επιλογη τροφης για κουταβι newfie


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...στα μεγαλόσωμα κουτάβια ΔΕΝ δινουν ξηρά τροφή για κουτάβια αλλά για ενήλικες. Ο λόγος ειναι οτι προσπαθούν να κρατήσουν και το κουταβι ελαφρύ και να μην επιβαρύνονται οι αρθρώσεις...
Επικροτώ...
Έχοντας σκυλιά από "χοντρές" φυλές ("γιγαντόσωμες", όπως λέγονται, ανεξάρτητα από το βάρος - σαν διόρθωση σε όσους πιστεύουν ότι "γιγαντόσωμοι" σκύλοι είναι απαραίτητα αυτοί που σπάει η γεφυροπλάστιγγα)...

Την adult τροφή τη δίνουμε, κυρίως, για να μην υπάρχει πολύ γρήγορη ανάπτυξη του κουταβιού...

...Οπότε εγώ προτείνω μια καλή ξηρά, με νορμάλ θερμιδική αξία, νορμάλ πρωτείνες, και αναλογία ασβεστίου φωσφόρου όσο το δυνατόν μικρότερη (κοντά στο 1 και κάτι) και το κουτάβι να διατηρείται ελαφρύ και με κουταβίσια εξάσκηση.
Με καλύπτεις σε όλα, Κώστα.
Κι εμείς δώσαμε στη Μόκα (όταν έφτασε στο σπίτι μας) adult τροφή... και ο Κάσπερ (από το εκτροφείο κιόλας) έτρωγε adult τροφή... με τις λοιπές προδιαγραφές που αναφέρεις...
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Το κοινο θα ηθελε φωτο ονομα εκτροφειου, κουταβιου και πληρης περιγραφη της καθημερινοτητας σας και του ταμπεραμεντου του. Κοινως δωστε πραμα στο λαο.

Για τις τροφες συμφωνω με τους αποπανω. Οσο πιο στεγνο μεινει το σκυλι μεχρι την ενηλικιωση του και οσο πιο αργα αναπτυσεται τοσο καλυτερα θα ειναι για το σκελετο του. Η ενηλικιωση σε αυτα τα σκυλια ερχεται μετα τα 2. Καλο επισης θα ειναι αφου εχετε τηνν θαλασσα κοντα να βαλετε στην ρουτινα και στην εβδομαδιαια αν οχι καθημερινη ασκηση του το κολυμπι, ή συνδυασμο δραστηριοτητων που να περιεχουν το κολυμπι.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
@Ελευθερία Κίρκη να τον χαίρεσαι!

Η ωμή είναι η καλύτερη διατροφή.
Εγώ δεν θα ρίσκαρα να δώσω όμως σε κουτάβι χοντρής φυλής, γιατί θέλει αρκετή προσοχή η αναλογία ασβεστίου-φωσφόρου για τις αρθρώσεις.
Και λέω χοντρές φυλές, γιατί υπάρχει η παρεξήγηση: "μεγαλόσωμη φυλή=γρήγορη ανάπτυξη=δυσπλασίες κλπ". Φυλές όμως με μεγάλο ύψος και ταχύτατη ανάπτυξη (πχ Μπορζόι) δεν έχουν σοβαρά θέματα δυσπλασίας, απλούστατα επειδή δεν είναι βαριές.
Οπότε εγώ προτείνω μια καλή ξηρά, με νορμάλ θερμιδική αξία, νορμάλ πρωτείνες, και αναλογία ασβεστίου φωσφόρου όσο το δυνατόν μικρότερη (κοντά στο 1 και κάτι) και το κουτάβι να διατηρείται ελαφρύ και με κουταβίσια εξάσκηση.
Μπερδεύτηκα... :unsure:
Εφόσον λέμε ότι με τη μπαρφ αναπτύσσονται πιο αργά δεν αντιμετωπίζουμε αυτόν τον κίνδυνο;
 
Last edited:


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Σαν μαμα γιγαντουλας κι εγω, συμφωνω με οσους ειπαν για adult τροφη. εγω εδινα τον πρωτο χρονο ANF Holistic adult με 23% πρωτεινη και σωστη αναλογια φωσφορου ασβεστιου. αυτο που θες να αποφυγεις ειναι να αναπτυχθει πολυ γρηγορα ο σκελετος και να εχεις ανωριμους μυες και τενοντες για να τον συγκρατησουν. Μετα τον χρονο εγω το γυρισα σε BARF με καποια διαστηματα ξηρας.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Παντως οτι και να πουμε εμεις και οι κτηνιατροι, οι μονοι αρμοδιοι να βρειτε τη σωστη διατροφη ειναι α)ο ιδιος ο σκυλος, β)εσυ και γ)οι εκτροφεις του. α)αποτελεσμα, β)παρατηρηση και γ) εμπειρια και γνωση της φυλης και της συγκεκριμενης εκτροφικης γραμμης.
 


Ελευθερία Κίρκη

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2011
61
268
Βολος
Παντως οτι και να πουμε εμεις και οι κτηνιατροι, οι μονοι αρμοδιοι να βρειτε τη σωστη διατροφη ειναι α)ο ιδιος ο σκυλος, β)εσυ και γ)οι εκτροφεις του. α)αποτελεσμα, β)παρατηρηση και γ) εμπειρια και γνωση της φυλης και της συγκεκριμενης εκτροφικης γραμμης.
ειδικα η κτηνιατρος μας ουτε θεση παιρνει ουτε συστηνει τροφη.ελπιζω η εμπειρια και οι γνωσεις ολων σας να με βοηθησουν!(y)
 
  • Like
Reactions: johnk and GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki