ιδανικη τροφη για schnauzer mini


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Καλημέρα
Να σου ζήσει το νέο μέλος!! Ο/η εκτροφέας της τι την τάιζε ως τώρα? Θα σου πρότεινα για λίγο διάστημα να συνεχίσεις την ίδια καθώς ήδη με την αλλαγή περιβάλλοντος θα έχει στρες το μικρό. Τι σε τράβηξε στην pro plan? Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μέτρια τροφή με ελάχιστο κρέας. Υπάρχουν πολλές τροφές σαφώς καλύτερες ποιοτικά και περίπου στην ίδια τιμή
 


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλημέρα
Να σου ζήσει το νέο μέλος!! Ο/η εκτροφέας της τι την τάιζε ως τώρα? Θα σου πρότεινα για λίγο διάστημα να συνεχίσεις την ίδια καθώς ήδη με την αλλαγή περιβάλλοντος θα έχει στρες το μικρό. Τι σε τράβηξε στην pro plan? Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μέτρια τροφή με ελάχιστο κρέας. Υπάρχουν πολλές τροφές σαφώς καλύτερες ποιοτικά και περίπου στην ίδια τιμή
Ευχαριστώ πολύ !!
Ο εκτροφέας της έδινε μια ιταλική (Aleva ) με βάση τον σολομό .
Της έκανα ομαλή μετάβαση σε purina pro pla πάλι με βάση τον σολομό την οποία και δεκτηκε χωρίς πρόβλημα .
Παρεπιπτόντως στην αρχή είχε λίγο βλέννα ροζ όπου σταδιακά εξαλείφθηκε .
Σκεφτομαι σταδιακά να περάσω σε κάτι ποιοτικότερο ενώ μου έχουν προτείνει άλλοι σκύλο πατέρες
Καλημέρα
Να σου ζήσει το νέο μέλος!! Ο/η εκτροφέας της τι την τάιζε ως τώρα? Θα σου πρότεινα για λίγο διάστημα να συνεχίσεις την ίδια καθώς ήδη με την αλλαγή περιβάλλοντος θα έχει στρες το μικρό. Τι σε τράβηξε στην pro plan? Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μέτρια τροφή με ελάχιστο κρέας. Υπάρχουν πολλές τροφές σαφώς καλύτερες ποιοτικά και περίπου στην ίδια τιμή
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές !!!
Ο εκτροφέας την τάιζε μια ιταλική Aleva με βάση σολομό την οποία συνέχισα για κανα δεκαήμερο και μετά πέρασα ομαλά στην pro plan puppy πάλι με βάση σολομό.
Κάποιες κενώσεις με μαλακα κακά και βλέννα σιγά σιγά εξαλείφθηκαν .
Σκέφτομαι σταδιακά να προχωρήσω σε κάτι ποιοτικότερο έχοντας συστάσεις από άλλους σκύλο πατέρες για acana και Orijen.
Από pet shop μου συνέστησαν vicere.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο !!
 

Attachments



FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Η τροφή που σου πρότειναν μάλλον είναι κατώτερης ποιότητας απο την pro plan και σίγουρα απο την alleva που φαίνεται αρκετά καλή απο άποψη συστατικών.

Η acana και η orijen είναι μεν πολύ καλές τροφές αλλά σε πολλά σκυλιά πέφτουν 'βαριές' με αποτέλεσμα διάρροιες και τσιμπημένες τιμές σε συκώτι και νεφρά λόγω υψηλής πρωτεΐνης. Προορίζονται για πιο κρύα κλίματα απο τα δικά μας και για σκύλους που εργάζονται και έχουν αυξημένες ανάγκες.

Προσωπικά, προτιμώ τις μονοπρωτεινικές τροφές και με όσο γίνεται περιορισμένα συστατικά λόγω των θεμάτων υγείας που έχει ο σκύλος μου. Επίσης, έτσι είναι πιο εύκολο να προσδιορίσεις τι ενοχλεί το γαστρεντερικό του αν κάτι προκύψει (έχω καεί για αυτό προσέχω..) και είναι εύκολο και ευχάριστο για τον σκύλο να συμπληρώνω φρέσκο κρέας και λαχανικά όταν είναι διαθέσιμα. Σε αυτή την κατηγορία είναι η optima nova που τρώει ο δικός μου και κάποιες σειρές της brit αν και σίγουρα υπάρχουν και άλλες εταιρίες.

Απο άλλες τροφές με παραπάνω απο μία πρωτεΐνη αξιόλογες είναι η brit, canagan, carnilove, eden, n&d, wellness core και σίγουρα πολλές άλλες που απλά μου διαφεύγουν ;) .

Στόχος σου πρέπει να είναι τα πρώτα συστατικά να είναι κρέας και να μην έχει υποπροϊόντα και πολλά fillers (καλαμποκι, σόγια κλπ). Για μένα δεν είναι απαραίτητο να είναι grain free αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι σκύλος και όχι κότα :ROFLMAO:
 


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλημέρα
Να σου ζήσει το νέο μέλος!! Ο/η εκτροφέας της τι την τάιζε ως τώρα? Θα σου πρότεινα για λίγο διάστημα να συνεχίσεις την ίδια καθώς ήδη με την αλλαγή περιβάλλοντος θα έχει στρες το μικρό. Τι σε τράβηξε στην pro plan? Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μέτρια τροφή με ελάχιστο κρέας. Υπάρχουν πολλές τροφές σαφώς καλύτερες ποιοτικά και περίπου στην ίδια τιμή
Ευχαριστώ πολύ !!
Ο εκτροφέας της έδινε μια ιταλική (Aleva ) με βάση τον σολομό .
Της έκανα ομαλή μετάβαση σε purina pro pla πάλι με βάση τον σολομό την οποία και δεκτηκε χωρίς πρόβλημα .
Παρεπιπτόντως στην αρχή είχε λίγο βλέννα ροζ όπου σταδιακά εξαλείφθηκε .
Σκεφτομαι σταδιακά να περάσω σε κάτι ποιοτικότερο ενώ μου έχουν προτείνει άλλοι σκύλο πατέρες acana κα
Η τροφή που σου πρότειναν μάλλον είναι κατώτερης ποιότητας απο την pro plan και σίγουρα απο την alleva που φαίνεται αρκετά καλή απο άποψη συστατικών.

Η acana και η orijen είναι μεν πολύ καλές τροφές αλλά σε πολλά σκυλιά πέφτουν 'βαριές' με αποτέλεσμα διάρροιες και τσιμπημένες τιμές σε συκώτι και νεφρά λόγω υψηλής πρωτεΐνης. Προορίζονται για πιο κρύα κλίματα απο τα δικά μας και για σκύλους που εργάζονται και έχουν αυξημένες ανάγκες.

Προσωπικά, προτιμώ τις μονοπρωτεινικές τροφές και με όσο γίνεται περιορισμένα συστατικά λόγω των θεμάτων υγείας που έχει ο σκύλος μου. Επίσης, έτσι είναι πιο εύκολο να προσδιορίσεις τι ενοχλεί το γαστρεντερικό του αν κάτι προκύψει (έχω καεί για αυτό προσέχω..) και είναι εύκολο και ευχάριστο για τον σκύλο να συμπληρώνω φρέσκο κρέας και λαχανικά όταν είναι διαθέσιμα. Σε αυτή την κατηγορία είναι η optima nova που τρώει ο δικός μου και κάποιες σειρές της brit αν και σίγουρα υπάρχουν και άλλες εταιρίες.

Απο άλλες τροφές με παραπάνω απο μία πρωτεΐνη αξιόλογες είναι η brit, canagan, carnilove, eden, n&d, wellness core και σίγουρα πολλές άλλες που απλά μου διαφεύγουν ;) .

Στόχος σου πρέπει να είναι τα πρώτα συστατικά να είναι κρέας και να μην έχει υποπροϊόντα και πολλά fillers (καλαμποκι, σόγια κλπ). Για μένα δεν είναι απαραίτητο να είναι grain free αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι σκύλος και όχι κότα :ROFLMAO:
Σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση σου !!!!
Θα κοιταξω σε πρώτη φάση την πρόταση της optima nova και θα επανέλθω .
Η βοήθεια που προσφέρεται σε νέους ιδιοκτήτες είναι ανεκτίμητη !!!!
 




Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Καλησπέρα κι από μένα!

Εδώ κι έναν μήνα αποκτήσαμε ένα mini αρσενικό Schnauzer
Ο εκτροφέας έδινε Royal
Του κάναμε μετάβαση με Carnilove που πρότεινε τοπικό petshop
Πολλές διάρροιες και έντονη οσμή σε συνδυασμό με πολλά αέρια!
Μετά από προτροπή της κτηνιάτρου συνεχίσαμε με JOSERA SENSI έως τώρα σε συνδυασμό με αντιβίωση γιατί είχαμε βλέννα στα κόπρανα.
Τελείωσε η αντιβίωση και πλέον είμαστε σε αναζήτηση σωστής τροφής που θα "ταιριάξει" και στο κουτάβι.
Δεν είχαμε ποτέ ζωάκι και δεν υπάρχει εμπειρία από μέρους μας.
 


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλησπέρα .
Εύχομαι ότι καλύτερο στην συνύπαρξη με τον νέο σου φίλο !!!
Εάν και υπάρχουν καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου στο forum το μόνο που μπορώ σου πω ειναι ότι η δικιά μου όπως και ακόμα ένα συνομήλικο schnauzer της οικογένειας, έκαναν πλήρως αποδεκτή την παραπάνω τροφή εξαλείφοντας όλα τα προβλήματα που παραπάνω περιγράφεις .
Σκέφτομαι μάλιστα συμπληρώνοντας το 10 μήνα να συνεχίσω την ίδια για σκύλους μεγαλύτερης ηλικίας .
Για βοήθεια σου στέλνω φωτό της τροφής ώστε να αναζητήσεις περισσότερες σχετικές πληροφορίες .
 


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλησπέρα .
Εύχομαι ότι καλύτερο στην συνύπαρξη με τον νέο σου φίλο !!!
Εάν και υπάρχουν καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου στο forum το μόνο που μπορώ σου πω ειναι ότι η δικιά μου όπως και ακόμα ένα συνομήλικο schnauzer της οικογένειας, έκαναν πλήρως αποδεκτή την παραπάνω τροφή εξαλείφοντας όλα τα προβλήματα που παραπάνω περιγράφεις .
Σκέφτομαι μάλιστα συμπληρώνοντας το 10 μήνα να συνεχίσω την ίδια για σκύλους μεγαλύτερης ηλικίας .
Για βοήθεια σου στέλνω φωτό της τροφής ώστε να αναζητήσεις περισσότερες σχετικές πληροφορίες .
23052"]
Καλησπ
Καλησπέρα .
Εύχομαι ότι καλύτερο στην συνύπαρξη με τον νέο σου φίλο !!!
Εάν και υπάρχουν καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου στο forum το μόνο που μπορώ σου πω ειναι ότι η δικιά μου όπως και ακόμα ένα συνομήλικο schnauzer της οικογένειας, έκαναν πλήρως αποδεκτή την παραπάνω τροφή εξαλείφοντας όλα τα προβλήματα που παραπάνω περιγράφεις .
Σκέφτομαι μάλιστα συμπληρώνοντας το 10 μήνα να συνεχίσω την ίδια για σκύλους μεγαλύτερης ηλικίας .
Για βοήθεια σου στέλνω φωτό της τροφής ώστε να αναζητήσεις περισσότερες σχετικές πληροφορίες .
 

Attachments

  • Like
Reactions: Dimitroulis


Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Θα πάρω ένα σακούλι 2κιλών να την δοκίμασω με τον τύπο που μπλέξαμε
Άλλα tips για τα καθημερινότητά μας;
Την Τρίτη 30/11 γίνεται 4ων μηνών
 


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλησπέρα .
Εύχομαι ότι καλύτερο στην συνύπαρξη με τον νέο σου φίλο !!!
Εάν και υπάρχουν καλύτεροι γνώστες του αντικειμένου στο forum το μόνο που μπορώ σου πω ειναι ότι η δικιά μου όπως και ακόμα ένα συνομήλικο schnauzer της οικογένειας, έκαναν πλήρως αποδεκτή την παραπάνω τροφή εξαλείφοντας όλα τα προβλήματα που παραπάνω περιγράφεις .
Σκέφτομαι μάλιστα συμπληρώνοντας το 10
μήνα να συνεχίσω την ίδια για σκύλους μεγαλύτερης ηλικίας .
Για βοήθεια σου στέλνω φωτό της τροφής ώστε να αναζητήσεις περισσότερες σχετικές πληροφορίες .
23052"]
Καλησπ
 
  • Like
Reactions: Dimitroulis


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Μια άλλη ιδιαιτερότητα των συγκεκριμένων σκυλιών σχετίζεται με το κούρεμα .
Πιθανόν να το ξέρεις ότι τα συγκεκριμένα δεν κουρεύονται αλλά στριπαρονται .
Συστήνεται δε η διαδικασια να ξεκινάει από μικρή ηλικία, κοντά στην δικη σου, για να συνηθίζουν.
Στην δικια μου το έκανα πριν 10 μέρες και πραγματικά έγινε πανέμορφη .
 
  • Like
Reactions: Dimitroulis






Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Καλημέρα

Σε ευχαριστώ πολύ για το video!
Πριν τα Χριστούγεννα θα τον πάω για καλλωπισμό! Τι κόστος να υπολογίζω;
Πόσα gr τροφή της έδινες συνολικά όταν είσασταν στην δική μας ηλικία (σχεδόν 4ων) και πόσα γεύματα;
 


Mina2021

Member
9 Αυγούστου 2021
10
3
53
Καλημέρα .
Τα γεύματα που της δινω ακομα και σήμερα είναι τρία σε δοσολογίες ως συνημμένη φωτό .
Αναφορικά με τον καλλωπισμό στοιχίζει περίπου στα 60€ με προτεινόμενη συχνότητα ανα τρίμηνο .
Στο μέλλον θα δω μήπως αραιώσω τα διαστήματα επισκέψεων .
Καλή συνέχεια .
 




Dimitroulis

Member
25 Νοεμβρίου 2021
15
3
40
Βόρεια Ελλάδα
Καλησπέρα

Τι τελευταίες μέρες ο τετράποδος φίλος μας, (Φρίξος, 6μηνών) μας κάνει «νούμερα» με το φαγητό του.
Τι εννοώ…
Τον ταΐζουμε 3 φορές την μέρα σε ισόποσες μερίδες κροκέτας (Josera sensi Junior). Ωστόσο δεν τρώει μέσα από το μπολάκι. Τρώει μετά από ώρα μόνο αν έχουμε μουλιάσει με λίγο νεράκι και μόνο αν τα’χουμε στο χέρι μας. Διάβασα και είδα βιντεάκια όπου εκπαιδευτές λένε ότι το φαγητό το αφήνουμε για μόλις 5 λεπτά. Αν φάει, καλώς…Ειδάλλως μαζεύουμε φαγητό και ξανά δίνουμε στην προκαθορισμένη ώρα. Την 3η μέρα το πολύ θα ξεκινήσει να τρώει κανονικά, όπως έτρωγε παλαιότερα. Βέβαια κάποιος εδώ στο forum είχα γράψει πως τα schnauzer βαριούνται την ίδια τροφή και καλό θα είναι ανά 2-3 μήνες να εναλλάσσουμε την τροφή, έτσι για αλλαγή.
Ακούω γνώμες και ιδέες για να το αντιμετωπίσουμε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3