο γίνεται τη δική μου.... Απλά αυτό με ένα bm είναι λίγο ασύμφορο μερικές φορές! Το καλό είναι ότι αδειάζει το διπλανό τραπέζι, οι διπλανές ξαπλωστρες ξεμακραινουν 4-5 μετά κοκ. Έχει τη φάση του άμα θες την ησυχία σου, το παραδέχομαι...:cool:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ ΠΑΛΙ, θα εστιάσω στο όταν ένα νέο μέλος μιλά για αγορά ενός σκύλου, τρέχετε όλοι να τον συμβουλέψετε να μην πάρει από πουθενά αλλού εκτός από εκτροφέα.

Αν δε, πάρει από την θεία, την γειτόνισσα, τον τσοπάνη του χωριού κλπ Πέφτετε να τον φάτε, για το πόσο ανεύθυνος είναι, να παίρνει σκύλο από πισαυλίτες κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

ΛΙΓΟΙ όμως είναι αυτοί που θα πουν σε ένα 20χρονο φοιτητή ΠΟΣΟ ανεύθυνο είναι να πάρει σκύλο στην ηλικία του και μάλιστα μεγάλου μεγέθους. (από πιτ, λαμπ και πάνω)....
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@vrmode,
ο γπ μορφολογικος θα ηταν γιατι οι αλλοι δεν σε ριχνουν...σε πανε μαμιωντας:p:p
Απλά ο εργασιακός αφού σε ρίξει κάτω θα ρίξει και ένα όργωμα στο πεζοδρόμιο με εσένα ως αλέτρι
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Η "δουλειά" του σωστού εκτροφέα, όταν το κάθε νέο μέλος φτάσει εκεί, είναι να εκτιμήσει ο ίδιος προσωπικά, από τα αντικειμενικά στοιχεία που θα έχει "μπροστά" του μέσα από την μεταξύ τους επικοινωνία, αν πρέπει ή δεν πρέπει, να του δώσει σκύλο.
 
  • Like
Reactions: Vania


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εγώ ΠΑΛΙ, θα εστιάσω στο όταν ένα νέο μέλος μιλά για αγορά ενός σκύλου, τρέχετε όλοι να τον συμβουλέψετε να μην πάρει από πουθενά αλλού εκτός από εκτροφέα.

Αν δε, πάρει από την θεία, την γειτόνισσα, τον τσοπάνη του χωριού κλπ Πέφτετε να τον φάτε, για το πόσο ανεύθυνος είναι, να παίρνει σκύλο από πισαυλίτες κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ.

ΛΙΓΟΙ όμως είναι αυτοί που θα πουν σε ένα 20χρονο φοιτητή ΠΟΣΟ ανεύθυνο είναι να πάρει σκύλο στην ηλικία του και μάλιστα μεγάλου μεγέθους. (από πιτ, λαμπ και πάνω)....
Υπάρχουν 50αριδες παρταλοι που θα αγόραζαν κουταβάκι στο εικοσάχρονο γκομενάκι μόνο και μόνο για να πηδήξουν, και υπάρχουν και εικοσάχρονοι που έχουν τελειώσει στρατό, δουλεύουν οικοδομή και το χαρτζιλίκι τους θέλουν να το φάνε σε σκυλοτροφες.
Προβληματισμοί υπάρχουν αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω από το να τους καταθέσεις.
Το να δώσω όμως δύο κατοσταρικα στον μητσουλα για ένα κουτάβι 40 ημερών που το έχει σε μια κούτα από Νουνού στην αυλή είναι έγκλημα, όπως και να το δεις.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχουν 50αριδες παρταλοι που θα αγόραζαν κουταβάκι στο εικοσάχρονο γκομενάκι μόνο και μόνο για να πηδήξουν, και υπάρχουν και εικοσάχρονοι που έχουν τελειώσει στρατό, δουλεύουν οικοδομή και το χαρτζιλίκι τους θέλουν να το φάνε σε σκυλοτροφες.
Προβληματισμοί υπάρχουν αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω από το να τους καταθέσεις.
Το να δώσω όμως δύο κατοσταρικα στον μητσουλα για ένα κουτάβι 40 ημερών που το έχει σε μια κούτα από Νουνού στην αυλή είναι έγκλημα, όπως και να το δεις.
Μίλησα ΚΑΘΑΡΑ για φοιτητές.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Έχει
Μίλησα ΚΑΘΑΡΑ για φοιτητές.
Έχει μπροστά του πτυχίο,μεταπτυχιακο,διδακτορικο,μεταδιδακτορικο και απαλλαγή από τον στρατό γιατί θα έχει φτάσει πια στα 37.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο υπεύθυνος και τι πρόγραμμα έχει στην ζωή του ο καθένας.
 
  • Like
Reactions: mareco


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Δεν ξερω μονο εμενα μ φαινεται οτι ειναι μια καλη περιοδος να αποκτησεις σκυλο οταν εισαι φοιτητης εστω προς τα τελευταια ετη ειδικα αν μενεις μονος σου γτ εχεις περισσοτερο χρονο να ασχοληθεις μαζι του στο πρωτο κ κρισιμοτερο σταδιο της ζωης του?καποιος με δουλεια οικογενεια παιδια που θα λειπει απ το σπιτι κανα 10 12 ωρο ειναι καλυτερο να παρει σκυλι?..το ρωταω αυτο γτ ενω συμφωνω με τους προλαλησαντες :pσε ολα σχεδον περι διακοπων διασκεδασης κλπ τα οποια εξαρτωνται απ τον τροπο ζωης του καθενα βεβαια δεν ειναι για ολους το ιδιο και δν μιλω για μενα τωρα αλλα γνκα.Αυτα ειναι ερωτηματα π εθεσα ο ιδιος στον εαυτο μ πριν καν αρχιζω να διαβαζω και να μαθαινω πραγματα για σκυλους...αυτο π σκεφτηκα μετα ομως ηταν οτι σε μια ηλικια 30 πχ εχοντας δουλεια και λειποντας κανενα 10ωρο απ το σπιτι τουλαχιστον κι εχοντας αυξημενες υποχρεωσεις θα ειναι καλυτερα να αποκτησω ενα σκυλο?κι αυτο ειναι κατι π ακομα κ τωρα δν εχω καταφερει να το απαντησω..
 
Last edited:


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Αν θες την γνώμη μου η καλύτερη ηλικία είναι τα δύο. Να χτίσεις σχέση, να δεις τα καλά και τα καλά μικρός, να μάθεις τον κύκλο της ζωής, να μάθεις να εκφράζεις τα συναισθήματα σου, να μπορείς αργότερα στην ζωή σου να ξέρεις αν θες η δεν θες σκύλο και όλα αυτά με άλλον να τραβάει τα ζόρια.
Από τα 15 και μετά πάντα υπάρχουν ανασταλτικοί παράγοντες και είναι θέμα χαρακτήρα και διάθεσης να κάνεις θυσίες.
 
  • Like
Reactions: Vania


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
joks παρ ολο π συμφωνω νομιζω οτι σιγουρα θα βρεθει καποιος να πει οτι δν θα χεις την απαραιτητη ωριμοτητα τοτε οτι θα βλεπεις το σκυλο σαν παιχνιδι κλπ κλπ θελω να πω οτι καλο θα ειναι γνκα οχι μονο με τους σκυλους να μν τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι..Ολοι οι φοιτητες..Ολοι οι 30ρηδες..δν ειναι ουτε ολοι οι φοιτητες ιδιοι ουτε κανεις δν ειναι ιδιος με καποιον αλλον..μπορει ενας 30ρης να μν κανει τπτα και να καθεται πχ και να εχει φουλ χρονο ενω καποιος αλλος να εχει 2 δουλειες και οικογενεια θεμα χρονου κ θελησης ειναι κ οχι μονο ηλικιας πιστευω αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε:p:D
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Δεν ξερω μονο εμενα μ φαινεται οτι ειναι μια καλη περιοδος να αποκτησεις σκυλο οταν εισαι φοιτητης εστω προς τα τελευταια ετη ειδικα αν μενεις μονος σου γτ εχεις περισσοτερο χρονο να ασχοληθεις μαζι του στο πρωτο κ κρισιμοτερο σταδιο της ζωης του?καποιος με δουλεια οικογενεια παιδια που θα λειπει απ το σπιτι κανα 10 12 ωρο ειναι καλυτερο να παρει σκυλι?..το ρωταω αυτο γτ ενω συμφωνω με τους προλαλησαντες :pσε ολα σχεδον περι διακοπων διασκεδασης κλπ τα οποια εξαρτωνται απ τον τροπο ζωης του καθενα βεβαια δεν ειναι για ολους το ιδιο και δν μιλω για μενα τωρα αλλα γνκα.Αυτα ειναι ερωτηματα π εθεσα ο ιδιος στον εαυτο μ πριν καν αρχιζω να διαβαζω και να μαθαινω πραγματα για σκυλους...αυτο π σκεφτηκα μετα ομως ηταν οτι σε μια ηλικια 30 πχ εχοντας δουλεια και λειποντας κανενα 10ωρο απ το σπιτι τουλαχιστον κι εχοντας αυξημενες υποχρεωσεις θα ειναι καλυτερα να αποκτησω ενα σκυλο?κι αυτο ειναι κατι π ακομα κ τωρα δν εχω καταφερει να το απαντησω..
μπορει να λειπει 12 ωρες αλλα εχει πισω μια οικογενεια που σημαινει ο σκυλος δεν θα μενει σχεδον ποτε μονος του! εσυ εισαι φοιτητης τωρα, πας σχολη για 5ωρο καπακια σου λενε οι φιλοι σου καφε φαγητο-μετα ποτο ,δεν ξερω ειναι πολλες ωρες που θα χρειαστει να μεινει μονος του....

δεν σου λεω μην παρεις σκυλο απλα αν παρεις ξεχνα την προηγουμενη ζωη σου γιατι ξεκινας μια νεα ζωη, οσο υπερβολικο και αν ακουγεται ετσι ειναι ... τωρα αν θες ενα σκυλο παρατημενο στο μπαλκονι να χεζει κατουραει πινει τρωει εκει και να τον βγαζεις 10 λεπτα την ημερα βολτα οκ υπαρχουν και αυτοι...(που μεταξυ μας ειναι μαλακες)

εμενα αλλαξε ριζικα η καθημερονοτητα μου οταν πηρα το κεφαλα μου.. ενα απλο παραδειγμα ειναι χθες που δεν μπορουσα να κοιμηθω σπιτι της κοπελας μου επειδη επρεπε να βγαλω βολτα τον tyson..

αν εισαι ετοιμος για τετοιες θυσιες, προχωρα :D
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
sake νομιζω αυτο το τελευταιο π ειπες ειναι το πιο σημαντικο αν εισαι ετοιμος να κανεις τετοιες θυσιες προχωρα.. με κοπελες θα βγαινουμε και στα 30 και πιο μετα αν δν εχουμε παντρευτει οπως κ θυσιες θα κανεις σε οποια ηλικια κι αν εισαι για να παρεις ενα σκυλο..εγω αυτο π ηθελα να πω οχι μονο για μενα αλλα κ για καποιον π μπορει να σκεφτεται οπως εγω ειναι οτι δικαιολογιες κ λογοι να μν κανεις κατι παντα θα υπαρχουν οπως και για το να παρεις σκυλο..απ τη φυσικη π ειπωθηκε εδω:rolleyes: μεχρι δν ξερω κ εγω τι αλλο
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Φοιτητής ή οικογενειάρχης ή οποιοσδήποτε πρέπει να προβληματιστεί σοβαρά πρίν αποκτήσει σκύλο, έχω συναντήσει αρκετούς οι οποίοι νόμιζαν πως δεν είναι βαριά η καλογερική. Η ποιό πρόσφατη περίπτωση είναι πενταμελής οικογένεια η οποία απέκτησε μαλτεζάκι και στους τέσσερις μήνες θέλουν να πάει πίσω. Πίσω που ; Στην μηχανή του χρόνου που δεν υπάρχει ;

Ο φοιτητής έχει πλεονεκτήματα στην συμβίωση με ένα κατοικίδιο αλλά ταυτόχρονα έχει άλλα τόσα μειονεκτήματα. Αν ο θεματοθέτης θέλει πραγματικά να αποκτήσει σκύλο πρέπει να τα ζυγίσει τρεις, λεω αν γιατί είμαι λίγο παραδόπιστος. Αν θες την ταπεινή μου γνώμη τα "μειονεκτήματα" είναι περισσότερα.

Αν ήμουν εγώ ο σοβαρά ενδιαφερόμενος θα είχα τρελάνει σε ερωτήσεις τον @Allendog και θα είχα περάσει στο δεύτερο στάδιο "πως δεν θα με μπαλαμουτιάσει ο σοβαρός εκτροφέας". Σου περιέγραψε την καθημερινότητά του ώστε να κρίνεις αν ταιριάζει στον δικό σου τρόπο ζωής.

Διαβάζοντας τα γραφόμενα του @vasilis_mike πιστεύω πως τα ίδια που λέει σε εσένα θα τα έλεγε στον γιό του, αν αποδειχτούν φούμαρα θα φανεί εκ' του αποτελέσματος. Πέρα απο το προαναφερθέν μέλος το οποίο είναι "γκρινιάρης" λόγω του ότι περνά "κλιμακτήριο" λες οι άλλοι να σε αποτρέπουν χωρίς να το σκεφτούν ;

Το εμπόδιο για να πάρεις μια τέτοια απόφαση δεν είναι οι πολλές απαιτήσεις που έχει αλλά η περίπτωση να μην είσαι τόσο προετοιμασμένος όσο φαντάζεσαι.
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Χαχαχ οχι πιστευω οτι ολοι ειναι καλοπροαιρετοι οπως κ ο vasilis_mike ισα ισα ειπα οτι συμφωνω σε πολλα απ αυτα π ειπε.δεν ειμαι εδω για να ακουσω αυτο π θελω απλως επειδη κ εγω ειχα βαλει στον εαυτο μ τα ερωτηματα αυτα εθεσα ενα ακομα π ειχε να κανει με τη μετεπειτα ζωη μ κ για το αν σε μια μεγαλυτερη ηλικια με πολυ περισσοτερες υποχρεωσεις κ ωρες μακρυα απ το σπιτι θα ειναι καλυτερα να σκεφτω ν αποκτησω ενα σκυλο.οσο για το προαναφερθεν μελος οπως λες τα ειπες ολα μονος σου.:ROFLMAO:
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Φοιτητής ή οικογενειάρχης ή οποιοσδήποτε πρέπει να προβληματιστεί σοβαρά πρίν αποκτήσει σκύλο, έχω συναντήσει αρκετούς οι οποίοι νόμιζαν πως δεν είναι βαριά η καλογερική. Η ποιό πρόσφατη περίπτωση είναι πενταμελής οικογένεια η οποία απέκτησε μαλτεζάκι και στους τέσσερις μήνες θέλουν να πάει πίσω. Πίσω που ; Στην μηχανή του χρόνου που δεν υπάρχει ;

Ο φοιτητής έχει πλεονεκτήματα στην συμβίωση με ένα κατοικίδιο αλλά ταυτόχρονα έχει άλλα τόσα μειονεκτήματα. Αν ο θεματοθέτης θέλει πραγματικά να αποκτήσει σκύλο πρέπει να τα ζυγίσει τρεις, λεω αν γιατί είμαι λίγο παραδόπιστος. Αν θες την ταπεινή μου γνώμη τα "μειονεκτήματα" είναι περισσότερα.

Αν ήμουν εγώ ο σοβαρά ενδιαφερόμενος θα είχα τρελάνει σε ερωτήσεις τον @Allendog και θα είχα περάσει στο δεύτερο στάδιο "πως δεν θα με μπαλαμουτιάσει ο σοβαρός εκτροφέας". Σου περιέγραψε την καθημερινότητά του ώστε να κρίνεις αν ταιριάζει στον δικό σου τρόπο ζωής.

Διαβάζοντας τα γραφόμενα του @vasilis_mike πιστεύω πως τα ίδια που λέει σε εσένα θα τα έλεγε στον γιό του, αν αποδειχτούν φούμαρα θα φανεί εκ' του αποτελέσματος. Πέρα απο το προαναφερθέν μέλος το οποίο είναι "γκρινιάρης" λόγω του ότι περνά "κλιμακτήριο" λες οι άλλοι να σε αποτρέπουν χωρίς να το σκεφτούν ;

Το εμπόδιο για να πάρεις μια τέτοια απόφαση δεν είναι οι πολλές απαιτήσεις που έχει αλλά η περίπτωση να μην είσαι τόσο προετοιμασμένος όσο φαντάζεσαι.
(y)(y)(y)

Λες και υπαρχει καποιο οφελος με το να αποθαρρυνουμε καποιον αγνωστο μας να παρει σκυλο; Ή εμεις ημασταν παντα ετοιμοι και γνωριζαμε τα παντα οταν πηραμε τον πρωτο μας σκυλο; Προφανως οχι...
Οπως και να το κανεις ομως, αλλιως βλεπεις τα πραγματα στα 20,αλλιως στα 30 και αλλιως στα 40 (μεχρι εκει μπορω να πω)...Εχεις περασει απο την θεση που ειναι ο αλλος και εχεις καποια εμπειρια. Οταν λοιπον εμφανιζεται ο φοιτητης (εσυ στην προκειμενη Βλαση) και ρωταει "ποια ρατσα;" (ειδικα αναμεσα σε δυο πολυ ΔΥΣΚΟΛΕΣ μαλιστα φυλες ), τι να πουμε; Ναι παλικαρι μου, προχωρα και μη μασας,εσυ εισαι πιο ωριμος και θα τα καταφερεις; Τα αρνητικα οφειλουμε να πουμε. Τα προβληματα που θα συναντησεις. Τις αλλαγες που θα προκυψουν στην ζωη σου. Πραγματα εν ολιγοις τα οποια μπορει να τα εχεις σκεφτει κι εσυ, αλλα καποιοι αλλοι τα εχουν περασει. Και μπορει κ αυτοι να τα ειχαν σκεφτει πριν παρουν σκυλο, αλλα οταν τον πηραν, να διαπιστωσαν στην πραξη οτι τελικα ηταν πιο δυσκολα απ'οτι ειχαν φανταστει.
Ο καθενας ξερει καλυτερα για τον εαυτο του. Αν μπορει να υποστηριξει εναν σκυλο και αν ναι, τι σκυλο. Με χαϊδεμα αυτιων ομως , εδω μεσα ειδικα, δε νομιζω οτι κερδιζει κανενας...Για μενα παντα ειναι προτιμοτερο να εισαι προετοιμασμενος για τα χειροτερα και ας ερθουν μονο τα καλυτερα...Οχι φρου φρου και αρωματα (παρε το ταδε γιατι ειναι πιο ελαφρυ, γιατι ειναι πιο ανθρωποκεντρικο,γιατι εχει ο ξαδερφος του μπατζανακη μου ενα τετοιο και ειναι τουμπανο.κτλ)...Καθε σκυλι ειναι διαφορετικο, καθε ζωντανο εχει τα χουγια του.
Αν διαβασες τελικα το θεμα με το bm που τελικα το εδωσε ο ανθρωπος (που ηταν πολυ πιο εμπειρος απο το μ.ο.), ευελπιστω οτι θα προβληματιστηκες αρκετα...(αν οχι, λυπαμαι).
Μονο η κουβεντα με κατοχους τετοιων σκυλιων και με σοβαρους εκτροφεις θα παρεις τις σωστες πληροφοριες. Ολα τα αλλα ειναι θεωριες.
Αλλα και παλι, ας υποθεσουμε οτι το παιρνεις αποφαση και βρισκεις εκτροφεα που θα σου δωσει κουταβι, πρεπει να συνειδητοποιησεις οτι παιρνεις μια αποφαση που θα αλλαξει ριζικα την ζωη σου. Το παραδειγμα του @sake ειναι απολυτα σωστο και εγω θα προσθεσω οτι με εχουν χαρακτηρισει "αντικοινωνικο", επειδη οταν μου προτεινουν "ελα μωρε,παμε για ενα ποτο" εγω απανταω οτι δε μπορω γιατι με περιμενει ο σκυλος να το βγαλω βολτα....οσοι δεν εχουν/ειχαν σκυλο, δε μπορουν να αντιληφθουν τι τους λεω, γιατι δεν ξερουν τι ευθυνη εχει ενας σκυλος.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Υπάρχει η εναλλακτική αλλά δεν την κοιτάς, σου δίνει πλεονεκτήματα τα οποία αγνοείς ή δεν τα ζυγίσεις όσο πρέπει.

Διαλέγω σκύλο απο καταφύγιο, ποιό εύκολα διαχειρίσιμο, σε περιπτώσεις απουσίας τον εξυπηρετεί η ευρύτερη οικογένεια, σε ώρα ανάγκης ένας φίλος, τον παίρνω στο σπίτι της κοπελιάς μου, πάω βόλτα στην καφετέρια, αποκτώ εμπειρία με σκυλιά, δεν περιμένω να πάω 30+, αν πάω στρατό τον κρατά ο πατέρας μου, συνυπολογίζω το ενδεχόμενο να χρειαστεί να μείνει μόνιμα στην οικογένειά μου.. θες να συνεχίσω ;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Συμβουλές σχετικά με αυτές τις 2 φυλές δεν μπορώ να δώσω. Μόνο ο τι είπαν και τα υπόλοιπα μέλη περί εκτροφεων, να δεις σκύλους από κοντά κοκ.

Σχετικά όμως με τη ζωή με ένα σκύλο προσυπογράφω ότι αλλάζει άρδην όταν βάζεις στη ζωή σου ένα τετράποδο φίλο,οταν έχεις την πλήρη ευθύνη του. Χρειάζεται θυσίες. Βρέχει καταρρακτωδως ολόκληρη τη μέρα; δεν έχει σημασία ο σκύλος πρεπει να βγει βόλτα; είσαι άρρωστος με πυρετό και ο μόνος που μπορεί με ασφάλεια να τον βγάλει; θα βγάλεις κανονικά το σκύλο. Διακοπές επίσης, για μένα προσωπικά η πρώτη επιλογή πρεπει να ειναι να έρχεται παρέα ο σκύλος. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να κανονίζεις τις διακοπές που θα πας κλπ με βάση που θα δέχονται ένα σκύλο 60 κιλών. Αν πάλι θες ξενοδοχείο μιλάμε και για άλλα έξοδα. Προσωπικά θεωρώ ότι τη φοιτητική ζωή πρέπει να τη ζεις. Με τα ξενύχτια της, τα ποτά της, τις τρελές της, τις περιπέτειες της, τις ξαφνικές αποδράσεις και όλα αυτά τα θετικά. Γιατι αν δε τα ζήσεις τώρα που είσαι φοιτητης και μπορείς, μετά όταν τελειώσεις στρατό και σχολή και πιάσεις δουλειά δεν θα μπορεις. Και ίσως διαπιστώσεις μεγαλώνοντας ότι εύχεσαι να την ειχες ζήσει στο φουλ αυτή τη φοιτητική ζωή. Αλλά ο χρόνος δεν θα γυρνάει πίσω. Αντίθετα σκύλοι ευτυχως πάντα θα υπάρχουν.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf