διαφορές Ddb και bullmastiff


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
νομιζω μια παραμετρο που πρεπει να προσθεσουμε εκτος απο βαρος και το υψος και το ποσοστο λιπους για να δουμε αν κανει ο φιλος για μαστιφ. :cool:
 
  • Like
Reactions: Allendog


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
ο εκτροφεας ddb που ανεφερες πιο πριν παντως απο φωτο που εχω δει δεν γαινεται και το πρωτο μποι η το πρωτο ντουκι
σκλι εκτροφης του φιλου μου στα 75 κιλα μια χαρα χωρις θεματα επινε το καφεδακι μαζι με το αφεντικο του στις καφετερειες.εγω ο χοντρος μια χαρα επισης το βολταρα χωρις θεματα.
ενα αλλο κακο,οτι ρατσα και να ελεγες θα σου λεγαμε οτι δεν κανει για αρχαριο χειριστη.ολοι τετοιοι ειμασταν στην αρχη και πολυ ειμαστε ακομη.
οσο για τις εκθεσεις που δεν θα εχει σκλια,ενας λογος πχ που μου ερχετε εμενα εφοσον αυτα τα σκλια ειναι λιγα,αφου τα εχουν κανει τσαμπιον γιατι να τρεχουν;δεν εχουν να παρουν κατι αλλο.
Τα παραδείγματα εγώ τα έδωσα για να πω πως τα κιλά δεν μπορούν να κρατήσουν τα σκυλιά. Αλλά πραγματα χρειάζονται.
Εσύ πηγές ένα σωστό σκύλο βόλτα, εγώ κουραστικά να πάω έναν ανεκπαίδευτο και υπάρχουν και εκπαιδευμένα που δεν ανέχονται να πιάσει ξένος το λουρί τους. Όλα σχετικά είναι, ας πούμε την δύσκολη περίπτωση στον άπειρο να την έχει στο μυαλό του κι ας κρίνει αυτός.
Ο εκτροφέας ασχολείται με b-m.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
joks αυτο ελεγα κ εγω πριν οταν μιλουσα για σεβασμο ,ο οποιος κερδιζεται προφανως με κοπο εκπαιδευση κ ενασχοληση με το σκυλο και μου μιλουσαν για φυσικη....
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
tasos malinoua νομίζω όντως αυτό θα μ λεγατε.παντως μν τα λες αυτά για το φίλο σου και για σενα αφου δεν γινεται να πηγαινεις ΄χαλαρες βολτουλες για καφεδακι΄ μ αυτα τα σκυλια.τώρα δεν ξέρω θελει κανεις να του περιγραψω και τι γυμναστικη π κανω ή το ποσα κιλα ειμαι περα απ την οικονομικη μ κατασταση γτ απ οτι καταλαβα αν εισαι κατω απο 100 κιλα εισαι ακατάλληλος
οχι ρε, δεν προκρινεις τις αποψεις που σε βολευουν...καθολου! :ROFLMAO:
ολο λεω να σταματησω να ασχολουμαι, αλλα ολο κατι διαβαζω που δε μπορω να αντισταθω...
Ναι, βαλε τον εαυτο σου ισα και ομοια με τον Τασο και τον φιλο του. Αφου μπορουν αυτοι, γιατι οχι κι εσυ;
Εκτος απο το οτι κρατας ξεκαθαρα αυτα που σου αρεσει να διαβαζεις, μαλλον δεν ξερεις να εκφραζεις σωστα και τις "απλες" αποριες σου. Αφου δεν εχεις οικονομικο θεμα, τι καθεσαι και ρωτας συνεχεια για το ποσο θα κοστιζει η μια και η αλλη τροφη; Στα @@ σου οι τιμες, αφου εχεις ανεση. Τι 100€,τι 200€;
Και δεν καταλαβαινεις κιολας τι σου λεμε, μας το ριχνεις και στον χαβαλε, αν θελουμε να μας πεις το προγραμμα της γυμναστικης σου. Σου ειπαμε, εσυ πες οτι θα το βολεψεις κουτσα στραβα το σκυλι, γιατι θα ειναι δικο σου...Το θεμα των κιλων εχει να κανει με τον ανθρωπο που θα χρειαστει να σε βοηθησει. Γιατι σε αυτον ο σκυλος δεν θα κατσει σουζα λογω "σεβασμου". Σε αυτον ο σκυλος θα κανει οτι γουσταρει, οποτε εκει παιζει ρολο και η δυναμη, στην στραβη που ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ. Οσοι το αντιλαμβανονται, στο εξηγησαν. Οσοι δεν αντιλαμβανονται για τι μιλαμε, κανουν πλακιτσα. Κι εσυ ,απ'ο,τι βλεπω, κρατας την πλακιτσα και την συνεχιζεις. Λογικο...
Και ναι, αν ειχες εστω ενα κοκκονι, θα επαιζε το μικρο εστω, ρολο του. Θα ηξερες τουλαχιστον πως ειναι να εχεις σκυλο, τι υποχρεωσεις και τι προγραμμα συνεπαγεται η συμβιωση με ενα ζωο. Θα ειχες μια σχετικη εμπειρια, στο τι μπορει να σου συμβει πχ, οταν βγαζεις βολτα εναν σκυλο σε ωρες αιχμης.
Τωρα εσυ δεν εχεις οδηγησει ποτε αυτοκινητο αλλα ζητας να μαθεις τις διαφορες μεταξυ Range Rover και Land Cruiser... και το αποκορυφωμα ειναι οτι καποια εμπειρα μελη, σιγονταρουν κιολας. Οτι να'ναι...
Για να σε ικανοποιησω κι εγω λοιπον, ασε τις βλακειες που γραφουμε εδω και 5 σελιδες.
Παρε Βλαση το μαστιφ, να πηγαινετε βολτιτσες με μετρο και για καφεδακια και δωσ'το και στον πατερα σου να τον βγαζει βολτα. (y)
υγ. το πιο χρησιμο post , αυτο του @Allendog , επι της ουσιας το προσπερασες και συνεχισες να καταπιανεσαι κυριως με τις τροφες και να κανεις χαβαλε περι κιλων και γυμναστικης. Αλλα ειναι τα θεματα που πρεπει να εστιασεις...
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.880
@vlasis. ότι τέλος πάντων κι αν έχεις διαβάσει από την αρχή του θέματος, όσο κουλό κι αν σου φαίνεται, κράτα το κάπου σε μια γωνιά του μυαλού σου. Θα σου χρειαστεί, συναθροιζόμενο, με όλα τα υπόλοιπα. Με αυτό που πρέπει να ξεκινήσεις, είναι οι από κοντά επισκέψεις σε εκθέσεις και η επικοινωνία με εκτροφείς. Βλέποντας και ακούγοντας από κοντά, θα ξεσκαρτάρεις πολλά στο μυαλό σου.
Ιδιοκτήτες Βullmastiff κάποτε είχαμε πολλούς ενεργούς. Ιδιοκτήτες Doque de Bordeaux, δεν θυμάμαι να είχαμε. Οπότε τέτοιου τύπου, συγκριτικά στοιχεία, μην τα περιμένεις. Δεν θα τα βρεις. Οι ιδιοκτήτες γενικά mastiff όμως, έχουν άποψη. Ο καθένας την δική του, βέβαια :)
 
  • Like
Reactions: Allendog


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
vrmode πραγματικά χαίρομαι να ακούω όλες τις απόψεις πιστεψε με γι αυτό είμαι εδώ.εννοείται οτι δεν είναι εύκολη επιλογή αλλα οταν ρωταω ποιες ειναι οι διαφορες bm κ ddb και καποιοι που δεν γνωριζουν κατι σχετικα με το θεμα αναφερουν συνεχεια τα ιδια πραγματα ενω εχω απαντησει ειναι λιγο κουραστικο...
Λίγο αγενές αυτό που λες, δεδομένου ότι σπατάλησε ο κόσμος χρόνο για να σου απαντήσει.
Το να έχεις σχεδόν αποφασίσει στην απόκτηση κάποιων φυλών και να μας ρωτάς για τις διαφορές τους είναι λίγο οξύμωρο.

Σχετικά με τα σχόλια περί φυσικής οκ... η γη είναι επίπεδη.
issac.png
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
haris drazen το οτι εχω μια α ανεση μ απαγορευει να ρωταω σχετικα με τα εξοδα του σκυλου?...δεν κραταω αυτο που θελω.με το σκυλι μπορει να ασχοληθουν κι αλλα μελη της οικογενειας μου εσυ δεν το ξερεις αυτο ουτε τον τροπο ζωης μου.δεν ειμαι ισα κ ομοια με κανεναν αλλα εχω ολη τη διαθεση να μαθω και να μιλησω με εκτροφεις ή και ιδιοκτητες της φυλης για να δω αν οντως μπορω να ανταποκριθω στις απαιτησεις αυτων των σκυλιων.επομενως δεν προκρινω τπτα αν το εκανα αυτο θα ειχα παρει ηδη το σκυλι.
 
Last edited:


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
vrmode δεν ειναι αγενες η πραματικοτητα ειναι κι ουτε υπηρξα αγενης σε καποιο προηγουμενο post μ νομιζω.ισως ειναι παρεξηγήσιμος ο γραπτος λογος. οσο για φυσικη μηχανολογος σπουδαζω οποτε κατι σκαμπαζω αλλα νομιζω οτι οταν μιλας για ενα σκυλο υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα απ τη φυσικη.επίσης δεν ειναι οξύμωρο αυτο που ρωταω γτ θα επιλέξω μια απο τις 2...
 
Last edited:




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
joks αυτο ελεγα κ εγω πριν οταν μιλουσα για σεβασμο ,ο οποιος κερδιζεται προφανως με κοπο εκπαιδευση κ ενασχοληση με το σκυλο και μου μιλουσαν για φυσικη....
Υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν μπορείς να γνωρίζεις λόγω απειρίας και ο καθένας καταθέτει την άποψη του όπως μπορεί από την δική του οπτική για να βοηθήσει. Μην απορρίπτεις, αξιολόγησε και κέρδισε ότι μπορείς.
Υπάρχει ένα θέμα στο φόρουμ όπου έμπειρος ιδιοκτητης με ροτ στο παρελθόν πήρε b-m και μια μέρα ο σκύλος του, ο φίλος του διόρθωσε την κόρη του με ελαφρύ δάγκωμα στο προσωπο.
Δεν είναι ο σκύλος παιχνίδι και ο σεβασμός πρέπει να είναι αμφίδρομος.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει ένα θέμα στο φόρουμ όπου έμπειρος ιδιοκτητης με ροτ στο παρελθόν πήρε b-m και μια μέρα ο σκύλος του, ο φίλος του διόρθωσε την κόρη του με ελαφρύ δάγκωμα στο προσωπο.
link?

Βλαση φυσικα και δεν ξερω τον τροπο ζωης σου και ουτε με ενδιαφερει να τον μαθω. Ρωτησες καποια πραγματα και πανω σε αυτα σου απαντησαμε. Το τι θα κανεις εσυ με τον σκυλο σου, ειναι δικο σου θεμα. Εγω απλα σου λεω οτι με τις αποψεις που εχεις ακομα, το πιθανοτερο ειναι να εχεις προβληματα (και προβληματα με τετοιου μεγεθους σκυλο, δεν ειναι απλα) . Οταν λες οτι μπορει να ασχολουνται κι αλλοι απο την οικογενεια σου με ενα τετοιο σκυλι και θα ειναι ολα μελι γαλα, εισαι εκτος πραγματικοτητας. Εσυ ομως ξερεις καλυτερα φιλε μου για τον εαυτο σου και το εννοω αυτο. Υπηρξαν παντως και μελη που σου ειπαν οτι παρολο που εχουν περασει σκυλια απο τα χερια τους, μια τετοια επιλογη δεν θα μπορουσαν να την υποστηριξουν. Λες αυτοι να θεωρουν τους εαυτους τους αχρηστους, ή απλα εχουν την εμπειρια να αξιολογησουν πιο σωστα μια τετοια κατασταση; Καλη συνεχεια απο μενα
 
Last edited:


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Συ
link?

Βλαση φυσικα και δεν ξερω τον τροπο ζωης σου και ουτε με ενδιαφερει να τον μαθω. Ρωτησες καποια πραγματα και πανω σε αυτα σου απαντησαμε. Το τι θα κανεις εσυ με τον σκυλο σου, ειναι δικο σου θεμα. Εγω απλα σου λεω οτι με τις αποψεις που εχεις ακομα, το πιθανοτερο ειναι να εχεις προβληματα (και προβληματα με τετοιου μεγεθους σκυλο, δεν ειναι απλα) . Οταν λες οτι μπορει να ασχολουνται κι αλλοι απο την οικογενεια σου με ενα τετοιο σκυλι και θα ειναι ολα μελι γαλα, εισαι εκτος πραγματικοτητας. Εσυ ομως ξερεις καλυτερα φιλε μου για τον εαυτο σου και το εννοω αυτο. Υπηρξαν παντως και μελη που σου ειπαν οτι παρολο που εχουν περασει σκυλια απο τα χερια τους, μια τετοια επιλογη δεν θα μπορουσαν να την υποστηριξουν. Λες αυτοι να θεωρουν τους εαυτους τους αχρηστους, ή απλα εχουν την εμπειρια να αξιολογησουν πιο σωστα μια τετοια κατασταση; Καλη συνεχεια απο μενα
Συμπεριφορά και εκπαίδευση, θέμα: απροκλητη επίθεση.
Αν τα κατατάξεις με τις απαντήσεις είναι από τα πρώτα.
Σόρρυ αλλά είμαι από Κιν και δεν το έχω να δώσω link
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
καταρχας κανεις δεν ειναι αχρηστος ο καθενας εχει τη ζωη του τις προτεραιοτητες του κ κανει τις επιλογες του προφανως μπορει πολλα απ αυτα π λεω να ειναι λαθος δεν το επαιξα ποτε ξερολας φιλε μου κι ουτε απολυτος.το αν κανω λαθος θα το διαπιστωσω μιλωντας με εκτροφεις της καθε φυλης απλα ηθελα τις γνωμες ανθρωπων με περισσοτερες γνωσεις απο μενα .ακομα κι αν μπορει να μν το πιστευεις χαιρομαι π ασχοληθηκες και να μου πεις την αποψη σου
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Νομίζω ότι αυτό το θέμα μαζί με τα θέματα του johnk που ο άνθρωπος το έψαχνε όσο δεν πάει είναι μια πολύ καλή αρχή για να καταλάβεις τι σημαίνει κατοχή μαστιφ.
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
πριν ανοιξω το θεμα ειχα ηδη διαβασει αρκετα για την καθε φυλη οπως κ αρκετα θεματα εδω .τα περισσοτερα βεβαια ηταν για bm οπως κ του johnk και πραγματικα εμαθα πολλα πραγματα ..επισης αρχισα να διαβαζω κ εγω το θεμα που ελεγες πριν:)
 
  • Like
Reactions: Allendog and joks


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τα παραδείγματα εγώ τα έδωσα για να πω πως τα κιλά δεν μπορούν να κρατήσουν τα σκυλιά. Αλλά πραγματα χρειάζονται.
Εσύ πηγές ένα σωστό σκύλο βόλτα, εγώ κουραστικά να πάω έναν ανεκπαίδευτο και υπάρχουν και εκπαιδευμένα που δεν ανέχονται να πιάσει ξένος το λουρί τους. Όλα σχετικά είναι, ας πούμε την δύσκολη περίπτωση στον άπειρο να την έχει στο μυαλό του κι ας κρίνει αυτός.
Ο εκτροφέας ασχολείται με b-m.
δεν απαντησα σε εσενα παντως με το ποστ μου αλλα γενικα
και για την ιστορια και το σκλι που λεω δεν ειχε καμια εκπαιδευση

παντως δεν ξερω,ισως ειμαι ο μονος που πιστευω οτι αυτα τα σκλια ειναι υπνοι και δεν θα δημιουργησουν προβλημα σε εναν απειρο.
@vlasis. αμα θες σου κανω εγω δωρο καμια 20αρια κιλα ρε,μην μασας χαχα
δεν πιστευω στην σντιστοιχια κιλων σκυλου με ιδιοκτητη
 
  • Like
Reactions: joks


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Το σχολιαζω γιατί μάλλον χάνεται στην ροή της κουβέντας και μοιαζει σαν απάντηση στο ακριβώς από πάνω μήνυμα ενώ δεν ειναι.
Δίνει πληροφορίες και επιλογές πολύ σοβαρής πληροφόρησης έξω από τα όρια του φόρουμ.
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
Ισχύει ειναι σημαντικη διαφορα αυτή βέβαια το συγκεκριμενο μελος εχειραψει και τα εξης


Σαν χαρακτηρες παντως τα Ντογκ ντε Μπορντω ειναι πιο "υπακουα" στο να ακολουθησουν και να εκτελεσουν τις επιθυμιες μας. Ισως γιατι ειναι και λιγοτερο ανθρωποκεντρικα.
Το Μπουλμαστιφ δεν μπορει να ξεκολησει το βλεμα του απο πανω σου, δεν μπορει να αλλαξεις δωματιο μεσα στο σπιτι και να μην σε ακολουθησει, σε βλεπει και λιωνει, θελει να εχει συνεχεια σωματικη επαφη μαζι σου(αν του το επιτρεπεις), να ειναι κυριολεκτικα κολημμενο επανω σου. Να καθεσαι στον καναπε και να ανεβαινει επανω σου και με τα 4 ποδια του. Ακομη και αν καθεσαι σε σκαμπο.
Το Ντογκ ντε Μπορντω αρκειται μονο στο να βαλει το κεφαλι του στα ποδια σου. Αν δεν εχεις ορεξη και του πεις "οχι" με το αναλογο υφος ή "μεινε" θα σε καταλαβει ενω το Μπουλμαστιφ δεν μπορει να το αντεξει...
Οι κινησεις τους διαφερουν, ο τροπος που αντιδρουν στο καθε ερεθισμα ειναι διαφορετικος. Το μπουλμαστιφ ειναι πιο εκρηκτικο, εκει που ειναι ξαπλωμενο ωωωρες ατελειωτες, εκτινασσεται και σου κοβει τα ποδια. Λες παει "ειμαι τελειωμενος". Ομως μεχρι εκει, δεν θα επιτεθει. Δεν θα ολοκληρωσει αυτο που ξεκινησε με την εννοια που θα το κανει ενα ροτβαιλερ.
Το Νογκ ντε Μπορντω απλα θα σηκωθει αλλα οσο και να σε εχει υπο επιτηρηση, το βλεμμα του περισσοτερο σου φαινεται οτι θα ερθει να σε αγκαλιασει για να γνωριστειτε, παρα οτι θα σε ποδοπατησει κι ας φτανει τα 60 κιλα.
Η εκφραση τους ειναι εκ διαμετρου αντιθετη οταν παρατηρησουν κατι ξενο στο χωρο τους κι ας ειναι και τα δυο σκυλοι φυλακες. Σιγουρα η διαθεση τους ομως δεν διαφερει και παρα πολυ
 


vlasis.

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2018
48
10
28
και
Με λιγα λογια τα Μπουλμαστιφ ειναι πιο ξεροκεφαλα σκυλια ενω το Ντογκ ντε Μπορντω πιο συγκαταβατικα. Το πρωτο ειναι πιο εκφραστικο σε αυτο που νιωθει, το αλλο θελει παρισσοτερο να ευχαριστει εσενα. Και τα δυο ομως ειναι φυλακες οσο αφορα τους αλλους. Με παιδια-οικογενεια δεν εχουν κανενα προβλημα. Δε στραβωνουν με κανεναν ξενο οσο ειναι μαζι σου. Οπου κι αν βρισκονται. Το θεμα αρσενικου-αρσενικου θηλυκου-θηλυκου υπαρχει και σε αυτες τις φυλες και πολλες φορες και μεταξυ 2 διαφορετικων φύλων.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.811
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf