επιθεση απο σκυλο


Status
Κλειδωμένο θέμα




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
stellalol1 said:
Ειναι ακρως επικινδυνο. Επιτιθεται χωρις(προφανη τουλαχιστον) λογο.
Παιδιά, ποτέ ένας σκύλος μόνος του δεν επιτίθεται χωρίς λόγο.
Άλλο η αγέλη αδέσποτων και άλλο ένας μεμονωμένος σκύλος.

Στέλλα θέλω να έρθω εκεί και να πάμε μαζί με τον αρραβωνιαστικό σου, που γνωρίζει το σημείο που σας επιτέθηκε ο σκύλος, για να τον δω. Σε ποια περιοχή βρίσκεται?
 


stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
ειναι στη Δαφνη, σε στενακια κοντα στο μετρο Denis. Αλλα οσους εχουμε ρωτησει λενε οτι δε ξερουν τιποτα. Η αληθεια ειναι οτι και μεις δε το χουμε ξαναδει ποτε...

Δε θελω να παρω το δημο γιατι υπαρχουν αδεσποτα στην περιοχη και θα τη πληρωσουν αυτα τη νυφη... :cry:

@Rottie δεν ειναι αρραβωνιαστικος μου. :roll:
(θα του πω να επικοινωνησετε)
 




stellalol1

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2008
73
0
θα του το πω οταν γυρισει, το απογευμα, οκ?

Γιατι ομως θες να το δεις???? (μαλλον θα πρεπει να πατε βραδυ, γιατι κι εμεις τοτε το ειδαμε)

(και δε μου φταναν ολα τα αλλα, ειμαι και βραχνιασμενη :twisted: )
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εντάξει! Πες του να με πάρει όταν γυρίσει. Σχετικά με την ώρα δεν έχω πρόβλημα. Είμαι διαθέσιμη όλο το 24ωρο. :wink:
 


dogwalker

Member
12 Δεκεμβρίου 2007
23
0
www.dogserviices.gr
Περαστικά για το συμβάν. Το σκυλί θέλει θεραπεία κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση. Αν και είναι μεγάλο μπορεί να μάθεί οτι οι άνθρωποι δεν είναι εχθροί ή δόλομα.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Απάντησα με βάση τα δεδομένα της άσκησης.
Ίσως να είχα διαφορετική γνώμη, εαν τα γεγονότα ήταν διαφορετικά.
Ίσως επίσης να παρασύρθηκα, από ένα παρόμοιο περιστατικό που είχαμε κοντά στο σπίτι μου:

Κάθε απόγευμα, κάποιος βλάκας αμολούσε ένα ημίαιμο λυκόσκυλο, το οποίο "προστάτευε" τον δρόμο μπροστά στο σπίτι, και απειλούσε τους πάντες, και εμένα συμπεριλαμβανομένου.
Η Λούγκρα, όταν περνούσα με σκύλο, φοβότανε να πλησιάσει, αλλά σε ξέμπαρκους ανθρώπους, έδειχνε δόντια και απειλούσε...

Αυτό επαναλαμβανόταν για κάνα μήνα, μέχρις ότου άρχισε να δαγκώνει τους περαστικούς, εγώ σεν είχα την τύχη γιατί είχα φροντίσει να εξαφανίζεται κάθε φορά που περνούσα ( :twisted: )...

Τελικά, μετά από πάρα πολλούς δαγκωμένους, και αφού ξέσκισε και 1 παιδί, το μαζέψανε, και έκτοτε δεν το ξαναείδα, δεν ξέρω τι απέγινε.

Θεωρώ όμως βέβαιο, ότι όταν ξαναβρεθεί ο σκύλος αυτός στον δρόμο, ελεύθερος, θα το ξανακάνει!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eίχες rott και τώρα πάλι ''δύσκολη'' ράτσα ...
Από ΕΝΑ περιστατικό , για το οποίο δεν γνωρίζεις τις συνθήκες, δεν μπορείς να λές ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ επειγόντως ... ΜΠΟΡΕΙ να ειχε απαιτήσει κάποιος το ίδιο για το τέρας ...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Είμαι βέβαιος ότι εαν δεν έπαιρνα τα μέτρα μου, και ο σκύλος μου είχε πρόσβαση στον δρόμο, αργά ή γρήγορα θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα αυτό.

Εαν ο σκύλος μου είχε μάθει (από μόνος του πιθανόν) ότι δαγκώνουμε όποιον θέλουμε, θεωρώ βέβαιο ότι με την πρώτη ευκαιρία, θα το επαναλάμβανε. Αυτό δεν καθιστά επικίνδυνη την φυλή, αλλά επικίνδυνος είναι ο ασυνείδητος ιδιοκτήτης, και θύμα της ασυνειδησίας του ιδιοκτήτη ο σκύλος του.

Από ΕΝΑ περιστατικό , για το οποίο δεν γνωρίζεις τις συνθήκες, δεν μπορείς να λές ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ επειγόντως ...
Εαν οι συνθήκες δεν ήταν αυτές, η γνώμη μου αλάζει...
Άλλωστε, δεν έβγαλα ετυμηγορία, δεν είδα το συμβάν, δεν "εξέτασα" τον σκύλο, ούτε η γνώμη πυο εξέφρασα επιρρεάζει την ζωή του σκύλου.
Μια γνώμη είπα, πιθανόν και λανθασμένη, δεχόμενος την περιγραφή σαν ακριβή.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
η αληθεια ειναι οτι κατι πρεπει να γινει για αυτο το σκυλι..
αν ειναι τοσο επικυνδηνο δεν ειναι σωστο να κυκλοφορει αδεσποτο..παιδακια,μεγαλοι ανθρωποι,σκυλακια κυνδηνευουνε..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
amangos said:
Είμαι βέβαιος ότι εαν δεν έπαιρνα τα μέτρα μου, και ο σκύλος μου είχε πρόσβαση στον δρόμο, αργά ή γρήγορα θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα αυτό.

Εαν ο σκύλος μου είχε μάθει (από μόνος του πιθανόν) ότι δαγκώνουμε όποιον θέλουμε, θεωρώ βέβαιο ότι με την πρώτη ευκαιρία, θα το επαναλάμβανε. Αυτό δεν καθιστά επικίνδυνη την φυλή, αλλά επικίνδυνος είναι ο ασυνείδητος ιδιοκτήτης, και θύμα της ασυνειδησίας του ιδιοκτήτη ο σκύλος του.

Από ΕΝΑ περιστατικό , για το οποίο δεν γνωρίζεις τις συνθήκες, δεν μπορείς να λές ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ επειγόντως ...
Εαν οι συνθήκες δεν ήταν αυτές, η γνώμη μου αλάζει...
Άλλωστε, δεν έβγαλα ετυμηγορία, δεν είδα το συμβάν, δεν "εξέτασα" τον σκύλο, ούτε η γνώμη πυο εξέφρασα επιρρεάζει την ζωή του σκύλου.
Μια γνώμη είπα, πιθανόν και λανθασμένη, δεχόμενος την περιγραφή σαν ακριβή.
ναι,αλλα η περιγραφη,οσο και αληθινη και ακριβης να ηταν,ηταν περιγραφη μιας στιγμης,αντε δυο... .
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι...
αυτος ο σκυλος εκανε τον "τελειο φονο"..βγηκε ,δαγκωσε και εξαφανιστηκε..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μια στιγμη..δυο στιγμες..το attack ηταν attack..αν η περιγραφη και στο ενα και στο αλλο περιστατικο ηταν ακριβης τοτε το σκυλι ειναι επικυνδηνο..
αν περνανε παιδακια,μεγαλοι ανθρωποι..τι γινετε τοτε..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το οτι το σκυλι ειναι επικινδυνο,δεν πιστευω οτι το αμφισβητει κανεις.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Δεν μπορούμε να καταδικάζουμε ένα σκυλί που δαγκώνει.

Δεν λέω ότι δεν είναι επικίνδυνο,απ αυτά μου λες stella αλλά δεν είναι λύση η ευθανασία.

Αν υπαρχει αφεντικό να του γίνει παρατήρηση να μαζέψει το σκύλο στο σπίτι του.(Ιδανικά θα τανε να παρακολουθήσει κάποιος τι τον εχει κανει άγριο και πώς τον έχει το αφέντικό του και να τον παρουμε αλλά...δεν υπαρχει στην Ελλάδα κατι τετοιο!)

Αν είναι χαμένος/αδέσποτος σίγουρα πρέπει να απομακρυνθεί.
Οπότε Κατερίνα ενημερωσε μας αν πας,να δούμε τι μπορεί να γίνει.
Πχ μπορεί να βρει σπίτι το σκυλί.Μην προτείνουμε έτσι την ευθανασία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν ειπα οτι το αμφισβητει κανεις..,ουτε ειμαι υπερ της ευθανασιας..,πρεπει κατι να γινει ομως γιατι ελευθερο αποτελει δημοσιο κυνδηνο..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
τωρα το λυπαμε.. :( να παμε να το βρουμε μπας και εχει παθει κατι..
ενταξυ οχι και να το πλακωσουν στο ξυλο.. :evil: :evil:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα