καινουργιο σκυλος


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
εγω δυστυχως , εχω τρελη αδυναμια στα γερμανικα ποιμενικα , οποτε μαλλον η προταση μου δεν ειναι μεσα στα στα πλαισια σου , ομως νομιζω οτι αξιζει να σκεφτεις λιγο κι αυτη την πιθανοτητα :) Οκ , ειναι μεγαλοσωμο , μαδαει τρελα δυο φορες το χρονο , θελουν εκτονωση , δηλαδη τουλαχιστον δυο μεγαλες βολτες τη μερα ,αλλα ειναι πανεξυπνα , ανθρωποκεντρικα , κανουν για οικογενεια , ειναι τρυφερα , εκπαιδευονται ευκολα , ζουνε για να κανουν τον αθρωπο τους ευτιχισμενο . Απο μικροσωμα δεν ξερω να σου πω , ειχα παντα λυκακια , και το επομενο παλι λυκακι θα ειναι , αν και σκεφτομαι καποια στιγμη οτι ισως θα πρεπει να παρω ενα πιο μικρο αργοτερα . Βλεπεις , οταν θα ''φυγει'' ο πριγκιπας , θα ειμαι 55 , δεν ξερω αν θα εχω την απαιτουμενη ενεργεια για ποιμενικο παλι :p
καλησπερα σου..μου αρεσουν τα λυκακια!παρα πολυ..ειναι απο τους καλυτερους σκυλους για εμενα!μπορει να φταιει και ο ρεξ αχαχα :p κατι σαν λυκος αλλα σε μικροτερη εκδοση δεν υπαρχει?θα μου αρεσε παρα πολυ σαν ιδεα
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Το westie το εχει μια γειτονισσα ειναι ομορφο αλλα το δικο της ειναι λιγο επιθετικο ;p fanzima δεν θα ηθελα κατι τοσο μικρο αν και τα κανις τοι ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ σκυλια...
Οι μινιατούρες φτάνουν περίπου τα 8 κιλά. Τα κανίς δεν μαδάνε , εκπαιδεύονται εύκολα αφού είναι πανέξυπνα και βγαίνουν και σε πολλά χρώματα :p. Βέβαια λόγω του ότι δεν μαδάνε θέλουν αρκετή περιποίηση και επαγγελματικό καλωπισμό(κλιπάρισμα) αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου.
 
Last edited:


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
καλησπερα σου..μου αρεσουν τα λυκακια!παρα πολυ..ειναι απο τους καλυτερους σκυλους για εμενα!μπορει να φταιει και ο ρεξ αχαχα :p κατι σαν λυκος αλλα σε μικροτερη εκδοση δεν υπαρχει?θα μου αρεσε παρα πολυ σαν ιδεα

Αχ αν υπαρχει μικροσωμο που να μοιαζει σε λυκακι , και να χει και τον χαρακτηρα του , θα κανω παρτι λεμεεεεεε ;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
καλημερα και σε εσενα ghostdoc.αρχικα εγω θα μπορω να του παρεχω καθημερινα βολτα και παιχνιδι στον κηπο και μεσα στο σπιτι.οι γονεις μου περπατανε μια ωρα την ημερα και θα περνανε πολυ ευχαριστως τον σκυλο μαζι τους.για το 1ο που ειπες κοιταω πρωτα την εμφανιση η αληθεια ειναι αλλα μετα ψαχνω παρα πολυ για να δω χαρακτηστηρικα της ρατσας..
για το 2ο μπορω να σου πω οτι το εχω ζησει σε πολυ μεγαλο βαθμο λογο του λαμπραντορ του γειτονα και ενα σπιτζ που εχουν γιατι γαβγιζουν ολο το βραδυ :p ελπιζω να σε καλυψα οτι αλλο θες ρωτα με ελευθερα.ααα και ξεχασα να σας πω οτι ψανχω κατι με κοντρη τριχα προκειμενου να μην μαδαει ;p
Μηπως να προσεξουμε λιιιιιιιιιιγο παραπάνω αυτό το ποστ? Αν αρχίσουμε να λέμε ο καθένας τι του αρεσει κλπ θα μπλέξουμε τα μπουτια μας.

Επι της ουσίας λοιπόν θες ενα σκυλι, βάρους 10-15 κιλα (ειδα πως είπες όχι πολύ μικρό όταν σου προτειναν γουέστι), μέτριας ενεργειας, όχι απαιτητικού grooming και να μην πολυμαδάει.
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Αχ αν υπαρχει μικροσωμο που να μοιαζει σε λυκακι , και να χει και τον χαρακτηρα του , θα κανω παρτι λεμεεεεεε ;)
χαχααχ να ρωτησω κατι.το μποστον τεριε μου αρεσει αρκετα.τι πιστευετε για αυτη την ρατσα
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
Μηπως να προσεξουμε λιιιιιιιιιιγο παραπάνω αυτό το ποστ? Αν αρχίσουμε να λέμε ο καθένας τι του αρεσει κλπ θα μπλέξουμε τα μπουτια μας.

Επι της ουσίας λοιπόν θες ενα σκυλι, βάρους 10-15 κιλα (ειδα πως είπες όχι πολύ μικρό όταν σου προτειναν γουέστι), μέτριας ενεργειας, όχι απαιτητικού grooming και να μην πολυμαδάει.
ΑΚΡΙΒΩΣ :D
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τα μποστον ειναι 6-12 κιλά περίπου, αρα είναι μικρόσωμα.
Εγω θα σου πρότεινα να δεις και τα staffordshire bull terrier, αν του παρεχεις καθημερινά βόλτα, θα εχεις ενα σκυλι χαρούμενο, χωρις τρελαμενη ενέργεια, εκπαιδεύσιμο που θα μπορεί να σε ακολουθεί σε όλες σου τις δραστηριότητες.

Αν και δεν θα ελεγα ότι σε βλέπω να εχεις κατασταλάξει στο τι θέλεις....


οποιος θελει να του λυκοφέρνει το σκυλι σε μικρότερα κιλά, ας δει και την μικρή μας τσουπρα https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152110493323028&set=a.10152110503983028&type=1&theater
 




Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Το ύψος του κυμαίνεται από 38 μέχρι 43 εκ. και το βάρος του από 4,5 έως 11,5 κιλά. Στην εμφάνιση θυμίζει το Γαλλικό Μπουλντόγκ. Είναι χαμηλόσωμο σκυλί με συμπαγές σώμα. Έχει τετράγωνο κεφάλι με επίπεδο και πλατύ κρανίο. Η μουσούδα είναι κοντή και τετράγωνη. Τα μάτια είναι σε απόσταση, μεγάλα, σκούρα και στρογγυλά. Τα αυτιά είναι στητά, μικρά, λεπτά και τοποθετημένα στην άκρη του κρανίου. Το τρίχωμα είναι κοντό, λείο, λεπτό και γυαλιστερό. Το χρώμα είναι συνήθως ραβδωτό με λευκά σημάδια, αλλά μπορεί να είναι και μαύρο με λευκά σημάδια.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Είναι σκυλί έξυπνο, ζωηρό, τρυφερό και σε εγρήγορση. Είναι ιδιαίτερα φιλικό με τα παιδιά, εκπαιδεύεται εύκολα, είναι υπάκουο και γίνεται πολύ καλό σκυλί συντροφιάς. Έχει προσαρμοστεί στις συνθήκες της ζωής στην πόλη. Κοιμάται μέσα στο σπίτι, είναι καθαρό, δεν είναι θορυβώδες όσο τα άλλα Τεριέ, έχει ανάγκη μέτριας ποσότητας τροφής και μια μεγάλη καθημερινή βόλτα είναι αρκετή για να εκτονωθεί.

Αυτα καταφερα να βρω ,


 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το εχω διαβασει :)
Μπασέντζι ειδα και αυτο και μου αρεσε


pauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuse..... ετσι που πας θα δεις και θα σου αρεσουν ολες οι φυλες. Παρτο αναποδα..... γιατι δεν ειναι και το πλεον ευκολο σε καποιες φυλες να βρεις εκτροφεα.
Τα κοκονια τα αναφέραμε?
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Το ύψος του κυμαίνεται από 38 μέχρι 43 εκ. και το βάρος του από 4,5 έως 11,5 κιλά. Στην εμφάνιση θυμίζει το Γαλλικό Μπουλντόγκ. Είναι χαμηλόσωμο σκυλί με συμπαγές σώμα. Έχει τετράγωνο κεφάλι με επίπεδο και πλατύ κρανίο. Η μουσούδα είναι κοντή και τετράγωνη. Τα μάτια είναι σε απόσταση, μεγάλα, σκούρα και στρογγυλά. Τα αυτιά είναι στητά, μικρά, λεπτά και τοποθετημένα στην άκρη του κρανίου. Το τρίχωμα είναι κοντό, λείο, λεπτό και γυαλιστερό. Το χρώμα είναι συνήθως ραβδωτό με λευκά σημάδια, αλλά μπορεί να είναι και μαύρο με λευκά σημάδια.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Είναι σκυλί έξυπνο, ζωηρό, τρυφερό και σε εγρήγορση. Είναι ιδιαίτερα φιλικό με τα παιδιά, εκπαιδεύεται εύκολα, είναι υπάκουο και γίνεται πολύ καλό σκυλί συντροφιάς. Έχει προσαρμοστεί στις συνθήκες της ζωής στην πόλη. Κοιμάται μέσα στο σπίτι, είναι καθαρό, δεν είναι θορυβώδες όσο τα άλλα Τεριέ, έχει ανάγκη μέτριας ποσότητας τροφής και μια μεγάλη καθημερινή βόλτα είναι αρκετή για να εκτονωθεί.

Αυτα καταφερα να βρω ,


σε ευχαριστω πολυ:)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αχ γιατι μου τα κανεις αυτα φιλεναδα...... γαμωτο δεν μπορω να ''σηκωσω'' δυο σκυλια τωρα ..... τι φατσα θεε μου ....

είμαι σαν τους καλικάντζαρους των Φώτων. Προσπαθώ να σας παγιδέψω μπας και φύγει από εκει η μικρούλα μας.:rolleyes:
 


Ira73

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2013
197
3
είμαι σαν τους καλικάντζαρους των Φώτων. Προσπαθώ να σας παγιδέψω μπας και φύγει από εκει η μικρούλα μας.:rolleyes:

μακαρι να μπορουσα να την παρω ..... μπα , πρεπει να μου κατσει κανα τζοκερ , να φτιαξω ενα μεγααααλο σπιτι-καταφυγιο και να μαζεψω ολες αυτες τις ψυχουλες που δεν εχουν σπιτι.... αει στο καλο , εσκασα τωρα ...
 


vasilis val

Active Member
29 Δεκεμβρίου 2013
26
0
pauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuse..... ετσι που πας θα δεις και θα σου αρεσουν ολες οι φυλες. Παρτο αναποδα..... γιατι δεν ειναι και το πλεον ευκολο σε καποιες φυλες να βρεις εκτροφεα.
Τα κοκονια τα αναφέραμε?
αχαχαχαχ εχεις δικιο ολα μου αρεσουν οχι δεν το αναφεραμε.διοτι εχουν μακρια τριχα :p
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
pauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuse..... ετσι που πας θα δεις και θα σου αρεσουν ολες οι φυλες. Παρτο αναποδα..... γιατι δεν ειναι και το πλεον ευκολο σε καποιες φυλες να βρεις εκτροφεα.
Τα κοκονια τα αναφέραμε?
αχαχαχαχ εχεις δικιο ολα μου αρεσουν οχι δεν το αναφεραμε.διοτι εχουν μακρια τριχα :p
οποτε κατασταλάζεις πρώτα, διαβάζεις για φυλες κλπ και μετά συζητάμε. Ετσι θα παρελάσουν από το θρεντ ολες οι φυλες της FCI
 




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
pauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuse..... ετσι που πας θα δεις και θα σου αρεσουν ολες οι φυλες. Παρτο αναποδα..... γιατι δεν ειναι και το πλεον ευκολο σε καποιες φυλες να βρεις εκτροφεα.
Τα κοκονια τα αναφέραμε?
αχαχαχαχ εχεις δικιο ολα μου αρεσουν οχι δεν το αναφεραμε.διοτι εχουν μακρια τριχα :p
Και τα κοντότριχα μαδάνε και είναι και σαν βελόνες.Αυτά που δεν μαδάνε είναι αυτά που δεν έχουν διπλό τρίχωμα, αλλά μόνο ένα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και τα κοντότριχα μαδάνε και είναι και σαν βελόνες.Αυτά που δεν μαδάνε είναι αυτά που δεν έχουν διπλό τρίχωμα, αλλά μόνο ένα.


Και θελουν γκρουμινγκ... βλεπε γιορκις!ε εκει ειναι ενα ζόρι να μάθεις να γκρουμάρεις και να φορτωθεις και σωστά προιοντα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22