κουταβι 5 μηνων


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Κακως!!
:p


Κοιτα ολους τους λογους που εχεις σκεφτεί κατα της στειρωσης τους εχω σκεφτεί και γω. Δεν ειναι ευκολη αποφαση, για το δικό μας σκυλο. Για τα αδεσποτα, επιβαλλεται. Αν επαιρνα και γω για παραδειγμα τα αδεσποτα της περιοχής μου, θα λεγα καλα την εχουν. Γιατι υπαρχει ενας δημος απο πισω που κανει ο,τι μπορει. Αλλα αυτο δεν ισχυει για ολα. Στο ειπε πιο πανω καποιος πολυ καλα. Δεν απολαμβανουν την ελευθερια τους. Αν τους δωσεις λιγο φαι και ασχοληθεις μαζι τους θα σε ακολουθησουν. Ειναι δυστυχισμενα μακρια απο τον ανθρωπο και υποφερουν. Δεν καταλαβαινω γιατι εχεις αυτην την εντυπωση οτι υπαρχει κατι ρομαντικο στην αδεσποτη ζωη. Τα περισσοτερα εχουν δυσκολη ζωη και ασχημο θανατο. Και δεν ειναι η φυση που το προκαλεσε αυτο αλλα ο ανθρωπος. Αρα δεν ειναι οτι με τη στειρωση επεμβαινουμε στην φυση αλλα διορθωνουμε ενα συνεχιζομενο λαθος.
Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και αποτέλεσμα δεν υπάρχει,δοκιμάσαμε τόσα χρόνια την στείρωση,γιατί να μην δοκιμάσουμε βαριά πρόστιμα και ποινές;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και αποτέλεσμα δεν υπάρχει,δοκιμάσαμε τόσα χρόνια την στείρωση,γιατί να μην δοκιμάσουμε βαριά πρόστιμα και ποινές;
Γιατί δεν το κόβω να εφαρμοστούν. Για να πέσουν αυτά τα βαριά πρόστιμα, πρέπει να ενημερωθεί πλήρως και να μπει μια τάξη σε αυτό το μπάχαλο που έχει γίνει με τα τσιπ. Ώστε με το που εντοπίζεται αδέσποτο, να σκανάρεται, να βρίσκεται ο ιδιοκτήτης και να του πέφτει το πρόστιμο. Μόνο που δεν το κόβω να την φτιάχνουν γρήγορα αυτή τη βάση δεδομένων. Τα πρόστιμα για εγκατάλειψη σκύλου υπάρχουν και είναι βαρύτατα, μόνο που ακόμα δεν υπάρχει ο τρόπος να εντοπίζεται ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του εγκατελελειμμένου σκύλου. Κλασικό για την Ελλάδα, δυστυχώς. Πρώτα φτιάχνουμε το νόμο μετά ψάχνουμε πώς μπορεί αυτός να εφαρμοστεί
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το αν ξέρω περί σκύλων άσε να το κρίνουν άλλοι,είμαι μες στα σκυλιά από τα τέλη του '80 και τα περισσότερα χρόνια στα pit bull,οταν ο κόσμος έβλεπε πιτ και νόμιζε ότι είναι διασταύρωση boxer με bulldog.
Επίσης δεν το ξέρουμε αυτό..
Ο σκύλος στην φωτό δεν ξέρουμε αν είναι καθαρόαιμο.
Το pedigree της απο τον ΚΟΕ έτσι λέει. Το ίδιο και η εκτροφέας της. Τώρα αν όλοι συνομότησαν για να πάρω εγώ ημίαιμο γιόρκι, τι να σου πω.. κι αυτό το σενάριο κινείται στην ίδια σφαίρα με όλες τις υπόλοιπες θεωρίες σου.
Τώρα εσύ συνέχισε να κάνεις το μπόγια της περιοχής και αν βρεις κανέναν σκύλο μην τον πας για κόψιμο κατευθείαν,που ξέρεις,μπορεί να χρησιμεύσει.
Δεν το πάω κατευθείαν για κόψιμο. Κάνω ένα σωρό άλλα πριν φτάσω εκεί. Πούλα κουτάβια του διακοσάρικου εσύ και μην φοβάσαι, πελατάκια πάντα θα έχεις, όταν τα βαρεθούν τα παίρνεις πίσω τουλάχιστον ή παίζει να μαζέψω και "εκτροφή" σου?
 


si_melina

Active Member
7 Απριλίου 2017
39
25
Είχα μαζέψει από τον δρόμο μια ελεύθερη (4-5 μηνών)σκυλιτσα.Μετά από 3 ημέρες, ηρεμίας και ευζωίας, η καημένη άρχισε να κλαίει και να σκούζει σαν τρελή κάθε φορά που έβγαινε στον κήπο και έβλεπε μέσα από τα κάγκελα ένα μικρό σκυλάκι δεσποζόμενο{τού οποίο ο ιδιοκτήτης θεωρεί πως μπορούμε να ανοιγουμε την εξωπορτα και να τα αφήνουμε να κάνουν την βόλτα τους}.Επί μέρες είχε την ίδια ανησυχία και όλοι μας έλεγαν πως ζηλεύει και θέλει και αυτή να είναι έξω πάλι. Όταν λοιπόν άνοιξα την πόρτα να δω πως θα συμπερηφερθεί, η μικρή βγήκε αμέσως έξω και πήγε στο σκυλάκι.Πήγαινε κατά πάνω του, το σκουντούσε και "χοροπηδούσε" λίγα βήματα προς τα πίσω(όπου ήταν το σπίτι), ώσπου βήμα βήμα κατάφερε και έφερε το σκυλάκι μες στην αυλή μας,όπου και έπαιξε μαζί του μέχρι να το ψάξει ο ιδιοκτήτης του.

Δεν μιλάω την σκυλίσια γλώσσα, αλλά θεωρώ πως έτσι μου είπε ένας σκύλος ποιό είδος σκυλίσιας ζωής είναι καλύτερο και ποιο προτείνει και στα υπόλοιπα..Ένα σκυλάκι που έζησε μόνο 4περίπου μήνες στο δρόμο και μόλις 6(μέχρι τότε) μέρες στο σπίτι.
Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά αν ήσουν άστεγος, άνεργος και κοιμόσουν νύστικος στον δρόμο,δεν θα ένιωθες την ελευθερία για την οποία μας μιλάς @kok
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Επίσης δεν το ξέρουμε αυτό..


Το pedigree της απο τον ΚΟΕ έτσι λέει. Το ίδιο και η εκτροφέας της. Τώρα αν όλοι συνομότησαν για να πάρω εγώ ημίαιμο γιόρκι, τι να σου πω.. κι αυτό το σενάριο κινείται στην ίδια σφαίρα με όλες τις υπόλοιπες θεωρίες σου.


Δεν το πάω κατευθείαν για κόψιμο. Κάνω ένα σωρό άλλα πριν φτάσω εκεί. Πούλα κουτάβια του διακοσάρικου εσύ και μην φοβάσαι, πελατάκια πάντα θα έχεις, όταν τα βαρεθούν τα παίρνεις πίσω τουλάχιστον ή παίζει να μαζέψω και "εκτροφή" σου?
Τα σκυλιά που έδινα εγώ δεν χρειαζόντουσαν πεντιγκρί, είχαν άλλες περγαμηνές από τους γονείς.
Τώρα έχω σταματήσει,αν ενδιαφέρεται όμως κανένας δικός σου θα βρούμε,αρκεί να ξέρω σε τι χέρια θα πέσει το σκυλί.:D
 








vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και αποτέλεσμα δεν υπάρχει,δοκιμάσαμε τόσα χρόνια την στείρωση,γιατί να μην δοκιμάσουμε βαριά πρόστιμα και ποινές;
Που ειδες να εφαρμοζεται ενα συστηματικο προγραμμα στειρωσης; Επειδη δυο τρεις τυποι σε ενα φορουμ με μερικα μελη ειναι υπερ της στειρωσης σημαινει πως το δοκιμασαμε, δεν επιασε, το εξαντλησαμε το θεμα και παμε παρακατω; Ενα στα 10 ειναι στειρωμενο και αν.... Ακομα και αν αυριο σταματησει ως δια μαγειας η εγκαταληψη και δεν ξαναγινει ουτε μια ασκοπη γεννα, τι θα γινει με τα εκατομμυρια αδεσποτα που αλωνιζουν; Τουλαχιστον αν το εν δυναμει αδεσποτο ειναι στειρωμενο, δεν θα αναπαραχθει.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Οταν ο συνομιλητής, έχει πλήρη άγνοια του αντικειμένου συζήτησης, και απόλυτη απροθυμία, να κατανοήσει τα όσα του αναπτύσσονται, δεν λέγεται διάλογος. Χαμένο σάλιο και πεταμένα λεφτά, λέγεται :barefoot::barefoot::barefoot:
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@kok Τώρα σοβαρά; Αν δεν θες να κάνεις διάλογο (σεβαστό), γιατί μας αφήνεις να αναλύουμε τη σκέψη μας χωρίς να αναλύεις τη δική σου; Δυο ερωτήσεις από μένα. Μέχρι να εφαρμοστεί ο ρημαδονόμος, μέχρι να φτιάξει η βάση δεδομένων των τσιπ, μέχρι να μπει το μάθημα της ζωοφιλίας γενικά και της κυνοφιλίας ειδικότερα στα σχολεία, μέχρι να αποκτήσουμε παιδεία σαν έθνος και όχι μόνο σαν μονάδα, τι θα πρότεινες να γίνεται για να υπάρξει ένας έστω υποτυπώδης έλεγχος πληθυσμού των αδέσποτων; Δύο λύσεις υπάρχουν. Προγράμματα στείρωσης ή μάζωξη των αδέσποτων σε κυνοκομεία για ένα ορισμένο διάστημα και θανάτωσή τους μετά από αυτό το διάστημα. Ποιο από τα δύο σέβεται πιο πολύ τη ζωή του σκύλου; Διαιώνιση του είδους δεν χρειάζεται ο σκύλος. Και δεύτερη ερώτηση, εσύ με τι επιχειρήματα θα προσπαθούσες να πείσεις κάποιον να μη στειρωσει το σκύλο του; Και δεν εννοώ, "είναι κατά της φύσης" "δεν επιτρέπεται να βάζουμε νυστέρια" κλπ.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Να ρωτησω είσαι και βιγκαν ή καθως αγωνίζεσαι τρως τα μπριζολάκια σου?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@kok
Σου χω και γω ενα δωρο. Συνεχισε να παιζεις τη λυρα σου εσυ ή μηπως ηταν αρπα δε θυμαμαι :)


Αυτο ο αγωνας για τα δικαιωματα των ζωων που χεις ξεκινησει αφορα μονο τη στειρωση; ασχολεισαι καθολου με τη διαβιωση τους;
 


kok

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2013
210
120
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι φιλόζωος κατά της στείρωσης είμαι.Ούτε κυνόφιλος με την πλατιά έννοια του όρου είμαι.
Δεν μου αρέσουν όλα τα σκυλιά,μου αρέσουν συγκεκριμένα σκυλιά,κάποια ας είναι και τα καλύτερα της φυλής τους δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω.
Άλλοι νομίζουν ότι είναι φιλόζωοι επειδή είναι απλώς κυνόφιλοι,αλλά τρώνε άλλα ζώα.
Δεν καταλαβαίνουν ότι είναι γεωγραφικό το θέμα,αν γεννιόντουσαν στην Κορέα για παράδειγμα το πιθανότερο είναι να ήταν σε φόρουμ μαγειρικής ,ψάχνοντας συνταγές για σκυλιά.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι φιλόζωος κατά της στείρωσης είμαι.Ούτε κυνόφιλος με την πλατιά έννοια του όρου είμαι.
Δεν μου αρέσουν όλα τα σκυλιά,μου αρέσουν συγκεκριμένα σκυλιά,κάποια ας είναι και τα καλύτερα της φυλής τους δεν μπορώ ούτε να τα βλέπω.
Άλλοι νομίζουν ότι είναι φιλόζωοι επειδή είναι απλώς κυνόφιλοι,αλλά τρώνε άλλα ζώα.
Δεν καταλαβαίνουν ότι είναι γεωγραφικό το θέμα,αν γεννιόντουσαν στην Κορέα για παράδειγμα το πιθανότερο είναι να ήταν σε φόρουμ μαγειρικής ,ψάχνοντας συνταγές για σκυλιά.
Α γεια σου, επιτελους! Τωρα μιλας σωστα. Αφου χεστηκες για το σκυλο, στο φορουμ τι κανεις;