κουτάβι Λαμπραντόρ


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο χρόνος θα δείξει πόσες γέννες θα βάλει ο άλλος που έχει τη μάνα του κουταβιού για να βγάζει τσάμπα διακοσάρικα; Ωραίος! Και καθόλου εγωιστής...
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ρε συ σου λεω και εγω τις ιδιες μαλακιες ελεγα. ακουσε και κανεναν περα απο το κεφαλι σου...τα εβλεπα τα Λ κεφαλαια σκυλια ιδιωτων και τα ειδα και διπλα διπλα απο σκυλια με χαρτια που τα κυκλοφορησα εγω ο ιδιοσ με το λουρι... Ξεκολλα με την αποφαση που πηρες και τισ χαζομαρες... στο λεω επειδη ελεγα ακριβως τα ιδια και τωρα μαζευω λεφτα για να παρω ενα κουταβι της φυλης που μου αρεσει στα τελη Αυγουστου.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Λαμπραντρόρ όπως είπες με "Λ" κεφαλαίο μπορείς να βρείς και από αξιόπιστους ιδιωκτήτες, υπάρχουν άπειρα άτομα που έχουνε πάρει σκυλιά από γέννες φίλων και τα κουτάβια τους χαίρουν άκρα υγείας... αυτά τα λίγα! Δεν υπάρχει λόγος να ερχομαστε σε διαμαχη, πήρα μια απόφαση και οφείλω να την στηρίξω! Όπως είπα, ο χρόνος θα δείξει αν έκανα την σωστή ή λάθος επιλογή!
διαμαχη καμια, προφανως ο καθενας κανει οτι γουσταρει, τις ερωτησεις τις κανω ετσι για την συζητηση:
ποσα ακριβως ειναι τα απειρα ατομα που γνωριζεις προσωπικα και ποσο χρονων ειναι τα σκυλια τους;γιατι οταν λες κουταβια, προφανως ακομα δεν εχεις δει τιποτα...θα ηθελα συγκεκριμενο νουμερο...
ποιος εχει κρινει αυτα τα κουταβια οτι ειναι Τα Λαμπραντορ; κριτες εκθεσεων; εσυ προσωπικα; οι ιδιοι οι ιδιοκτητες τους; τα κουταβια αυτα εχουν κανει εξετασεις για δυσπλασια (ξερεις τις εξετασεις που πρεπει να γινουν; )
και ενημερωσε για τα εκτροφεια που κανουν γεννες δυσπλασικων σκυλιων για να προστατευσεις το επομενο κοροϊδο που θα παει να σκασει 800€...
ασχετο και αν θες, σκεψου το...με τους γονεις σου το εχεις συζητησει το ολο θεμα; θα σου προτεινα να κατσεις μια μερα και να διαβασετε παρεα ολοκληρο το συγκεκριμενο θεμα...αν για δικους σου λογους, δεν θες να τους βαλεις στην εξισωση, κανε το ιδιο με τον κολλητο σου, με την κοπελα σου, με οποιονδηποτε ανθρωπο εμπιστευεσαι την γνωμη του τελος παντων...
αυτα....
 
Last edited:




mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Αν ο φίλος σου αγαπάγε τον σκύλο του δεν θα τον έβαζε στην διαδικασία γεννάς.αν το έκανε μια φορά(που και πάλι λαθος ειναι)θα τα έδινε σε δικούς του ανθρώπους χωρίς να παρει φράγκο.να εισαι σίγουρος οτι στον επόμενο οίστρο θα το εχει ξανά ζευγαρώσει...ΑΠΛΑ γιατι τον ενδιαφέρει μονο το ΧΡΗΜΑ και οχι το αγαπημένο του σκυλάκι που εχει δεθεί και το εχει καταντήσει ΚΟΥΤΑΒΟΜΗΧΑΝΗ..λυπαμαι πολυ για την απόφαση.ελπιζω επειδή σε βλεπω αποφασισμένο να πιάσεις το ΤΖΟΚΕΡ.
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


antnatal

Member
18 Φεβρουαρίου 2016
14
6
ρε συ σου λεω και εγω τις ιδιες μαλακιες ελεγα. ακουσε και κανεναν περα απο το κεφαλι σου...τα εβλεπα τα Λ κεφαλαια σκυλια ιδιωτων και τα ειδα και διπλα διπλα απο σκυλια με χαρτια που τα κυκλοφορησα εγω ο ιδιοσ με το λουρι... Ξεκολλα με την αποφαση που πηρες και τισ χαζομαρες... στο λεω επειδη ελεγα ακριβως τα ιδια και τωρα μαζευω λεφτα για να παρω ενα κουταβι της φυλης που μου αρεσει στα τελη Αυγουστου.
Τι διαφορές είδες; συμπεριφορά; εμφάνιση;
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
εμφανισιακα φυσικα,γιατι δεν ειχα την ευκαιρια να γνωρισω τις συμπεριφορες/χαρακτηρες τους. η μερα με την νυχτα πολλα απο αυτα.
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
Λοιπόν,τώρα είδα το θέμα και διάβασα δυο τρία ποστ,εγώ θα σου πώ τη δική μου εμπειρία....."Κατ'αρχήν μου είπαν ότι το κουτάβι είναι 50 ημερών και όταν ήρθε και το είδα έπαθα ένα σοκ,το δεύτερο σοκ ήταν στο γιατρό,την ίδια μέρα,που μόλις το είδε μου είπε ότι πάνω από 30 ημερών δεν είναι!!!Ξεκινήσαμε με τις διάρροιες και για ένα μήνα έτρωγε μόνο gastro intestinal συν λίγο κοτόπουλο με ρύζι,το eserfurile και η flagile πήγανε σύννεφο και κάθε φορά που προσπαθούσαμε να της δώσουμε κανονική ξηρά πάντα με αυστηρή μετάβαση από τη μια τροφή στην άλλη μας έκανε διάρροια,έχω χαρίσει τρια τέσσερα τσουβαλάκια ξηρά!!!!Μόλις τελειώσαμε από τις διάρροιες δε προλάβαμε να ηρεμήσουμε μια βδομάδα και είδα ότι αραίωνε το τρίχωμα σε δυο σημεία....ξήσμα....βιοψία.....demodex....τρεις ενέσεις, μια κάθε δεκαπέντε μέρες,συν δυο μπουκαλάκια valaneq.....με λίγα λόγια αυτούς τους εφτά μήνες που την έχουμε κάποιο φάρμακο παίρνει καθημερινώς!!!Όπως μου είπε και ο γιατρός τα προβλήματα αυτά κατα 90% δε θα υπήρχαν αν το κουτάβι ήταν από κάποιο υπευθυνο εκτροφείο....!!!" Εφόσον λοιπόν όπως είπες δεν έχεις προβλημα αν η τροφή είναι ακριβή ή φτηνή,βάλε τα 200€ που έχεις έτοιμα στην άκρη και κάθε μήνα βάζε 70€ σε ένα κουμπαρά βρες και κάποιο εκτροφείο με επικείμενες γέννες και σε ένα χρόνο από τώρα θα έχεις αυτό που πρέπει!!!
 
Last edited:


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Κ αφού πηρες απόφαση κ οφειλεις να τη στηριξεις οπως λες στειλε σε κάποιον απο μας τα στοιχεια σου κ του ιδιωτη να γινει μια καταγγελια please να τη στηριξετε σε ολο της το μεγαλειο την τρομερή απόφαση σας....
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΣΑΣ ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΠΙΑ!!!!!
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Καθομαστε και προσπαθουμε να εξηγησουμε στον αχυροκεφαλο ελληναρα τι θα ηταν καλο να κανει .....σιγα μην καταλαβει ...σιγα μην αποδεχτει οτι εχει λαθος .....τα τρομερα επειχηρηματα που προβαλλει ...μου ειπε ο ταδδε εχει εκεινος και ειναι καλα ....ειναι σαν αυτο που ακουω απο πολλες ηλικιωμενες στα χωρια ... ...γιαγια της λες πρεπει να κανεις ακτινοβολιες η πρεπει να παρεις αυτο το φαρμακο .....και το επειχηρημα της γιαγιας .....μα μου ειπε η θεια η σωτηρω οτι δεν ειναι καλες οι ακτινοβολιες , οτιι το φαρμακο lasix της ειπε ο προκοπης ο ξυλουργος οτι ακουσε απο τον σωτηρη τον καφετζη οτι πειραζει την κοιλια ...οποτε δε θα το παρω .........εκεινη τη στιγμη αναιρει ολη την ιατρικη κοινοτητα τις ερευνες που εχουν γινει κλπ κλπ αλλα ειναι 80 χρονων με αλλα βιωματα και της το διακαιολογεις καπως .....αν ο φιλος ο ακης κατατασσει τον εαυτο σ σε αυτη την περηφανη κατηγορια τι να πω ........κριμα περιμενα απτην νεα γενια κατι καλυτερο .......τωρα πιστευει κανεις οτι ακομα και αν ο ακης επαιρνε λαμπραντορ απο εκτροφειο θα εκανε πολλα πραγματα για την ομαλη συμβιψση του με αυτο?????ελα μωρε σιγα γιατι να παρω καλη τροφη ψεμματα ειναι ολα αυτα εξαλλου μ ειπε εκεινος μη δινεις καλη τροφη για το σκυλο σ τι ειναι ο σκυλος για να αξιζει 70 ευρω το μηνα τροφη ανθρωπος????
ελα μωρε γιατι να του βαλω εκαπιδευτη η να διαβασω για εκπαιδευση σιγα τοσο δυσκολο ειναι να μεγαλωσεις σκυλο σαν μωρο θα ειναι ......
ελα μωρε κουτσαινει θα του δωσω deponaki και ολα κομπλε ...εγω ποναω αυτος ποναει
οποτε και το πρωτο βημα να πηγανε καλα και να επαιρνε σκυλο απο σωστη πηγη ειμαι σιγουρος οτι θα τα σκατωνε σιγουρα στη συνεχεια .......εδω δεν καταλαβαινει γιατι δεν ειναι σωστο να παιρνεις γεννα απο ιδιωτη με τοσα επειχηρημα και μετα απο ολα αυτα λεει μαλιστα οτι τα εκτροφικα λαμπραντορ ειναι τα δυσπλαστικα ......λετε να επειδεχοταν να αλλαξει τη γνωμη του σε αλλα τοσα θεματα που θα τ προεκυπταν ????οτι με το σκυλο θα ειχε αψογη σχεση χωρις προβληματα ....για μενα αυτοι οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΡΟΥΧΟ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΥΛΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Χμ χμ...(ας το πεταξω κ γω ετσι για να γουσταρουμε)

ΠΑΝΤΩΣ...
οτι θαναι απο ιδιωτη δεν παει να πει ΣΟΙ Κ ΚΑΛΑ οτι θα βγαλει κ κατι...
ζωντανος οργανισμος ειναι κ εγγυησεις δεν υπαρχουν...ουτε κανεις που να μπορει να στις δωσει...οπως κ αν λεγετε αυτος....(ο νοων νοειτω)
κ καλο θαταν να μην το λεμε κ ξαναλεμε γιατι φαινεται καπως σαν ευσεβης ποθος ενα πραμα απο ενα σημειο κ υστερα
για να μπορουν καποιοι να βγουν κ να πουν μετα "ΕΙΔΕΣ?ΣΤΑ ΛΕΓΑ ΕΓΩ!"

αφου το πηρες αποφαση φιλε θεματοθετη,με γεια σου με χαρα σου,παει να πει οτι εχεις αναλογιστει πληρως τι ταιραστιων διαστασεων ευθυνη αναλαμβανεις κ εισαι αποφασισμενος ΚΑΙ προετοιμασμενος για τα παντα!
οπως θελω να πιστευω ειναι οποιοσδηποτε αποφασιζει να βαλει στην ζωη του ενα κατοικιδιο ανεξαρτητως πηγης αποκτησης


Να σου ζησει το λοιπον,τα καλυτερα ευχομαι κ στους δυο,ειθε να live long and prosper :)
 
  • Like
Reactions: Akis_Sk


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ένα λάθος που γίνεται τακτικά, όσον αφορά τις ανεύθυνες γέννες είναι ότι το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην ευζωία και μόνο του προς απόκτηση κουταβιού. Καλό είναι να θυμόμαστε ότι οι συνέπειες της ανεύθυνης γέννας παίρνει σβάρνα και τους γονείς του κουταβιού...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ένα λάθος που γίνεται τακτικά, όσον αφορά τις ανεύθυνες γέννες είναι ότι το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στην ευζωία και μόνο του προς απόκτηση κουταβιού. Καλό είναι να θυμόμαστε ότι οι συνέπειες της ανεύθυνης γέννας παίρνει σβάρνα και τους γονείς του κουταβιού...
Superlike!!
Γιατί οταν δεν προκύψει σοβαρό πρόβλημα, που ειναι και το πιθανότερο, ο αλλος θα καταλήξει ότι σωστά έπραξε.
 
  • Like
Reactions: Aslan and JIM GAR




Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Το σκυλί είναι ήδη σπίτι μου, οι πρώτες μέρες οφείλω να ομολογήσω ότι είναι λίγο δύσκολες μιας και ο μπόμπηρας τα κάνει όπου βρει αλλά χαλάλι του! :):):) Θα ανεβάζω τακτικά στο Forum για τυχόν απορίες... τα λέμε σύντομα λοιπόν!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εσύ θα ανεβάζεις απορίες (και καλά θα κάνεις). Το θέμα είναι θα ακούς συμβουλές ή θα κάνεις έτσι κι αλλιώς αυτό που έχεις αποφασίσει; Έτσι για να ξέρουμε πόση ώρα να φάμε πάνω από το πληκτρολόγιο...
 


Akis_Sk

Active Member
7 Μαϊου 2016
26
1
31
Εσύ θα ανεβάζεις απορίες (και καλά θα κάνεις). Το θέμα είναι θα ακούς συμβουλές ή θα κάνεις έτσι κι αλλιώς αυτό που έχεις αποφασίσει; Έτσι για να ξέρουμε πόση ώρα να φάμε πάνω από το πληκτρολόγιο...
Θα τις ακούω, dont worry!
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.166
Μηνύματα
896.585
Μέλη
19.967
Νεότερο μέλος
sonakias