επιστροφή στα πρώτα στάδια....λερώματος




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Πίνει πολυ νερό; έχεις μετρήσει ποσοτητα;
πίνει σίγουρα περισσότερο απο τον άλλο ,την ακουω που παει που και που , αλλα δεν είναι λογικό αφου τρώει κροκέτα κυρίως (flatazor prestige) ? ο αλλος τρωει μαγειρευτο και πίνει πολυ λίγο. Ποσότητα είναι δύσκολο να μετρησω αφου πινουν και οι δυο απο το ιδιο μπολ .
Σκέφτηκα να της δωσω σήμερα αυριο και αυτης μαγειρευτο να δω μηπως φταίει η τροφη.
Λογικά θα πάει για εξετασεις/ στείρωση σύντομα αλλα μπορει να παρει και 5-10 μέρες ακομα.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Μήπως το ότι έμενε έξω την είχε βάλει σε μια διαδικασία να μην κρατιέται ποτέ και να τα κάνει όποτε της έρθει; να φανταστώ ότι δεν κατουράει εκεί που ακριβώς ξαπλώνει, οπότε μήπως όλο το διαμέρισμα σου είναι για εκείνη μια μεγάλη "αυλή";
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Γενικά τα σκυλιά σπάνια θα κατουρησουν στο χώρο τους. Για να τα κάνουν σημαίνει οτι δεν μπορουν να κρατηθούν. Αν κατουράει μεγαλη ποσότητα και πίνει πολύ νερό τότε είναι ύποπτο και υποδεικνύει πρόβλημα στα νεφρά, το οποίο μπορεί να έχει πολλές αιτίες. Έχει κάνει εξετάσεις για λεισμανια;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Γενικά τα σκυλιά σπάνια θα κατουρησουν στο χώρο τους. Για να τα κάνουν σημαίνει οτι δεν μπορουν να κρατηθούν. Αν κατουράει μεγαλη ποσότητα και πίνει πολύ νερό τότε είναι ύποπτο και υποδεικνύει πρόβλημα στα νεφρά, το οποίο μπορεί να έχει πολλές αιτίες. Έχει κάνει εξετάσεις για λεισμανια;
Γενικα δεν τα κανει μεσα, παει 3 βολτες και την βγαζω και 2-3 φορες βεραντα,γενικα την αντιμετπιζω σαν κουταβι... αλλα δεν πολυκρατιεται, δηλ ειχαμε 2-3 ατυχηματα ως τωρα . Απλα με παραξενεψε που δεν μπορεσε να κρατηθει 1,5 ωρα, και το εντελως διαφανο
Δεν εχει κανει τπτ απο εξετασεις ακομα αλλα σιγουρα δεν φοραγε κολαρα, αμπουλες κτλ τα τελευταια 2-3 χρονια.
Τεσπα θα την παρατηρησω και αυριο μεθαυριο, θα γινουν και εξετασεις μες την επομενη εβδομαδα. Ευχαριστω!
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
με πήρε ολιγον πανικοβλητη η κοπελα που υιοθέτησε πριν 10 μέρες την Μπέλλα.
Ειχε 2-3 ατυχηματάκια. Μεε το πιο περιεργο για μένα οτι πηγε και της κατούρησε τον καναπέ.

Υπενθυμίζω ηταν ανεκπαίδευτη απο τουαλέτα. 4 χρόνια εμενε σε ταράτσα και μετα ενα δίμηνο σε οικόπεδο , δηλαδη τα εκανε οπου εβρισκε. Οταν την πρωτοπήρα δεν κρατιόταν ιδιαίτερα και επινε πολυ νερό. Ειχε κατουρήσει 3-4 φορές μέσα και 1 το στρώμα της , αδιαφορησα καθάρισα, συνεχίσαμε προγραμμα και αλλάξαμε τροφή γιατι της προκαλούσε δίψα. Τον τελευταίο 1,5 μήνα που την είχα με 3 βολτες την ημέρα δεν είχαμε κανένα ατύχημα.

Το πρωτο ατύχημα στο νέο σπίτι δεν ηταν καθαρά ατύχημα, η κοπέλα ελειψε εκτάκτως πολυ ωρα και μαλλον σε συνδιασμό με το στρες που ηταν πρωτες μερες μονη εκει δεν κρατήθηκε. Το αρνητικό για μένα την μάλωσε μολις επέστρεψε, γνωρίζοντας την Μπέλλα και οτι μολις είχε αλλαξει σπίτι και δεν ηταν μπροστα στο κατουρημα, εγω δε θα το εκανα. Μετα απο 2 μέρες της κατούρησε τον καναπέ ενω είχε βγει κανονικά βόλτα και ηταν σπίτι η κοπέλα, οπως μου τα περιέγραψε σα να τον σημαδεψε ενα πραγμα. Σήμερα κατούρησε πάλι κανονικά μπροστά της΄ενω είχε βγει λίγο πριν βόλτα.

Επειδή δεν εβρισκε τροφή και πηρε μια αλλη που της προκαλεί μάλλον δίψα, την συμβούλεψα αρχικά να αλλάξει τροφή να δει αν θα ειναι οκ τις επομενες 2-3 μερες και στη συνέχεια να αποκλείσει θέμα υγείας. Εξετασεις βέβαια εκανε πριν 2 μηνες που στειρώθηκε και ηταν ολα οκ.
Επίσης της ειπα αν το ξανακάνει ενα μη απλα και να καθαρίσει, αδιαφορήσει, μη κανει εντονο σκηνικό, μη δώσει πολυ σημασία. Πιθανα να εχει στρεσαριστεί και απο την αλλαγη περιβάλλοντος κ.τ.λ
Εαν δε βελτιωθει υπάρχει δυνατότητα να μιλήσει και τηλεφωνικά με εθελοντή εκπαιδευτη του δήμου.

Δε ξέρω καμια αλλη ιδέα....?
 


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
281
246
KORYDALLOS
μήπως το κορίτσι παθαίνει υποτακτική ούρηση από το στρες των νέων αφεντικών/σπιτιού? ίσως θέλει λίγο χρόνο προσαρμογής...
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλησπέρα σε όλους σας. Εχω και εγω μια σχετικη ερωτηση. Το μπουμπούκι μου κανουμε τις βολτες μας, έχουμε στο μπαλκονι την πανα μας για τα τσισα μας. Σημερα αρκετη ωρα μετα το μπανιο της και αφου ειχε φαει κιολας, ειχε ξαπλωσει, χαλαρωσει κλπ ηρθε στον καναπε διπλα μου και αρχισε να ψιλοσκαβει οπως κανει συνήθως για να βολευτει και να ξαπλωσει.τελικα εφυγε απο δίπλα μου πηγε στην αλλη μερια του καναπέ και κατουρησε. Ειναι η τριτη φορα που το κανει. Την εχω πιασει επαυτοφωρω και τις αλλες δυο φορές και την εχω μαλωσει. Εχει κανενας παρομοια εμπειρία? Τι επαθε ξαφνικα? Ευχαριστώ πολυ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3