καινουργιο σκυλος


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Στην Αθήνα είσαι?

Για την περιποίηση, δεν εννοούσα βρε ότι θα τον αφήνεις αχτένιστο! :p Απλά, υπάρχουν φυλές με πολύ απαιτητική περιποίηση (περισσότερο δηλαδή από ένα μπάνιο και ένα βούρτσισμα) ώστε να μην έχουν προβλήματα με το τρίχωμα.
Ναι αθηνα.οχι γενικως δεν θελω να ειναι εχει πολυ περιποιηση :)
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
αχαχαχ και εμας τα 2 μεγαλα μαδουσανε αρκετα και το ενα μαλιστα με κοντο τριχωμα...σκρφτομουν κατι μεγαλυτερο οπως ενα μπιγκ η ενα κοκερ σπανιελ εσυ τι λεσ :)
οταν λες μπιγκ εννοεις υποθέτω μπιγκλ ετσι?
τα κοκερακια πολυ συμπαθητικα, εκπαιδευονται και ευκολα.Αν σ αρεσει και το κολυμπι θα ριξεις αφθονο γελιο ;-) Εχουν κι αυτα τα θεματακια τους απο αποψη υγειας αλλα εαν το παρεις απο τη σωστη πηγη δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.
τα μπιγκλ αλλη ωραια ρατσα κι αυτη, εχει ο ξαδερφος μου. Απο οτι μου λεει η αναγκες περιποιησης ειναι ελαχιστες, και ειναι πολυ τρυφερο και χαρωπο σκυλακι. το μονο θεμα που εχουν ειναι οτι εχει μεγαλη αναγκη εκτονωσης (κυνηγετικο γαρ..) και τωρα που εχουν κανει παιδι ζοριζονται και οι 3 λογω ελλειψης χρονου για επαρκη βολτα. Εφοσον ομως εχετε αυλη μπορει να καλυψει εν μερει την ενεργητικοτητα του.
 




vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
οταν λες μπιγκ εννοεις υποθέτω μπιγκλ ετσι?
τα κοκερακια πολυ συμπαθητικα, εκπαιδευονται και ευκολα.Αν σ αρεσει και το κολυμπι θα ριξεις αφθονο γελιο ;-) Εχουν κι αυτα τα θεματακια τους απο αποψη υγειας αλλα εαν το παρεις απο τη σωστη πηγη δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.
τα μπιγκλ αλλη ωραια ρατσα κι αυτη, εχει ο ξαδερφος μου. Απο οτι μου λεει η αναγκες περιποιησης ειναι ελαχιστες, και ειναι πολυ τρυφερο και χαρωπο σκυλακι. το μονο θεμα που εχουν ειναι οτι εχει μεγαλη αναγκη εκτονωσης (κυνηγετικο γαρ..) και τωρα που εχουν κανει παιδι ζοριζονται και οι 3 λογω ελλειψης χρονου για επαρκη βολτα. Εφοσον ομως εχετε αυλη μπορει να καλυψει εν μερει την ενεργητικοτητα του.
ναι ναι μπιγκλ εννοω..μηπως ξερεις αν τα κοκερ μαδανε?:)θα το παρω απο καλη πηγη για να μην εχει θεματα γιατι αν υποφερει αυτο θα υποφερω και εγω μαζι του...
 






vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Από πού εννοείς?
απο εκτροφεα αφου ολοι αυτο μου ειπατε πανω κατω:)ειδα αυτα που μου ανεβασες και τα περισσοτερα θα γινουν μεσαια προς μεγαλα :)
εγω θελω μικρο η μεσαιο προς μικρο :D
 










Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Κι εδώ

Πάντως, δεν μπορείς ποτέ να είσαι εντελώς σίγουρος με κουταβοαδέσποτα για το ακριβές μέγεθος, να ξέρεις. Ούτε για την εκτόνωση, που λέγαμε.
Μπορείς να δεις και ενήλικα, μικρά σε ηλικία, που έχουν δείξει, όμως, τον χαρακτήρα τους και τα λοιπά. :)
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
θα ηθελα για αρχη να μου πειτε για καποια ρατσα...και μετα θα δω εγω για καποια υιοθετηση
 


wizardsm

Well-Known Member
1 Μαϊου 2013
268
1
Δες τα westie.το τελικο τους βαρος φτανει απο 6 μεχρι 10 κιλα οποτε ειναι μικρο, περιποιηση χρειαζεται 2-3 φορες την εβδομαδα αλλα πρεπει να κουρευετε απο groomer (καθε ποτε δεν ξερω).Επισης ειναι αρκετα δραστηριο αλλα οχι σαν το τζακ ρασελ και το μπιγκλ
 




vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Το westie το εχει μια γειτονισσα ειναι ομορφο αλλα το δικο της ειναι λιγο επιθετικο ;p fanzima δεν θα ηθελα κατι τοσο μικρο αν και τα κανις τοι ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ σκυλια...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
ναι ναι μπιγκλ εννοω..μηπως ξερεις αν τα κοκερ μαδανε?:)θα το παρω απο καλη πηγη για να μην εχει θεματα γιατι αν υποφερει αυτο θα υποφερω και εγω μαζι του...
Εχω την εντυπωση, για να μην πω τη βεβαιοτητα, οτι τα κοκερ χρειαζονται πολυ περιποιηση αλλα διπλοτσέκαρε με καποιον ιδιοκτητη ο οποιος ασφαλως θα γνωρίζει εκ πείρας.
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Κι εδώ

Πάντως, δεν μπορείς ποτέ να είσαι εντελώς σίγουρος με κουταβοαδέσποτα για το ακριβές μέγεθος, να ξέρεις. Ούτε για την εκτόνωση, που λέγαμε.
Μπορείς να δεις και ενήλικα, μικρά σε ηλικία, που έχουν δείξει, όμως, τον χαρακτήρα τους και τα λοιπά. :)
δαφνη εχεις ασχοληθει αρκετα με εμενα και σε ευχαριστω :)και ειναι καλη ιδεα αλλα εγω που ειχα κι αλλα σκυλακια μου αρεσει να το εχω απο κουταβι για δενομαστε ακομα περισσοτερο οχι οτι με τα μεγαλα δεν δενεσαι αλλα δεν ειναι το ιδιο
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
εγω δυστυχως , εχω τρελη αδυναμια στα γερμανικα ποιμενικα , οποτε μαλλον η προταση μου δεν ειναι μεσα στα στα πλαισια σου , ομως νομιζω οτι αξιζει να σκεφτεις λιγο κι αυτη την πιθανοτητα :) Οκ , ειναι μεγαλοσωμο , μαδαει τρελα δυο φορες το χρονο , θελουν εκτονωση , δηλαδη τουλαχιστον δυο μεγαλες βολτες τη μερα ,αλλα ειναι πανεξυπνα , ανθρωποκεντρικα , κανουν για οικογενεια , ειναι τρυφερα , εκπαιδευονται ευκολα , ζουνε για να κανουν τον αθρωπο τους ευτιχισμενο . Απο μικροσωμα δεν ξερω να σου πω , ειχα παντα λυκακια , και το επομενο παλι λυκακι θα ειναι , αν και σκεφτομαι καποια στιγμη οτι ισως θα πρεπει να παρω ενα πιο μικρο αργοτερα . Βλεπεις , οταν θα ''φυγει'' ο πριγκιπας , θα ειμαι 55 , δεν ξερω αν θα εχω την απαιτουμενη ενεργεια για ποιμενικο παλι :p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22