καλως σας βρηκα!


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ναι βρε παιδί μου αλλά εδω μιλάμε για τα πιτάκια τα δικά μας. Πόσοι νομίζεις στην Ελλάδα ότι έχουν εκτροφικό πιτμπουλ; Κι επειδή (όπως ξέρεις) έχουμε κυριολεκτικά γεμίσει, δεν υπάρχει νόρμα στο χαρακτήρα τους δυστυχώς.
Μωρέ Έλενα όλα αυτά τα πιτάκια που έχουμε γεμίσει και που έχω και εγώ σπίτι μου, δυστυχώς γεννοβολάνε και πουλιούνται σαν καθαρόαιμα που μπορούν να κάνουν τα πάντα και καλή φύλαξη και μόλις αυτά τα "πιτάκια" κανουν 5-6 τρύπες σε κανέναν κακομοίρη αρχίζουν τα όργανα για την φυλή.
ή άμα δεν φυλάνε τα παρατάνε στον δρόμο και έχουν γεμίσει οι δρόμοι τα καταφύγια και τα σπίτια των εθελοντών "πιτάκια " αλλά Ελληνικά που ψάχνουν για μια δεύτερη ευκαιρία.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Αν και οκ για να λέμε και του στραβού το δίκο, τα περισσότερα πιτάκια είναι όντως πολύ φιλικά με τους ανθρώπους. Αλλά για να σου πω την αλήθεια, το "καλά μην παίρνεις όρκο" που σου έγραψα, πιο πολύ πήγαινε στο δικό μου το ζαβό που το πλησιάζουν οι ξένοι άνθρωποι για χάδια και νομίζει ότι θέλουν να την δολοφονήσουν :p

Κατα τ'αλλα αγαπητέ θεματοθέτη, ξέρεις από μόνος σου -υποθέτω δλδ από τον τρόπο που το έγραψες- ότι ο τρόπος απόκτησης του κούταβου είναι λάθος. Και ότι ο σκύλος σου μοιάζει με πιτμπουλ αλλά δεν είναι, όπως και ο δικός μου σκύλος και πολλών άλλων. Αν και ανέφερες ότι οι γονείς του είναι καθαρόαιμοι. Είναι δηλαδή από κάποιο εκτροφείο εκτός Ευρώπης;
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
οχι φιλε μου...εννοω οτι φαινονται καθαρα πιτ μπουλ! βασικα δεν με νοιαζει καθολου αν προπαππουδες του ειναι καθαρα πιτ μπουλ η οχι... νομιζω πως απο τα λιγα που διαβασα διακρινω πολλες υπερβολες για τα καθοροαιμα...οπως κ να εχει εγω τον αγαπω και ας ειναι ο παππους του και τσιουαουα ! :D :D
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
οχι φιλε μου...εννοω οτι φαινονται καθαρα πιτ μπουλ! βασικα δεν με νοιαζει καθολου αν προπαππουδες του ειναι καθαρα πιτ μπουλ η οχι... νομιζω πως απο τα λιγα που διαβασα διακρινω πολλες υπερβολες για τα καθοροαιμα...οπως κ να εχει εγω τον αγαπω και ας ειναι ο παππους του και τσιουαουα ! :D :D
να τον αγαπάς και να τον προσέχεις όπως του αξίζει ,
αν θες όμως έναν καχύποπτο σκύλο προς τον άνθρωπο, τότε δώσε τον τώρα που ειναι κουτάβι αν δεν σε νοιάζει μεγάλωσε τον τον σωστά με σεβασμό στα χαρακτηριστικά της φυλής που διάλεξες ;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
οχι φιλε μου...εννοω οτι φαινονται καθαρα πιτ μπουλ! βασικα δεν με νοιαζει καθολου αν προπαππουδες του ειναι καθαρα πιτ μπουλ η οχι... νομιζω πως απο τα λιγα που διαβασα διακρινω πολλες υπερβολες για τα καθοροαιμα...οπως κ να εχει εγω τον αγαπω και ας ειναι ο παππους του και τσιουαουα ! :D :D
Κλασσική απάντηση! 100άδες φορές γραμμένη!
Οφείλεις, να λατρεύεις τον σκύλο σου και να τον φροντίζεις όσο καλύτερα μπορείς, σε όλη του την ζωή. Εσύ τον διάλεξες. Για όλα τα υπόλοιπα, έχεις πλέον κάθε ευκαιρία, να ενημερωθείς και καμία δικαιολογία. Το αν θα το κάνεις, είναι δικό σου θέμα :)
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Σχεδον 6 μηνων το παλικαρακι μου!! Ειμαι απλα ερωτευμενος μαζι του αλλα αυτο που με τρελενει ειναι οτι καθε μερα με εκπλησει με κατι καινουργιο!
Διαβασα απο πολλους οτι τα πιτ μπουλ δν ειναι φυλακες.. εδω κ πανω απο μηνα ο μικρος μου με το που ακουσει κατι ειτε βηματα,ειτε πορτα, κυριολεκτικα τρεχει προς τη πορτα καθεται σε θεση μαχης, δν στματαει να.γρυλιζει και να γαυγιζει αγριεμενος! Ειναι τοσο εντυπωσιακο που οταν καν το ποδι του δν εχει σηκωσει για κατουρημα και βγαζει τοσο πολυ το ενστικτο της φυλαξης σε τετοια ηλικια!
Σημερα ηταν το πιο εντυπωσιακο οτι πανω σε περιπατο στο βουνο, ενας ανθρωπος ετρεχε και σταματησε πισω μας λαχανιασμενος. Ο tyson τεντωθηκε και του γρυλιζε απιστευτα πολυ, επειδη ηταν απο πισω μας, οταν φευγαμε σκεφτειτε, προχωραγε με βηματα προς τα πισω και κοιταγε επιμονα τον περαστικο! Λες και ειχε κανει εκπαιδευση σωματοφυλακης!
Εχει μαθει τη αναγκη του μονο εξω και τον ταιζω μπαρφ. Υπακουος, καθολου ζημιες στο σπιτι και σχεδον εκτελει αψογα ολες τις βασικες εντολες!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν γνωριζω ιδιαιτερα ουτε απο σωματοφυλακη ουτε απο φυλαξη,αλλα τα παραδειγματα που εδωσες νομιζω πως δεν αποδεικνυουν κατι.Αντιθετως,ισως σου προκαλεσουν προβληματα ειτε κατα τη διαρκεια της βολτας αν λυσσομαναει με οτιδηποτε κινειται και το βλεπει σαν απειλη ειτε στην πολυκατοικια αν γαυγιζει με το παραμικρο οποιαδηποτε ωρα της ημερας.Γενικα παντως οι οροι "σωματοφυλακη" & "φυλαξη" παρερμηνευονται και "μεταφραζονται" κατα το δοκουν αρκετα συχνα,υποθετω καποιοι πραγματικοι γνωστες ή επαγγελματιες μπορουν να δωσουν μια πιο σωστη αναλυση.
 
Last edited:




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Σχεδον 6 μηνων το παλικαρακι μου!! Ειμαι απλα ερωτευμενος μαζι του αλλα αυτο που με τρελενει ειναι οτι καθε μερα με εκπλησει με κατι καινουργιο!
Διαβασα απο πολλους οτι τα πιτ μπουλ δν ειναι φυλακες.. εδω κ πανω απο μηνα ο μικρος μου με το που ακουσει κατι ειτε βηματα,ειτε πορτα, κυριολεκτικα τρεχει προς τη πορτα καθεται σε θεση μαχης, δν στματαει να.γρυλιζει και να γαυγιζει αγριεμενος! Ειναι τοσο εντυπωσιακο που οταν καν το ποδι του δν εχει σηκωσει για κατουρημα και βγαζει τοσο πολυ το ενστικτο της φυλαξης σε τετοια ηλικια!
Σημερα ηταν το πιο εντυπωσιακο οτι πανω σε περιπατο στο βουνο, ενας ανθρωπος ετρεχε και σταματησε πισω μας λαχανιασμενος. Ο tyson τεντωθηκε και του γρυλιζε απιστευτα πολυ, επειδη ηταν απο πισω μας, οταν φευγαμε σκεφτειτε, προχωραγε με βηματα προς τα πισω και κοιταγε επιμονα τον περαστικο! Λες και ειχε κανει εκπαιδευση σωματοφυλακης!
Εχει μαθει τη αναγκη του μονο εξω και τον ταιζω μπαρφ. Υπακουος, καθολου ζημιες στο σπιτι και σχεδον εκτελει αψογα ολες τις βασικες εντολες!
Σκύλος ανεξαρτήτως φυλής που βγάζει επιθετικότητα χωρίς να απειληθεί, δείχνει οτι φοβάται. Δεν έχει αυτοπεποίθηση. Κι αν αυτό που λέω έχει εξαιρέσεις σε ενήλικους σκύλους, δεν έχει σε έξι μηνών κουτάβια και ειδικά σε πιτ (έστω φαινοτυπικά). Πρόσεξέ το πολύ αυτό. Ειδικά σε ανθρώπους, πρέπει να είναι αγκαλίτσες και φιλάκια.

Αν γράφεις με τόσο ενθουσιασμό εδώ, φαντάζομαι πως κάνεις όταν έχει αυτή τη συμπεριφορά. Κι αυτό είναι το χειρότερο, γιατί εισπράττει από σένα αυτό το συναίσθημα και θέλοντας να σε ευχαριστήσει θα γίνεται όλο και πιο επιθετικός σε όλο και πιο απλές περιστάσεις. ΠΟΛΥ φιλική συμβουλή : Κόψε του όλη αυτή την επιθετική συμπεριφορά (πρώτιστα σε ανθρώπους). Αν πάει 2-3 χρονών θα είναι ανεξέλεγκτος. Επικίνδυνος θα είναι από πολύ νωρίτερα. Αν σου φύγει και επιτεθεί σε ένα παιδί ή στον ντελιβερά που θα σας φέρει πίτσες τι θα κάνεις μετά ; Αν χρειαστεί να λείψεις 2-3 μέρες ποιός θα στον κρατήσει ; Αν τον βγάλει η κοπέλα σου θα μπορεί να τον χειριστεί σε μια αντίστοιχη περίπτωση ; Σκέψου τις συνέπειες. Θα είναι τραγικές για όλους σας. Ένας τέτοιος σκύλος με ένα προσδόκιμο ζωής 12-15 χρόνια, είναι απασφαλισμένη χειροβομβίδα. Σίγουρα, κάποτε θα σκάσει.

Τα πιτ ΔΕΝ είναι φύλακες και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι φύλακες. Και γι΄ αυτό υπάρχουν πολλοί και πολύ σοβαροί λόγοι. Πίστεψέ με.

Σου μιλάω λίγο απότομα και σε στενοχωρώ γιατί δεν θέλω να σε δώ στις ειδήσεις, ούτε κάποιος αθώος να πληγωθεί, ούτε ο σκύλος σου να θανατωθεί, ούτε η φυλή να δυσφημιστεί περισσότερο. Σκέψου και πράξε σωστά.

ΑΝ για οποιονδήποτε λόγο επιμένεις να τον κάνεις φύλακα ή να αναπτύξεις όλο αυτό το κομμάτι, τουλάχιστον κάνε το σωστά, με την εποπτεία ενός έμπειρου εκπαιδευτή, μετά απο ΣΚΛΗΡΗ, ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ υπακοή.
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Ευχαριστω για τις συμβουλες, αν και δεν εγραψα πουθενα οτι εκανε καποια επιθεση η εστω οτι.ειναι επιθετικος! Ειναι καχυποπος.και προστατευτικος και νομιζω ξερω πολυ καλα.τι κανω! Ουτε δολοφονο θελω ουτε τιποτα, τωρα γιατι νομιζεις οτι αν.προσεχει το χωρο του.ειναι κακο,.δεν.ξερω...
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Νομιζω οτι απλα χωρις να θελει να στην πει, σου λεει οτι αν αυτες τις αντιδρασεις τις κανει λογω φοβου, μεθαυριο αυτο θα αμβλινθει.. μπορει μια στις τοσες να τον διαβαζεις λαθος πανω σε αυτο -οπως θα μπορουσαμε βασικα ολοι μας- δεν ειναι κ κακο. Πχ θα μπορουσε με δικη σου εντολη να γαβδισει-γριλισει αλλα μολις του πεις τελος να ειναι τελος. Το ειχαμε συζητησει με φιλο εκπαιδευτη και μου το εδειχνε κ στο δικο του, γρυλισε, του ειπε τελος και ξαφνικα γυρναει ανασκελα και μου κουναει ουριτσα! Αν με μια σ λεξη τον βγαζεις απο αυτο το mode τοτε οκ μ ελεγε θυμαμαι..
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Μην γινομαστε υπερβολικοι με το παλικαρι
Απλα ετυχε να ειναι μην ειναι σωστα ενημερωμενο αλλα δειχνει οτι νοιαζεται πραγματικα για το σκυλο του.
Και εγω ζω πλεον μονος μου με ενα πιτμπουλακο υιοθετημενο κ εχω να επιβεβαιώσω καποια απο τα προαναφερθεντα.
1ον) Ειναι κεφτες :p Μονο χαρες κανει σε ανθρωπους,βεβαια αν νιωσει οτι απειλουμαι δεν ξερω πως θα αντιδρασει οχι μονο ο κεφαλας μου αλλα οποιωσδηποτε σκυλος ανεξαιρετως φυλης.
και 2ον) ειναι τρομερα ανθρωποκεντρικος,θελει να ειναι οπου εισαι (ναι κ στην τουαλετα) και αν τον μαλωσεις επειδη εφαγε απο τα σκουπιδια σε κοιταει καπως ετσι

 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Οχι δε ειναι οτι μου την λεει, απλα εβγαλε ποριμσα χωρις να.ξερει τη πραγματικη συμπεριφορα του tyson. Ο tyson ειναι τερμα παιχνιδιαρης τοσο με.τα σκυλια οσο και με.τους ανθρωπους.
Αν ενα σκυλος 6 μηνων βγαζει τετοιο ενστικτο(και οχι δεν το κανουν ολοι οι σκυλοι) προστασιας και το θεωρειτε κακο, τι να πω ισως διαλεξατε λαθος κατοικιδιο.
Καλη σας μερα, μου εκανε το τραπεζι το παιδι μου :)
 

Attachments



AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
φίλε @sake
ούτε στη "λέω" ούτε "πόρισμα" έβγαλα. ΕΣΥ έγραψες :

Αν ενα σκυλος 6 μηνων βγαζει τετοιο ενστικτο(και οχι δεν το κανουν ολοι οι σκυλοι) προστασιας και το θεωρειτε κακο, τι να πω ισως διαλεξατε λαθος κατοικιδιο.
Ένα παιδί 3 χρόνων ΔΕΝ μπορεί να προσέξει το χώρο του, ούτε ένα κουτάβι 6 μηνών. Προφανώς κάτι άλλο έκανε το κουτάβι σου, το επαίνεσες κι αυτό αρχίζει να έχει μία συμπεριφορά για να σε ευχαριστήσει άλλη από αυτή που εσύ νομίζεις. Ακόμη κι αν έβγαλε, ΜΗΝ το τονίζεις, θα το πάρει πολύ λάθος. Άστο να μεγαλώσει, να ωριμάσει και μετά τους 18-20 μήνες, βλέπεις. Όχι τώρα.

Για να καταλάβεις το σκύλο σου πρέπει να κατέβεις εσύ στο επίπεδό του και να μιλήσεις τη δική του γλώσσα. Μην περιμένεις να ανέβεις αυτό στο δικό του ή να μιλήσει τη δική σου. Δεν πρόκειται.

Ένας μεγάλος λέει οτι ένα δέντρο όσο πιο ψηλό είναι, τόσο πιο μεγάλη σκιά ρίχνει, θέλοντας να τονίσει το γεγονός οτι αυτός που είναι ικανός για τα καλύτερα, είναι ικανός και για τα χειρότερα. Αν και μόνο τα πιτ δεν είχε στο μυαλό του, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να τα ερμηνεύει πληρέστερα. Όποιος αυτό δεν το ξέρει ή δεν το συνειδητοποιεί, ναι, έχει πάρει λάθος κατοικίδιο.
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
edit
κάπου χάθηκε το μισό μνμ και στην προσπάθειά μου να το βρω, το ξαναπόσταρα.....
 
Last edited:


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
(αν μπορεί κάποιος admin και βρει το πλήρες αρχικό μου μνμ ας το βάλει, εγώ δεν μπορώ να το ξαναγράψω, ήταν μεγάλο. κρίμα)
 
Last edited:


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
δεν ειπα οτι μ την λες, αλλα πορισμα εβγαλες! εγραψες ειναι επιθετικος και προχθες στο κτηνιατρο τον κηνυγαγε-επαιζε ενα pug 4 κιλων :D και γενικα τον τρεχω σε παρκα με αλλα σκυλια να κοινωνικοποιηθει οσο καλυτερα γινετε και πιστεψε δεν εχει πονεσει αλλο σκυλο ουτε κατα λαθος!
οταν φιλε μου ενα κουταβακι 6 μηνων σου δειχνει ποσο προστατευει το χωρο του/την οικογενοια του νομιζω οτι ειναι αξιο θαυμασμου και οποιος πει το αντιθετο νομιζω λεει ψεμματα..
και το ξανα λεω για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν πηρα πιτ μπουλ ουτε να με προστατευει, ουτε να βγαινω να το παιζω μαγκας ουτε τιποτα! απλα αγαπω τη φατσαρα τους και το ποσο αθλητες ειναι! τωρα αν μου βγει και ενας καλος φυλακας σιγουρα θα του πω μπραβο και θα τον επιβραβευω! σε διαβεβαιαω οτι μεγαλωνει με αμεριστη αγαπη και με πολυτελειες που πολλα σκυλια θα ζηλευαν!
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
διαβαζω το τις απαντησεις που σας εδινα και βλεπω την τεραστια διαφορα με το τωρα... ειλικρινα εεχω μαθει πολλα για τα σκυλια και σας ευχαριστω ολους! ακομα και εσενα φιλη μου @mareco :D :D
προχθες ο παιδαρος εγινε 11 μηνων ! ηθελα να μοιραστω κανα 2 φωτογραφιες μαζι σας να δειτε πως μεγαλωσε το τερατακι μου
1.jpg 2.jpg 4.jpg
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf