καινουργιο σκυλος


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
καλησπερα.αρχικα θα ηθελα να σας πω ενα μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που κανετε.θα ηθελα να σας ρωτησω(σαν νεο μελος) τι σκυλος ειναι καλυτερος για εμενα.ειμαι 18 ζω ακομα με τους γονεις μου και εχουμε σπιτι που εχει και εναν κηπο.σκεφτομουν μια μικρη ρατσα οπως jack russel η french bulldog θελω να ακουσω ομως και τις δικες σας προτασεις ευχαριστω εκ των προτερων:)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αρχικα ρωτας τους γονεις σου αν θελουν σκυλο γιατι μολις πας φανταρος η για σπουδες μπορει να του ανοιξουν τη πορτα να φυγει,,, ,,,,, τα γαλλικα μπουλντογκ απο οτι ακουω θελουν βαθειες τσεπες λογω πολλων προβληματων υγειας που εχει η ρατσα αυτη,,, τα τζακ ρουσελ ειναι φωνακλαδικα υπερκινητικα και νευρικα,, εαν δεν το εκτονωνεις καθε μερα με βολτες και παιχνιδια ,,, εαν οι γονεις σου θελουν ηρεμια σιγουρα θα το ξαποστειλουν με την πρωτη ευκαιρια,,,, κατα τα αλλα μου αρεσει πολυ ο τσαμπουκας που βγαζουν απεναντι σε αλλα σκυλια η γατες η περιεργους που πλησιαζουν το σπιτι,,,,
 


POOK

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
171
22
για γαλλικά μπουλντογκ
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1.9.f.c.i-36/%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C.%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BD%CF%84%CF%8C%CE%B3%CE%BA.%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF.%CE%BD%CE%B1.%CE%BC%CE%B7%CE%BD.%CF%84%CE%BF.%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89-23681/

ta tsak ruseel ειναι πολυ ενεργοφορα σκυλια θελου χρονο και αγαπη.Για τσακ στα λέω αυτα γιατι εχω και εγω ενα
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
αρχικα ρωτας τους γονεις σου αν θελουν σκυλο γιατι μολις πας φανταρος η για σπουδες μπορει να του ανοιξουν τη πορτα να φυγει,,, ,,,,, τα γαλλικα μπουλντογκ απο οτι ακουω θελουν βαθειες τσεπες λογω πολλων προβληματων υγειας που εχει η ρατσα αυτη,,, τα τζακ ρουσελ ειναι φωνακλαδικα υπερκινητικα και νευρικα,, εαν δεν το εκτονωνεις καθε μερα με βολτες και παιχνιδια ,,, εαν οι γονεις σου θελουν ηρεμια σιγουρα θα το ξαποστειλουν με την πρωτη ευκαιρια,,,, κατα τα αλλα μου αρεσει πολυ ο τσαμπουκας που βγαζουν απεναντι σε αλλα σκυλια η γατες η περιεργους που πλησιαζουν το σπιτι,,,,
ειχαμε παλαιοτερα 2 μεγαλα σκυλια(οχι ρατσας τα ειχαμε μαζεψει απο τον δρομο κουταβια οταν ειχαν πεταχτει μπροστα στο αμαξι μας)και τωρα εχουμε ενα παπαγαλο.γενικα μας αρεσουν τα ζωα και δεν υπαρχει καμια περιπτωση να αφησουμε το σκυλο να φυγει η να τον ξαποστειλουμε οπως λες.σκεφτηκα το γαλλικο επειδη εχει ηρεμια εχω διαβασει αρκετα ποστ που λεει για τα πολλα προβληματα υγειας που εχει.σκεφτομουν και ενα μαλτεζακι ισως αλλα δεν ξερω.με το τζακ θα μπορω να βγω στον κηπο και να παιξουμε περα απο την βολτα και να εκτονωθει
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
για γαλλικά μπουλντογκ
http://www.dogforum.gr/v3/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1.9.f.c.i-36/%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C.%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BD%CF%84%CF%8C%CE%B3%CE%BA.%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF.%CE%BD%CE%B1.%CE%BC%CE%B7%CE%BD.%CF%84%CE%BF.%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%89-23681/

ta tsak ruseel ειναι πολυ ενεργοφορα σκυλια θελου χρονο και αγαπη.Για τσακ στα λέω αυτα γιατι εχω και εγω ενα
δυστυχως εχω διαβασει και εγω αυτο το αρθρο και ειναι αρκετα αποθαρρυντικο.εχεις να μου προτινεις καποια αλλη ρατσα :)
 






Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλημέρα Βασίλη. Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να κάνεις (το πρώτο είναι να πάρεις έγκριση απο γονείς) είναι να επιλέξεις ένα σκύλο που ταιριάζει με το χαρακτήρα, τις ανάγκες και το επίπεδο δραστηριότητας σου. Αν θέλεις μπορείς να μας πεις περισσότερα για τον εαυτό σου για να σου προτείνουμε εναλλακτικές λύσεις. Προσοχη στις δυο παγίδες που πολύ συχνά πέφτουν υποψήφιοι ιδιοκτήτες :
α) Επιλέγουν σκύλο με μοναδικό κριτήριο την εμφάνιση: μέγα σφάλμα, πρέπει πέρα απο την εικόνα να ενημερωθείς σε βάθος για το χαρακτήρα, τις ανάγκες και τα πιθανά προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις με το σκύλο που σου άρεσε.
β) Θεωρούν ότι οι μικρόσωμες φυλες έχουν λιγότερες απαιτήσεις και είναι ευκολότερες στο χειρισμό. Λάθος. υπάρχουν πολλοί μικροί "δαίμονες" εκεί έξω που μπορούν να κάνουν τη ζωή σου (ενίοτε και των γειτόνων) μια μικρή κόλαση με το γαύγισμα ή εάν δε μπορέσεις να ανταποκριθείς στις ανάγκες τους για εκτόνωση της ενέργειας κλπ *demonio*
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Συμφωνώ με ghostdoc. Πρέπει πρώτα να σκεφτείς πώς φαντάζεσαι την καθημερινότητά σας, σε βάθος χρόνου.

Επίσης, από πού σκέφτεσαι να τον πάρεις τον σκύλο σου?
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Καλημέρα Βασίλη. Το δεύτερο πράγμα που πρέπει να κάνεις (το πρώτο είναι να πάρεις έγκριση απο γονείς) είναι να επιλέξεις ένα σκύλο που ταιριάζει με το χαρακτήρα, τις ανάγκες και το επίπεδο δραστηριότητας σου. Αν θέλεις μπορείς να μας πεις περισσότερα για τον εαυτό σου για να σου προτείνουμε εναλλακτικές λύσεις. Προσοχη στις δυο παγίδες που πολύ συχνά πέφτουν υποψήφιοι ιδιοκτήτες :
α) Επιλέγουν σκύλο με μοναδικό κριτήριο την εμφάνιση: μέγα σφάλμα, πρέπει πέρα απο την εικόνα να ενημερωθείς σε βάθος για το χαρακτήρα, τις ανάγκες και τα πιθανά προβλήματα που θα αντιμετωπίσεις με το σκύλο που σου άρεσε.
β) Θεωρούν ότι οι μικρόσωμες φυλες έχουν λιγότερες απαιτήσεις και είναι ευκολότερες στο χειρισμό. Λάθος. υπάρχουν πολλοί μικροί "δαίμονες" εκεί έξω που μπορούν να κάνουν τη ζωή σου (ενίοτε και των γειτόνων) μια μικρή κόλαση με το γαύγισμα ή εάν δε μπορέσεις να ανταποκριθείς στις ανάγκες τους για εκτόνωση της ενέργειας κλπ *demonio*
καλημερα και σε εσενα ghostdoc.αρχικα εγω θα μπορω να του παρεχω καθημερινα βολτα και παιχνιδι στον κηπο και μεσα στο σπιτι.οι γονεις μου περπατανε μια ωρα την ημερα και θα περνανε πολυ ευχαριστως τον σκυλο μαζι τους.για το 1ο που ειπες κοιταω πρωτα την εμφανιση η αληθεια ειναι αλλα μετα ψαχνω παρα πολυ για να δω χαρακτηστηρικα της ρατσας..
για το 2ο μπορω να σου πω οτι το εχω ζησει σε πολυ μεγαλο βαθμο λογο του λαμπραντορ του γειτονα και ενα σπιτζ που εχουν γιατι γαβγιζουν ολο το βραδυ :p ελπιζω να σε καλυψα οτι αλλο θες ρωτα με ελευθερα.ααα και ξεχασα να σας πω οτι ψανχω κατι με κοντρη τριχα προκειμενου να μην μαδαει ;p
 
Last edited:


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Συμφωνώ με ghostdoc. Πρέπει πρώτα να σκεφτείς πώς φαντάζεσαι την καθημερινότητά σας, σε βάθος χρόνου.

Επίσης, από πού σκέφτεσαι να τον πάρεις τον σκύλο σου?
απο πετσοπ αχαχααχαχχα προφανως και κανω πλακα με ολα αυτα που εχω δει :) απο εκτροφεα η στην καλυερη περιπτωση απο οικογενεια!
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Ο σκύλος σκοπεύεις να μένει μέσα ή στην αυλή?
Είσαι σίγουρος πως οι γονείς σου θα μπορούν να τον κουμαντάρουν σε κάθε περίπτωση?

Όλα σχεδόν τα τριχώματα μαδάνε. Για κάποιους η κοντή τρίχα είναι και χειρότερη γιατί βγαίνει πιο δύσκολα από τα ρούχα/υφάσματα κλπ.

Αν δεν θες οπωσδήποτε μα οπωσδήποτε για κάποιον λόγο σκύλο ράτσας, εγώ θα προτείνω την υιοθεσία αδέσποτου από καταφύγια και φιλοζωικές. Αφού δεν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου, μπορείς να επισκεφτείς διάφορα καταφύγια και να περιμένεις να βρεις τον σκύλο που θα σου κάνει κλικ.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
απο πετσοπ αχαχααχαχχα προφανως και κανω πλακα με ολα αυτα που εχω δει :) απο εκτροφεα η στην καλυερη περιπτωση απο οικογενεια!
Η οικογένεια δεν είναι η καλύτερη περίπτωση.
Μπορείς να διαθέσεις το ποσό που χρειάζεται για να πάρεις σκύλο από εκτροφέα?
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Ο σκύλος σκοπεύεις να μένει μέσα ή στην αυλή?
Είσαι σίγουρος πως οι γονείς σου θα μπορούν να τον κουμαντάρουν σε κάθε περίπτωση?

Όλα σχεδόν τα τριχώματα μαδάνε. Για κάποιους η κοντή τρίχα είναι και χειρότερη γιατί βγαίνει πιο δύσκολα από τα ρούχα/υφάσματα κλπ.

Αν δεν θες οπωσδήποτε μα οπωσδήποτε για κάποιον λόγο σκύλο ράτσας, εγώ θα προτείνω την υιοθεσία αδέσποτου από καταφύγια και φιλοζωικές. Αφού δεν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου, μπορείς να επισκεφτείς διάφορα καταφύγια και να περιμένεις να βρεις τον σκύλο που θα σου κάνει κλικ.
μεσα στο σπιτι.ναι θα μπορουν ειμαι σιγουρος για αυτο.το σκεφτηκα και υιοθεσια αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα.επιπλεον φοβαμαι τον ιδιωτη γιατι ξερω μια περιπτωση που μαζευε αδεσποτα κουταβια και τα πουλαγε για γερμανικους ποιμενικους.οποτε δεν ξερω αν ειναι καλος ο ιδιωτης
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
το οτι σε ενδιαφερει το μαδημα σημαινει οτι δε θα ζει στην αυλη μερα νυχτα, καλο αυτο !
μπορεις να διαθεσεις το ποσο για εκτροφικο σκυλο, πολυ καλο αυτο!!
μπορεις να διαθεσεις χρονο για τη βολτα του, κι εσυ και οι γονεις, παρα πολυ καλο αυτο !!!
Για την κοντη τριχα που σου λεει η Δαφνη εχει απολυτα δίκιο, εχω παγκ και ενω ειναι κοντοτριχο μαδαει και ειναι απιστευτα δυσκολο να αφαιρεθουν οι αμετρητες τριχουλες απο ριχταρια, ρουχα κλπ. Εαν ειχε μιλιά το πλυντηριο μου θα μου έψελνε τα εξ αμάξης :)
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
το οτι σε ενδιαφερει το μαδημα σημαινει οτι δε θα ζει στην αυλη μερα νυχτα, καλο αυτο !
μπορεις να διαθεσεις το ποσο για εκτροφικο σκυλο, πολυ καλο αυτο!!
μπορεις να διαθεσεις χρονο για τη βολτα του, κι εσυ και οι γονεις, παρα πολυ καλο αυτο !!!
Για την κοντη τριχα που σου λεει η Δαφνη εχει απολυτα δίκιο, εχω παγκ και ενω ειναι κοντοτριχο μαδαει και ειναι απιστευτα δυσκολο να αφαιρεθουν οι αμετρητες τριχουλες απο ριχταρια, ρουχα κλπ. Εαν ειχε μιλιά το πλυντηριο μου θα μου έψελνε τα εξ αμάξης :)
αχαχαχ και εμας τα 2 μεγαλα μαδουσανε αρκετα και το ενα μαλιστα με κοντο τριχωμα...σκρφτομουν κατι μεγαλυτερο οπως ενα μπιγκ η ενα κοκερ σπανιελ εσυ τι λεσ :)
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Όχι, είναι πολύ λάθος επιλογή, ειδικά να αγοράσεις κουτάβι από ιδιώτη.

Η γνώμη μου είναι πως αφού δεν έχεις κάποια "τρέλα" ή πάθος με κάποια φυλή και απλά θέλεις έναν σκύλο, είναι ιδανικό να βοηθήσεις με μια υιοθεσία. Τα καταφύγια και οι φιλοζωικές έχουν ξεχειλίσει. Υπάρχουν όλα τα μεγέθη, χρώματα, χαρακτήρες, επίπεδα ενέργειας, τριχώματα, ηλικίες και λοιπά. :) Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε φωτογραφίες μέσω ίντερνετ να πάρεις μια ιδέα, πριν πας να γνωρίσεις κάποια από κοντά.

Αλήθεια, σπουδές θα κάνεις στον τόπο που μένεις?
Τον σκύλο θα τον πάρετε όλοι μαζί, ή θα είναι κυρίως "δικός σου"?

Όπως και να έχει, θα πρέπει σίγουρα να σκεφτείς πρωτίστως τα επίπεδα ενέργειάς σου, ώστε να τα συνδυάσεις με του σκύλου. Υπάρχουν άλλοι που πηγαίνουν κάθε μέρα για τρέξιμο με ποδήλατο και θέλουν ο σκύλος να τους ακολουθάει, υπάρχουν και άλλοι που θέλουν σκύλο που εκτονώνεται με δυό μισάωρες βόλτες. Και πάλι θα πω, αυτό πρέπει να το σκεφτείς σε βάθος χρόνου.
Το τρίχωμα, επίσης, θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει σε αυτό το επίπεδο, πόσο χρόνο θα ήθελες να διαθέτεις για την περιποίησή του. Άλλα σκυλιά θέλουν ιδιαίτερη και απαιτητική περιποίηση, άλλα είναι εντάξει με ένα βουρτσισματάκι.
Επίσης, αν σκοπεύεις, ας πούμε, να ταξιδεύεις πολύ και με μέσα, θα πρέπει να σε απασχολήσει το θέμα του μεγέθους και των κιλών.
Είναι διάφοροι άλλοι παράγοντες που σε βοηθούν να επιλέξεις, όποιος σκεφτεί ας συμπληρώσει.
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Όχι, είναι πολύ λάθος επιλογή, ειδικά να αγοράσεις κουτάβι από ιδιώτη.

Η γνώμη μου είναι πως αφού δεν έχεις κάποια "τρέλα" ή πάθος με κάποια φυλή και απλά θέλεις έναν σκύλο, είναι ιδανικό να βοηθήσεις με μια υιοθεσία. Τα καταφύγια και οι φιλοζωικές έχουν ξεχειλίσει. Υπάρχουν όλα τα μεγέθη, χρώματα, χαρακτήρες, επίπεδα ενέργειας, τριχώματα, ηλικίες και λοιπά. :) Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε φωτογραφίες μέσω ίντερνετ να πάρεις μια ιδέα, πριν πας να γνωρίσεις κάποια από κοντά.

Αλήθεια, σπουδές θα κάνεις στον τόπο που μένεις?
Τον σκύλο θα τον πάρετε όλοι μαζί, ή θα είναι κυρίως "δικός σου"?

Όπως και να έχει, θα πρέπει σίγουρα να σκεφτείς πρωτίστως τα επίπεδα ενέργειάς σου, ώστε να τα συνδυάσεις με του σκύλου. Υπάρχουν άλλοι που πηγαίνουν κάθε μέρα για τρέξιμο με ποδήλατο και θέλουν ο σκύλος να τους ακολουθάει, υπάρχουν και άλλοι που θέλουν σκύλο που εκτονώνεται με δυό μισάωρες βόλτες. Και πάλι θα πω, αυτό πρέπει να το σκεφτείς σε βάθος χρόνου.
Το τρίχωμα, επίσης, θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει σε αυτό το επίπεδο, πόσο χρόνο θα ήθελες να διαθέτεις για την περιποίησή του. Άλλα σκυλιά θέλουν ιδιαίτερη και απαιτητική περιποίηση, άλλα είναι εντάξει με ένα βουρτσισματάκι.
Επίσης, αν σκοπεύεις, ας πούμε, να ταξιδεύεις πολύ και με μέσα, θα πρέπει να σε απασχολήσει το θέμα του μεγέθους και των κιλών.
Είναι διάφοροι άλλοι παράγοντες που σε βοηθούν να επιλέξεις, όποιος σκεφτεί ας συμπληρώσει.
μπορεις να μου στειλεις καποιο σιτε με φιλοζωικες αν δεν ειναι δυσκολο? :) τον σκυλο θα τον εχουμε ολοι μαζι αλλα θα ειμαι αυτος που θα παιζει μαζι του καθως οι αλλοι απλα θα τον χαιδευουν θα τον πηγαινουν βολτα θα τον ταιζουν θα τον αγαπανε αλλα δεν το βλεπω να παιζουν μαζι του και πολυ...οι σπουδες μου ΕΛΠΙΖΩ να ειναι στην πολη που ειμαι :D ναι θα τον κανω ενα μπανιο και βουρτσισμα :))
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Στην Αθήνα είσαι?

Για την περιποίηση, δεν εννοούσα βρε ότι θα τον αφήνεις αχτένιστο! :p Απλά, υπάρχουν φυλές με πολύ απαιτητική περιποίηση (περισσότερο δηλαδή από ένα μπάνιο και ένα βούρτσισμα) ώστε να μην έχουν προβλήματα με το τρίχωμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22